Godlike

Vložil(a) Conlai dne 05.07.2009, 13:28
3
Průměr: 3 (1 hlas)
2001
Druhá světová válka očima superhrdinů

Když na Olympijských hrách v roce 1939 zapálil olympijský oheň první nacistický nadčlověk a poté odletěl nadzvukovou rychlostí, bylo jasné, že svět se brzy změní. Nyní zuří druhá světová válka a na obou stranách bojují lidé se zvláštními schopnostmi.

Godlike disponuje zajímavým systémem hodů, který určuje dva výsledky najednou (např. rychlost a kvalitu provedení), abstraktní pravidla pro tvorbu rozmanitých superschopností a obsáhlým popisem alternativní historie, ve které existují super hrdinové.

Systém

3

Nevím čím to je, ale tahle hra vě mě udeřila na jakousi ukrytou strunu. Jako by z ní vyzařovala atmosféra Bratrstva neohrožených či Vojína Ryana a to přestože hlavní postavy mají nadlidské schopnosti. V Godlike je stále snadné zemřít, zranění se tu neléčí přes noc (vážná zranění dokonce vyžadují operaci) a talenty nadlidí vyžadují vůli a odhodlání - dvě veličiny, které mohou tváří v tvář válečnému divadlu značně kolísat. Líbí se mi základní systém, ve kterém hodíte x (2-10) kostek a hledáte páry, trojice atd. Jde vám jednak o výšku hodu a jednak o jeho šířku (tj. počet kostek se stejnou hodnotou). Pokud hodíte alespoň jednu dvojici stejných čísel, znamená to obvykle úpěch, výška hodu ale značí jak dobře jste si vedli a šířka zase jak rychle. V boji tak například šířka určuje iniciativu (všichni háží najednou) a výška třeba výška místo zásahu. Je jen škoda, že na tento jednoduchý systém je nabaleno celkem dost dodatečných podpravidel týkajících se všeho možného a výsledek působí celkem složitě. Kniha obsahuje obrovský objem zajímavě podaných informací o druhé světové válce a zapojení superhrdinů do ní. Konec konců, Detwiller je "ten týpek" co pracoval na Delta Green.