Loremaster's Screen & Rivendell Compendium (TOR) / Vypravěčova zástěna a pojednání o Roklince

Vložil(a) Markus dne
4
Průměr: 4 (2 hlasů)
2021
Vypravěčská zástěna pro The One Ring a popis Roklinky

The One Ring Loremaster's Screen & Rivendell Compendium (česky vyšlo jako Vypravěčova zástěna a pojednání o Roklince) je produkt obsahující dvě herní pomůcky pro druhou edici hry The One Ring (2021). Tou první je vypravěčská zástěna s užitečnými referenčními tabulkami a dalšími pomůckami.

K zástěně je přiložený 12stránkový sešit The Rivendell popisující Roklinku, včetně představení Elronda a jeho domu. Součástí jsou i pravidla pro tvorbu hrdinů z rasy vznešených elfů.

Sešit s informacemi o roklince vyšel i v konverzi pro D&D 5e v produktu Loremaster’s Screen & Rivendell Compendium (LotR 5e) (2023).

Překlad

Přeložený název Přeloženo Seřadit vzestupně Překladatel Vydavatel Jazyk překladu
Vypravěčova zástěna a pojednání o Roklince 2024 Jiří „Markus“ Petrů Mytago Čeština Odkaz

3

Zástěnu nemá smysl komentovat. K ní dostanete bonus v podobě 12stránkového sešitu o Roklince, abyste mimo té zástěny měli o důvod víc ke koupi. Jako bonus to vzniklo a jako bonus to působí.

„Pojednání o Roklince“ je především příjemná četba. Jak se od Jednoho prstenu dá čekat, poctivě shromažďuje hlavní „lore“ o Roklince, včetně soukromých životů jejich obyvatel (takže se dozvíte, třeba jak si Elrond vzal Celebrían, ale ta byla později otrávena skřetím šípem, přežila, ale odešla na Západ, zatímco Elrond zůstal, aby...). Samotné lokaci jsou věnované v zásadě 4 strany textu, k tomu nějaké mapky, dvoustránka o NPCčkách, pravidla pro tvorbu postav Vznešených elfů a konec.

Text je především květnatý a hezoučký, atmosférický. A tak si čteme o tom, jak borovice na horních svazích údolí ustupují bukům a dubům dole, jak je vzduch voňavý, jak elfové zvou návštěvníky ke zpěvu, jak jsou okolo řeky lavičky, jak ve vstupní hale Elrdondova domu svítí červeným světlem lucerna darovaná trpaslíky z Khazad-dum, v jejímž světle působí síň, jako by byla pod zemí, a vzduch je stále chladný... Je to vlastně taková trochu jiná povídka. Napsané je to pěkně, příjemně se to čte, ale moje držkující já samozřejmě musí podotknout, že moc materiálů do hry tady nenachází (samozřejmě jen pokud za hlavní náplň hry nepovažujete barvité líčení toho, jak během porady na východní verandě venku trylkují ptáčkové a dole zurčí Bouřná).

Příklad! To je tady třeba knihovna...

„...kde se návštěvníci můžou probírat nespočtem map a knih. Často pojednávají o činech elfů za Starých časů a některé jsou napsané písmy a jazyky, které už většina učenců v těchto dnech soumraku zapomněla. Obecnou řečí je toho ve skutečnosti zaznamenáno jen málo – jako by Elrondovy znalosti stále čekaly na to, až je někdo zpřístupní běžnému lidu. Práce to nebude jednoduchá a pravděpodobně se ji nepodaří dokončit za jediný život – ale ve zdejších knihách a mapách se ukrývá spousta příběhů, které stojí za to vyprávět.“

Tohle je vlastně mnoha slovy řečeno „Je to knihovna“. Zmínka o tom, jak Elrondovy znalosti čekají na zpřístupnění běžnému lidu, je sice čtivá, ale ve hře si s ní nevím co počít. Hratelná situace to není. Hře by pomohly příklady třeba tří zajímavých knih s nějakým herním uplatněním (zvyklosti elfských dvorů – po přečtení dává bonus na „Radu“ s elfy, co já vím...?). Nebo je v knihovně třeba „pojednání o povaze a síle Stínu z pera moudrého a erudovaného čaroděje Sarumana, pasáže v Černé řeči zaznamenané při výslechu zajatých nepřátel i blouznivé blábolení těch, kteří se toho o způsobech Nepřítele dozvěděli příliš.“ A co s tím? Nějaké konkrétnější, herně použitelné informace by nebyly? Ale tohle je ten typ knihy, kdy autor píše beletrii, přináší nápady, ale „implementaci“ nechává na vás.

„Ve sklepech se nacházejí sklady mnoha hodnotných předmětů, které se v průběhu dlouhých let podařilo zachránit při výpravách do rozvalin Eregionu,“ ale samozřejmě tu ani jeden z mnoha hodnotných předmětů popsaný není.

Budiž, je tu popis životabudiče Miruvor a nějaké informace o NPCčkách (byť třeba musím poznamenat, že Elrond má jeden z prstenů moci, ale co ten prsten umí, se nedozvíme).

Mapy jsou jednoduché a nesedí k textovému popisu (!) (v překladu jsem to trochu zakamufloval). Například textový popis vztahu mezi sály a chodbami je jiný, než jak to vypadá na plánku. A zatímco text působí dojmem vznešenosti a členitosti, na mapce údolí je pár obyčejných domečků a dům má pár obyčejných místností. Nijak mě to sice neuráží, ale čekal bych od Roklinky větší údiv, ne takovou obyčejnost.

Náměty na zápletky, konflikty, dobrodružství nejsou. Stručné popisy pár NPC se hodí, ale jsou to popisy typu „Elrondovi synové jsou dvojčata a lidi si je pletou,“ takže využitelnost v dobrodružné hře taky pochybná. O Arwen se dozvíme jenom to, že se jí „říká Undómiel, Večernice, což vyjadřuje, že dny elfů se chýlí ke konci. Narodila se sice v Roklince, ale často navštěvuje i matčinu rodinu v Lórienu.“ Super, hned to běžím rozehrát! (Sarkasmus.)

Pravidla pro tvorbu Vznešených elfů asi využijete.

Nic z téhle knížečky není špatné. Přečetl jsem si ji rád, těch 12 stránek je příjemná četba, ale je to prostě četba. Inspirujete se pár hezoučkými popisy, asi vám to pomůže navodit atmosféru, mapku vytisknete a položíte na stůl, užijete si roleplayovou poradu s Elondem na terase a uděláte hráčům virtuální prohlídku domu, víc asi nečekejte. Prostě bonus.