Star Trek

Vložil(a) Vitus dne 02. 03. 2021, 17:56
4
Průměr: 4 (2 hlasů)
Vesmír, poslední pohraničí...

„Star Trek“ se poprvé objevil v 60. letech ve stejnojmenném televizním seriálu (později pro odlišení od následujcíích seriálů nazývaný „Star Trek: The Original Series“, která si díky optimistecké až utopické vizi budoucnosti spojené s (na svoji dobu) liberálním přístupem k obsazení (první ženská představitelka a navíc černoška na kapitánském můstku mezihvězdné lodi) či k pojetí některých scén (první mezirasový polibek na televizní obrazovce) jejího tvůrce Gene Roddenberrymu zajistila nehynoucí slávu a mnohá televizní i filmová pokračování. Vykresluje prostředí pouze několik století vzdálené budoucnosti, kde se lidstvo nepotýká s problémy epidemií, hladu, konfliktů či ekologických katastrof na Zemi, ale coby součást Spojené federace planet její lodě v rámci Hvězdné flotily zkoumají vesmír na mírumilovných krizích, i když jsou často ohrožovány antagnisty z řad konkurenčních vesmírných mocností v podobě Romulánů, Klingonů, Cardassiánů, Tholiánů, Borgů či vzdálného Dominia.

Dnes je „Star Trek“ je světoznámá frančíza filmů, knih, her počítačových i stolních a miriády dalších produktů. Tento „svět“ používáme ke sdružení všech produktů, ať už samostatných RPG her, nebo dílčích rozšíření, zasazených do tohoto fikčního univerza.

Designér

Související produkty

Průměrné hodnocení Název Vydáno Typ obsahu Kategorie Jazyk
0
Bez hodnocení
Gamma Quadrant Sourcebook 2020 Herní produkt Rozšiřující příručka, Příručka světa Světy, druhy, lodě a vše další potřebné pro hraní v Gamma kvadrantu.
0
Bez hodnocení
Klingon Empire, the 2020 Herní produkt Základní pravidla Samostatná základní pravidla pro hru Star Trek Adventures se zaměřením na hru za Klingony.
0
Bez hodnocení
Alpha Quadrant Sourcebook 2019 Herní produkt Rozšiřující příručka, Příručka světa Světy, druhy, lodě a vše další potřebné pro hraní v Alfa kvadrantu.
0
Bez hodnocení
Strange New Worlds 2019 Herní produkt Dobrodružství Druhá sbírka misí pro Star Trek Adventures
0
Bez hodnocení
Beta Quadrant Sourcebook 2018 Herní produkt Rozšiřující příručka, Příručka světa Světy, druhy, lodě a vše další potřebné pro hraní v Beta kvadrantu.
0
Bez hodnocení
Star Trek Adventures: Starter Set 2018 Herní produkt Alternativní základní pravidla, Dobrodružství Zjednodušená úvodní pravidla a minikampaň pro ST: Adventures
5
Průměr: 4.8 (4 hlasů)
Hodnota
95.00
Star Trek Adventures 2017 RPG hra Hra z legendárního sci-fi světa – Vítejte na své nové misi, kapitáne
0
Bez hodnocení
Star Trek Adventures (základní příručka) 2017 Herní produkt Základní pravidla Základní příručka pro Star Trek Adventures
2
Průměr: 2 (1 hlas)
Hodnota
40.00
Star Trek Roleplaying Game 2002 RPG hra Vydejte se na palubě vesmírné lodi tam, kam lidská noha dosud nevkročila...
0
Bez hodnocení
Starfleet Voyages 1982 RPG hra Nelicencovaná hra ze světa Star Trek
0
Bez hodnocení
Star Trek: Adventure Gaming in the Final Frontier 1978 RPG hra První licencovaná RPG hra ze světa Star Treku

Komentáře

3

Jako svět pro RPG má Star trek tři ohromná pozitiva:

  • Je obecně známý a všichni znají jeho základní koncepty, není třeba nic moc vysvětlovat
  • Je velmi rozsáhlý a velmi dobře popsaný skrze seriály, filmy, knížky, hry, vlastní wikipedii (Memory Alpha) atd.
  • Má vnitřní rozmanitost, existující konflikty a "nepopsaný prostor", takže hru lze vždy někam zajímavě zasadit

Bohužel, tato tři velká pozitiva jsou vyvážena i problémy a negativy:

  • Svět a žánr Star treku je spojen s idealismem a utopií, které nemusí být vůbec snadné (a pro mnohé hráče ani zajímavé) dodržovat. Bohužel, při jejich porušení Star trek přestane být "cítit" jako Star trek
  • Popis světa a technologií které jsou klíčové a vstoupí do hry je značně nekonzistentní a podléhající rozmarům toho kterého scénáristy nebo autora

 

Pokud stojíte o Star-trek-ish vesmír, který nese jeho myšlenky, styl a i ideály, ale který je mnohem více přizpůsobení hraní RPGček, tak se podívejte na svět Ashen Stars. Pokud stojíte o technologicky konzistentní light-SF, podívejte se na seriál Dark Matter. Pokud stojíte o dobrodružnou space operu, podívejte se na seriál Killjoys. Nebo, samozřejmě, pokud stojíte o Star trek, děte hrát Star trek - ten svět je pro hraní RPG v pohodě - dokud všichni chcete skutečně hrát Star trek (a ne "jen nějaké" SF).

__________________

EDIT: mimochodem, pokud půjdete hrát Star trek, tak si určitě ujasněte, který vlastně - mezi TOS a TNG je určitý stylizační rozdíl. DS9 a VOY se liší i ideově a tématy, která prozkoumávají. A New Trek... pokud chcete hrát New trek, tak vám není pomoci, takže to je jedno.

5

Star Trek jsou prototypem vesmírného světa, nastaveného v pozitivním až utopickém ladění ve víru v lidského ducha a možností rozvoje vědy a techniky. Svým způsobem se do tohoto světa dají zařadit i obdobně pozitivně laděné sci-fi prostředí klasických vesmírných příběhů z východního bloku (vzpomeňme na film Ikariia XB nebo komixovou sérii Pod paprsky zářícího), kdy řešené problémy jsou charakteru objevitelského, technického, vědeckého či naopak morálního a etického a kdy (na rozdíl od většiny dalších světů) je konflikt tím posledním a nejhorším možným řešením.

Velké množství seriálů, jejichž epizodní zpracování je přímo nepřebernou zásobárnou možných zápletek nejen pro partu nadšených vesmírných výzkumníků a vědců. To vše doplněné o bohatou sbírku knih  vydaných za více než půl století existence s obsahem nejen technickým a technologickým, ale pokrývající i další aspekty života v tomto smyšleném vesmíru, a k tomu nakonec neustále doplňovanou a rozšiřovanou wikipedii Memory Alpha, z tohoto světa dělají hluboký a rozsáhlý zdroj herních možností a inspirace. 

Samozřejmě hlavním "ale" by mohlo být, že celý tento svět je primárně určen pro kladné hrdiny, na nichž je většina hlavních materiálů založena, ovšem propracování i antagonistických kultur (z nichž nejpopulárnější jsou stále zřejmě Klingoni, pro něž existuje i překlad bible do jejich smyšleného jazyka) či alternativních vesmírů (stále populárnější Mirror Universe, kde Země hraje roli esence vesmírného zla) umožňuje herní zážitek i v kůži antihrdinů.