Výsledky a vyhodnocení RPG kuchyně 2010

Napsal uživatel Markus dne 02.05.2010, 23:56

Do třetice a naposledy vám přinášíme zprávu o dění v soutěži RPG kuchyně 2010. Po dvou měsících hodnocení jsme konečně zhodnotili všechny hry a vyhlásili vítěze. Jak už je tradicí, všechna naše hodnocení a komentáře vám přinášíme v přehledné brožuře. Mimo to v ní najdete stručné představení každé soutěžní hry... a že je co číst a hrát, na to můžete vzít jed. Letos se urodily opravdu šťavnaté kousky.

Brožuru stahujte zde.

Nepřehlédněte také diskuze k jednotlivým hrám v naší sekci České a slovenské hry. Pokud vás některá hra zaujala nebo máte-li jakékoliv postřehy, určitě autorovi napište.

 

Předmluva

Čekat, jaké účasti se dočká RPG kuchyně a kolik se nakonec sejde her, je každý rok velmi napínavé. Vždycky se bojím, že tentokrát se nezadaří tak jako loni, že už jsme vyčerpali dojem novoty a půjdeme jen z kopce. A každý rok, letos už potřetí, se nakonec mé obavy ukážou jako liché. Mluvím za všechny organizátory, když řeknu, že nás velmi těší, jak velké účasti jsme se dočkali v tomto ročníku – 12 her je vskutku úctyhodné číslo.

Ještě víc potěšující je, že mnozí soutěžící se letos účastní poprvé, že nejde pořád jen o tytéž staré tváře. Je to krásný důkaz toho, že RPG hry u nás stále žijí a vzbuzují spoustu aktivity a fantasie. Chtěl bych tímto poděkovat všem, kteří jste si našli čas poslat svou hru, i těm, kteří si najdete čas hry přečíst, napsat autorům své postřehy a třeba si je i zahrát. Protože, a na to nezapomínejme, v RPG kuchyni vznikají teprve prvotní nástřely, které ještě bude zapotřebí dál rozpracovat.

Jako porotci jsme se snažili nejen hodnotit, ale také se zaměřit na místa, která by se podle nás dala vylepšit, a nabídnout nějaké podněty k dalšímu vývoji. Bohužel nám letos v průběhu hodnocení porota prořídla, někteří porotci nakonec museli odřeknout účast, a zbyli jsme jen tři. Ale nebojte se, jak řekl Mytko během vyhlašování výsledků na Slezině RPG Fóra: „o to jsme byli objektivnější.“ ;) Přečíst všechny vaše hry, přebrat si je v hlavě a pak ještě formulovat nějakou kritiku a podněty, stojí celkem dost úsilí. Je nám jasné, že se nám ani nemohlo podařit napsat všeobsažné komentáře, jež obsáhnou vše. Přesto věříme, že byť jen to málo postřehů, které jsme v téhle brožuře sepsali, vás aspoň nakopnou a inspirují do začátku. Rozhodnete-li se dále na své hře pracovat, velmi rádi se vám budeme věnovat v diskuzích na RPG fóru i dál.

Hry, které vznikaly v rámce RPG kuchině, vždy pokoušely hranice toho, co je to vlastně ještě RPG hra. Je ironické, že zrovna v ročníku, kde jednou z ingrediencí byla právě „hranice“, nám přišly dvě hry, které už onu pomyslnou čáru prekročily. Byly to Pipuxova desková hra Koruna zkázy a Bartova... hříčka Nejkrutější válka vesmíru. Dlouho jsme přemýšleli, jak s nimi naložit, a nakonec jsme se rozhodli vyjmout je z klasického hodnocení – není možné hodnotit je stejnými kritérii jako regulérní soutěžní hry, a v konečném důsledku bychom museli být nespravedliví buď k nim, nebo k ostatním hrám. Autorům přesto děkujeme, že své hry poslali, a udělujeme jim alespoň čestné ceny :) Náš dvorní kritik deskových her, Peekay, se alespoň vynasnažil Pipuxovu hru zhodnotit a poskytnout komentáře, a co se Bartovy hry týče... ta žádné komentáře nepotřebuje. Zahrajte si ji.

Letošní ročník je však výjimečný ještě jednou věcí – nakladatelství Mytago se nabídlo, že by vítěznou hru publikovalo „jako sešitovku“, takže se může stát, že se s výstupy RPG kuchyně poprvé setkáte i ve vašich knihkupectvích. Samozřejmě dodejme, že je to spíš předběžná, nesmělá nabídka a všechno bude záležet už na dohodě s autorem. Mytago je mladým dravcem naší herní scény, takže držme palce a přejme mu, ať mu to vyjde.

Při všem tom mluvení o hodnoceních, výtězích a publikacích by byla škoda, kdyby se zapomnělo na původního ducha RPG kuchyně. Myšlenkou této soutěže nebylo na začátku nic jiného než sehnat pár nadšenců a společně se hecnout k nějakému výtvoru. Že se soutěž „profesionalizuje“ pečlivým bodováním a výhružkami tiskem nás samozřejmě těší, ale neberme to zas tolik vážně. Doufáme, že vás soutěžící účast bavila a třeba vám i něco dala a že vás čtenáře budou bavit hry, které zde vznikly.

Přeju příjemné hraní.

Za porotce a organizátory,
Jiří „Markus“ Petrů