Flash Gordon & the Warriors of Mongo

Vložil(a) Markus dne 24. 11. 2022, 08:30
0
Bez hodnocení
1977
Adaptace komiksové série Flash Godron a první hra s pevným, uzavřeným dějem

Flash Gordon & the Warriors of Mongo je science-fantasy hra založená na komiksové sérii Flash Gordon. Je v mnoha ohledech historicky unikátní. V první řadě jde vůbec o první RPG hru, která vychází z licence jiné známé mediální značky. A jedinečná byla ve své době i tím, že se nepokoušela o simulaci „reality“, ale o vytváření jasného příběhu, který se řídí žánrovou strukturou a konvencí.

Všechna dobrodružství se odehrávají na planetě Mongo, hráči se ujmou rolí Flashe Gordona a jeho společníků a jejich cílem je vždy svrhnout krutovládu císaře Minga Nemilosrdného. Postavy mají čtyři náhodně určené vlastnosti a hráči jim na základě nich vyberou jedno ze tří povolání (válečník, vůdce, vědec) – žádné jiné herní statistiky neexistují. Hra například nepočítá životy, zranění je vždy konkrétní popisný efekt.

Skupina cestuje po mapě světa, aby konfrontovala Minga. Její herní postup se ale měří na samostatné „schématické mapě“, která měří dosažené dějové milníky. Vypadá jako série soustředných kruhů, které reprezentují jak lokace v herním světě, tak specifické situace a děje. Příručka uvádí příklady možných nástrah a konfliktů v každém druhu. Hráči je překonají příslušnými hody, dostanou odměnu (často vylepšení některé vlastnosti) a posouvají se do kruhu dalšího. Různé zkratky na schématické mapě umožňují postavám volit přímou cestu k Mingovi, nebo naopak postupovat oklikou a hromadit víc odměn, spojenců atd. potřebných k vítězství. Nakonec je vždy čeká souboj s Mingem. Každé herní sezení bude dodržovat tuto strukturu, byť jednotlivé nástrahy a situace se budou lišit podle toho, co si sudí připraví.