Alien Starter Set

Vložil(a) KDolecek dne
5
Průměr: 4.9 (10 hlasů)
2020
Zjednodušená pravidla a úvodní dobrodružství pro Alien RPG

Alien Starter Set je začátečnická sada zjednodušených pravidel pro Alien RPG. Obsahuje:

  • Pravidla s rychlým a efektivním systémem navrženým specificky pro podporu ústředních témat Alien: horor a akce v chladné temnotě vesmíru.
  • Filmový scénář Chariot of the Gods, který se volitelně dá použít jako první díl trilogie Draconis Strain Saga, pokračující scénářem Destroyer of Worlds (2020).
  • Pět připravených postav
  • Velká, barevná, oboustranná mapa. Jedna strana ukazuje prozkoumaný vesmír roku 2183, druhá plány podlaží pro scénář Chariot of the Gods.
  • 84 žetonů pro sledování postav, pohybu a dalšího.
  • 56 karet zbraní, osobních agend a iniciativy.
  • Set kostek

Překlad

Přeložený název Přeloženo Seřadit vzestupně Překladatel Vydavatel Jazyk překladu
Vetřelec: Startovní sada 2023 Radim „smrq“ Trčálek Čeština Odkaz

5

Odehráno pouze jako hráč, ale byla to pecka. Příběh jednoduchý, ale dobře postavený, pár zvratů sem a tam, možnost se hádat a dokonce i zabít spoluhráče ke konci hry bez penalty byla taky neskutečně zábavná a všichni jsme si to užili. Mapy nádherně nakreslené a příšery děsivé. Pravidla se dala pochytit během chvíle, těžší byl kombat, ale i ten později člověku doskočil.

Z těch pár fotek se mi líbí už fakt, že starterset obsahuje kostky, které samotně stojí majlant. Jen škoda, že podle všeho není v mini pravidlech návod na tvorbu postav. Pořád si ale nedokážu představit, jak by vypadala delší kampaň. My jsme jeli 4 tak tří až čtyř hodinová sezení a na konci byly veškeré chutě uspokojeny. Na krátké oneshoty a minikampaně tahle hra rozhodně je, delší úplně nevím.

Ale už teď začínám přemýšlet nad koupí core rulebook. Čistě jen tak ze zvědavosti.

4

Po videorecenzi na Aliena od Games a Pavla Bareše jsem se díky této hře dostal ke hraní rpg a zkusil si systém nejdřív na oneshotu Last day on Hadley`s hope. To mě přimělo ke koupi starter setu, který je za výhodnou cenu vybaven i kostkami, mapami, deníky, předmětovými kartami a hracími žetony na mapu, pokud kupujete jeho fyzickou podobu. Z pozice začínajícího GM mi ve starter setu chybí informace pro celkové pochopení postupů vyhodnocování, ale pro přiložený scénář Charriot of the Gods, je naprosto dostačující. 

Pavel Bareš nedoporučuje systém pro začínající GM. Byl to pro mě první hranný systém, je pravda že jsem předtím pečlivě připravil scénář, naposlouchal ostatní hry a vytiskl si velkou část na internetu dostupných cheatsheetů, stejně je těžké i tyto zjednodušené pravidla pro cinematické hraní pečlivě uhlídat. Na druhou stranu příběh je natolik strhující, že si skupina nestěžovala na některé pravidlové zkratky z důvodu posunu ve hře. 

Hra je přívětivá pro začínající hráče. Měl jsem dvě skupiny ve kterých byly někteří vyslovení prvohráči, svět Vetřelce je dostatečně lorově podložený, že se v něm hráči neztrácí, pravidla a hody jsou logické a vyhodnocování pomocí systému hodu kostek na počet atributů je velmi snadno vysvětlitelný na pár úvodních situacích (otevřít dveře - "hoď si na svůj comtech" nasadit skafandr - "hoď si na mobilitu"). Celkově je to velmi dobrý svět a herní systém pro vstup nových hráčů. 

U Charriot of Gods je nutné varovat před časovou náročností, je dobré počítat s 5ti sezeními nebo s herním časem 20h (Games skupina si hru rozložila na páteční odpoledne do pozdní noci a celodenní sobotní dohrávku, což mi přijde jako vhodné pro poherní kocovinu a odpočinek na neděli). Snažit se hru stáhnout na 3-4 sezení vyžaduje pokročilé hráče, kteří dokáží svižně odbavovat postup a nebude vhodné pro introvertní hráče nebo začínající, kteří potřebují více času na rozmysl postupu.  

Z pozice GM je tento scénář náročnější a zde chápu více Barešovu poznámku. GM musí vyhodnocovat více vstupů hráčů a často multitaskovat, skupiny jsou nucené se často rozdělovat a hrát separátně, v živém hraní je potřeba často odcházet a domlouvat se sourkomě. V online hraní je nutné psát si do DM nebo využívat více zvukových kanálů pro domluvu. Tento multitasking je pro vyhodnocování náročné. 

Závěrem ale platí že tento scénář patří mezi zatím nejlepší, které jsem si zahrál, plně vytěžuje fantazii hráče nejen na vizualizaci lodi a teroru ale i postupu ve hře pro naplnění cíle hráče. 

5

Pravidla jsou dost jednoduchá, aby je hráči pochopili během pár minut za pomoci Vypravěče dokázali použít. Mechanika stresu se nádherně přenáší i do reality. Asi si nedovedu moc představit každotýdení nebo i měsíční hraní, ale jako vložka mezi vaše obvyklé hry je to pecka.

5

Pár pater jedné "opuštěné" lodi, pět připravených hratelných postava a asi 10 hodin zábavy. My to dali v plném počtu hráčů za 4 tříhodinové sezení. Časově to trochu nabobtná, pokud PCs začnou dělit partu a máte paralelní skupinky, které musíte provázet lodí. A pak ty souboje jsou poměrně časově náročné, pokud neznáte vše z pravidel nazpaměť (což u starter setu, který typicky hrajete poprvé, neznáte). 

EDIT: pro GM je výzvou hlavně obhospodařit některé protichůdné agendy hráčů. Paradoxně se mi tohle vede dobře online, kdy můžu během hry textově chatovat a konspirovat s jednotlivými hráči. Netuším, jak by tohle šlo dělat živě. Už jen hraní s někým "za dveřmi" všem ostatním ukáže, že se něco chystá. Ale co, nakonec jde o role play, tak hráči budou předstírat, že si ničeho nevšimli. I tak je tenhle prvek to nejtěžší na vedení hry, ale naštěstí je zbytek vlastně dost easy. A dám ruku do ohně za to, že Alien je skvělé vstupní RPG. Svět, který každý +- zná, jednoduchá pravidla, jednoduchý souboják, napětí a velká pravděpodobnost uspokojivého finále.

5

Předně tento Starter Set je výborný produkt, pravidla v rozumné délce a skvělé dobrodružství na začátek (Chariot of Gods). Vyzdvihl bych ale i kvality jeho fyzické varianty - nabitá krabice za rozumnou cenu s pěkně zpracovanými materiály, sadou dvaceti "Alien" kostek, A3 mapa daného koutu vesmíru, mapy potřebně pro hraní Chariot of Gods, deníky daných postav, kartičky pro daný postavy či výbavu a přes osmdesát tokenů pro "hraní na mapě". Pro hraní fyzicky u stolu rozhodně doporučím sáhnout po něm, spíše než "vystačím si s PDFkem a vytisknu si jen, co je potřeba".

Za upozornění stojí, že tato šířka pravidel je dělaná jen pro "Cinematické/filmové scénáře." Nejsou tu v jejich kompletní šíři, nevytvořím si tak podle nich třeba jinou vlastní postavu. Ale pro tyto scénáře jsou dostatečná. A ač jsem klasickou kampaň nehrál, za mne jsou cinematické scénáře (hrál jsem čtyři), co tuto hru povyšuje nad průměr.  

Ke hře (včetně mechanik) a ději Chariot of Gods bych už jen dodal, že dobře pracuje s daným univerzem a scénář umně emuluje atmosféru prvního filmu Alien. Ničemu nevadí, že ho někteří z hráčů neviděli, ani že jiní film už viděli (motivy z filmů zajímavě točí a promíchává). 

5

Koupě krabicového Starter Setu pro hru ALIEN se na první pohled jeví jako šílenost. Obyčejná ukázka s jednou hrou za víc jak litr? Tak to pánové ve Free League přehnali!

Ale již na druhý pohled to dává větší smysl a já věřím, že mnozí hráči koupi této krabice upřednostní před pořízením celé hry. Ono se to má totiž tak: Free League v ALIENovi přišel s dvěma koncepty hry. Ten první je klasická kampaň, jak ji všichni znáte. Hráči si vytvoří postavy, odehrají s nimi hromady her, které na sebe navazují, sem tam někdo zemře a ty přeživší jejich hráči za získané zkušenosti vylepšují. Druhý koncept je filmový. Jde o jednorázovou hru, která má, podobně jako filmový scénář, začátek, dějový oblouk a očekávaný závěr.

Z vydaných materiálů pro toto RPG je zřejmé, že Free League vsadili mnohem víc na filmové hry. Podle mě udělali sakra dobře. A právě to je důvod, proč dává koupě Starter Setu velký smysl. Vy za své peníze nedostanete jenom předraženou jednorázovou hru. Za své poctivě vydřené prašule získáte plnohodnotný materiál pro všechny filmové hry, které autoři vydali. A hned ta první, Kočár bohů, je součástí této krabice. K tomu tam ještě máte hromadu jiných doplňků včetně kostek.

A já myslím, že již jenom Kočár bohů je super důvod ke koupi. Hru mám bohužel teprve rozehranou, ale první půlka byla něco neskutečného. Našlapaná atmosférou, výborná pocta prvním dvěma dílům filmové série. A kdo na filmech R. Scotta a J. Camerrona vyrostl, jako já, bude nostalgicky utírat slzy ještě druhý den.

Hra se tváří jako oneshot, ale je na dvě dlouhé nebo tři normální sezení. A pokud vám i po tom, co jsem napsal, přijde, že je to moc drahé, spočítejte si, kolik asi utratíte ve zhruba 5 lidech za dvě celovečerní návštěvy hospody?! Připočtěte fakt, že se Starter Setem si můžete zahrát další dvě cinematic hry, co Free League vydali (Ničitelé světů a Srdce temnoty) a doufám, že jsem vás přesvědčil a vy již sedíte u počítače a hledáte, kde by to šlo koupit.

5 hvězdiček z 5 je jasná volba, jinak to prostě nejde (milovníci filmové předlohy nechť si přičtou hvězdu šestou).