Hrstka

Vložil(a) Ecthelion dne 20.06.2020, 17:32
5
Průměr: 4.5 (2 hlasy)
2012
Hra v rolích stíhacích pilotů během bitvy o Británii

Ve hře na hrdiny Hrstka se hráči ujmou role pilotů RAF během slavné bitvy o Británii. Ti nastupují k perutím ve chvíli, kdy se vše zdá být ztraceno. Hitlerovy nacistické hordy převálcovaly Evropu, roztrhaly Československo, Polsko a za pochodu rozdrtily Francii a britský expediční sbor. Po evakuaci u Danquerqe nyní stojí Velká Británie osamocena, zatímco na březích severní Francie se shromažďují německé armády a připravují vylodění do Anglie. Přečíslená a oslabená RAF bojuje zoufale proti doposud neporažené nacistické válečné mašinérii a německým letcům, kteří doposud kráčeli od vítězství k vítězství.

Hrstka je jednoduchá vyprávěcí hra, jejíž velkou část tráví hráči popisováním leteckých soubojů a plněním misí. Původně vznikla v rámci soutěže RPG Kuchyně 2012 a později se dočkala rozšíření a dopracování.

Vydavatel

Produkty pro tuto hru

Průměrné hodnocení Název Vydáno Kategorie Jazyk
0
Hrstka: Létající tygři 2019 Rozšiřující příručka Rozšíření pro hru Hrstka v bojích na Dálném východu proti japonské invazní armádě. Čeština
0
Hrstka: Africké nebe 2014 Rozšiřující příručka Rozšíření pro hru Hrstka, které přináší pro hráče možnost hrát v pouštích Afriky Čeština

4

Když jsem poprvé Hrstku četl, říkal jsem si, že to možná není ani RPG, že je to spíš hezká malá wargame o vzdušných soubojích, hratelná bez figurek a battle plánů, ale také bez nějakého velkého vyprávění, popisů nebo třeba objevování.

Pak jsem si ji zahrál a musel jsem své hodnocení trochu poupravit - RPG prvků je ve hře dost, ale nejsou ukryté v samotných misích, nýbrž vyplavou na povrch hlavně během odehrávání "základny", ve chvíli, kdy se piloti snaží vylízat z trablů, které si z misí přinesou. Jejich efekt je navíc natolik silný, že když se pak opět dostanete na misi, která je mnohem víc o prostém taktizování a chladném boji, i tak ve vás zanechají stopu a motivují vás alespoň trochu roleplayovat.

Je dobré vědět, že hra je napsaná tragédie, mechanika obsahuje spirálu smrti, a pokud nemáte hodně štěstí, nevyhnutelně vás po pár misích sestřelí. Je to autorský záměr - hra má být mimo jiné i poctou padlým letcům za druhé světové války a má navodit alespoň částečně atmosféru - a myslím, že se velmi podařil.

Jediná vada na dlouhodobější hratelnosti je, že se v ní nedá moc hrát dlouhá kampaň, přestože piloti prochází nějakým vývojem a zlepšují se, spirála smrti, která je semílá, je téměř vždy přeci jen o něco rychlejší. A protože každý umírá v jiný čas, hra nikdy nedovolí hráčům vytvořit ucelenou a sehranou partu. Také se znovuhratelností je to o něco slabší - když ji hrajete poněkolikáté, už prostě víte, do čeho jdete a zážitek z ní není tak silný, jako když ji hrajete poprvé.

Každopádně jako nezávislý počit vzniklý na české scéně je Hrstka velmi zajímavý kousek a stojí za vyzkoušení.