Echoes From Fomalhaut #02: Gont, Nest of Spies

Vložil(a) Markus dne 25. 06. 2022, 22:36
5
Průměr: 5 (1 hlas)
2018
Zine s úvodem do světa Erillion, jedním městem a dvěma menšími scénáři pro OSRIC

Druhé číslo fanzinu Echoes from Fomalhaut. Představuje dobrodružství a jiné herní materiály pro AD&D 1. edice a přeneseně i jiné oldschoolové retroklony. Má 44 stránek a obsahuje:

  • The Four Wives of XantunStručný scénář z Lovecraftova světa Dreamlands – co straší v městském státe Hlanith?
  • A Guide to Erillion: Úvod do „vanilkového“ herního minisvěta Isle of Erillion. Popisuje jeho obecný charakter, zvláštnosti a božský pantheon. (Pokračuje v dalších dílech zinu.)
  • Eldritch Experiments: Pravidla pro experimentování se sloučeninami v alchymistických laboratořích.
  • Does Energy Drain Suck?: Alternativní pravidla pro sání energie bez sání úrovní.
  • Gont, Nest of Spies: Popis pašeráckého přístavního města Gont ze světa Erillion. Obsahuje háčky na dobrodružství, 21 popsaných lokací ve městě (včetně nehráčských postav a vzájemných vazeb) a spoustu možností, jak se dostat do průšvihu. Součástí je i Down the Smuggler's Walk, dungeon o 40 popsaných lokacích zasazený do starých sklepení pod městem.
  • The Swine LordDrobný scénář v divočině světa Erillion, odehrávající se v údolí s nepěknou reputací. 11 popsaných lokací.
  • Rozkládací hráčská mapa světa The Isle of Erillion a mapa města Gont.
Vydavatel

Komentáře

5

Pokud existuje nějaký autor, který mě nikdy nezklamal, tak je to Gábor „Melan“ Lux. Jestli máte zájem o staré D&D (Melan píše obvykle pro AD&D 1e) a oldschoolový sandbox, můžete jednoduše skoupit všechno z jeho ediční řady E.M.D.T. a máte kvalitní materiály na roky hraní. Hlavně díky Melanově tvorbě mi konečně docvaklo, jak má sandbox vypadat. Ono je pěkné číst teoretické články, ale ten „heuréka moment“ se dostaví, až když doopravdy uvidíte dobře zpracované podklady pro sandboxovou kampaň.

Tohle číslo Echoes konečně začíná představovat materiály k sanboxovému hernímu světu Erillion. Dostaneme jeho stručný popis, ale především popis města Gont a jeho podzemí. Město je popsané zajímavou formou: mapa, konkrétní očíslované domečky a jiné lokace (celkem 22), do nich jsou umístěné nehráčské postavy (včetně statistik a pokladů), ale především hustá změť vzájemných vazeb a dějových háčků. Přijdete do lokace A a dozvíte se, že se děje něco divného v lokaci B anebo že majitel má plán na vykradení lokace C. Podobným způsobem vede spousta háčků do vnějšího světa Erillion – do jiných měst na mapě, hexů, dobrodružství.

Gont působí dojmem, že dobrodruzi navštíví náhodný obchod nebo hostinec a mimoděk se tím zamotají do nikdy nekončící série dobrodružných událostí, která je protáhne celým městem, jeho podzemím i širším světem – kde (předpokládejme) narazí na další místa, co budou stejně nahusto vyplněná jinými háčky. Gont prezentuje představu města jako jakési dobrodružné křižovatky, kam přijdete, do něčeho se namočíte a děj vás samovolně táhne za dalším dobrodružstvím.

Pod městem je pak jeho podzemí zpracované formou dungeonu. měť opuštěných sklepení pod městem, které obsadili pašeráci a propojili ho vlastními cestami. A taky jeskyně napojená na moře, různé nadchody, tajné průchody, schodiště, zamčené i zazděné (ale probouratelné) dveře, zapomenuté sklepy, prázdné komory (40 popsaných lokací). Jednak tu zažijete klasický, snadno uchopitelný dungeon crawl, jednak ale pokračují háčky na nadzemní svět – je tu asi 10 průchodů, můžete lidem prolézt do sklepů, odhalit tajné arény se zápasy mantikor atd.

Mějte mě za fanboye, ale Gont mě fascinuje. Jeho pojetí sandboxového města jako směsi konkrétních míst, postav, zápletek a zároveň podzemí zpracovaného ve formě dungeonu, s četnými vzájemnými vazbami i linkami vedoucími do okolního světa, je unikátní a inspirativní. Chci to hrát! 

Závěrečné dobrodružství The Swine Lord je stručná jednohubka – pointcrawl o 11 lokacích. Je to jednoduché, nic super komplexního, ale má to silnou atmosféru, hratelné situace a pár nečekaných twistů.

Zine doplňuje úvodní námět na Cthulhuoidní dobrodružství (přijímám vlažně), tabulka alchymistických experimentů (super!) a stručná pravidla, jak nahradit (sající) sání úrovní.

Ohromné množství užitečných materiálů na malém rozsahu!

Víc v recenzi na mém blogu.