Burning Wheel: Monster Burner

Vložil(a) Conlai dne 27.11.2006, 00:00

Monster Burner (MB) je prvním doplňkem ke Craneově hře Burning Wheel (BW, viz Sosáčkova recenze). Kniha má formát A5 (stejně jako základní pravidla), 400 černobílých stran, paperback. Z názvu knihy je celkem jasné, co asi tak obsahuje. Monstra, tedy artikl, kterého se v základních pravidlech moc nedostávalo (ne že by mi to osobně vadilo). Hlavní úlohou MB je tedy poskytnout hráči nějaká ta monstra a navíc komplexní a snadný systém tvorby monster vlastních. Kniha toho ale obsahuje ještě víc...

Jádrem knihy je samotný Monster Burner, tedy systém tvorby vlastních monster formou zodpovězení 100 otázek. Krom samotné tvorby monster však tato sekce obsahuje také hlubší vysvětlení pravidel a návody (nebo spíše doporučení) pro tvorbu vlastních ras (stock), životních cest (lifepaths), dovedností (skills) a rysů (traits). V další části knihy naleznete čtyři nové příšerné (od “příšera”, ne od “příšerný”) rasy (krysáky, pavouky, zlobry a velké vlky) kompletně s popisem životních cest, rysů, zvláštních dovedností a magie. Za rasami najdete více méně očekávaný bestiář obsahující několik známých “tváří” (drak, upír, démon, obr, obří orel, baba jaga, rakšasa, vodník…) předvedených s mírnými obměnami, které je, alespoň pro mě udělaly zajímavějšími. Následují seznam “vypálených” potvor a zvířat (pouze statisktiky, žádný popis) a seznam rysů pro tvorbu příšer (opravdu objemný). Dodatky, index. Konec

Přednosti MB

Beliefs: I must have gold and gems for my bed, they comfort me. Nothing shall come between me and satisfaction of my hunger. I toy with them, because I grow weary with boredom. Instincts: Always go head first. Hoard gold. Burn first. Mesmerize the curious.
Vestigal Wings (1 pt) Two small bat-like wings protrude from the troll’s shoulders. Flap, flap.
  • Craneův dobře čitelný styl a “anglofilní” jazyk plný knižních obratů.
  • Systém pro tvorbu vlastních monster formou zodpovězení 100 otázek je velmi jednoduchý (když už ne rychlý) a přitom fikaný a navržený tak, aby podporoval představivost. I když k němu přistoupíte s poněkud hrubou představou monstra, otázky vám umožní ji dále upřesnit a rozvinout… mňamky.
  • BITs, neboli systém přesvědčení, instiktů a rysů (Belief Instinct Trait) a to jak pracuje s příšerami. Je to spíše vlastnost základních pravidel, ale tady opravdu vyniká. Například (myslím, že je jasné o jakou potvoru jde):
  • Důkladnější rozebrání pravidel, hlavně exponentů, vlastností (stats), další vysvětlení smyslu odstínů (shades) a dopadů poolové mechaniky včetně tabulky pravděpodobností. V první řadě tu je proto, aby čtenář mohl lépe pracovat s čísly při tvorbě monster, ale také umožňuje lepší pochopení Craneova tvůrčího záměru a pohledu na pravidla.
  • Návody a doporučení pro tvorbu vlastních ras (stock), životních cest (lifepaths), dovedností (skills) a rysů (traits). Tato pasáž mě moc potěšila také proto, že v MB je i přesto, že by na toto téma bylo možné vydat další příručku (In your face, WoTC!)
  • Ilustrace v kapitole o zlobrech (trolls) jsou prostě boží, hodně říznuté Mignolou a vtipné. Jsou tam sice jen čtyři, ale děsně se mi líbí. Kapitola o zlobrech vůbec je skvělá, třeba tenhle rys:

K nedostatkům knihy

  • Podobně jako u základních pravidel jsou okraje stran zdobeny bordurami, ovšem narozdíl od nich tyto působí dost odfláknutým dojmem (hlavně kosti zvracící hlavička nahoře). Je to sice maličkost, ale budete ji mít neustále před očima.
  • Druhým nedostatkem, který jsem na MB našel a který není způsoben nedbalostí, ale prostým vývojem, je mírná zastaralost MB, který vyšel ještě před vydáním revised edice BW. V knize se proto sem tam objevují odkazy na “již neexistující” části pravidel. Jedná se naštěstí jen o pár okrajových záležitostí, protože hlavní jádro BW zůstalo stejné.
  • Toť vše...

Celkově je Monster Burner parádní kniha, navíc za nějakých 20 dolarů. Takže pokud se vám líbí Burning Wheel a chcete si počíst o pravidlech, získat pár nových popisů ras a potvor a systém pro tvorbu vlastních monster, nemohu jinak, než doporučit. 9/10

Související hry a produkty