Usagi Yojimbo

Vložil(a) Iam Passingby dne 14.10.2021, 00:13
0
Zatím nehodnoceno
Svět komiksové série, ve které králičí ronin putuje světem

Usagi Yojimbo je komiksová série, kterou od roku 1984 píše a kreslí Stan Sakai.  U nás je známa díky soubornému knižnímu vydaní. Odehrává se v Japonsku na začátku 17. století v období Edo, zabydleném antropomorfními králíky, různými psy, pandami, liškami a dalšími zvířaty. Příběhy spojuje titulní postava králičího ronina Miyamota Usagiho, volně inspirovaná slavným japonským šermířem Miyamoto Musashim.

Příběhy jsou různorodé, od párstránkových vinět beze slov, přes krátké uzavřené příběhy až po několik ucelených příběhů, které zabírají celé knihy. Ne vždy je hlavní hrdinou Usagi a vedlejší postavy přicházejí, odcházejí a zase se po několika i více dílech vracejí a nesou spolu další příběhové linie. Usagi se často musí ke svému momentálnímu cíli prošermovat, jindy musí vyzrát na nadpřirozené síly, někdy zase pomoci vyřešit záludný kriminální případ, a občas mu i zbyde čas, aby jen postál a pokochal se krajinou nebo ocenil umně nalitý šálek čaje.

Původní inspirací pro komiks byly japonské chambara filmy a komiksy/manga, jako Yojimbo a další filmy Akira Kurosawy, Lone Wolf and Cub, Zatoichi a nejspíš spousta dalších, prolínající se s odkazy na historické reálie a s inspiracemi z japonského folklóru. Historické pozadí i prostředí pro každou epizodu Stan pečlivě rešeršuje a dost příběhů využívá k prezentaci japonských tradic nebo historických řemesel nebo k rámování příběhu (výroba meče, pouštění draků, výroba sójové omáčky, kaligrafie, čajový obřad, nosiči ledu...).

Vedle základní historické řady vyšly ještě uzavřené příběhy Senso (Usagi a samurajové vs. roboti z Wellsovy Války světů) a Space Usagi (česky Vesmírný Usagi; hrdinou je Usagiho vzdálený potomek v japanizovaném science fantasy s katanami, blastery, dinosaury a létajícími japonskými hrady).

Pro hraní ve světě komiksu Usagi Yojimbo vyšly zatím 3 licencované RPG hry, každá postavená na jiném systému (Fudge/Fuzion, Cardinal Game System, Powered by the Apocalypse).

Designér

Související produkty

Průměrné hodnocení Název Vydáno Typ obsahu Kategorie Jazyk
3
Hodnota
60.00
Usagi Yojimbo Role-Playing Game (Sanguine 1e) 2005 RPG hra Samurajská dobrodružná hra v prostředí komiksu Usagi Yojimbo.