Pirates of Drinax, The (druhé vydání)

Vložil(a) Markus dne 13. 05. 2023, 13:13
3
Průměr: 3 (1 hlas)
2017
Rozsáhlá sandboxová kampaň za vesmírné piráty

The Pirates of Drinax je rozsáhlá sandboxová kampaň pro druhou edici Mongoose Travelleru (2016), vydaná v podobě sady tvořené třemi knihami (celkem bezmála 600 stran) a obří oboustrannou mapou. Odehrává se v sektoru Trojan Reach (jeho popis je součástí knih). Hráči získají od upadlého Drinaxského království licenci, která jim umožňuje pirátsky přepadávat „nelegální“ obchod v hranicích království, a vyrážejí do širého vesmíru, aby si sami zvolili osud. Král doufá, že piráti mu pomůžou znovu získat planety, o které v posledních letech přišel... Kampaň je otevřená, umožňuje hráčům, aby sami určili, jestli pomůžou obnovovat Drinaxské království, pokusí se vybudovat vlastní, stanou se hrdiny, nebo propadnou svodům loupežničiny.

Z hlediska struktury tvoří kampaň celá řada příběhových „modulů“, které je možné – s výjimku prvního a posledního – hrát v libovolném pořadí a různě je vynechávat.

Tato verze kampaně je rozšířenou a revidovanou verzí původní kampaně The Pirates of Drinax (2011), která byla určená pro první edici Mongoose Travelleru (2008).

Pro kampaň vyšla vlastní řada dílčích doplňků, většinou kolem 10–20 stránek dlouhých a dostupných jako PDF. Většinou rozvádějí do detailu některá dílčí setkání nebo lokace.

Určeno po hru
Kategorie produktu

3

Jak slibuje synopse, kampaň toho nabízí spousty, ale dle mého je neukočírovaná a neukočírovatelná. Sektor, ve kterém se hraje, a jeho základní nápad je super, ale hráči jsou následně vtažení do snad desíti linek, která každý jde víceméně vlastním směrem. Je ohromně obtížné je nějak rozumně skloubit dohromady, a hráči se v průběhu kampaně vlastně vůbec nedostanou do bodu, kdy by mohli začít něco strategicky plánovat – až do konce jen reagují na to, co po nich chtějí NPC, a řeší dílčí problémy. Připravená dobrodružství přitom mají na jednu stranu často přesně nalajnováno, co se má dít za akci, bez ohledu na činy hráčů (protivníci se typicky prostě objeví na správném místě ve správný čas), a na druhou jindy nechávají celkem velké mezery, které si gamemaster musí dodělat.  Na gamemastera tak zůstává značné množství práce – o to horší, že není na první pohled patrné, protože to vše vypadá velmi cool a super.
Pirates of Drinax je skvělý nápad, ale ta samotná kampaň je nedomyšlená a frustrující. Nutně potřebuje seškrtat a přepsat, jestli ji někdy u stolu chcete skutečně dohrát.
Na druhou stranu, kampaň je naštěstí jen část obsahu tohohle modulu, další část jsou docela bohaté podklady pro oblast bývalého Sindalského impéria a pro vesmírné pirátění, které se určitě dají zrekvírovat – potenciál to má úžasný. (Je tedy nutno počítat, že Mongoose poněkud posunuli Traveller od tvrdého sci-fi spíše ke hvězdné opeře, a tahle kampaň je v tom docela extrém, navíc ji v druhém vydání doprovází spousta barevných obrázků, které evokují spíše nějaký cartoon.)