Mörk Borg

Vložil(a) skaven dne 12.08.2020, 10:03
5
Průměr: 4.7 (6 hlasů)
2019
Apokalyptické metalové RPG v duchu OSR

Kdo jsi? Vykradač hrobek se stříbrnými třpytkami za popraskanými nehty? Mystik, který chce odklonit srdce umírajícího světa, aby odvrátil jeho nevyhnutelný konec? Nekromant? Vydejte se údolím nešťastných nemrtvých, katakombami pod Bergen Chrypt nebo ďábelským sarkasovským lesem. Zapomeňte na naději - krutý osud světa je zpečetěn a veškeré vaše marné hrdinské úsilí je předurčeno skončit děsivou smrtí. Nebo ne?

Lehká pravidla, těžká atmosféra – hra Mörk Borg je jako rána řemdihem přímo do tváře – drsná, bolestná, naturalistická. Mörk Borg je hra o ztracených duších a bláznech hledajících vykoupení, odpuštění a zbytky bohatství v temném bezútěšném apokalyptickém fantasy světě. Jde o kompletní hru v duchu OSR, kterou lze hrát tak, jak je, nebo si z ní můžete „vyzobat“ nápady pro svou vlastní hru. Pravidla jsou navíc kompatibilní s Dungeons and Dragons (Basic).

Rodina RPG her

Produkty pro tuto hru

Průměrné hodnocení Název Vydáno Kategorie Jazyk
3
Hodnota
60.00
Mörk Borg Cult: Feretory 2020 Rozšiřující příručka Sbírka schválených komunitních doplňků pro Mörk Borg

5

Obvykle nemám minimalistické hry (jako třeba Knave nebo Black Hack) rád, protože postrádají šmrnc a cokoli zajímavého. Bývá to čistá mechanická kostra bez jakéhokoli masa (rozuměj „obsahu“) kolem. A mě mechaniky nezajímají - ergo, nemůžou mě zajímat ani minimalistické hry. Nic nenabízejí.

Mörk Borg je výjimka. Koupil jsem si ho hlavně kvůli vizuálu, prostě abych měl pěknou knížku, ale očekával  jsem, že herně mě nezaujme podobně jako jiné minimalistické srandy. Omyl. Zaujal a je skvělý. V jádru je samozřejmě vychytaná jednoduchá mechanika, ale jak jsme si řekli, ta nás nezajímá. Zajímavější jsou ty věci kolem. Především jsou to zábavné generátory postav a jejich schopností - stačí párkrát hodit a máte bizarní doom metalovou postavu včetně divných výhod a nevýhod. K tomu zvláštní kouzla nebo třeba magické nehody pro případ, kdy se vám nepovedou.

K tomu pár slov o jakémsi švédsky metalovém apokalyptickém settingu, což je sice fajn, ale zůstává to spíš v rovině atmosférického nástřelu a ničeho přímo hratelného – je to spíš estetický manifest. Pak jsou tu ukázky cool příšer. A nakonec je povedený minidungeon s opět skvělým layoutem. Rovnou s hlavní příručkou se dá objednat další brožurka s minidungeony a minihexcrawlem. Za mě dobrý. Takhle má vypadat minimalistická hra - nejenom suchá mechanika, ale především zajímavý hratelný obsah kolem.

Mörk Borg bych rozhodně nehrál dlouhodobě. Pořád je to minimalistická hra, a jako taková postrádá - stejně jako ostatní - hloubku a variabilitu. Ale v oboru rychlých hříček pro hraní u piva a preclíků je pro mě novým zlatým standardem.

5

Na Mörk Borg jsem narazil úplnou náhodou díky tématu a hypu. Neočekával jsem nic zásadního, ale ve finále, když jsem se pravidlama a Discordem probíral čím dál víc, tak jsem byl postupně víc a víc nadšenej. Samotná pravidla jsou neskutečná pecka jak co do designu, tak do jednoduchosti na pochopení. Tím pádem jsem byl jako nováček ještě víc šťastnej, že si s pár poznámkama dokážu všechno s přehledem zapamatovat.

Umírající svět čiší prakticky ze všeho a díky tuně dalších materiálů ke stažení jde o super temnou a aktivní zábavu.

Mám dojem, že i kdyby mě rpg nezajímaly, MB pravidla pořídím do sbírky už jenom kvůli designu.

4

Podobné projekty som už v malom videl viac krát, ale toto, toto je dotiahnuté do absurdnej dokonalosti.

Ešte som nevidel RPG pravidlá tak neoddeliteľne prepojené s ilustráciami. Istou formou im sekunduje Thousend Years Old Vampire, avšak hoci tiež využíva v hojnej miere ilustrácie, tu autori zašli ešte ďalej a grafickému dizajnu podriadili kompletne celú knihu. Setting je tak neoddeliteľne včlenený do celej hry a neviem si predstaviť, ako by niekto Mörk Borg predizajnoval na niečo iné. Jednoducho sa to nedá.

Pravidlá sú pritom nesmierne jednoduché a hneď po settingu budú druhou vecou, ktorá rozdelí čitateľov na tábor fanúšikov a tých druhých. Roll-over systém s dvadsaťstennou kockou je brutálne osekaný a necháva si iba nutné minimum, aby hráči nestratili celkom pôdu pod nohami. Postavy nemajú žiadne tabuľkové schopnosti, počas hry sa im menia iba atribúty a oproti väčšine iných hier sa môžu aj zhoršiť. Najvýraznejšou známkou postupu je tak sada lepšieho a lepšieho vybavenia. Keby v hre nejaké bolo.

Svet je totiž v rozklade. Príbehovo je osadený na pokraji katastrofy, konca sveta a vzávislosti od dĺžky hrania si hráči môžu dohodnúť pravdepodobnosť nástupu jeho prejavov. Náznaky konca všetkého sú tu reprezentované žalmami, ktoré sú v podstate "iba" tematicky napísanou tabuľkou udalostí. A žiadna nie je pekná.

Pekné tu nie je ani počasie. Ani ľudia. Ani prostredie. Všetko dýcha zúfalstvom, postavám sa dejú strašné veci, a to aj pri - v iných hrách bežných - aktivitách ako je kúzlenie. To je v hre riešené zvitkami, ktoré sú sväté alebo nečisté a kým jedny prinášajú aspoň akú-takú úľavu, tie druhé sú zväčša nositeľmi skazy. Pri zlyhaní na zoslanie kúzla však všetky prinášajú katastrofálne dôsledky, od vypadaných zubov a nechtov cez novú päticu končatín na chrbte, až po instantnú smrť.

Tá je prítomná všade. Načisto všade. Aj preto je tvorba postavy nesmierne rýchla - stačí nahádzať pár kociek alebo použiť online generátor a postava môže vyraziť. Kam? Ťažko povedať. Svet je vykreslený ako amorfné miesto, kde viac neexistujú presné vzdialenosti. Niektoré lokality sú aj popísané, iné nie, spomenuté sú dôležité osobnosti, ktoré majú neuveriteľnú moc a konajú zväčša ohavné činy. Hráčske postavy majú pritom na výber - aj v tomto zavrhnutom mieste môžu prejaviť ľudskosť, pomôcť biednym ľuďom, alebo naopak, hrdlačiť a pľundrovať a  uchmatnúť si čo sa dá, nehľadiac na to, že koniec sa blíži.

Tieto zápisky sú zmätočné, rovnako ako celý Mörk Borg. Mnohí ľudia sa sťažujú na hrozný a neprehľadný dizajn, kvôli ktorému je často problém nájsť v knihe to, čo hráč práve potrebuje. Na druhej strane, každá jedna strana je unikátna a obsahuje prvok, vďaka ktorému sa môže vryť čitateľovi do vizuálnej pamäte a takú stránku s obrovskou kosťou (prehľad zbraní) alebo základné atribúty postáv (obrovská fotka ľudského srdca) sú jednoducho neprehliadnuteľné. Navyše, drvivá väčšina pravidiel je vydestilovaná na doskách knihy v omnoho čitateľnejšej podobe a hoci kniha nemá obsah, index supluje jeho úlohu viac než dostatočne. Obsahovo je totiž knižka usporiadaná tak, že až na jednu-dve výnimky žiadna téma nepreteká na ďalšiu dvojstranu a keď potrebujem nájsť napríklad zoznam predmetov kvôli cenníku, viem, že je na jedinej stránke.

Niektorí označujú Mörk Borg za módny výstrelok, na ktorý sa bude po rokoch ukazovať: "aha, to je jak z roku 2020". A nebudú ďaleko od pravy. Bol to šialený rok, ktorý nemohol dostať vhodnejšiu RPGčku. Hoci po pravidlovej stránke nepriniesla takmer nič revolučné, neprehliadnuteľný vizuálny prejav stačil na to, aby sa komunita začala činiť a produkovať jednoduchý, ale úderný materiál - a to je prístup, ktorý bude viacero titulov v budúcnosti nasledovať.

4

Supercool příručka z kickstarteru. 

Líbí se mi přístup autorů "Light rules, art heavy". Obrázky jsou fakt hardcore. Fakt si to vygooglete protože to musíte vidět. :) Až si přítelkyně stěžuje že je to přehnané. Na několik her nás to určitě zabaví. 

5

MÖRK BORG nejsou jen skvělá pravidla povyšující OSR na úplně nový level. Je to především typografický skvost! Naprosto precizně vyvedená hra v naprosto unikátním (typo)grafickém hávu. Minimalistická pravidla skvěle nakopává temný setting, atmosféra z knihy sálá na každé stránce.

Systém samotný používá čtyři vlastnosti, používají se pouze opravy (+3 až -3). Testy se hází D20 proti obtížnosti (obvykle 12, modifikuje ji vlastnost). V boji hází pouze hráči, vždy je to test na útok nebo test na obranu. Když postava neuspěje v útoku, zraní ji nepřítel. Zranění je otázka zbraně – různé zbraně mají přiřazené různé kostky, stejně tak zbroje.

Magie je řešena přes svitky, ve hře jsou i celkem drsné magické nehody. Docela pěkná je mechanika omenů jedná se o jakési body “štěstí”, které umožňují reroll, způsobit maximální zranění, snížit obdržené zranění, snížit obtížnost testu nebo se zbavit kritického neúspěchu.

Povolání jsou volitelná, mají nějaké stříbrňáky a nějaké omeny, sem tam speciální útok, upravený způsob nahazování vlastností, upravenou obtížnost na některé hody a zpravidla nějaký zajímavý předmět nebo specialitu.

Nestvůry jsou definovány jednoduše: Attacks with DR10 (bite d6). Defends with DR12, 10 HP.

Za největší devizu hry považuji její zpracování, které vyloženě nakopává čtenářovu fantazii, pravidla nejsou výčtem spousty kouzel, nestvůr a schopností, spíše je to guideline, jak si vytvářet vlastní.

Ke hře navíc vychází moc pěkné rozšíření (nestvůry, dungeony...), které jsou k mání na stránkách hry. Rovněž tato rozšíření mají nepřehlednutelný design.