Časy se mění

Vložil(a) Markus dne 29.09.2009, 20:30
3
Průměr: 3 (4 hlasy)
2009
Jednoduchá hra vyprávějící příběhy komunistických agentů, kteří se vydávají zachránit historii

Po vynálezu stroje času se Sovětský svaz stal pánem nejen země, vesmíru a počasí, ale zároveň i dějin. Bohužel, imperialisté nikdy nespí a tropí naschvály. Historie se kroutí. Časy se mění. Je třeba jednat, a tak se v této hře vžijete do role neohrožených soudruhů a soudružek, kteří se vydávají zpět do minulosti, aby napravili škody napáchané západními škůdci. Tato maximálně jednoduchá hra je psána jako jeden velký úvod do hraní RPG, který provede hráče za ručičku od naprostých základů až po tvorbu vlastních zápletek.

3

Tuto hru s tematikou cestování časem jsem hrál jednou na Gameconu. Má velmi jednoduchá pravidla, zajímavou atmosféru díky tomu, že je situovaná do Sovětského svazu a několik jednoduchých, ale pěkných mechanik: hráči mohou zastavit čas na 10 vteřin, způsobit časovou smyčku, která funguje jako příběhový závazek ji později vysvětlit a přenos věci napříč časem. Nepřehání se to s příběhovými pravomocemi hráčů, za což jsem já osobně rád a díky cestování časem zřejmě umožňuje bohatě čerpat zápletky z historie. Rozhodně doporučuji zkusit.

3

Povedená minihra, která dokáže zabavit na jedno odpoledne nebo večer. Možnost tvorby postavy během samotného hraní urychlí start. Mechaniky (vlastně jde o jednu stěžejní mechaniku) jsou jednoduché a snadno pochopitelné. Při delším nebo častějším hraní by ale nejspíše docházelo k jejich monotónnosti. K jednorázovce jsou postačující. Velkou výhodou se může zdát možnost konce, který je určen na pevný čas v reálu. Ve skutečnosti to funguje jako PJ deus ex machina, nebo to totálně zbortí hru. I tak se u tohoto iluzorního napětí dá užít spousta zábavy. Na závěr můžu hru komukoliv doporučit, šanci na minimálně jedno sezení si zaslouží.

3

Časy se mění je dobře odpočinková hra. Čím víc zhurta jdete na hráče, tím je to lepší. Mě osobně to vyhovuje protože se nemusím přede hrou věnovat přípravě a díky omezenému časovému limitu se nemusím bát sáhodlouhých zdržení. Hráčům to vyhovuje méně a pravidelně nestíhají a většinou mají jen minutu na vyřešení posledního konfliktu. Téma je správně vtipné, mechaniky jednoduché a "chytré". Nedávám vyšší hodnocení, protože je hra pouze monotematicky zaměřená a tudíž se nedá hrát příliš často.