Knave (1e)

Vložil(a) Markus dne 08. 03. 2021, 10:21
4
Průměr: 4 (9 hlasů)
2018
Minimalistická oldschoolová hra bez povolání

Druhé RPG od autora Maze Rats, opět psané v oldschoolovém duchu s důrazem na minimalistická pravidla a sandboxové hraní. Na rozdíl od předchozí hry, která stála na odlišeném mechanickém jádru, se tady autor vrací k mechanickému jádru starého D&D, aby hra byla co nejkompatibilnější s OSR produkty.

Pravidla jsou jednoduchá, jen na pár stránkách. Postavy nemají žádné povolání, představují různé kořistníky a dobrodruhy, kteří můžou ovládat meč i magii a dokážou v průběhu hry střídat zaměření – schopnosti postavy jsou totiž určovány především předměty, které má u sebe. Vyhodnocování probíhá podhazováním vlastností dvacetistěnnou kostkou. Nepovinně je možné uzpůsobit pravidla tak, aby na všechno házel jen hráč, nikoli Game Master. Hru doplňuje tabulka 100 kouzel.

V roce 2022 vyšel v nakladatelství Mytago český překlad.

Rodina RPG her
Autoři

Externí recenze a shrnutí

Překlad

Produkty pro tuto hru

Průměrné hodnocení Název Vydáno Kategorie Jazyk
4
Průměr: 3.7 (6 hlasů)
Hodnota
73.33
Waking of Willowby Hall, the 2021 Dobrodružství Dobrodružství s naštvaným obrem, probouzejícími se nemrtvými a zloději hus
0
Bez hodnocení
Rakehell Issue One: The Rift of Mar-Milloir 2019 Příručka světa Herný svet na zradnom, horskom okraji civilizácie vytvorený pre hru Knave

3

Hledal jsem minimalistickou hru na oneshotové hraní modulů. Po zklamání v podobě World of Dungeons se mi Knave zalíbil. Hra slibuje, že je minimalistickým parazitem na hraní OSR modulů... a přesně to dělá.

Na těch sedmi stránkách toho zas tolik není. Autor dokázal staré D&D narvat do jednoho vyhodnocovacího hodu (společného pro akce, boj, kouzlení, záchranné hody... všechno), který používá jednu z šesti základních vlastností, přičemž čísla obtížností víceméně sedí k D&D. Vyhodnocování taky používá výhody/nevýhody z D&D 5e a tím hráče motivuje k vymýšlení "fikčních" opodstatnění, proč by měli získat výhodu. Ve výsledku se to hraje svižně, je to pestré a hráči skutečně vymýšlejí různé blbiny, a to i v souboji. To je samo o sobě docela obdivuhodné.

No a to je skoro všechno, co Knave nabízí. Za zmínku stojí ještě náhodné tabulky na naházení různých rysů postav (od vzhledu přes chování až po minulost) a především 100 náhodných kouzel. Ty jsou asi jediným skutečným "obsahem", který hra nabízí. Je to takové to pestré moderní OSR ve stylu "vymysli kreativní řešení". Kouzlo, která vám dá křídla. Kouzlo, které vyvolá iluzi až o velikosti paláce. Kouzlo, které dá zvířeti lidskou inteligenci... Go wild! Vyblbněte se. A hráči skutečně blbnou.

Ve výsledku je Knave celkem vhodný pro různé švihlé, nevážné fantasy moduly.

Ale omrzí se to. Ve hře neexistuje žádná pestrost - všechny postavy jsou stejné, jenom mají trochu jiná čísla šesti schopností. Ale všichni umí všechno, každý je bojovník, hraničář, zloděj i kouzelník najednou. Schopnosti plynou z předmětů, které máte v inventáři (a kouzla jsou předměty). Neexistují žádné rasy, žádné speciální schopnosti nedostupné jiným postavám. Tohle by mě při delším hraní začalo rychle štvát, protože ve výsledku jsou prostě všechny postavy na jedno brdo.

Hra je taky totální parazit. Nenabízí žádné vlastní příšery, kouzelné předměty, další obsah. Spoléhá na to, že budete hrát připravené moduly. A taky na to, že osmoticky znáte D&D a jeho tropy. Neobsahuje žádná "okrajová pravidla", třeba co je to infravidění, jak funguje hořící olej, jak dlouho hoří pochodně a lucerny, jak najímat henchmany, jací vůbec existují henchmani, výroba kouzelných předmětů... tohle buď musíte paraziticky vědět odjinud, nebo ignorovat.

Je dělaná jen na dungeon crawl a má jen minimum pravidel nutných pro tohle. Chybí cokoli jako cestování, širší sandboxování a vůbec jakákoli kampaňová pravidla.

Celkově: fajn hra na jednoduché veselé oneshotování modulů.

5

Moc pěkný design Bena Miltona – dalšího z mých oblíbených autorů. Líbí se mi kompaktnost, funkčnost, promyšlenost. Skvělé jsou vysvětlující autorovy designerské poznámky v textu.

Za mě vynikající one-shotová pravidla k odehrávání OSR dobrodružství.

Měl jsem k dispozici i draft druhé verze, ta mi už ale nepřišla tak elegantní jako tato.

5

Původně jsem se těšil více na Kobky ale pak mi po přečtení sedl více právě Knave. Doporučuji všem co už někdy hráli DnD (B/X,2, 3+3.5, tebe ne 4e tu nikdo nemá rád, 5) nebo jiný rpg systém. Rozhodně je to pro kreativní lidi protože si dokáží domyslet co chtějí a díky mechanikám kdy Jste to, co nosíte anebo počeštěle Šaty dělaj člověka (nemohu se zbavit hlasu v hlavě který vždy při těchto úvahách přehrává reklamu na Albion).

Nedoporučuji začátečníkům rpgček. Vysoké riziko a míra úmrtnosti může zcela odradit, nutnost si většinu domýšlet je pro dosti lidí otravná nebo začátečníci neví co vybrat protože se tolik nerozkoukali. Ale jako druhý systém super vyzkoušení a alespoň naučí hráče nebýt hrrr.

4

Momentalne muj go-to neretroklon. Autor dal duraz na zpetnou kompatibilitu s starym DnD, takze moduly/jakykoliv jiny stary materialy muzete vzit a hrat (nekecam, prevod je fakt akorat o prepoctu klesajiciho AC na stoupajici, coz ale dela vetsina lidi tak jako tak), plus navic zachovava povedome DnD mechaniky - hazite dvacetistenkou, stejne vlastnosti, bonus/defense roll pracuje stejne jako bonus/save, takze kdokoliv nekdy hral DnD bude doma hned bez vysvetlovani. K tomu vychytany a jednoduchy system tvorby postavy skrz inventar (ktery je vlastne vypointovany system puvodniho DnD, kde se postava rozvijela predevsim skrz predmety). Zachovava systemy typu reaction rollu a moralky... a proste je to skvely system, pokud si chcete zahrat neco ze stareho DnD a nechcete se pritom crcat se starym systemem. A prestoze mam i vlastni hack DnD 0ed, tak tohle je... elegantnejsi? Popravde jsem mel pri hrani vic DnD feel nez pri hrani 0ed. 
Navic je to pratelske pro novacky a rychle hrani - tvorba postavy zabere doslova pet minut a jste ready, pravidla se vysvetli za pochodu. 
Ocenuju designer notes, kdy autor u skoro kazdeho odstavce vysvetluje proc a co delal - takze vidite, ze za tim nebylo jenom nejake samoucelne skrtani, ale opravdu promysleny a testovany koncept. 

Shrnuto: na rozdil od spousty jinych nu-osr hacku tohle zachovava familierni veci, system zustava inherentne DnD (nepodhazujete, nerusi to D20 a pod). Zpetna kompatabilita naprosto bez problemu, nulova praci s konverzi. Snadna tvorba postavy i hrani. Primo vyzyva k hackovani a ladeni vlastnich verzich.

Nedavam pet hvezdicek z jedineho duvodu: je to paraziticka hra. Nema tam podporu pro DMa pro jeho tvorbu, na rozdil treba od Maze Rats. Do jiste miry pochopitelne pri deklaraci zameru "at si muzete zahrat klasicke moduly", nicmene generatory a la Maze Rats by se hodili. Stejne tak treba absolutne nema bestiar: sice to muzete improvizovat, ale nejjednodussi je mit vedle otevreny bestiar nejake "plne hry" typu Old School Essentials nebo Swords and Wizardry nebo aspon Black Hacku. 

Da se to prezit a hra nemela za cil byt naprosto komplexni "plnou" hrou ale predevsim vehiklem pro hrani stareho DnD, nicmene je treba to zminit. Uvidime chystanou druhou edici, ktera planuje tohle jadro rozsirit.

4

Krátke, jednoduché a light weight pravidlá, ako pre Vyprávača tak aj pre hráčov. Je to niečo čo si vieš naštudovať oveľa jednoduchšie ako mnohé stolové hry. Veľmi dobré pre krátke kampane ale viem si predstaviť aj dlhšiu kampaň. Čo je skvelé, je že neexistujú žiadne classes a teda hráč upravuje svoju postavu podľa predmetov a vybavenia ktoré má. Kedže pravidlá neobsahujú žiadne info o settingu, je možné pravidlá adaptovať na hocaké OSR adventure - či už B/X, OSE, DCC, CaC alebo iné a s trochou práce aj z 5e. Na samotný Knave existujú ďalšie nadstavby, settingy a či dobrodružstvá.

Jedinú slabšiu stránku vidím v systéme mágie. Aj keď preferujem low magic systémy, Knave obmedzuje mágiu na jeden spell= jeden spellbook. Takéto riešenie mi príde trochu ťažkopádne, ale určite to nekazí zážitok.

4

Pravidla jsou kraťounká, recenzi nebudu psát delší - ODnD hack, který je opravdu barebones, který nevím, jak hodnotit, protože mám na jednu stranu velmi rád minimalismus, na druhou velmi nerad 6 DnD atributů, a to je v podstatě jediné, co zde ze systému zůstává. Nicméně když to vezmu v rámci naplnění svého předsevzatého cíle, tak podle mě Milton uspěl, Knave není nehratelná cvičná hříčka, ale fungující systém, a klidně jej doporučím. Samozřejmě, de facto v něm není levelování, což může někomu dost výrazně chybět - na druhou stranu, osobně bych označil jako výhodu i to, jak snadno se dá k takhle jednoduchému základu přidat libovolná nadstavba. My jsme si v naší kampani taky prostě pár class našli na internetu nebo vymysleli. A přiznejme si - houseruling k ODnD taky patří.