Mountain Witch, The

Vložil(a) rpgforum dne 05.11.2008, 18:14
5
Průměr: 4.3 (10 hlasů)
2005
Samurajské drama, jehož hlavním tématem jsou důvěra a zrada

Mountain Witch je další z „alternativních“ RPG. Postavy představují skupinu samurajů, z nichž každý má nějaké temné tajemství. Úkolem každého hráče je společně s ostatními budovat atmosféru důvěry či zrady a v průběhu hry nastiňovat spoluhráčům tajemství své postavy. Pravidla jsou minimalistická, netradiční a otevřeně pracují s tvorbou atmosféry a žánru. Jejich základním prvkem je rozdělování vypravěčských pravomocí. Mountain Witch je ideální pro hráče, kteří se zajímají o alternativní herní styly a rádi by vyzkoušeli kolektivní tvorbu příběhu.

Rodina RPG her
Vydavatel

Externí recenze a shrnutí

Překlad

Přeložený název Rok Seřadit vzestupně Překladatel Vydavatel Jazyk překladu
Strigôň z hory Fudži 2010 Alef0 Slovenština Odkaz

3

Celá tahle hra se točí kolem jediné mechaniky, na které stojí a se kterou padá - a to je mechanika Důvěry. Vůbec nic víc na té hře není - ale ani nikdy být nemělo. Fakticky vzato jde o "proof of koncept" designový experiment poplatný své době - tedy snaze najít a vytvořit funkční pravidlové mechaniky pro sociální interakce a jejich dynamiku. A narozdíl od mnoha jiných, Mountain Witch neselhala, ale uspěla - alespoň částečně, a alespoň co do "úzce specializovaných" mecahnik, a přinesla něco, na čem se - byť v malé míře - trochu staví dodnes. (Byť v hodně jiné, vyspělejší a zobecněnější podobě.)

Jo, většinu lidí asi spíš zajímá, jak dobrá to je HRA. Tak jako - na one-shot dobrá (jakože vážně, hrál sem, bylo to super, zvolna doporučuju). Její znovu-hratelnost je nízká - i když upravíte kulisy příběhu, tak to je prostě story-game s předlajnovanou storkou, kterou ani tak nehrajete, jako spíš "jen" odehráváte.

(Nadšení některých hodnotitelů je dané tím, že jde o jednu z vlajkových lodí dávného designového indie hnutí, které vycházelo z takových podivných myšlenek a kterému mnozí propadli - a pro které byla Mountain Witch jedním z mála úspěchů v sérii selhání a zklamání)

5

Tahle hra je hezkou ukázkou toho, že když člověk zúží záběr, může se víc věnovat detailům a dostane intenzivnější zážitek. Jste samurajové jdoucí na horu Fuji, nic víc, nic míň. Ale jak!

Z historického hlediska je hra zajímavá i tím, že je jedna z prvních co explicitně pracuje s příběhovými pravomocemi hráčů a důvěrou mezi postavami.

5

Těšil jsem se na ni snad dobré čtyři roky, co jsem se na slezině domlouvali, že si ji zahrajeme - konečně to tentokrát vyšlo, a za to čekání to stálo. Mechanický základ je přesně ten geniálně jednoduchý nápad, který mě fascinuje (jediný způsob, jak si při hodech zlepšit šanci, je mít důvěru k ostatním, jenže ta jde také zneužít a každý má vlastní motiv to udělat), prostředí a základní zápletka je tak evokativní, že se chytí snad každý, a je velmi otevřené, jak to celé dopadne.

Na závěr přidám Jezusovo haiku (i když is jej nepamatuji přesně):
"Bílý jarní sníh,
větrný sráz hory Fudži,
Také jsme mohli jít v létě"

5

Aj pre mňa bol Mountain Witch vstupom do sveta alternatívnych hier a rozhodne ma pohltil a uchvátil. Zážitky z dvoch behov tejto hry vo mne vyvolali skutočne silné Zážitky na úrovni tých najlepších filmov. Nie je to univerzálna hra a nie je to ani hra, ktorú budete hrávať pravidelne. Ako však povedal klasik, ani Hamleta si nebudete púšťať ku každodenným raňajkám a napriek tomu (alebo práve preto) je to geniálne dielo. Práve zdanlivé striktné obmedzenie -- jasne daná úloha a predpísaná cesta -- držia hru pohromade a umožňujú sa obohacovať kostru príbehu prepracovávaním charakterov postáv a budovaním osobných príbehov. Text nie je len nudným výpočtom pravidiel, dobrú tretinu tvorí traktát o žánroch japonských príbehov, pojednanie o postavení roninov, typické mytologické elementy a bytosti a množstvo bočných poznámok, ktoré podporujú hranie. Podobne aj mechaniky sú doslova zamerané buď na budovanie príbehu alebo posilňovanie dôvery. MW totiž nie je vôbec o finálnom súboji so strigôňom, ale o ceste, osudoch a vzťahoch jednotlivých postáv. Pri hraní si samozrejme treba prepólovať mozog, filozofia totiž stojí na práci so scénami a stávkami, ktoré môžu byť pre veteránov klasických hier nepochopiteľné, ale po vysvetlení a prípadne prečítaní príkladov je to naozaj len záležitosťou prekonania predsudkov a neprenášania návykov. Jedine mechanika miery úspechov si zrejme bude vyžadovať trochu citu a zžitia (v tomto jedinom bode by sa žiadalo viac príkladov). Silne odporúčam preštudovať autorove poznámky k hre a prípadne debaty na fórach k Forge -- obsahujú cenné rady, ktoré u mňa objasnili úlohu Pána hry a témy, na ktoré sa možno v príbehu zamerať. Mountain Witch je jedným slovom krásna hra, ktorá si zaslúži päť hviezd. (Ak nie táto, tak ktorá?) Jednoducho ,,must play" záležitosť.

5

Toto je hra, ktorá ma svojou atmosférou uchvátila. Aj pre mňa to bol prvý exkurz do tajov iných systémov ako d20 a spol. a našťastie veľmi vydarený. Mechanizmus prideľovania bodov dôvery veľmi dobre vyhrocuje vzťahy medzi postavami v hre. Tento mechanizmus zároveň veľmi pomáha hráčom vžívať sa do svojich postáv (aspoň u mňa to tak bolo).

5

Môj prvý kontakt s indie hrami. Môj prvý kontakt s možnosťou vstupovať do hry aj nad rámec rozhodnutí svojej postavy. Môj prvý pokus o vedenie hry od čias stredoškolského dračka. Hra, kde som si poprvýkrát uvedomil, že to ide aj jednoduchými cestami, kde som si uvedomil, že príručka nemá byť len o prostredí a systémových mechanikách. Hra, pri ktorej som prvýkrát (a možno aj jediný) zažil uspokojivý one-shot. Hra, ktorá mi ako prvá ukázala, že mýtické japonsko stojí za pozornosť a tak celkovo hra, ktorá mi v mnohom otvorila dvierka k celkom iným svetom. Milujem možnosť vlastnoručne ubližovať svojej postave a posúvať tým príbeh. Milujem duely, kde roninovia stoja proti sebe a čakajú hľadiac si do očí. Milujem pravidlo ai-uchi, ktoré umožní dosiahnuť čokoľvek, ak toľko isto obetujem. A aj keď mi v príručke veľa vecí prišlo na prečítanie ťažko pochopiteľné, aj keď som si potreboval hru niekoľkokrát obohrať, aby mi došlo, ako niektoré veci fungujú, aj keď mi chýbajú zrozumiteľnejšie príklady, neviem jej momentálne dať horšie hodnotenie.

4

Příjemná změna je, že tato hra vyslovila postřeh, že tajemství postav jsou určena k tomu, aby je hráč aktivně prozrazoval - nikoliv tajil. Příjemná změna je, že systém je nejen jednoduchoučký, ale zároveň důmyslně rozvíjí ústřední motiv - v tomto případě motiv důvěry. Příjemná změna je, že v dobách, kdy bereme za standard, že RPG příručka je shlukem pravidel, histografických údajů a hrstky povídek, se najde příručka, která většinu obsahu věnuje praktickým radám do hry a vysvětlování toho, jak fungují scény, kde se berou konflikty, jakou strukturu má mít hra, jak gradovat příběh, atd. Pokud uvažujete o tom, že byste vyzkoušeli nějakou "netradiční" hru, Mountain Witch je rozhodně velmi dobrou volbou.

4

Toto je moja prva moderna alternativna hra. Zostal som z nej uplne paf, pretoze zazitok z nej bol uplne iny nez vsetko co som hral dovtedy. Prebudila vo mne zaujem o nove zaujimave hry. MW som hral ako hrac aj ako GM a kludne by som si ju v oboch polohach zahral znova. Kostra pribehu je sice stale rovnaka ale o zabitie Strigona vobec nejde. Ide o to, co sa na ceste stane a co to spravi s roninmi a ich vztahmi. Knizka je sice velmi pekna a inspirativna ale strhnem hviezdicku za niekedy nejasne formulacie, pomenej prikladov hry a istu neprehladnost. Druha zlahka upravena edicia by bola super. To ale nemeni nic na tom, ze tuto hru by si mal zahrat kazdy.

3

EDIT: Tato pasáž platila, před změnou anotace (ponechávám, když už jsem ji tak pěkně napsal... :)) Člověk by měl asi primárně komentovat hru, ale přesto nemohu než uvést na pravou míru anotaci. "Nejznámější" v tomto případě znamená, že ji někdo přitáhl na RPGfórum a tak dlouho o tom básnil, až si to všichni místní zahráli. Konec pohádky. Zcela objektivně Mountain Witch není nejznámější ani omylem, čemuž napomáhá i fakt, že není k sehnání, stránce této hry vypršela doména a autor se někam vytratil... --- No, tak když jsme si vyjasnili "vyhypovanost" této anotaci, přejděme ke hře. Vzhled a provedení je jednoduché, vkusné a pěkné, že by si samo o sobě zasloužilo jednu hvězdičku. Zázemí a stylovost je také poměrně solidní (pokud mohu soudit, nejsem zase takový nippononofil :o), také tak za jednu hvězdičku). A třetí hvězdičku můžeme dát za to, že to nikde nedrhne. Můj problém s touhle hrou je její opakovatelnost. Je to prostě na jedno brďo, pořád to samé dokola. Samozřejmě, je to nové, když hrajete s jinými lidmi, ale není to tak, že byste týden co týden sedli se skupinkou těch samých přátel a se stejným gustem si zase vráželi kudly do zad...

4

Hra, která přišla s naprosto geniálním nápadem jak zavést do hry důvěru a zradu tak. Zabalila to do lákavého orientálního hávu a směle dobila srdce mnoha hráčů. Tahle hra ukazuje co to je autorský přístup od hráčů. Jediné její vady jsou, že pro konzervativně tradiční hráče bude náročnější, protože vyžaduje se odporstit od mnoha herních zvyků, které tuhle hru boří. Není to sradna. A potom to, že se dnes velmi těžko shání. Ale rozhodně stojí za to. Kdo nehrál, nepochopí.