10 let RPG Fóra

Vítejte na RPG Fóru. V této sekci naleznete všechny základní informace - co je to RPG Fórum, jeho pravidla, orientační průvodce a všechny možné další informace.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 11148
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

10 let RPG Fóra

Příspěvek od Markus » 21. 8. 2011, 17:11

10 let RPG Fóra

RPG Fórum před pár dny oslavilo 10 let od svého vzniku, tehdy pod jménem czechdnd.cz. Zní to neuvěřitelně, ale už celou jednu dekádu vám přinášíme novinky ze světa RPG, články, překlady zahraničních her, rozličné materiály a samozřejmě prostor pro diskuze na fóru, které se postupem času stalo ústředním bodem stránek a nakonec jim i dalo jméno. Na oslavu tohoto jubilea si vás dovoluji pozvat do historie a ukázat vám, jak se tyto stránky měnily a vyvíjely. Velkým pomocníkem mi bude internetový archiv Wayback Machine, který průběžně ukládá kopie velké části internetu.

Ještě poznamenám, že moje paměť je velmi chatrná, takže se může stát, že něco zapomenu nebo vynechám. Budu moc rád, když mě ostatní pamětníci upřesní.

Duben až červenec 2001 - prehistorie

Kdo pamatuje počátky internetu u nás - koncem 90. let a na přelomu století - ví, že to byla kouzelně chaotická doba. Nikdo pořádně nevěděl, jak internet funguje, k čemu bude dobrý nebo co na něm vlastně dělat, což ale nijak nebránilo tomu, aby si každý neudělal vlastní stránky. Kdo neměl své stránky, jako kdyby nežil. Jenom o RPG hrách (převážně o DrD a DnD) u nás existovaly desítky drobných stráneček, které už si dneska nikdo nepamatuje. Dvě z nich, Bammal's AD&D Page a Markusova ADaD stránka, se měly stát základem tohoto portálu.

Obrázek

Bammalovy stránky byly založeny někdy v dubnu 2001. Fungovaly jako generické stránky o ADnD. Bammal v nich zaznamenával náhodné myšlenky, postřehy z vlastní kampaně a začal postupně sestavovat seznam knih, které byly vydány pro ADnD druhé edice.
Bammal rovněž dával ke stažení několik originálních knih - tehdy v temných dobách internetu ještě neexistovaly žádné P2P sítě a hledání originálních knih bylo obtížné (nevěděli jsme, kde hledat). Když je někdo získal a hodil na web, byl jako bůh. Tehdy se ještě nepoužíval formát PDF a "originální" knihy většinou byly Wordovské dokumenty bez pořádné sazby a obrázků. (Ostatně zkuste si něco stáhnout z Bammalova archivu - odkaz v levé liště).

Zhruba v té samé době - tedy v dubnu 2001 - jsem založil svou Markusovu ADaD stránku. Ta se věnovala zejména překladům Advanced Dungeons and Dragons. Dříve na webu existovaly Astinovy stránky, které shromažďovaly překlady. V roce 2001 už byly značně neaktuální a já, postrádaje jiné stránky o překladech, jsem založil vlastní. Cílem bylo shromažďovat a zveřejňovat české překlady ADnD, které v té době celkem frčely. Začal jsem hostovat staré překlady převzaté od Astina a dokonce se našlo i pár překladů nových - vybavuji si, že v těch pár měsících existence mých stránek jsem byl v kontaktu s aktivním překladatelem Merlinem a také DarkNamezem, který překládal Player's Handbook. Já jsem na stránkách publikoval svůj překlad částí Planescapu. (Všechny staré překlady k ADnD dnes naleznete tady.)
 • :arrow? Bohužel mé stránky existovaly jen krátkou dobu a očividně se trefily přesně mezi intervaly aktualizace Wayback Machine, takže se nedají zpětně najít. Najdete jen oznámení o přesunu. Teoreticky bych je měl mít někde uložené, zkusím pohledat mezi zálohami.
Po asi dvou měsících provozu mých stránek mě kontaktoval Bammal s logickou nabídkou - já se věnuji překladům, on se věnuje originálnímu ADnD, tak proč nespojit své síly dohromady? Nadšeně jsem souhlasil, a tak se začaly psát dějiny nového českého webu o ADnD - nazvaného obligátně CzechDnD.
Bammal píše:12.05.2001 - Domluvil jsem se s Markusem na spojení našich webových stránek. Uvidíme co z toho vznikne...
Bammal píše:19.07.2001 - Takže na nových stránkách s Markusem se konečně výrazně pokročilo a už je dokonce stanoven termín, do kdy budou vypušteny. Tento termín je: konec Července! Samozřejmě budu o spuštění informovat. Vybraná adresa zní: dnd.czweb.org. Tyhle stránky (adnd.wz.cz) zatím poběží dál. Uvidíme, co s nima. Každopádně nebudou aktualizovány. O obsahu nových stránek můžete hlasovat v anketě.
přelom 2001/2002: Vítejte na CzechDnD!

Obrázek

Na začátku srpna 2001 konečně spatřily světlo světa stránky CzechDnD, pěkně ve stylovém černém designu a se slušivě zlatavým logem se zkříženými meči. :roll: Náplní šlo vlastně jen o syntézu mojí a Bammalovy stránky do jednoho celku: Bammal pokračoval v budování svého archivu originálních příruček, které jsme postupně nahrávaly na web a dávali ke stažení. Já jsem podobným způsobem evidoval překladu. Brzy se k nám přidali další přispěvatelé a vznikl tzv. "CzechDnD Crew", tým správců a "moderátorů" portálu. Každý z nových členů týmu si přinesl vlastní specializaci - tuším, že PepeX posílal povídky, Gandalf programoval web atd.
 • :arrow? Úplně první verze CDnD, která fungovala ještě jako statické HTML stránky. Bohužel nebylo archivováno naše super-efektní animované samorozbalovací menu (tenkrát nám přišlo jako dobrý nápad), takže si můžete jenom přečíst novinky na hlavní straně. Když v levém sloupci rozkliknete odkaz "nefunguje vám menu?",objeví se vám aspoň seznam položek.

  :arrow? O pár měsíců novější verze, která už fungovala na PHP a měla redakční systém. Opět není archivované menu, ale aspoň se můžete podle kategorií podívat, co jsme tam asi tak měli.
Velmi brzy jsme zjistili, že budovat archiv originálních knih ke stažení je problematické. Jednak jsme se trochu báli postihu, protože přece jen šlo o nelegální šíření (ale historie nás učí, že naše obavy byly dost liché), jednak jsme měli i praktičtější potíže: knihy nebylo kam dávat. Náš archiv rychle překročil stovku megabajtů, což tenkrát bylo na webové stránky hodně, a my nechtěli platit drahý hosting. Pak jsme zjistili, že příruček k ADnD existují doslova stovky a sehnat a zevidovat všechny by trvalo skoro věčně. Padlo pragmatické rozhodnutí vykašlat se na pirátské kopie a stát se pouze serverem s vlastní tvorbou a překlady. Této zásady se mimochodem RPG fórum drží dodnes.
Markus 21.11.2001 píše:Takže dnes tu máme poměrně radikální změnu v sekci neoficiální. Rozhodli jsme se totiž, že jakožto Czech DnD tu budeme dávat k dispozici pouze české nebo přeložené výtvory. Systém vykrádání jiných stránek, kdy bychom prohlíželi všechny světové stránky a veškeré soubory dávaly sem, se nám totiž nijak nelíbí. A navíc, ani při sebevětší snaze nelze dostat veškeré materiály na jednu stránku.

A tak jsme tedy zvolili jinou taktitu. Na této stránce budete neoficiální díla nacházet pouze čestině. Abyste se mohli lépe orientovat, na kterých jiných stránkách se dají sehnat anglické výtvory, chystáme pro vás velký seznam těch nejlepších světových (A)DnD stránek.

Další věcí je, že po takovémto rozhodnutí potřebujeme podporu vás - našich návštěvníků a fandů (A)DnD. Vždyť snad každý, kdo hraje už delší dobu, si něco připraví, doplní nebo poupraví pravidla a vytvoří spoustu vlastních dobrodružství. Pokud by každý dal své výtvory k dispozici, hnedle jich tu bude plno. Jenom by to chtělo trošku chtít a nepřistupovat k tomu jako typiský Čech způsobem "Je to jejich stránka, ať si ty věci sháněj sami." (vlastenci mi tuto narážku určitě odpustí ;o))
Nabádám vás tedy, posílejte nám svá dílka. Je mi jasné, že je máte asi na papíře, ale nechtěli byste si dát tu trochu práce a přepsat je? Vždyť to ani není taková dřina, když to porovnáme třeba s tím, co musí udělat takový překladatel.

Teď si neodpustím trošku matematiky na názorném příkladu.
Dejme tomu, že tyto stránky navštěvuje pravidelně 30 lidí (věřím, že víc). Když se každý z nich jednou za měsíc odhodlá a něčím přispěje (a jednou za měsíc se to dá udělat bez problémů), máme to na každý den jeden příspěvěk. To není špatné, ne?
CzechDnD se tak stalo portálem, jehož hlavním posláním bylo shromažďovat veškeré materiály dostupné pro (A)DnD v češtině: od překladů, přes domácí úpravy pravidel, až po články a zápisy z her. Od jiných podobně zaměřených stránek jsme se lišili snad jen velikostí.

Spolu s portálem pak Bammal zprovoznil první české diskuzní fórum o RPG hrách...

Obrázek
 • :arrow? Archivovaná verze našeho prvního fóra. Tohle fialové fórum na enginu PHPbb 1 existovalo jen pár měsíců, než ho Bammal převedl na novou verzi. V archivu bohužel nenajdete žádné diskuze, ale můžete si rozkliknout jednotlivé kategorie a podle názvů diskuzí si domyslet, co se asi tak řešilo. Také funguje seznam uživatelů - kdo se v něm najde, může si blahopřát k vytrvalosti.

  :arrow? Diskuzí se nám z prvního fóra moc nezachovalo, protože jsme tu dlouhou dobu měli zapnuté automatické mazání starých témat (někdo to kdysi zapnul a vypínal jsem to já až někdy v roce 2006, kdy jsem si toho náhodou všiml). Našel jsem jen překlad DnD 3e a překlad Ravenloftu.
Tehdy nikdo neslyšel o webu 2.0. Mysleli jsme, že smysl internetu leží ve stránkách, kde na vás nějaká pevná redakce valí články a různé materiály. Diskuze... to bylo jen takové zpestření. Když ale v zimě 2001 portál CzechDnD na několik měsíců zmizel (technické problémy, ztráta databáze + neplacení domény), návštěvníci se přelili na fóru a vesele diskutovali dál. V průběhu dalších let portál CzechDnD střídavě fungoval a střídavě ne, ale fórum vždy žilo vlastním životem a nedalo se zabít.


2002-2005 Vzestup a pád CzechDnD

Obrázek

Jak vidíte na obrázcích, stránky se průběžně měnily v drobných detailech designu a uspořádání.
 • :arrow? Třetí verze z obrázku nahoře je jen trochu upravená varianta těch předchozích, ale už má hezčí logo. V archivu opět nefunguje menu. Verze vydržela jen pár měsíců, protože už se připravovala nová:
Obrázek

Přestože internetový archiv neuložil obrázky, takže v jeho podání stránky vypadají dost osekaně, verzi z tohoto obrázku už si možná mnozí z vás pamatují. Je to totiž verze stránek, která vydržela nejdelší dobu a zůstala s CzechDnD až do dob jeho zániku.

V roce 2002 se CzechDnD začalo celkem rozjíždět, přitáhlo spousty pravidelných čtenářů a tvůrčí tým CzechDnD Crew se rozrostl o několik dalších "redaktorů". Stránky byly obrovským sborníkem všech článků, materiálů, překladů, doplňků a novinek k rodině RPG her Dungeons and Dragons, které se nám podařilo v češtině nastřádat. Přestože však CzechDnD bylo dost velké a celkem populární, neustále trpělo těmi samými problémy: nedostatkem redaktorů. Lidi přicházeli, vyhořeli a rychle zase odcházeli. V roce 2003 postupně oznámili svůj "odchod" oba dva zakladatelé portálu – Bammal a já – plus téměř zakladatel Merlin. Zní to jako velká slova, skutečnost ale byla taková, že ani jeden z nás už několik měsíců nic pro stránky nedělal. "Odchod" pak znamenal, že jsme oficiálně přestali pracovat na portálu a uchýli jsme se do exilu Fóra, kde jsme nadále jen tak diskutovali. Já jsem se nadále věnoval už jenom překladům. (To, že mě dnes znáte jako administrátora RPG Fóra, se časem vysvětlí. V roce 2003 jsem ale degradoval na řadového pomocníka.)
Informační text z roku 2003 píše::: Historie
Tato stránka vznikla v létě roku 2001 jako výsledek spojení stránek Markuse a Bammala. První jmenovaná se zabývala překlady a druhá zase originály. No nevybízí to ke spojení? Jistě že ano. Nakonec, zhruba po dvou měsících nicnedělání, Markus konečně dokončil slibovaný design a potom už to jelo z kopce. Po několika měsících však nastala krize a koncem roku stránky zpustly až nakonec přestaly úplně fungovat. V březnu následujícího roku se opět začalo pomalu připravovat jejich obnovení. To nebylo jednoduché kvůli ztrátě veškerých dat, ovšem v polovině května 2002 bylo CzechD&D oficiálně obnoveno, změnilo se logo, přibylo i pár drobných úprav a hlavně nové zpracování kódu. Po strastech s tvorbou nového kódu, kdy mnoho věcí nefungovalo, byl na tyto stránky použit engine PHP-Nuke ve verzi 5.6. Po několika měsících byly stránky vylepšeny přechodem na upravenou novou verzi enginu PHP-Nuke 6.0 i s pozměněným designem a několika novinkami. Ale nic nebylo tak růžové, jak se zdálo. Aktivita začala pomalu, ale jistě upadat, až v květnu 2003 nabyla krize vrcholu. Jediným řešením bylo přibrání nové krve do Crew, což se také stalo, a ke starým harcovníkům přibyly nové naděje. Snahou nového kádru, tj. naší snahou současnou, je připravit zázemí CzechDnD na to, aby bylo schopno v budoucnu ještě lépe plnit své cíle - přinášet aktuální novinky, informace, materiály a překlady ze světa D&D a hlavně pak sdružit jejich fanoušky, a proto bylo třeba dočasně přijmout některé ústupky a úsporná opatření. Věříme, že již v brzké době se CzechDnD svým návštěvníkům představí snad již definitivně v plné síle.


:: CzechD&D Crew

Alnag: Překladatel D&D 3e, stopař novinek od WotC

Dark Shadow: Technická správa stránek, grafika

Drizzt: Překladatel, velmistr dodatků o drowech

Ebon Hand: Stimulátor pracovní morálky a vládce scanneru

Markus: Druhý koordinátor překladů AD&D, správce překladových klíčů

Pjotr: Technická správa stránek a fóra

Rytíř: Druhý koordinátor překladů D&D 3e

Vlasák: Koordinátor překladů AD&D, technická správa fóra


:: Zvláštní poděkování
Bammal: Duchovní otec projektu, technické a ideové zabezpečení, člen nečlen Crew

Quasit: Koordinátor překladů D&D 3e, správce překladového klíče D&D 3e, člen nečlen Crew
CzechDnD doplatilo na to, že mu chybělo velení a jasná vize. Já a Bammal jsme ho založili s plytkou vizí "pojďme dělat nějaké stránky o DnD" a ani jeden z nás neměl pořádný zájem někam směřovat. Já se věnoval pouze překladům, Bammal časem odpadl úplně. Zbylo tvůrčí prázdno a chaos, portál byl tak zároveň o všem a o ničem.
 • :arrow? Archiv z roku 2003. Všimněte si krásného gigantického upozornění na "krizi CzechDnD".
  :arrow? Finální podoba z roku 2005. Trochu předělané levé menu, má jiné položky a tudíž i jiné informace

  :!: V archivu je překvapivě velké množství funkčních článků :!: Jak se v něm navigovat? Rozklikněte si jeden z odkazů a všimněte si, že v liště nahoře máte čáry, které připomínají čárový kód. Jde o různé verze též stránky, klikání na ně vás vezme dopředu nebo zpět v čase. Nejvíc archivací má hlavní strana, takže když si je všechny proklikáte, můžete si přečíst skoro všechny novinky od roku 2001 do roku 2005. Velká část z nich se dá rozkliknout. Mimoto pak máte položky v levém menu, kde se dá proklikat např. k různým článkům (příklad). Je to všechno pokus-omyl a chce to trpělivost, ale dají se najít zajímavé kousky. Jestli narazíte na nějakou perlu, pošlete prosím odkaz, ať si to můžeme taky přečíst. :wink:
Portál CzechDnD se střídavou aktivitou fungoval do roku 2005, kdy byl definitivně uzavřen. Přesto se mu za necelých 5 let existence podařilo shromáždit obrovské množství českých článků a materiálů (za což patří dík všem přispěvatelům) a hlavně pospojovat velkou komunitu RPGčkařů. Troufám si říct, že nebýt jeho vlivu, tak je dneska česká RPG komunita podstatně chudší.

Obrázek

Zatímco portál CzechDnD skomíral, jeho fórum naopak vzkvétalo a žilo. Fórum nepotřebovalo vizi, nepotřebovalo vůdce ani redakci, stačili mu návštěvníci. Jejich počet utěšeně přibýval, diskuze narůstaly, pořád se něco dělo. Ke konci se veškeré dění samovolně přeneslo na Fórum a portál CzechDnD se stal už jenom takovou výkladní skříní, kam občas někdo něco přeposlal nebo napsal článek. To důležité se ale odehrávalo na fóru.

Mnozí hráči DnD časem přecházeli na jiné hry a fórum se z někdejší podoby, věnované čistě hrám z rodiny Dungeons and Dragons, samovolně přeorientovalo na fórum o RPG hrách obecně. V roce 2002 jsme ho přejmenovali jsme ho na "RPG fórum" a tento název mu zůstal dodnes.
 • :arrow? Archiv fóra z roku 2003.. Bohužel je archivovaná jenom hlavní strana, i ta je ale velice zajímavá. Všimněte si uspořádání stránky: jaké tady byly sekce a diskuze. Taky si všimněte počtu témat a příspěvků. Fórum tehdy mělo 3427 příspěvků, dnes jich má zhruba 250 tisíc.

2004-2005 - Marné snahy o znovuvzkříšení

Samozřejmě že úpadek a konec CzechDnD všichni viděli a uvědomovali si ho. Zatímco stránky dojížděli a tým na ně příležitostně poslal něco nového, "aby se neřeklo", začalo se v debatách na fóru přemýšlet, jak to změnit.
 • :arrow? Úžasná diskuze, ve které členové Crew analyzují, proč to s CzechDnD nedopadlo, co se kde pokazilo a co se s tím dá dělat. Stojí za přečtení.
Bammal píše:CzechDnD v podstatě bylo zamýšleno kvůli několika věcem. První a základní bylo čistě jen to, že s Markuse máme weby, které by mohly spolupracovat a nakonec tedy vzniklo CzechDnD. Při tvorbě CDnD byl pokus oživit Unii, která však nefunguovala. Webmasteři se hádali o zbytečnostech (návštěvnost atd.). To jsme chtěli trochu změnit a opravdu spojit webmastery. Tehdy se to docela podařilo. Většina aktivních webmasterů přešlo na CDnD a získali podporu několika již neaktivních. Také jsme chtěli několik věcí změnit a to se podařilo. Například vykrádání materiálů z jiných stránek bez jakékoliv zmínky. A tak se to začalo zvrhávat v současné CzechDnD. Ano časem se představy vytříbily.
Má představa třeba byl mix mezi En World (tehdy ještě d20reviews) a RPGHost. Zásadní problém ovšem byla (kromě začátku) komunikace mezi Crew. Když to tak vezmu, tak Crew mezi sebou stále méně a méně komunikovalo. A to je jedna z příčin úpadku...
Pokud si přečtete výše uvedenou diskuzi, zjistíte, kde byl problém: v zásadě jsme všichni věděli, co je na stránkách špatně, měli jsme i nápady, jak to zlepšit, ale nikdo to nechtěl udělat. Všichni se shodly na tom, že staré CzechDnD bylo děsivě nepřehledné a nechalo se zahltit ambicemi. Chtěli jsme začít s novými, skromnějšími stránkami, ale buď nebyla chuť osobně se postavit do vedení projektu, nebo nám chyběly technické dovednosti s tvorbou stránek. To se změnilo v roce 2004, kdy Pjotr oznámil, že začal programovat CzechDnD Reloaded. Velmi rychle jsme v týmu bývalé Crew vymysleli koncept nových stránek a Pjotr dokonce zprovoznil prvotní, jednoduchoučkou verzi.
 • :arrow? Místní archivovaná sekce CzechDnD Reloaded vám dá dobrou představu o tom, že o znovuvzkříšení jsme toho hodně namluvili, ale už méně napracovali. Napsáno toho bylo hodně a jsou to místy zajímavé diskuze. Pokud chcete jen ve "stručnosti" vědět, o co mělo jít, přečtěte si koncepci CDnD Reloaded. V zásadě nám šlo o to zahodit tehdejší přebubřelý portál a nachystat jednoduchou centrální stránku, která by sdružila roztříštěné české weby. Stránka by se točila okolo publikace článků a materiálů ke stažení. Pod ní by pak fungovalo několik podprojektů, které by si vedli jednotlivci, např. Bammal chtěl dělat projekt Planescape, Alnag projekt Greyhawk (resp. převedl by své existující stránky pod křídla CzechDnD) atd.
Já jsem, navzdory svým předchozím prohlášením, že s CzechDnD končím, začal na základě toho, co se dohodlo v diskuzích, psát různé design dokumenty a koncepce a velmi podrobné návody k tomu, jak se stránky mají udělat. A u toho jsem skončil, protože dělat stránky jsem bohužel neuměl. Pjotr nahodil první verzi stránek, která uměla jádrovou funkcionalitu - měla redakční systém, umožňovala posílat články a třídit je pomocí tagů. Bohužel byla neveřejná, takže není uložená ve WebArchivu a nemůžu vám ji ukázat - ale když si představíte jednoduchý blog třeba ve Wordpressu, tak to bylo prakticky totožné (akorát tenkrát blogy nebyly zdaleka tak rozšířené a my jsme o tom jako o blogu neuvažovali). Mělo to asi tři položky menu, chronologicky řazené články a možnost třídit podle klíčových slov. Členové týmu zkopírovali do systému spoustu článků se starého CzechDnD nebo svých stránek, abychom měli při spuštění dost obsahu. Chybělo (a) udělat design, (b) dopsat doplňující okecy typu "co je to RPG", (c) nahodit do systému materiály ke stažení (překlady, herní doplňky...). V zásadě chybělo jen málo.

Projekt nebyl nikdy oficiálně zrušen, prostě jen vyšuměl. Proč? To dneska nedokážu říct. Pokud někdo s pamětníků má teorii, sem s tím. Má teorie je, že chyběl někdo, kdo by to technicky odpracoval. Já jsem dokázal akorát tak sepisovat koncepce, bohužel dělat stránky jsem neuměl (taky jsem slíbil jsem udělat design, ale neudělal jsem ho). Pjotr měl v tu dobu už jinou práci a na programování Reloaded asi neměl čas, byť toho zbývalo opticky málo. Ostatní na tom byli podobně jako já, dokázali psát a plnit obsahem, ale stránky dodělat nemohli. Diskuze postupně utichly a z Reloaded se stal další z mnoha projektů, které se donekonečna nacházejí "těsně před dokončením".

Ale nedá se říct, že by z nich nebyl žádný praktický výstup...

Obrázek

Alnag a Rytíř, členové "přípravného týmu" CzechDnD Reloaded, byli rozčarováni z toho, že s projektem to jde od devíti k pěti, a rozhodli se místo čekání udělat vlastní stránky. Oba dva už v tu dobu měli vlastní, tématicky užší stránky (Alnag o světě Greyhawk, Rytíř o překladech DnD 3e), ale teď se spojili s programátorem Maxem a udělali portál se širokým zaměřením na Dungeons and Dragons a d20 obecně. Jejich stránky, zprovozněné v roce 2006, byly vším, co mělo být Reloaded, a ještě spoustou dalšího. Projekt začínal malý, ale postupem času se rozrůstal a přibíral různé podprojekty. Rytířovi, Alnalogi a Maxovi se tak povedlo to, co CzechDnD Crew nikdy nedokázala: spojili jasnou vizi, pevné vedení a programátorské schopnosti a udělali dobré stránky. Jejich portál d20.cz je plnohodnotným duchovním nástupcem původního CzechDnD.


2006 - Puč na RPG fóru!

Obrázek

Jak už bylo řečeno, v době zániku CzechDnD už se veškerá zdejší aktivita soustředila kolem diskuzního fóra, které sice také nebylo nijak vedené, ale v tom chaosu aspoň prosperovalo. Přesto se začalo ukazovat, že má značné nedostatky, a rok 2006 měl být rokem revolučním. Důkazem zanedbanosti fóra budiž to, že ačkoliv se od roku 2002 jmenovalo "RPG fórum" a sídlilo na adrese rpgforum.jinak.cz, jeho hlavní logo ještě v roce 2005 vesele uvádělo forum.czechdnd.cz (viz obrázek výše).

První problém: struktura fóra byla značně zastaralá. Staré "CzechDnD fórum" bylo značně soustředěné kolem Dungeons and Dragons, jenomže návštěvníci postupem času přecházeli na stále jiné a jiné hry. Když Bammal v roce 2003 převáděl fórum na novou verzi, vytvořil intuitivně nějaké sekce jako "Fantasy" nebo "GURPS", v průběhu let se ukázalo, že mnohé z nich nebyly životaschopné.

Zastaralá struktura přežívala několik let, protože po Bammalově definitivním odchodu ze scénu nebyl nikdo, kdo by ji změnil. Až pak... jsem si jednoho dne všiml, že mám administrátorská práva k fóru. Zeptal jsem se, jestli ti někomu nevadilo, když fórum trochu zpřeházím, a dal jsem se do práce.
 • :arrow? Fórum v roce 2005 ještě se starými sekcemi. Všimněte si sloupce "počet témat" a "počet příspěvků" u jednotlivých sekcí a uvidíte, že fórum obsahovalo několik skoro prázdných sekcí a potom gigantické sekce "Fantasy" a "Rozličný pokec". Velká část aktivity se rovněž točila okolo překladů. Všimněte si i počtu příspěvků: 16581, což je patnáctkrát méně než dnes.

  :arrow? Fórum po reorganizaci v dubnu 2006. Velkou myšlenkou této reorganizace bylo založit "tvůrčí sekci", která na starém fóru chyběla, kam by návštěvníci mohli psát články, posílat materiály atd. Dřív toto probíhalo na portále CzechDnD, ale s jeho zánikem bylo třeba vzniklou mezeru nějak zaplnit. Zároveň byly příliš vymezené, neaktivní sekce sloučeny do obecnějších sekcí, jako byly "RPG teorie" nebo "Herní světy a prostředí".
Druhý problém fóra byl mnohem závažnější: bylo dost nepřátelské. Chodila sem jen úzká komunita grafomanských přispěvatelů, kteří se v kilometrových příspěvcích hádali do krve o nuancích RPG, například jestli potřebuje narativní hra pravidla, nebo ne. Zdejší diskuze na pohled vypadaly aktivně, ve skutečnosti ale často šlo o neustálé smeče a protismeče, kdy si pořád ti samí lidé do kola agresivně omlacovali o hlavy tytéž "argumenty". Ve zpětném ohlédnutí to působí komicky, ale tak to holt dopadá, když máte malinkou, uzavřenou komunitu "nadšenců" a geeků :roll: . Nešťatným důsledkem však bylo, že RPG fórum si získalo nelichotivou reputaci a kvůli příliš dravým diskuzím mělo problém nalákat nové přispěvatele.

Místní chaotická atmosféra byla přímým důsledkem toho, že fórum nemělo žádné vedení. Existovali sice "moderátoři" v podobě členů bývalého CzechDnD Crew, ti však byli z větší části nečinní a hlavně nekoordinovaní. Já jsem sice přesouval sekce a upravoval fórum po technické stránce, ale diskuze jsem moderovat nechtěl. Na jaře 2006 se situace vyhrotila do té míry, že si na nepřátelskou atmosféru stěžovali skoro všichni a vznikaly takové nápady, jako veřejně pranýřovat nejhorší provinilce.
Sosacek píše:souhlasim s Markusem :) taky mi vadi ta ura nepratelstvi. staci se podivat na ten clanek na beruskach. zkusil jsem reagovat primerene, neurazlive a nezaujate, snazil jsem se upozornit dotycneho na to kde dela chybu a rozsirit mu pohled ktery vypada ze je zakonzervovany kolem toho ze rpg musi byt realisticke. ale prijde mi ze spousta ostatnich lidi (nebudu jmenovat. az pristi mesic 8) ) se jen snazila udelat z nej debila.
Když pak úplně nový návštěvník Sniper zabrousil do našich hádek a utrousil poznámku ve stylu "s fóry mám zkušenosti, tohle fórum potřebuje pevnou ruku," načež opět zmizel v hlubinách internetu, asi netušil, že změnil RPG Fórum natrvalo. Na základě jeho komentáře jsem napsal své prohlášení "Jsem diktátor!" a uzurpoval jsem si moc na RPG Fóru. Bez voleb, bez demokracie, prostě jen tak.
Sirien píše:Konečně tu přestane ten úžasnej chaos. Myslim to zcela vážně, Markusi, vzít to tu pod "diktaturu" je jeden z nejlepších nápadů, co jsem u Tebe za poslední dobu zachytil.
Alnagovejma řečma o prospěšnosti rovnosti a rovnější rovnosti a jinejma zpochybněníma se nenech rozptýlit... A Inviktovejma "opatrně" taky ne.
Pak už to šlo ráz na ráz. Rozpustil jsem staré Crew, naverboval jsem nové moderátory a spolu s nimi jsme pak začali potlačovat agresivní chování. Celkově byly ještě následující cca 2 roky posedlé různými kodexy chování a pravidly, káráním, atd. Následovalo ještě dost bouřlivých hádek, několik lidí nadobro z RPG fóra odešlo, ale nakonec se to tu uklidnilo do dnešního (věřím) přátelského prostředí.

Administrátorská práce se ale pochopitelně neomezila jen na kárání hříšníků, fórum bylo třeba nadále aktivně rozvíjet a zlepšovat. A v první řadě vyhodit to čtyři roky staré logo CzechDnD.

Obrázek
 • :arrow? RPG Fórum v červnu 2007, což byl asi nejaktivnější rok, jaký jsme tu kdy měli. Všimněte si struktury, která už připomíná tu dnešní. Tehdy jsme fungovali tak, že každý moderátor měl na starost nějakou širokou sekci (Sirien měl "Herní prostředí", Bifi měl "RPG Teoreticky"), kterou se snažil nejen moderovat, ale i aktivně rozvíjet, zakládat diskuze atd. Byl to krásný koncept, ale opět fungoval jen omezenou dobu, než moderátorům došla energie. Počet příspěvků: 66956, dvojnásobek oproti předchozímu roku a asi čtvrtina oproti dnešku.

2006/2007 - Syntéza s RPG.sk

V tuto dobu už většina starých článek odumřela. Ranné dny internetu, kdy existovaly desítky stránek o RPG, odezněl, a komunita se začala sdružovat do velkých portálů. U nás to byly tři:
 • Dračí doupě.cz, které tradičně táhlo většinu "dračákystů",
 • d20.cz, které převzalo tradici CzechDnD a přetáhlo k sobě hráče DnD,
 • a RPG Fórum, které sjednocovalo hráče ostatních her mimo tyto dva hlavní proudy a mělo obecnější diskuze
Slovenská komunita tehdy ještě měla vlastní centrálu na RPG.sk a tamějším fóru, které, aby se to nepletlo, se také jmenovalo RPG fórum.

Obrázek

RPG.sk byl jakýsi okruh stránek, kde grafoman Crowen zveřejňoval svoje projekty (např. herní svět Albion) a blogoval o RPG hrách obecně.
Krátce po svém "puči" jsem se spojil s Crowenem a nabídl jsem mu, že bychom mohli naše fóra spojit do jednoho (přesněji řečeno, že by české fórum asimilovalo to slovenské). Slovenské fórum bylo maličké, porovnání s naším asi desetinové, a většina aktivních Slováků beztak chodila zároveň i k nám. Sjednotit diskuze na jednom místě by bylo pro všechny praktičtější a příjemnější. Crowen, který v té době už neměl tolik času na to, aby sám spravoval portál, po počátečních ostychu souhlasil, a od té doby jsme začali spolupracovat. Ještě v říjnu 2006 jsme obě fóra spojili do jednoho.

Obrázek
 • :arrow? Takhle fórum vypadalo v září 2007, asi rok po syntéze. Tehdy už se víceméně ustálilo na struktuře, kterou používáme dodnes. V archivované verzi jdou rozklikávat jednotlivé sekce!
Má vize diskuzního fóra byla jednoduchá: fórum mělo být v mých představách centrálním místem, kde by se scházela česko-slovenská komunita (nebo alespoň hráči "ostatních her" vedle DrD a DnD) k diskuzím, výměně novinek, spolupráci na překladech a jiných projektech. Po špatných zkušenostech z CzechDnD jsem nechtěl dělat žádný portál, který by vyžadoval redakci, přispěvatele, atd. - takové portály stojí a padají na jednotlivcích, a já jsem neměl ani chuť, ani čas nic táhnout. Fórum mělo výhodu v tom, že dokázalo žít samospádem a přirozeně se vyvíjet. Kdokoliv může kdykoliv založit jakoukoliv diskuzi, téma, projekt, nabalit pomocníky a pomocí fóra se zorganizovat. Vedení fóra je tu pak jen od toho, aby aktivním lidem připravilo prostor a technicky je podporovalo.

Fórum se tedy mělo stát jakousi "líhní" nápadů, kde by se rodily různé projekty. Autoři těchto projektů by si pak zakládali samostatné webové stránky, ale všichni by používali Fórum k diskuzím i organizaci. Tohle je vize, která mi přišla "blbuvzdorná", decentralizovaná a nezávislá na aktivitě jednoho jedince. RPG Fórum se jí drží dodnes a troufám si říct, že úspěšně. Za dobu jeho existence tu vzniklo (nebo bylo rozpracováno a ukončeno) mnoho projektů, malých i velkých, a všechny přitom začínaly "od spodu", bez centrálního řízení. Je jich příliš mnoho na to, abych jmenoval všechny, takže vyberu namátkou ty úspěšnější:
 • Překlady zahraničních RPG (2001+). Překlady doprovázely RPG fórum už od jeho prehistorie, kdy jsem založil svou stránku o překladech ADnD. Za dob CzechDnD byly překlady hlavním tahounem stránek, nejaktivnější sekcí na fóru a dost možná tím, co rozhodlo o tom, že si náš portál získá popularitu a bude růst. Vzniklo tu hodně překladů, z těch známějších se tu organizoval např. překlad ADnD nebo Fate. Dneska už jsou jen okrajovou činností. Monstrprojekty s desítkami překladatelů a stovkami popsaných stran hádek o překladových klíčích jsou minulostí.
 • Open Gaming (2004-2006) byl projekt z hlavy Dalcora a Sylvaena, kteří začali v Praze pořádat pravidelná hraní pro veřejnost, kam mohl kdokoliv přijít a zahrát si. Časem se projekt rozšířil i do Brna a snad i do Plzně. Přestože Open Gaming nakonec skončil (zřejmě proto, že chodili stále titíž lidé), podařilo se mu seznámit mnohé hráče a určitě tak přispěl k rozvoji RPG u nás. Dnes otevřená hraní pořádá sporadicky skupina Prague by Night, které většinou hází upozornění do místní sekce Akce.
 • Sleziny RPG Fóra (2006+) nejsou ani tak projekt, jako spíš společenská akce, kde místní návštěvníci sejdou na víkend kdesi na chatě. Pořádá se tradičně každého půl roku a v průběru přijede vždy tak 25-30 lidí. Letos jsme oslavili desátou Slezinu. Možná to nevypadá důležitě, ale Sleziny opět osobně seznámily spoustu lidí a nepřímo tak umožnily vznik dalších projektů, které by se asi bez osobních známostí nikdy nevyvinuly.
 • Časopis Drakkar (2007+) je internetový dvouměsíčník, který už pátým rokem pravidelně vydává články o RPG hrách a spřízněných tématech. Vznikl v hlavě RomiKa, i když redakce se od té doby průběžně obměňuje. Drakkar tradičně využívá RPG Fórum k organizaci a verbování nových přispěvatelů, ale má vlastní webové stránky a je naprosto nezávislý na administraci fóra (tj. já s ním nemám nic společného, až na to, že občas přispěju). Krásný příklad toho, jak dobře může fungovat projekt vzniklý "odspodu".
 • RPG Kuchyně (2008+) je soutěž ve tvorbě RPG her, kdy mají soutěžící za úkol během pouhých 14 dnů vytvořit hru dle zadaných ingrediencí. Tímto způsobem vznikly desítky nových, malých her - jde pochopitelně o nedodělaná dílka roztodivné kvality, ale často jsou plné skvělých nápadů či inspirace a hlavně přinášejí čerstvý vítr do česko-slovenského designu. RPG Kuchyně je soutěž organizovaná komunitně a značně chaoticky: každý rok ji připravuje někdo jiný, komu se zrovna chce.
 • Střepy snů (2009) jsou nové české RPG, které po mnoha letech rozvířilo zatuchlé vody česko-slovenského vydavatelského rybníčku. Nejspíš by nikdy nevznikly, nebýt toho, že autoři se potkali na Slezině a tříbili názory ve zdejších diskuzích. Ale nerad bych si za něj připisoval zásluhy: Střepy jsou především one-man-show neuvěřitelně pracovitého Errica.
 • Za Dračí doupě II (2011) si ale RPG fórum zásluhu připsat může. V roce 2009 přesunulo nakladatelství Altar své diskuze k nám, takže jsme se stali jakýmsi "oficiálním" diskuzním serverem pro DrD. Zároveň se rozjela diskuze o tom, že by bylo dobré udělat Dračí doupě 2. Na základě této diskuze Altar zverboval tým z místních přispěvatelů, kteří pak začali vytvářet DrD2, přičemž používali naše fórum k organizaci (skrytá sekce, tu neuvidíte :) ). Dračí doupě 2 je dnes na světě, a jeho oficiální diskuze jsou stále u nás. Jelikož tvůrčí tým sestával s pravidelných návštěvníků Fóra, má to tu výhodu, že autoři promtě reagují na veškeré dotazy. DrD2 je další skvělou ukázkou projektu "odspodu", kde fórum poskytlo zázemí, ale projekt sám vznikal nezávisle na místním vedení.
 • A mnohé další...
Koncepce samoregulujícího se fóra, které poskytuje zázemí samostatným projektům, se tedy více než osvědčila - mnohem více, než starý systém portálu s centralizovanou redakcí. S tím, jak počet projektů rostl, ale začalo být jasné, že fórum postrádá nějaký portál, který by sloužil jako výkladní skříň. Sledovat všechny projekty na fóru totiž dokáže být, hlavně pro náhodného návštěvníka, dost nepřehledné, takže jsem začal toužit po stránce, která by sloužila jako nástavba fóra a kam by se posílaly různé novinky o aktuálním dění a naše výstupy. Je to paradox: jelikož jsem nechtěl portál, snažil jsem se všechnu aktivitu přenést na samotné fórum, což se povedlo a obratem mě to nutilo udělat portál.

Naštěstí tu byl Crowen a jeho projekt RPG.sk. Začali jsme uvažovat o tom, jak bychom jej mohli poupravit a oživit pro naše nové potřeby. Naštěstí byl Crowen člověk, který dokázal programovat webové stránky.

Obrázek

V létě 2007 byl spuštěn portál RPG.sk, který sice jménem navazoval na svého předchůdce (Crowenův blog), ale jinak šlo o zbrusu novou stránku. Stránka byla co nejjednodušší a v zásadě sloužila jenom jako portál pro posílání novinek. Mělo jít o "nástěnku", kam bychom házeli upozornění na nejdůležitější dění na RPG fóru (např. že vyšlo nové číslo časopisu Drakkar), a kam by zároveň kdokoliv mohl poslat upozornění na svůj projekt, který třeba nemusel s RPG fórem vůbec souviset. Jádro – blog s novinkami – bylo doplněno o některé vedlejší funkce, např. kalendář akcí, přehled překladů nebo zárodek anotací RPG her.

Portál RPG.sk byl od samotného počátku zamýšlen s tím, že nebude produkovat vlastní obsah. Žádné vlastní články, žádná výroba herních materiálů, nic. Tohle všechno se mělo dít, bez našeho přičinění samovolně na fóru, a RPG.sk pak sloužilo jenom jako novinkový blog, který na toto dění upozorňoval veřejnost, případně shraňoval výstupy z fóra (např. anotace). Na portálu sice najdete sekci "Naše články", ale to jsou ve skutečnosti jen vybrané příspěvky z fóra, které jsme překopírovali na portál, protože nám přišlo, že zaslouží pozornost.
 • :arrow? RPG.sk v roce 2007. V archivované verzi funguje pravé menu, takže si můžete proklikat jednotlivé kategorie a podívat se, co jsme tam měli. A samozřejmě můžete použít horní lištu (připomínající čárkový kód) k tomu, abyste se posouvali v čase a dívali se, jaké kdy na portále visely novinky.
Tehdy taky vznikla myšlenka udělat jakousi databázi RPG článků, která by uváděla odkazy na články publikované na jiných stránkách. Idea byla taková, že když někdo kamkoliv napíše svůj článek o RPG, hodí do naší databáze odkaz. Má to dvojí výhodu: (1) pro čtenáře existuje centrální místo, které eviduje všechny články a umožní je třídit do kategorií; (2) pro autory to znamená - snad - větší návštěvnost. Mohou přilákaz pozornost např. na svůj blog, kam nechodí tolik lidí jako sem.

Databáze funguje dodnes, naleznete ji tu v horním menu pod odkazem "Články". Na papíře to byl pěkný projekt, bohužel se nikdy neujal kvůli tomu, že autoři se neobtěžovali upozorňovat na své články. Příležitostně jsem se snažil plnit databázi já, ale i to časem ustalo.


2008+:Současnost

Nové stránky měly slibný koncept, ale cosi tomu chybělo. Teoreticky měli návštěvníci fóra sami chodit na RPG.sk a psát upozornění na své nové projekty, články, atd. Prakticky jsme to dělali my v okruhu tvůrců a moderátorů, a pokud jsme na ty stránky nic neposlali, nic tam taky nebylo. Což byl přesný opak samohybných stránek, které jsme si tak vysnili. RPG.sk taky nikdy nepřitáhlo tolik návštěvníků, kolik jsme si přáli. Hlavním důvodem bylo pochopitelně to, že to byla stránka izolovaná od RPG fóra a zcela nepropojená. Lidé chodili na RPG Fórum, ale už je nenapadlo chodit na RPG.sk. A upřímně řečeno: proč mít dva portály pro jednu a tutéž komunitu? Bylo zapotřebí obě stránky spojit do jedné.

Nastal však stejný problém jako vždy: přestože nápady, co dělat, by byly, nebyl nikdo, kdo by to udělal - Crowen už v tu dobu neměl pořádně čas. A tak jsem si vyhrnul rukávy, rozhodl jsem se naučit, jak se dělají webové stránky, a poprvé od roku 2001 jsem si ušpinil ruce tvorbou... (s pomocí Ectheliona, který připravil design)

Obrázek

15. prosince 2008, po zhruba půl roce vývoje, byly spuštěny nové stránky v podobě. Stránky se ještě průběžně upravovaly a časem přibyly drobné změny ve vzhledu a funkci, ale prakticky už při spuštění byly takové, jaké je znáte dnes.

Nový portál byl v zásadě "jen" sloučením RPG fóra a RPG.sk do jedněch stránek (konečně!) - ostatně z toho důvodu máme dodnes duální logo. Obsahově se prakticky nelišily od předchozích verzí, změn dostal hlavně vzhled a technikálie. Mottem nových stránek byla maximální automatizace a důraz na samovolný provoz, který nevyžaduje žádnou redakci. Nový systém umožňuje komukoliv přidávat jakoukoliv novinku, anotaci, hodnocení k anotaci, odkaz na článek, atd. s použitím uživatelského účtu z RPG fóra a bez nutnosti schvalování redakcí. Což byl obrovský pokrok, protože na starých stránkách jsem musel např. všechny anotace zadávat manuálně, a nikdo beze mě nic neudělal. Dnes moderátoři jenom zpětně kontrolují, aby se na stránkách neobjevilo nic "nevhodného", a případně to mažou. Zní to šíleně, ale za více než dva roky provozu jsme mazali snad asi jen dvě novinky (v obou případech šlo o reklamu na nesouvisející věci).

Když si srovnáte novou verzi se starým RPG.sk, všimnete si, že jsme hlavně zpřehlednili rozvržení stránek a dostupnost funkcí. Přestože možnosti zůstaly víceméně stejné, dnes jsou uživatelsky přívětivější a také "víc na očích".
 • :arrow? WebArchive z nějakého důvodu nedovede archivovat naše stránky správě (archivuje jenom čistý text, nikoliv vzhled), takže archivované verze, které se v drobnostech lišily ode dneška, bohužel neuvidíte. Ode všeho mám ale zálohy, takže bych snad časem mohl poslat nějaké obrázky.
Nová koncepce stránek byla myslím velmi úspěšná. V porovnání s minulostí využívá stránky podstatně více lidí a návštěvníci skutečně sami od sebe píší novinky a upozorňují na své projekty, což byla pointa všeho. Zapojení návštěvníků, teď když nemusejí podstupovat žádné schvalování, je mnohonásobně vyšší, než bývalo dřív, a hlavně projekt anotací se velmi pěkně rozjel. Hlavní strana na pohled možná nevypadá nijak divoce (novinky se objevují tak jednou za týden, dva), ale je třeba pamatovat na to, co je jejím cílem: sloužit jako nástěnka RPG fóru a zároveň informovat o důležitém dění na česko-slovenské RPG sféře. Troufám si tvrdit, že v tomto ohledu se stalo RPG fórum jedničkou scény.

(Ačkoliv to pořád může být lepší, a spousta dění unikne bez povšimnutí... takže pamatujte na to, že novinky může vkládat každý, a informujte nás! :) )


2011+: Co bude dál?

Tím jsme se dostali až ke dnešku, do roku 2011, deset let od vzniku CzechDnD a jeho prvního fóra. Co bude dál?

Obrázek

Uvidíme, uvidíme. Nosím v hlavě strašnou spoustu nápadů, jak stránky dále rozvíjet - spousta věcí je tu dokončená jen zpola, některé nefungují úplně tak, jak mají, a hlavně bych chtěl nějaké přidat. Přestože stále držím vizi toho, že stránky by měly fungovat samospádem, je třeba poskytovat technické zázemí a uzpůsobovat ho aktuálním potřebám komunity. A hlavně pošťuchovat lidi k aktivitě, protože lidstvo Internetu je od přírody neuvěřitelně pasivní a do ničeho se mu nechce. Přesto mě neopouští víra, že dobře udělanými nástroji (webovými stránkami) se dají lidé vybičovat k neuvěřitelné aktivitě (podívejte se třeba na Facebook).

Konkrétně? Diskuzní fórum nám začíná přerůstat samo sebe - je tu příliš mnoho sekcí na příliš malou aktivitu, bude to chtít nějak zeštíhlit a zpřehlednit. Potom bych chtěl zprovoznit systém, který by návštěvníkům umožňoval nahrávat soubory, klasifikovat je pomocí tagů podobně jako články (příklad "Dračí doupě II", "dobrodružství",) a hodnotit/komentovat je podobně jako anotace. Pod tenhle systém by se přesunula celá místní sekce Ke stažení, což by obratem zeštíhlilo fórum. Dvě mouchy jednou ranou. No a pak mám spoustu dalších drobných nápadů, jak to tady vylepšit. Všechny jsou technicistní a mají sloužit k tomu, aby podpořovaly aktivitu komunity, která se sdružuje na fóru. Nečekejte žádné megaprojekty, žádnou "redakci". Nadále se držím vize, ve které je fórum centrálním bodem aktivity, odkud "odspodu" a bez přičinění zdejší administrace vnikají samostatné projekty - úkolem fóra je dát prostor k diskuzím, usnadnit organizaci, nabídnout nástroje, jak oslovit veřejnost skrze novinky a případně ji zapojit. Dračí doupě II, které je novým přírůstkem do zdejší rodiny, symbolizuje, jak by to mohlo dál vypadat...

Ale samozřejmě je tu pořád ten samý problém. Nosit nápady v hlavě je jedna věc, reálně je zprovoznit je věc jiná. Všichni stárneme, přicházejí nové zájmy a povinnosti, ta tam jsou dlouhé dny studentského volna. Na stránky jsem nesáhl asi rok, přestože nikdy nepřestávám doufat, že "tenhle víkend už si konečně najdu čas". A ačkoliv věřím, že své aktuální plány zrealizuji spíš dřív než později, jednoho dne bude na čase předat otěže někomu jinému. Stačí jenom najít člověka zodpovědného, který má dobrou a jasnou vizi, dost sebedisciplíny ji vykonat a zároveň technické znalosti potřebné pro tvorbu webového portálu. Maličkost. :)

A nebo, co já vím, za pár let někdo uspořádá nový puč a pořádně to tu vymete.

Do té doby vám přeju, ať se vám na RPG fóru líbí. Doufejme, že se tu shledáme opět za deset let.

Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 11148
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: 10 let RPG Fóra

Příspěvek od Markus » 22. 8. 2011, 18:41

Zvláštní poděkování...

...patří všem lidem, kteří se za těch 10 let na tvorbě CzechDnD a posléze RPG fóra podíleli, byť třeba jen malou měrou:
 • Členům starého týmu CzechDnD Crew, kteří tyto stránky pomáhali rozjíždět.
 • Všem z vás, kdo se za těch mnoho let vystřídali jako moderátoři různých sekcí na fóru. Takových vás bylo tolik, že se to skoro ani nedá vyjmenovat.
 • Pjotrovi, Vlasákovi, Almadovi, Crowenovi a alef0vi, kteří poskytovali a poskytují nedocenitelnou (ale často neviditelnou) technickou podporu a pomáhali stránky programovat nebo vést po technické stránce
 • A samozřejmě všem, kdo prolomili bariéru internetového ticha a začali nejen číst, ale také se aktivně účastnit. Bez vás by tohle fórum nikdy neexistovalo.

Uživatelský avatar
Bajo
Malý princ; Moderátor
Příspěvky: 7462
Registrován: 23. 10. 2005, 01:38
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: 10 let RPG Fóra

Příspěvek od Bajo » 22. 8. 2011, 18:48

Vše nejlepší k narozeninám, RPG fórum! :clap:

Obrázek

Já si pamatuju, že jsem začal na RPGF přispívat díky open gamingu. Už předtím jsem to sledoval - zejména zdejší dikuzi kdo ma jak cool postavu v DnD 3e 8) (i tehdejší Czech DnD, Stín rytíře a Alnagovo Basilisk eye), ale právě roganizace Open gamingu mě tehdy docela zaujala a tak jsem se osmělil, že napíšu Dalcorovi (velkému DL guru) a navrhnul mu spolupráci za Brno. :oops:
Och, ta nostalgie, slza ukápla :cry: $:)
Metagame - Blog o stolních RPG: historie, teorie, indies, oldies...
Oblíbené hry: Old DnD/retro clones, Over the Edge, VtM, Střepy snů, Polaris
Hraju: Advanced Dungeons and Dragons 1E, Labyrinth Lord
Hraješ? Napiš recenzi! $:)

Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 10718
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: 10 let RPG Fóra

Příspěvek od Ecthelion » 22. 8. 2011, 20:31

Vše nejlepší, RPG Fórum! Obrázek :clap:

Moc díky za fenomenální článek, Markusi. Moc pěkně jsme si zavzpomínali (a dozvěděli se o úplných začátcích, to jsme měli jen z druhé ruky) a jsem moc rád, že je to někde takhle pěkně shrnuto.

My jsme na Fóru hrozně dlouho jen lurkovali, než jsme se odhodlali něco napsat... a pak nás definitivně na RPGčka namotal Bajův opengaming (nezapomenutelná hra Vampire: Mortals, která byla atmosférou našlapaná po strop - dodnes je na žebříčku nejlepších her vůbec hodně vysoko). Pak už to šlo v podstatě samo. $D
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek

Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 13690
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: 10 let RPG Fóra

Příspěvek od Pieta » 22. 8. 2011, 22:16

Nostalgie... (-:
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.

Uživatelský avatar
Alnag
Příspěvky: 3518
Registrován: 22. 10. 2001, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: 10 let RPG Fóra

Příspěvek od Alnag » 22. 8. 2011, 23:13

Všechno nejlepší! :clap:

A jen několik vzpomínek (aneb jak já si to pamatuju... a senilně-romantické blábolení si nechám od cesty)

- CzechDnD nikdy nebylo bez řízení (jen to bylo řízení jiného typu, na němž se Markus prakticky nepodílel, protože na CzechDnD skoro nechodil a proto si ho nepamatuje )

- CzechDnD reloaded shořelo primárně na tom, že hlavní menu navigace nefungovalo v Internet Exploreru (tudíž se v tom nedalo pohybovat a Pjotr to ne a ne opravit, i po mnoha urgencích). Dnes by to asi nebyl problém, ale v té době byl MSIE pořád ještě hodně dominantní prohlížeč. Připadá vám to malicherné? Možná, že kdyby to fungovalo, žádná d20.cz by neexistovala.

- Syntéze s RPG.sk předcházelo jednání s různými tehdy aktivními stránkami o přičlenění (které se někdy docela povedly). To, že se musí rozšířit záběr CzechDnD bylo jasné dlouho předtím, než přišel Markus a začal úřadovat. (Nechci teď mlžit, ale mám pocit, že jsme jednali s webem hrynahrdiny.cz, který měl vlastní fórum, aby se na to vykašlal a přidal si tam místo toho nás). Stejně tak D20.cz neměla původně (vlastně hodně dlouho) diskuze a odkazovala RPGfórum jako svoje diskuze (což je ostatně vidět i na tom screenshotu... RPGfórum je tam prostě "součástí menu").

Víc to raději komentovat nebudu, nechci Markusovi kazit jeho růžové vzpomínky. :-)=
In nomine Ordinis! & La vérité vaincra!

Tohle byl kdysi taky můj domov. R.I.P.

Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 7511
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: 10 let RPG Fóra

Příspěvek od Quentin » 23. 8. 2011, 00:11

GZ!! :-)
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay” -Chris McDowall, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001

jonka
Příspěvky: 1977
Registrován: 13. 12. 2006, 23:14
Kontaktovat uživatele:

Re: 10 let RPG Fóra

Příspěvek od jonka » 23. 8. 2011, 10:08

gratulka!

Když už ses zmínil o tom facebooku, pořád mi tam visí požadavek na to zřídit u stránek *like* tlačítko :-)=
(na FB už zavedeni jsme)
..a jestli si myslíte že jsem vás přišel jenom prudit tak vězte, že vaše sklenice je jen z poloviny plná

Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 11148
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: 10 let RPG Fóra

Příspěvek od Markus » 23. 8. 2011, 10:28

Alnagu, díky za upřesnění. Je už to dávno a paměť neslouží tak úplně dokonale. :) Počkám ještě, jestli někdo najde něco dalšího, a vedituju to tam.

Jonko, budu na to myslet :wink:

Uživatelský avatar
Lemmy
Master Discussion Killer
Příspěvky: 4136
Registrován: 17. 10. 2008, 09:37

Re: 10 let RPG Fóra

Příspěvek od Lemmy » 23. 8. 2011, 11:02

Congratulations :clap: :dance:

Uživatelský avatar
Aljen
Příspěvky: 5283
Registrován: 26. 2. 2008, 12:08
Kontaktovat uživatele:

Re: 10 let RPG Fóra

Příspěvek od Aljen » 23. 8. 2011, 11:16

Blahozelaam :)
System does mother
Hram Sógarda v Dungeon World kampani PbP
Nemas s kym hrat? Chces vyskusat iny RPG system a tvoja parta to odmieta? Pozri sem!

Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 8831
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: 10 let RPG Fóra

Příspěvek od ilgir » 23. 8. 2011, 12:45

Blahopřeji a díky Markusovi, za obsáhlý a zajímavý náhled do historie. Nechť RPG F i nadále vzkvétá a produkuje zajímavé nápady. Jsem zvědavý, co bude za 10 let.
jednoho dne bude na čase předat otěže někomu jinému.
Ale no tak, Markusi, snad už nehodláš umřít? Správa fóra se přece ideálně doplňuje s rodinným a pracovním životem. Po celodenní námaze usedneš na hodinku k internetu... Naštval tě šéf, žena nebo děti? Seřveš diskutující, rozdáš pár banů a hned se budeš cítit lépe. A což teprve v důchodu, tam budeš mít volného času...
Nepoužívat nebo vrátit!
DrD II: Hry Mocných

Uživatelský avatar
zyt
Příspěvky: 218
Registrován: 8. 8. 2009, 15:39

Re: 10 let RPG Fóra

Příspěvek od zyt » 23. 8. 2011, 17:56

Tohle byl první příspěvek, kterej sem musel číst na čtyřikrát po dva dny, než jsem se prokousal na konec. Poučné a vyčerpávající. Dík Markusi.

Uživatelský avatar
Ebon Hand
Temný paladin
Příspěvky: 1806
Registrován: 13. 5. 2003, 15:07
Bydliště: Čertův příbytek

Re: 10 let RPG Fóra

Příspěvek od Ebon Hand » 23. 8. 2011, 17:59

Docela hezké vzpomínání, a když ho doplnili vzpomínky na staré srazy, tak to zahřálo.
Ať to tu vydrží ještě nějakou neurčitou dobu!
A je kocour v troubě!

Uživatelský avatar
crowen
Administrátor
Příspěvky: 3368
Registrován: 11. 9. 2004, 12:51
Bydliště: bb [svk] / dublin [irl]
Kontaktovat uživatele:

Re: 10 let RPG Fóra

Příspěvek od crowen » 24. 8. 2011, 11:53

Oznacit ma za grafomana v takom mega dlhom prispevku chce poriadnu guraz :-)=

Super clanok, donutil ma pozriet sa, kedy som sa registroval, pretoze som si vacsinu udalosti pamatal: 11/09/2004, takze za chvilku budem mat siedme narodeniny

Odpovědět

Zpět na „Vítejte na RPG Fóru!“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host