Singing Caverns, The

Vložil(a) Markus dne 13. 11. 2022, 08:32
5
Průměr: 5 (1 hlas)
2018
Rozsáhlá přírodní jeskyně s pozůstatky druidské víry

„Pozor na Včelaře!“ Téhle rady se dostává těm, kdo vyrážejí prozkoumávat jeskyně nedaleko tvrze Huga Hrubiána – a ignorovat ji není radno. Onen podivný poustevník přitom není jediným obyvatelem starého jeskynního systému, byť je rozhodně tím nejnevyzpytatelnějším a nejnebezpečnějším. Pocestné v okolí přepadávají loupežníci a byly spatřeny i pochybné existence, které prý mají kšefty s orky. Hlouběji leží záhady z dávnějších dob Erillionu a proslýchá se, že někteří, kteří prošli jedním ze tří ústí do jeskyně, se vrátili bohatí. Kdo by se s takovou vidinou bál včel?

The Singing Caverns je dungeon pro postavy na 2. až 4. úrovni v AD&D 1. edice nebo jeho retroklonech. Na 12 stránkách A5 (+ mapy) prezentuje komplex přírodních jeskyní o 49 popsaných lokacích ve dvou patrech. Zabydleli se tu lapkové, hospodu tu mají orčí pašeráci a mezi tím se táhne mýtické podsvětí s podzemními lesy a pozůstatky dávných časů.

Dobrodružství vyšlo v 1. čísle zinu Echoes from Fomalhaut. Je zasazené do autorova světa Erilion, ale generické a snadno přenositelné jinam.

Kategorie produktu
Vydavatel

Je obsaženo v těchto produktech

Průměrné hodnocení Název Vydáno Kategorie Jazyk
5
Průměr: 5 (1 hlas)
Hodnota
100.00
Echoes From Fomalhaut #01: Beware the Beekeeper! 2018 Zine se dvěma dobrodružstvími a řadou dalších doplňků pro OSRIC

5

Na Singing Caverns se mi nejvíc líbí, jak si hrají s přechodem ze všedního prostředí do kouzelného dungeonu. U vchodu sídlí lapkové a orkové si tam zřídili hospodu – to je ta všední část. Ale jak postupujete hlouběji, nacházíte podzemní lesy a pozůstatky ztracených dob, faunská kouzla, probuzené amazonky... Při 50 popsaných lokacích je jeskyně dost rozsáhlá na to, aby vás zvládala překvapovat a abyste nakonec objevili i nečekané věci – třeba zespodu pronikly do zapomenutého komplexu léčivých lázní. Je to skvělý „průzkumný“ dungeon, který odměňuje zvědavost a riskování.

Snad jediné varování – nikoli výhrada, ale varování – je to, že je to spíš „dobrodružná lokace“ bez jasného děje nebo cíle pro hráčské postavy. Je nutné ji zasadit do širší kampaně a řádně do ní svoje hráče zaháčkovat. Naštěstí prostoru pro háčky nabízí dost: banditi, orkská hospoda, mágova laboratoř, léčivé lázně, starý druid, stopy dávných civilizací, cesta do hlubin země…

Pro mě zlatý standard „průzkumného“ dungeonu a ukázka toho nejlepšího, co dnešní OSR scéna nabízí.

Podrobná recenze i se spoilery je na mém blogu.