Dark Sun

Vložil(a) Markus dne
5
Průměr: 4.5 (2 hlasů)
Pouštní postapokalyptický herní svět pro (A)D&D

Dark Sun je postapokalyptický herní svět zasazený na kdysi bujnou a zelenou planetu Athas, kterou nekontrolované používání magie proměnilo ve vyprahlou poušť. Přeživší zbytky civilizace jsou koncentrované do několika městských států, ve kterých obyvatelé musí sloužit čarodějným králům a jejich služebníkům, templářům a pro jejich potěšení bojují na smrt v arénách.

Místo obvyklého evropsky laděného pseudostředověku přináší temně laděné prostředí připomínající cyklus Dying Earth od Jacka Vance a marťanské romány o Johnu Carterovi od Edgara Rice Burroughse zkombinované s postapokalyptickou brutalitou filmů Mad Max, kde ale technologie přechozích věků byly zapomenuty, a i kdyby nebyly, stejně pro ně nejsou suroviny. Ocelový meč je vzácnou trofejí a většina zbraní i nástrojů je z kamene, obsidiánu, vzácného dřeva nebo kostí a krunýřů místních tvorů. Zvířata (a často i rostliny) jsou dravá a nebezpečná a místo savců jsou mnohem běžnější ještěři, kříženci ptáků a ještěrů, obří hmyz, brouci a jiní členovci.

Kultury městských států se inspirují starověkou Mezopotámií, Středomořím, ale i Afrikou, Indií, jihovýchodní Asií a aztéckým Mexikem. Ve světě neexistují bohové a nejmocnější magie je taková, která bezohledně vysává životní sílu z okolí a za kouzelníkem zanechává spálenou pustinu. I když je možné používat ji i šetrně, kouzelníci jsou opovrhovaní a pronásledovaní. Zato skoro každý – i zvířata a nestvůry – má nějaké mentální (psionické) schopnosti. Tradiční fantasy rasy jsou pryč anebo aspoň pozměněné tak, aby zapadly do temnějšího prostředí – třeba hobiti jsou kanibalové a elfové kočují pouští.

Výrazné obálky a ilustrace první edice měl podobně jako u Planescape na starost jediný umělec, v tomto případě Gerald Brom.

Související produkty

Průměrné hodnocení Název Vydáno Typ obsahu Kategorie Jazyk
0
Bez hodnocení
Dark Sun Campaign Setting (4e) 2010 Herní produkt Příručka světa Legendární fantastické postapo ve verzi pro D&D 4e
0
Bez hodnocení
Dark Sun Creature Catalog 2010 Herní produkt Rozšiřující příručka Bestiář pro svět Dark Sun pro D&D 4e
4
Průměr: 4 (1 hlas)
Hodnota
80.00
Dark Sun Campaign Setting (AD&D 2e)
Základní sada Dark Sun (částečný překlad)
1995 Herní produkt Příručka světa Reedice základní sady pro hraní v postapokalyptickém pouštním světě Čeština
3
Průměr: 3 (2 hlasů)
Hodnota
60.00
Dark Sun Boxed Set 1991 Herní produkt Příručka světa Základní sada pro hraní v postapokalyptickém pouštním světě

Komentáře

5

Tentokrát využiju možnost, že tady můžu hodnotit svět tak nějak „obecně“, jakou ideu fikčního světa bez vazby na konkrétní příručku nebo krabici. To protože Dark Sun je fascinující, strhující, inspirativní nápad, který ale nemá pořádnou implementaci. Pouštní postapo, lidožraví hobiti, zápasy gladiátorů v arénách...

Strašně bych chtěl, aby existoval nějaký produkt pro survivalový sandbox v tomhle světě. Ale neexistuje. Publikované příručky jsou tradiční devadesátkový faktografický lore-fest: spousta hodně ukecaných, hodně obecných informací, ale máloco přímo hratelného. Publikovaná dobrodružství jsou vesměs bída. A produktová linie, místo aby šla směrem k sandboxu a survivalu, šla směrem k epickým railroadům. A samozřejmě taky ke stovkám a stovkám stránek nastavované faktografické kaše.

Dark Sun je tedy nejlepší svět, který nikdy nebudu hrát, protože by to byla hrozná práce a nic pořádného pro něj připravené není.

Takže si tu nechám pět hvězdiček jako poctu ideji Dark Sunu. A kritické poznámky si nechám už ke konkrétním produktům.

Nejlepší by měla být úplně první krabice, Dark Sun Boxed Set. Druhá, revidovaná krabice, Dark Sun Campaign Setting, už je zatížená fetišem devadesátých let, tedy „metaplotem“, kdy vydavatelé posouvali „oficiální příběh světa“. Revidovaná krabice se tedy odehrává až po tom, co proběhla série railroadových epických dobrodružství a románů (!!!) a zakomponovává do sebe jejich změny a postavy. Je víc posedlá popisem podrobné historie všeho (v první krabici nebyla historie žádná!) a podobnými zbytečnými vokecy. Na druhou stranu popisuje trochu víc světa a obsahuje trochu víc materiálů. Čili je trochu horší, ale pořád asi fajn.

Darksunová dobrodružství prý nestojí za pozornost, jsou to railroady toho nejhlubšího zrna.