Principia Apocrypha

Vložil(a) Markus dne 18. 10. 2021, 10:49
5
Průměr: 4.8 (6 hlasů)
2017
Sborník stručných rad a tipů pro hraní v oldschoolovém stylu

Principia Apocrypha, „aneb pokladnice zásad a pouček o tom, kterak vésti a hráti stolní hry na hrdiny v oldschoolovém stylu, jak je sepsali Ben Milton a Steven Lumpkin, sesbíral a dodatky opatřil David Perry a ilustrovala a ozdobila Evlyn Moreau“ je sborník stručných, heslovitých rad a tipů, které se čtenáři snaží přiblížit zásady oldschoolového herního stylu. Obsahuje tipy jak pro Sudího a vedení hry, tak pro hráče a zacházení s hráčskou postavou.

Dokument je volně dostupný, šiřitelný pod licencí Creative Commons.

Kategorie produktu

Překlad

Přeložený název Přeloženo Seřadit vzestupně Překladatel Vydavatel Jazyk překladu
Principia Apocrypha 2021 Jan Kuklínek Čeština Odkaz

4

Tahle malá knížečka (spíš brožurka) vám představí základní principy toho, jak hrát OSR ve formě jednoduchých odstavců. To má své výhody, jsou tam rady zajisté užitečné, ale nekonkrétní. Právě to, že jsou to obecné rady pro několik systémů dělá to, že se konkrétní (hlavně mechanické) příklady hledají těžko a tak dostáváme jen obecné rady. 
Mě jako vyprávěči začínajícího s OSR to představilo nějaké obecné principy a obecně ten herní styl. Na konkrétní rady jak však principy aplikovat do hratelné podoby a uvést do hry musím jinam. 
Je dobrý nápad si to přečíst ? Určitě ano. Pomůže vám to jak konkrétními kroky upravit svůj herní styl aby byl "víc OSR" ? Občas. Zasloužilo by si to rozšíření v podobě konkrétních rad, byť za cenu "ukázání" na nějakém konkrétním systému ? Stoprocentně. 

5

Neříkám, že je to perfektní a naprosto nezbytné, ale zároveň tomu nemám moc co zásadního vytknout - každému, kdo chce hrát OSR, bych investovat těch patnáct minut na pročtení klidně doporučil.

5

Sepsané jednoduše a stručně. Některé rady mají smysl jenom v kontextu starého DnD a jeho retroklonů. Jiné jsou univerzální a můžou se uplatnit skoro kdekoliv. Na pár místech dostala stručnost a snadná zapamatovatelnost přednost před přístupností, takže bez znalosti souvislostí nebo pravidel nemusí být na první pohled jasné, co se zásada snaží vyřešit. A - tak trochu v duchu staré školy - čtenáře nevedou za ručičku a i když mu říkají, čím by se měl při hraní řídit, neříkají jak toho dosáhnout. Ale i tak 5 hvězdiček, lepší přehled k OSR zatím nenajdete.

5

Skvělá kolekce rad a postupů, jejichž používání a respektování vám pomůže vyhnout se těm největším chybám, které lidé dělávají při hraní "staré školy" a přeskočit rovnou k zábavné a funkční hře, která respektuje hráče a zároveň dělá vedení hry zábavným a překvapivým pro Sudího.

Nebál bych se říct, že tahle příručka udělala pro oldschoolové hraní to, co ApocalypseWorld udělal pro hraní příběhové.

5

Principia by se měla přikládat povinně ke každým OSR pravidlům. Je to nejlepší návod k OSR, který jsem zatím našel. Hlavně díky jeho stručnosti a heslovitosti – místo aby vám všechno valil do hlavy v proudu hutného textu, dá vám několik zenových (ovšem velmi přesných) pouček a nechá vás nad nimi meditovat a vstřebat si je sami.  Tím ve skutečnosti sděluje strašně důležitou lekci o old schoolu a jeho důrazu na bastlení a experimentování, kterou vám obsáhlejší, ukecanější instruktáž z definice předat nemůže. Old school se nedá naučit čtením a studiem, dá se naučit hraním a experimentováním. A tahle brožurka to ví a motivuje k tomu.