Dark of Hot Springs Island, the

Vložil(a) kin dne 20. 04. 2021, 15:43
5
Průměr: 4.5 (2 hlasů)
2017
Tropický ostrovní hexcrawl

Hot Spring Island je fantasy sandbox bez systémového určení, použitelný s jakoukoli fantasy RPG hrou – kniha neobsahuje žádné číselné statistiky. Skládá se ze dvou knih:

  • The Dark of Hot Springs Island (192 stran). Kniha pro Vypravěče obsahuje popis ostrova, frakce, poklady, nepřátel a dobrodružství. Je plně ilustrovaná a představuje 75 lokací a 26 map, které zachycují třeba ogří vesnice, zničená města dekadentních elfů nebo sopečné sídlo namyšleného ifríta. Dále popisuje sedm frakcí, každou se svými cíli, 87 cizích postav provázaných mezi sebou a 300 problematických pokladů a předmětů. Nakonec je tu i 448 náhodných setkání a nespočet unikátních monster.
  • A Field Guide to the Hot Springs Island (240 stran). Druhá kniha je psaná formou deníku jiných výprav na ostrov a je tedy skvělou rekvizitou, kterou můžete dát hráčům během hry.

Není tu jasně daná cesta, nejsou tu obtížnosti a vše je spíš takový velký kotlík plný výbušnin, který jen čeká na vaše hráče, aby do něj hodili zapálenou sirku. Výzvy jsou tu těžké a kniha počítá s tím, že nebudete přistupovat k boji jako ke sportu, ale jako k válce. Nehrajte fér! Rozlomte hory, zatopte podzemí a vypalte, co se dá, abyste sami přežili.

Produkt vyhrál zlatou cenu ENnie za nejlepší dobrodružství roku 2018.

Kategorie produktu

4

Tenhle produkt je úžasnou ukázkou toho, že i velké sandboxy se dají udělat přehledně a hratelně.

Nevím, co vychválit dřív, jestli samotný herní obsah, layout ve kterém je prezentován nebo promyšlenost, s jakou jsou je prostředí uspořádan, aby nevyhnutelně vedlo k tomu, že se ostrov dá do pohybu nebo bezsystémovost zpracování.

Má vlastně jen dvě vady na kráse:

  • náhodné generátory vyžadují házet celé pooly kostek (což je činí nepoužitelými pro hru v reálném čase) a
  • přinejmenším pro část obsahu není jasné, jakým způsobem se má rozmísťovat.

To první se dá naštěstí suplovat online generátory (např. https://www.technicalgrimoire.com/hotspringsgenerator ) nebo časem stráveným přípravou.

Zejména to druhé je škoda - k čemu je tabulka 300 zajímavých pokladů, když ani nestvůry, ani lokace neobsahují trigger "tady leží (nějaký) poklad"? K čemu je tabulka generující milión! různých elfích klíčů, když ani lokace, ani jejich popisy neobsahují dveře nebo truhly? A je trochu blbé mít tabulku náhodných NPC a po naházení družiny zjistit z popisů, že jejich historie je nekompatibilní.

Ne, že by s tím nešlo nic dělat - ten obsah v těch tabulkách je tak evokativní a příběhotvorný, že ho do hry chcete dostat a tak si nakonec nějakou vlastní proceduru rozmisťování pokladů, klíčů, dveří a NPC uděláte. Ale když člověk vidí, jak elegantně se autoři vypořádali s hexcrawlováním  samotným (lokacemi, nestvůrami) na jediné stránce, říká si, proč něco podobného není na dalších 2-3 stranách i pro ostatní obsah. A samozřejmě tomu nepomáhá, že právě rozmisťování klíčů, pokladů a NPC pomíjí i úvodní tutoriál, který je jinak super nápadem, jak představit hráčům autorský záměr.

A musím bohužel říct, že u mě tyhle dvě vady prostě sráží použitelnost a tedy i hvězdičku dolů. Pokud vám tohle nevadí, klidně si ji přidejte zpět. Jinak ale rozhodně tenhle produkt nesmíte minout - zejména pokud jste krom hráčů také autoři dobrodružství a chcete se podívat, jak napsat dobrodružství. V tomhle směru jsem zatím nepotkal mnoho lepších.

5

Pokud máte rádi sandboxy a neznáte tohle, koukejte to jít napravit!

Tohle je NEJLEPŠÍ sandboxový produkt, jaký jsem měl kdy tu čest číst. 

Já ani nevím co na něm vypíchnout, protože všehcno je dokonalý. Layout, ilustrace, dobrodružství, frakce, náhodné tabulky, NPC, předměty. To vše je ilustrované, s jasným herním využitím a pěkně pohromadě.

A ten deník pro hráče je už jen třešnička na dortu. Můžete ho dávat vašim postavám jako útržky postuně, nebo klidně celý najednou. Najdou v něm náznaky na funkci různých bylin, háčky na dobdrodružná místa a kobky, informace o nových monstrech.

Jděte si to sehnat a přečíst!