Barsoom

Vložil(a) Passingby dne 13. 07. 2022, 18:09
0
Bez hodnocení
Fantastický Mars z pulpových románů E. R. Burroughse

Fantastický svět planety Mars z pulpových příběhů Edgara Rice Burroughse, ve kterých hlavní roli většinou hraje postava pozemšťana Johna Cartera. Burroughsův Mars, který se v místním jazyce jmenuje Barsoom, je obydlený několika marťanskými národy s různými kulturami (zelenými, rudými, žlutými, bílými a černými Marťany) a exotickou faunou a flórou. Celá planeta umírá, oceány a moře současní obyvatelé znají jenom z legend, na povrchu po nich zůstala jen vyprahlá pouštní údolí a atmosféra celé planety se pomalu ztrácí. Některé národy vládnou pokročilými technologiemi, které jsou poháněny tajuplnými osmými a devátými paprsky světla, např. létajícími loděmi, a v pouštích se skrývají ruiny měst a staveb ztracených civilizací.

Burroughsovy romány se soustředí hlavně na napínavá a divoká dobrodružství, takže moc neřeší fyzikální věrnost, a svět a jeho historie jsou prokresleny jen tak, aby mohly poskytnout zajímavé kulisy a zápletky. I když Marťané znají palné zbraně, v boji mívá před taktikou často přednost čest a válečnický duch, a tak není nouze ani o osobní duely chladnými zbraněmi.

Příběhy Johna Cartera na planetě Barsoom začaly vycházet v roce 1911 na pokračování v pulpových časopisech. Knižně vyšly poprvé v roce 1917 v románu Princess of Mars (česky Princezna z Marsu). Hodně pozdějších sci-fi a fantasy autorů je uvádí jako jeden ze zásadních zdrojů inspirace (mj. George Lucas a jeho Hvězdné války).

Související produkty

Průměrné hodnocení Název Vydáno Typ obsahu Kategorie Jazyk
0
Bez hodnocení
John Carter of Mars 2018 RPG hra Dobrodružné pulpové RPG z fantastického Marsu E. R. Burroughse
0
Bez hodnocení
John Carter, Warlord of Mars 1978 RPG hra Hraniční wargame/RPG zasazené do světa Barsoom