Chuubo's Marvelous Wish Granting Engine

Vložil(a) MarkyParky dne
5
Průměr: 4.3 (7 hlasů)
2014
Neobvyklá bezkostková hra na pomezí roleplayingu a storytellingu.

Chuubo's Marvelous Wish Granting Engine je originální hra, která se mnohem víc, než na hraní v postavě soustředí na příběh, který se kolem nich odehrává.

 Hráči si pro svou postavu vyberou nějaký archetypální příběhový oblouk - StoryArc - který se skládá z volitelných questů, poskládaných za sebou. Questy pak mají podobu jakéhosi checklistu a hráči se při hraní snaží vytvářet takové situace, aby si jednotlivé položky v checklistu mohli odškrtávat. Někdy je to docela zápas, vymyslet a nahrát si správným způsobem, ale když se to podaří, hra za to dokáže odměnit.

Žánrová pravidla, která hra souběžně s tím hra nabízí, jsou prostě třída. Čtyři! Chápete? Ne jeden, ale čtyři různé žanry hry, rozvedené do osmi! podkategorií. Z nich každá specifickým - ne vždy dokonalým - ale za to svébytným a zajímavým způsobem vykresluje zvláštní a jedinečnou atmosféru. A když se to zkombí s osobních questy a dává to za vznik společnému příběhu. To je prostě žrádlo!

Zranění, samotu, proměny, strádání, šok, tohle všechno jsou věci, které v Chuubu prostě chceš hrát. Teda vlastně jako nechceš, protože tvé postavě ubližují, ale vlastně jako chceš protože za to dostáváš expy a postupuješ kvůli nim příběhem a ... hlavně ... ta hra je umí dostat do hry. Hrát zranění nebo šok v Chuubu znamená, že hraješ, a ne, že nehraješ. A to prostě je tak udělané záměrně ....

Hra používá originální bezkostkovou vyhodnocovací mechaniku. Ta neřeší, zda se postavě podařila činnost nebo zda se naplni hráčem generovaný záměr naplnil. Tyto jsou zcela na posouzení toho, kdo hru vede. Mechanika místo toho skrze tabulku určuje, co vlastně výsledek pro postavu a její příběh znamená. Hráč může tento výsledek ovlivňovat pálením bodů vůle, kterých má ale omezený počet.

Chuubo obsahuje vlastní fantastický svět, poetické a silně anime inspirované město Fortitude s několika různorodými, zajímavě a příběhotvorně stylizovanými čtvrtěmi. Je ale možné s ní objevovat téměř libovlnou fantastiku, která je dostatečné zvláštní či silně stylizovaná - ať už třeba svět podobný Alence v říši divů nebo např. mýtus podobný Cthulu.

 Už vám někdy někdo vysvětloval pravidla skrze jinotaje, obrázky, náznaky nebo dokonce básně? Přijde vám to divné? Tak to je také Chuubo.

 Chuubo's Marvelous Wish Granting Engine

Produkty pro tuto hru

Průměrné hodnocení Název Vydáno Kategorie Jazyk
0
Bez hodnocení
Glass-Maker’s Dragon, The 2017 Dobrodružství Epická kampaň o 36 příbězích pro 2-9 hráčů

5

Chuubo je moje nejzamilovanější RPGčko ❤️

Hra, kterou by si měl zkusit každý, komu jde  v RPG o příběh své postavy.  Kdo nehrál, ví prd, ať si machruje s RPG termity a teoriemi, jak chce. Myslím, že i ten, kdo nakonec řekne, že je to debilní paskvil, blbost na kvadrát a výplod šílenece bude za tu zkušenost rád :)

Systém je unikátní a zaměřuje se hlavně na tvorbu příběhu. Hra navíc dává příběhu každé postavy strukturu. Hráč si vybere Story Arc – typ příběhu. který chce hrát. Arc se skládá z Questů, na nichž jsou věci, které se hráč snaží zakomponovat do příběhu. Kromě toho je příběh  poháněn žánrovými akcemi, díky nimž se v dobrodružném příběhu opravdu něco dobrodružného děje, v objevitelském příběhu se něco objevuje a to něco je nové a překvapivé nebo dokonce šokující, v příběhu o vztazích se ty vztahy řeší (nebo se řeší jejich neexistence) a v příběhu o utrpení se opravdu trpí a to utrpení je zelené. 

Vyhodnocovací mechanika je tiramisu. A kapitolou samou o sobě je nádherný pohádkově postapokalyptický svět, kde si docela obyčejný kluk Chuubo vyrobil stroj na plnění přání a umí se proměnit v obřího hada, ale ničemu to nepomáhá a Jasper Irinka, dcera zavražděného Slunce s ním chodí do školy (to jsou ti dva na obalu) a je ze života na zemi voľaká zmätená.

Tak trochu zmatená (ale krásná) je vlastně celá knížka pravidel, ale kdo se učí hrát RPG z knihy, že jo.

4

Chuubo je naprosto skvělá hra, která funguje jako generátor silných a zajímavých příběhu a atmosféry. Na jejím designu je vidět, že autorka si dává hodně záležet na tom, aby hráč neustále měl dostatečné množství podkladů pro to rozvíjet a pokračovat se svým příběhem, a přitom stále sdílet s ostatními společnou atmosfér a odehrávaný žánr.

Zajímavým prvkem jsou také žánrové akce a pravidla, která na první pohled vypadají zvlášťně, ale pokud je do hry zapojíte a dáte si na nich záležet, zjistíte, že opravdu navozují určitý pocit - ať už epického dobrodružství (adventure/epic fantasy), zmaru a těžkých zkoušek (road of trials/fairy tales), nebo přepálené stylizace (techno gaming). Hra také obsahuje mechaniku řízení spotlightu (fading), která zajišťuje střihy mezi hráči.

Celkově bych ji označil za skvělý zážitek, který si určitě nenechte ujít. Proč tedy jen 4/5 hvězdiček?

V první řadě pro přílišnou komplexnost, která přesahuje to, co je možné zvládnout u herního stolu. Autorka sama na ni upozorňuje a doporučuje pro živé hraní některé mechaniky vysadit a v "plné palbě" ji hrát například jako PlayByPost, ale mě to přijde neskutečná škoda a vždy, když ji hraju a musím u stolu nějakou část mechanik zahodit, abychom hru stihli sledovat, přijde mi to líto.

Druhou vadou na kráse je text pravidel samotných. Příručka je psaná hrozně obtížným jazykem, její struktura je neintuitivní a autorka často zkouší v textu knihy předat některé věci pocitově a předat je hráči skrze stylizaci textu, obrázky a barvy - a přestože to na mnoho místech funguje, zejména první čtení je mimořádně obtížné, dokud nepochopíte, jakým způsobem je vám vlastně hra předávána. Nefunguje moc ani jako učebnice, ani jako reference při hře ... je to spíš zážitek (jako celé Chuubo).

Ale pořád jsou to čtyři hvězdičky z pěti. Zážitek, co stojí za to.