Servants Of Memory, The

Vložil(a) Kyllars dne 04. 01. 2022, 10:38
4
Průměr: 4 (1 hlas)
2020
Bestiář pro fantasy hry běžící na systému Year Zero Engine

Tato kniha obsahuje 117 monster převzatých ze série dobrodružství Trilemma Adventures, včetně jejich charakteristik pro fantasy hry postavené na systému Year Zero Engine. Uvnitř jsou bestie z lesů, mimozemské zrůdy, lidé z podzemních světů, horory zpoza hvězd, démonští nájezdníci i přízračné pozůstatky minulosti – tuny materiálů pro překvapení hráčů a obohacení kampaně. Dají se použít společně s dobrodružství ze sborníku Trilemma Adventures Compenium (2019), ale i v jiných dobrodružstvích. 

Většina monster má u sebe detailní tabulku nestvůrných útoků, takže Vypravěč má vždy mít v rukávu zajímavé možnosti, jak reagovat při boji. 

Kromě 117 monster obsahuje kniha také:

 • Talenty pro sedm nových, hratelných rodů.
 • Tabulky náhodných setkání pro jedenáct typů terénu, což usnadňuje nalezení vhodného monstra pro jakoukoliv příležitost. 
 • Tabulky kritických zranění pro oheň a popálení. 
 • Šest detailních magických předmětů, od smrtonosné Sekery Vybíječe rodů  až po záhadné Čarodějovy květy.
Kategorie produktu

4

Hledal jsem obsáhlejší bestiář k Zapovězeným Zemím. Ten zatím tak úplně neexistuje, Trilemma Adventures se však rozhodlo něco takového vydat pro svůj vlastní svět. Ten se settingem Zapovězených zemí sdílí nízkomagičnost a temnou atmosféru a tak se použití tohoto bestiáře zdaleka nevztahuje jen na Zapovězené Země nebo tvorbu Trilemma Adventures, ale věřím že se dá použít i ve vlastních kampaních (a taky přesně to mám v plánu). 
Na 191 stránkách toho dostáváme docela dost, každé monstrum popsané na 1-3 A4 (přičemž 3 jsou opravdu výjimka a většinou je tak popisovaný spíš celý druh včetně různých verzí co můžete potkat, i.e. statistiky pro válečníka daného druhu, kněze..). Všechny bestie jsou popsané klasickým ZZ stylem včetně tabulek Nestvůrných útoků. 

    Co se povedlo: 

 • Monstra jsou barvitá, atmosférická, se zajímavými schopnostmi. 
 • Celý bestiář je poměrně temně laděný, což výborně odpovídá atmosféře Zapovězených zemích. 
 • Magické předměty jsou ok, mají jak výhody tak svoje specifické nevýhody což se mi líbí, určitě to není další "Meč +1".
 • Tabulka kritických zranění na oheň vypadá zábavně a funkčně (například bere v potaz i to zda má na sobě postava nějakou zbroj).

Co už tak moc ne: 

 • Nové Rody. Neberte mě špatně, v principu na nich není nic špatného, některé rodové vlastnosti jsou i zajímavé, a pokud chcete hrát ve světě od Trilemma Adventures, nejspíš se opravdu hodí. Ale pro Zapovězené Země nebo vlastní kampaň jsou až moc specifické a...fantaskní když to tak řeknu. Trochu mi to připomíná situaci v D&D kde těch ras je opravdu hodně, od "obyčejných" lidí až po džiny a kdoví co ještě. A přesně tímhle směrem se vydávají nové Rody v této příručce. Což je zrovna něco, co se mě osobně příliš nelíbí. 
 • Tabulky náhodných setkání. Druhá hlavní věc kvůli které jsem si to pořizoval trpí stejným neduhem jako Rody. Miluju náhodný tabulky, jsem strašně rád že je někdo vytvořil, ale opět jsou ty tabulky velice specifické pro svět Trilemma Adventures a pokud je budete chtít použít ve svých hrách, budete je muset částečně upravit nebo k nim přistupovat "with a grain of salt" (jako příklad uvedu, že na náhodné setkání může padnout jedna velice mocná postava z výrazné frakce, problém nastává přesně v momentě, kdy se rozhodnete ve vlastní hře tu frakci nemít). 
 • Sazba, tou se tvůrci inspirovali u Zapovězených Zemí, chápu, chtějí sjednotit styly, bohužel si od nich převzali i občas nečitelnou a těžko uchopitelnou strukturu o tom, kde text na stránce začíná a kde končí. 

Když to celé shrnu, vychází mi to tak na tři a kousek hvězdičky. Nevím zda bych produkt označil jako průměrný, průměrný určitě není, ale nic extra taky ne. Pokud byste rádi přírůstky do svého bestiáře monster občas obohacené o nějaké to pozadí třeba jako inspiraci na příběhové háčky, tak doporučuju všemi deseti. Pokud k tomu chcete i komplexnější tabulky náhodných setkání, tak asi budete muset hledat dál a jinde. 

EDIT: Po odehrání několika her kdy jsem dynamicky vyhledával monstra v tomhle bestiáři aniž bych si je předtím připravoval musím říct, že tvůrci odvedli dobrou práci, monstra jsou zábavná a ikdyž se některá zdají příliš specifická, snadno se dají přeskinovat. Měním tedy hodnocení na 4 hvězdičky. Není to topovka, ale kdokoliv vede ZZtka a chce víc monster, rozhodně doporučuju.