Monsterhearts

Vložil(a) KDolecek dne 22. 01. 2022, 15:27
4
Průměr: 4 (3 hlasů)
2012
Hra o tom, jak zmatečné je, když jste teenager a ještě k tomu monstrum

Monsterhearts je směsicí hororu a prostředí americké střední školy. Hráči se stávají studenty školy v malém městě, kde není všechno, jak se na první pohled zdá, protože mnozí obyvatelé skrývají druhou kůži – identitu jako jedno z nadpřirozených stvoření mytologie, jako jsou upíři, vlkodlaci, duchové a další. Přes den tak sedí na hodině, ale jakmile se nikdo nedívá, jejich pravá povaha probublábá na povrch. Monsterhearts se snaží vytvářet prostředí, ve kterém mohou hráči tvořit příběhy se sexy monstry, teenage úzkostmi, osobním hororem, tajnými milostnými trojúhelníky a chaotickými vztahy. Skrze ně pak mohou zkoumat hrůzu a zmatení, které s sebou přináší dospívání a pocit, že jsem monstrum.

Hra je postavená na systému Powered by the Apocalypse, což s sebou nese jednak základní mechaniky (2d6 hody, playbooky, tahy), jednak otevřenou povahu příběhů, ve které hráči do velké míry určují, jakým směrem se hra bude ubírat. Kampaně tak nemají dopředu jasně specifikovaný cíl ani konec. Systém PbtA také znamená, že se jedná o „fiction first“ hru, ve které hráči nejdříve popisuji akci své postavy a až následně se určí, zda a jaké mechanické vyhodnocení je zapotřebí.

V jiném kontextu, ale podobně jako ve hře Apocalypse World hraje v této hře tématicky silnou roli sex a každý playbook svůj vlastní sexuální tah.

Hra vyšla původně v roce 2012 a v druhé, lehce upravené a rozšířené edici v roce 2017. (Obě edice jsou velice podobné, proto je v databázi sdružujeme pod jednu „hru“).

Rodina RPG her

4

Nahoďte svůj teenage angst playlist, připravte se otevřít svou duši ostatním hráčům a zkuste přežít v tom nejdrsnějším prostředí kam se mladý člověk může dostat. Na střední škole. 

Monsterhearts je především o vztazích, jak s ostatními tak se sebou samým. Je o sexu a o tom, jak velkou roli hraje v životě mladého člověka. Je o přátelství, zradách, o problémech které se zdají být z jednoho pohledu naprosto malicherné..a z toho druhého naprosto devastující. Je to o hledání sebe sama ve světě, který vám to neusnadňuje, protože někde hluboko uvnitř jste pořád monstrum, jednáte ve své přirozené nátuře a máte nad ní kontrolu o dost míň než by se vám hodilo nebo bylo příjemné. 

Celá hra funguje jako jedna velká metafora na dospívání. Monstra zde představují jednotlivé školní, ale zároveň i psychologické (nezdravé, až patologické) archetypy, které každý známe z amerických seriálů z prostředí středních škol. Od školní královny co si kolem sebe udržuje okruh uctívačů a užitečných figurek snažící se získat další moc, až po toho posledního nerda, co by byl rád, kdyby ho konečně někdo docenil. Protože to doma nikdo neudělá. 

Doporučuju se na hru aspoň trochu psychicky připravit, protože se při nich vaše duše a traumata odhalují až příliš snadno a já sám shledávám tuhle hru svým vlastním způsobem terapeutickou. Každý z nás je totiž tak trochu monstrum.