Mothership (1e)

Vložil(a) Markus dne
5
Průměr: 5 (1 hlas)
2023
Přepracovaná verze oceňované survivalově-hororové sci-fi hry

Mothership je hororová sci-fi hra v duchu old-school renesance (OSR), ve které se hráči stanou posádkami vesmírných lodí, vojáky, obchodníky, obyvateli trestaneckých kolonií nebo jinými běžnými lidmi a pustí se do průzkumu opuštěných vraků, zdevastovaných vesmírných stanic, neznámých planet a dalších děsivých prostředí plných mimozemských životních forem i neznámých hrůz. Hráčské postavy jsou křehké a snadno umírají nebo propadají šílenství.

Tato „první“ edice je výrazným přepracováním a rozšířením původní „nulté“ edice Mothershipu (2018).

Hráčské postavy jsou definované sadou základních vlastností (používají se při aktivním jednání) a „záchran“ (používají se při pasivním vzdorování), obojí vyjádřeno procenty. Při vyhodnocování se je hráč snaží podhodit hodem k100. Dále mají postavy dovednosti, které přidávají bonusy k hodu. Neúspěchy vedou k hromadění stresu, což postupem hry může vést k panickým záchvatům, fóbiím a dalším nepříjemným následkům. Neúprosnost hry podtrhuje svižný a smrtící soubojový systém. Jednoduché jádro je doplněné dílčími subsystémy pro všelijaké vybavení, survival (voda, jídlo, radiace, kryonemoc...) nebo třeba „opušťáky“ mezi jednotlivými misemi.

První edice provádí oproti té nulté rozsáhlé úpravy. K těm výraznějším patří zrušení zkušenostních bodů a postupu po úrovních – postavy se teď můžou zlepšovat výhradně výcvikem mezi misemi. Dále přepracování mechaniky stresu a zranění, principu zbrojí nebo zeštíhlení soubojového systému, aby místo s konkrétními mírami pracovat s abstraktnějšími „pásmy dostřelu“.

Rodina RPG her
Autoři

Produkty pro tuto hru

Průměrné hodnocení Název Vydáno Kategorie Jazyk
0
Bez hodnocení
Another Bug Hunt 2023 Dobrodružství Úvodní scénář pro Mothership na odříznuté základně obklopené hmyzáky
0
Bez hodnocení
Cryonambulism 2023 Dobrodružství Scénář odehrávající se v kolektivní noční může způsobené parazitem
0
Bez hodnocení
Chromatic Transference 2021 Dobrodružství Průzkum opuštěné vědecké stanice, která zkoumala záhadnou barvu z vesmíru
0
Bez hodnocení
Desert Moon of Karth 2021 Dobrodružství Vesmírný sandbox s westernově hororovou tématikou
5
Průměr: 4.5 (2 hlasů)
Hodnota
90.00
Dying Hard on Hardlight Station 2021 Dobrodružství Vesmírná stanice jako kombinace Smrtonosné pasti a Vetřelce
5
Průměr: 5 (2 hlasů)
Hodnota
100.00
Gradient Descent 2021 Dobrodružství Sci-fi hororový megadungeon
0
Bez hodnocení
Piece by Piece 2021 Dobrodružství Krátké vyšetřování vymknutého experimentu v izolované vědecké laboratoři

5

Ono to vážně velmi dobře funguje, pokud máte rádi minimalističtější pravidla. Je to elegantní a je vidět že se to od nulté edice hodně posunulo. Změny možná nejsou tak výrazné na první pohled (asi největší je mechanika Stresu), ale je to velmi vymazlené, designově promyšlené a chytře napsané. Ta hra ví co chce, co má dělat a je k tomu perfektně přizpůsobená. Sledoval jsem celý vývoj a hlavní designer, Sean McCoy ví co dělá a nikdy se nebál podokrýt pokličku svých myšlenek na discordu proč, co a jak tam použili. A pokud jste nalazení na podobnou vlnu, tak je to (imho) jeden z nejfunkčnějších systémů vůbec. 

Vzhledem k tomu, že na Mosh vznikají už hacky (dark fantasy, eco-fantasy, cyberpunk), tak v tom snad brzo budu moci bez potíží hrát cokoliv. Což mi dělá radost, vážně jsem se v tom systému našel. :) 

Jo a přečtětě si Wardens manual, perfektně napsaná GM příručka, praktická, k věci a vysvětlí Vám mezery, které byste možná ze základních pravidel mohli po prvním přečtění mít. Ta je snad ještě víc vybroušený klenot, než tyhle pravidla.