Dark Sun

Vložil(a) Markus dne 10. 07. 2020, 12:47
5
Průměr: 5 (1 hlas)
Pouštní postapokalyptický herní svět pro (A)D&D

Postapokalyptický herní svět zasazený na kdysi bujnou a zelenou planetu Athas, která je dnes ale zdevastovanou pouští. Svět se odchyluje od tradičního pseudostředověku typického pro D&D a pouští se do žánru temné fantasy, inspirované cyklem Dying Earth od Jacka Vance. Přeživší zbytky civilizace jsou koncentrované do několika městských států, ve kterých všichni žijí pod útlakem čarodějných králů a pro jejich potěšení bojují na smrt v arénách. Ve světě neexistují bohové a kouzelnická magie – která vysává životní sílu ze širokého okolí –  je opovrhovaná, protože způsobila apokalypsu. Zato je běžná psionika. Tradiční fantasy rasy jsou pryč anebo aspoň pozměněné tak, aby zapadly do temnějšího prostředí – třeba hobiti jsou kanibalové a elfové kočují pouští. 

Související produkty

Průměrné hodnocení Název Vydáno Typ obsahu Kategorie Jazyk
0
Zatím nehodnoceno
Dark Sun Campaign Setting
Základní sada Dark Sun (částečný překlad)
1995 Herní produkt Příručka světa Reedice základní sady pro hraní v postapokalyptickém pouštním světě Čeština
3
Průměr: 3 (1 hlas)
Hodnota
60.00
Dark Sun Boxed Set 1991 Herní produkt Příručka světa Základní sada pro hraní v postapokalyptickém pouštním světě

Komentáře

5

Tentokrát využiju možnost, že tady můžu hodnotit svět tak nějak „obecně“, jakou ideu fikčního světa bez vazby na konkrétní příručku nebo krabici. To protože Dark Sun je fascinující, strhující, inspirativní nápad, který ale nemá pořádnou implementaci. Pouštní postapo, lidožraví hobiti, zápasy gladiátorů v arénách...

Strašně bych chtěl, aby existoval nějaký produkt pro survivalový sandbox v tomhle světě. Ale neexistuje. Publikované příručky jsou tradiční devadesátkový faktografický lore-fest: spousta hodně ukecaných, hodně obecných informací, ale máloco přímo hratelného. Publikovaná dobrodružství jsou vesměs bída. A produktová linie, místo aby šla směrem k sandboxu a survivalu, šla směrem k epickým railroadům. A samozřejmě taky ke stovkám a stovkám stránek nastavované faktografické kaše.

Dark Sun je tedy nejlepší svět, který nikdy nebudu hrát, protože by to byla hrozná práce a nic pořádného pro něm připraveného není.

Takže si tu nechám pět hvězdiček jako poctu ideji Dark Sunu. A kritické poznámky si nechám už ke konkrétním produktům.

Nejlepší by měla být úplně první krabice, Dark Sun Boxed Set. Druhá, revidovaná krabice, Dark Sun Campaign Setting, už je zatížená fetišem devadesátých let, tedy „metaplotem“, kdy vydavatelé posouvali „oficiální příběh světa“. Revidovaná krabice se tedy odehrává až po tom, co proběhla série railroadových epických dobrodružství a románů (!!!) a zakomponovává do sebe jejich změny a postavy. Je víc posedlá popisem podrobné historie všeho (v první krabici nebyla historie žádná!) a podobnými zbytečnými vokecy. Na druhou stranu popisuje trochu víc světa a obsahuje trochu víc materiálů. Čili je trochu horší, ale pořád asi fajn.

Darksunová dobrodružství prý nestojí za pozornost, jsou to railroady toho nejhlubšího zrna.