For the Queen

Vložil(a) Markus dne 17. 01. 2023, 10:31
5
Průměr: 4.5 (2 hlasů)
2019
Vyprávěcí karetní hra o královně a jejích následovnících

For the Queen je vyprávěcí hra na pomezí mezi RPG a karetní deskovkou. Hráči se ujímají role následovníků královny válkou zmítané země, která se vydává na výpravu s cílem dojednat mír. Hra je celá založená na kartách. Nejdřív hráči zvolí kartu jedné ze 14 královen a potom tahají karty s otázkami, jejichž zodpovídám prohlubují svoji postavu, její vztah ke královně, reagují na královnino násilí, zaplétají se do její historie, zamotávají se do politických pletich. Hra nemá vypravěče, stojí převážně na improvizaci, je uzavřená a trvá 30 až 120 minut.

Autoři

4

Velmi dobrá hra, která je jednoduchá (Před hrou není potřeba nic o hře znát. Není potřeba nikoho do hry zasvěcovat, nemusí ji znát ani ten, kdo ji vytáhne. Úvod do pravidel je součástí hry)
a kterou je možné vytáhnout:
- kdykoliv (dá se nastavit i tak že ji člověk dohraje za 30 minut);
- kdekoliv (třeba i na party, kde jsou jen lidé hraním RPGček nepolíbení).

Pro dobrý / hlubší zážitek ze hry je potřeba, aby ji člověk hrál s lidmi, kteří se "neostýchají a nebojí mluvit". Otázky, které si hráči losují jsou o nastavení vztahu mezi hráčskou postavou a královnou, často i osobnější povahy. Případný ostych hráčů a z něj plynoucí strohé odpovědi by tuhle hru neukázaly v její plné síle. Je to hra jejíž podstatou je "cooperative storytelling". Poskytuje k tomu sice velmi dobrý mustr (pobídky ve formě dobrých do sebe zapadajících otázek), ale ten storytelling je stále na hráčích.

Hra je sice jednoduchá, ale zároveň hned se neohraje. Dobře napsané otevřené otázky vedou ke zcela jiným odpovědím a příběhům (tím, že jsou pokaždé tažené jinými lidmi a v jiném pořadí). Hra nabízí úzce zaměřenou herní zkušenost, ale dělá to dobře. 

Na mechanikách For the Queen jsou postavené další fanouškovské hacky (systémově zaškatukované jako "Descended from the Queen"). Některé z nich volně dostupné zde: https://www.forthedrama.com/