Našli jsme pro vás na webu III

Napsal uživatel Vitus dne 08.10.2007, 01:00

Část 3. – Webové stránky – zdroje všeho druhu.

V dnešním díle putování po zákoutích webu bychom se chtěli zaměřit na dvě stránky, jež lze bez skrupulí považovat za největší zdroje všeho druhu pro různé druhy RPG na síti. Prvním z nich je RPG Archive a druhou je Dungeons and Dragons Adventures.

 

Díl I. – RPG Archive

Jak již název těchto stránek napovídá, mělo by se jednat o archiv materiálů pro hraní RPG a hlavně pak materiálů pro Vypravěče všeho druhu. Než se pustíme do rozboru, chtěli bychom upozornit na skutečnost, že stránky jsou nějakým (i když pro mne trochu záhadným) způsobem propojeny se stránkami RPG e-shopu www.rpgnow.com a dále pak s dalšími stránkami, jež se věnovaly RPG scéně z různých úhlů, ale zřejmě se dostaly do slepé uličky nebo odumřely.

Opět předpokládáme znalost systému odkazování z prvního dílu našeho seriálu, jenž vyšel v Drakkaru číslo 1, takže se vrhneme hned na popis stránek. Ihned po otevření stránek RPG Archive se objeví velmi logicky a přehledně uspořádané lišty v následující struktuře:

 • zcela horní (tenká) lišta přes celou obrazovku, odkazující na asociované stránky
 • horní lišta, v podstatě záhlaví, obsahující znak stránek (fungující jako odkaz „home“, respektive „domů“, tedy na vstupní stránku) a banner s reklamou
 • levá (navigační) lišta, obsahující nahoře jeden reklamní odkaz a následně pak odkazy na jednotlivé části stránek
 • prostřední (hlavní) část, kde se objevují „vyvolané“ části stránek
 • pravá (reklamní) lišta, obsahující reklamy na různé produkty z asociovaných stránek
 • dolní banner a zcela dolní (kontaktní) lišta

Pro pohyb po celých stránkách nás bude zajímat levá (navigační) lišta a dodatečné filtry, jež jsou součástí některých textů v prostřední (hlavní) liště.

Předpokládáme, že navigace v těchto stránkách by neměl být problém pro žádného uživatele (i začátečnického), neboť sama levá (navigační) lišta zcela jasně obsahuje nejžádanější kategorie materiálů. Tyto materiály jsou vloženy do stránek několika způsoby:

 • klasicky jako PDF materiály – bohužel takto je vložena snad jen 1/3 materiálů, neboť mnohé jsou ze starších dob, kdy používání PDF formátů nebylo tak rozšířené a populární
 • jako DOC nebo RTF materiály, doplněné o přílohy JPG, GIF, BMP atd.
 • přímo jako HTML text (doplněný o nějaký obrazový materiál v JPG nebo GIF) – zde pro stahování doporučuji používat buď systém CTRL+A, CTRL+C a vložit pomocí CTRL+V do DOC, RTF nebo TXT, nebo zkusit tisk do PDF (na Internetu lze najít několik velmi jednoduchých programů typu PDF Creator)

Chtěl bych rovněž upozornit na možnosti filtrů, které lze zapnout buď v levé (navigační) liště nebo v seznamu, jež je pro každý druh materiálu vytvořen. Tyto filtry jsou nastavitelné sestupně i vzestupně pro následující možnosti:

 • autora
 • systému (například D&D 3.5e, AD&D, WoD atd.)
 • kategorie (například fantasy, sci-fi, horror atd.)
 • typ (například dobrodružství, cizí postava, kampaň atd.)

Stránky jsou naprogramovány „inteligentně“ – tedy různé filtry lze všelijak kombinovat, a dokonce i materiály řadit například podle ocenění čtenáři a podobně. A nyní již k námi sledovaným a oblíbeným druhům materiálů.

 

Hotová dobrodružství a zápletky

Hotová dobrodružství jsou většinou umístěna (zcela logicky) na následující cestě:

Levá (navigační) lišta => Scenario => prostřední (hlavní) část => Název dobrodružství => PDF / DOC / RTF / HTML

Ovšem zajímavé zápletky lze najít i v následující sekci:

Levá (navigační) lišta => Hook => prostřední (hlavní) část => Název „zahákování“ => PDF / DOC / RTF / HTML

A samozřejmě celé kampaně v sekci:

Levá (navigační) lišta => Campaign => prostřední (hlavní) část => Název kampaně => PDF / DOC / RTF / HTML

 

Místa a kartografická díla

Místa a kartografická díla lze najít na cestě:

Levá (navigační) lišta => Place => prostřední (hlavní) část => Název místa nebo kartografického díla => PDF / DOC / RTF / HTML

 

Díl II. – Dungeons And Dragons Adventures

Vzhledem k tomu, že výše uvedené stránky RPG Archive jsou sice zásadním, ale pro jeden článek poněkud nedostačujícím zdrojem materiálů RPG na Internetu, tentokrát představíme ještě jednu stránku bohatou na RPG materiály ke stažení, i když se jedná o materiály v drtivé většině pro D&D 3.0e nebo 3.5e.

Struktura stránek www.dndadventure.com je velmi podobné struktuře výše uvedeného RPG Archive:

 • horní lišta, obsahující v levé části logo stránek, opět fungující jako odkaz „home“, v pravé reklamní banner a uprostřed vyhledávač na bázi Google
 • levá (navigační) lišta, obsahující odkazy na jednotlivý části stránek
 • prostřední (hlavní) část
 • pravá (reklamní) lišta
 • dolní (kontaktní) lišta, opět s bannerem

Pro navigaci na námi žádaná místa nám bude opět sloužit levá lišta a hlavní část, kde bych rád upozornil ještě na jednu zajímavost – tou je prezentace RPG hráčky měsíce, kde se autor stránek snaží v rámci novinek každý měsíc představit alespoň jednu hráčku RPG (jako důkaz, že RPG nehrají jen jedinci mužského pohlaví, a jako motivační faktor pro větší zapojení jedinců ženského pohlaví do sfér RPG).

Většina materiálu je ve formátu ZIP/PDF, i když opět jsou zde výjimky. Rovněž bych chtěl upozornit, že některé materiály jsou odkazovány na jiné servery či stránky a mohou již být bohužel neaktivní, eventuelně jsme se nimi setkali již jinde (například na stránkách WOTC nebo RPG Archive).

 

Hotová dobrodružství a zápletky

Hotová dobrodružství jsou na těchto stránkách poněkud „rozstrkána“ původně zřejmě podle jednotného klíče (tedy podle úrovně postav, pro kterou jsou jednotlivá dobrodružství napsána), avšak jsou zde i výjimky.

Nejprve tedy dobrodružství podle úrovní:

Levá (navigační) lišta => Adventures => prostřední (hlavní) část /spodní část – zcela naspod sekce Encounters/ => Adventures /podle úrovně/ => prostřední (hlavní) část => Název dobrodružství => ZIP/PDF

A nyní výjimky. První je dobrodružství napsané přímo autory stránek:

Levá (navigační) lišta => Adventures => prostřední (hlavní) část /sekce adventures by our site/ => The Betrayal => HTML – Pozor ! Má více částí (viz vždy dole tlačítko „continue…“)

Druhou jsou „jen“ setkání:

Levá (navigační) lišta => Adventures => prostřední (hlavní) část /sekce Encounters/ => název setkání => HTML

Třetí jsou dobrodružství zařazená mimo výše uvedené seznamy podle úrovní (zde je několik odkazů na stránky WOTC, ale i pár dobrodružství):

Levá (navigační) lišta => Adventures => prostřední (hlavní) část /sekce Adventures by Other Authors / => název setkání => ZIP/PDF

A samozřejmě jsou zvlášť umístěny kampaně, jednak vlastní kampaň autorů stránek (zřejmě je hotova jen jedna, The Mask Campaign, druhá, To Serve Evil, je stále v přípravě):

Levá (navigační) lišta => Campaigns => prostřední (hlavní) část /sekce The Mask Campaign / => číslo a název kapitoly => HTML

Druhak to jsou odkazy na kampaně dalších autorů:

Levá (navigační) lišta => Campaigns => prostřední (hlavní) část /sekce Campaigns by other sites / => název kampaně => ZIP/PDF

 

Cizí postavy

Cizí postavy lze najít velmi snadno:

Levá (navigační) lišta => NPC Gallery => prostřední (hlavní) část => jméno cizí postavy => HTML
Místa a kartografická díla

Místa a kartografická díla jsou „namixována“ dohromady s pastmi (pro zloděje):

Levá (navigační) lišta => Places/Traps => prostřední (hlavní) část => název místa nebo kartografického díla => ZIP (různé grafické soubory a obrázky) / HTML

 

Závěrem

Samozřejmě obě zmíněné stránky obsahují i další zajímavé materiály a doplňky nejen pro Vypravěče, ale často i pro hráče, takže je na každém jednom čtenáři, co si z nich vybere. A přestože pro zkušené harcovníky po Internetu by výše uvedené stránky měly být samozřejmostí, doufáme, že se nám opět podařilo některým z našich čtenářů odhalit nové zdroje materiálů pro řadu dalších seancí RPG všeho druhu.