The Doom-Cave of the Crystal-Headed Children

Vložil(a) Markus dne 14. 09. 2023, 20:49
4
Průměr: 4 (1 hlas)
2014
Vyšetřování únosu stovky identických dětí s prvky weird sci-fantasy

The Doom-Cave of the Crystal-Headed Children je dobrodružství pro postavy na lehce pokročilých úrovních v Lamentations of the Flame Princess. Jde o autorovu reakci na „zakázání“ jeho o rok staršího dobrodružství Better Than Any Man (2013) kvůli tomu, že obsahovalo potenciální vraždění dětí. Nové dobrodružství je tak celé o vraždění dětí – ale je to v pořádku, protože ty děti mají na hlavách krystaly!

Modul popisuje vesnici, ve které všichni obyvatelé tvrdí, že ztratili svého čtyřletého syna Andrewa. Dobrodruzi se ho (je?) vydávají najít do nedaleké jeskyně, která převrátí jejich vnímání reality. Dobrodružství místy tíhne k nadnesenému a smrtícími „funhouse“ dungeonu.

Kategorie produktu
Autoři

4

The Doom-Cave of the Crystal-Headed Children se nebere vážně a hrozně ji to svědčí. Divno-horror-fantasy, která je zároveň komentářem tehdejších událostí po vydání Better Than Any Man, toto dobrodružství se tváří, že je celé o zabíjení dětí. A taky že tak trochu je, informace v modulu k tomu svádí. Klasicky "po LotFPovsku" se najde spousta random tabulek magických efektů a náhodné smrti, které bude zkušený GM dobře telegrafovat, nebo bude hrát s družinou, která se neurazí, když někomu postava zemře na zákaldě toho, že se dotkla něčeho, čeho neměla.

Zároveň s náhodností a obtížností dungeonu se modul prakticky nedá přežít, pokud jej chcete projít až do konce. Hráči, jež se to rozhodnou udělat, musí být připraveni vystřídat možná i několik postav. Je to něco, co mají Raggiho dobrodružství společné - hlásí dopředu, že do toho dungeonu prostě nechcete jít. Opravdu ne. A ti, co stejně půjdou, za to zaplatí draze a nakonec ještě zjistí, že to možná ani nestálo za to. Tady je odměnou, pro účastníky s dostatečně černým humorem, ta zkušenost s náhodnou smrtí, divnými postavami a divnohorrorem s tím spjatým. Do Doom-Cave nejdete pro magický artefakt na konci, ale abyste se společně pobavili tím, jak vrháte nemoudré dobrodruhy do kafemlýnku, který vás semele, sežere, vyplivne, pomočí ... a tak.

V podstatě to prostě není dobrý modul. Je to dobrý komentář, skvělá sarkastická parodie na tradiční fantasy dungeon, ale do svého světa bych ho nedal, ne tam, kde vedu dlouhodobou kampaň. Jako one-shotový "funnel" ne nepodobný DCC to ale může být zábava, jen je potřeba na to hráče správně připravit.

Herní věci stranou, narozdíl od jiných Raggiho věcí se mi tu líbil i layout a přehlednost knížky, je to hratelné, jen velmi... specifické. Jeho pozdější věci se mění, parodie a sarkasmus vítězí nad hratelností, v Doom-Cave byl ještě znatelně mírnější. Užívejte zodpovědně!