Dračí Hlídka – Obecná diskuze

Diskuzní sekce určená všem českým a slovenským hrám - jak těm, které vyšly v tisku, tak těm, které jsou dostupné zadarmo na internetu. Výjimka: Dračí doupata mají samostatnou sekci.
Odpovědět
RPG Fórum

Dračí Hlídka – Obecná diskuze

Příspěvek od RPG Fórum » 17. 1. 2017, 16:16

Obrázek
( :arrow? anotace v Databázi RPG)
Dračí Hlídka je komunitou vypilovaná hra mocných válečníků velících spojencům v boji, obětavých kouzelníků chránící vesničany poutem života a trhlých alchymistů metajících blesky pomocí svého prstenu. Hlídka je duchovním nástupcem Dračího Doupěte, je ale mnohem víc než to, neboť postavám dodává velmi široký rozsah schopností i dovedností, ze kterého je možné vybírat. Používá seznam logických dovedností, které se mohou naučit všichni hráči a kromě několika moderních mechanik (výhoda / nevýhoda k hodu) si zachovává své kouzlo a charakter středověkého/fantasy RPG pomocí mnoha skvělých ilustrací a drsných pravidel, jako je velmi pomalé léčení spánkem.
Tohle je obecná diskuze k dračí hlídce. Máme ještě jednu diskuzi, kde se babráme v detailech a čísílkách:
:arrow? Dračí Hlídka – Kritická analýza

Odkazy:
:arrow? Domovská stránka
:arrow? Skavenova recenze betaverze
:arrow? Jersonova recenze na Kostce
:arrow? Youtube kampaně klanu Zephyra

Jerson
Inženýr z Ocelového města
Kontaktovat uživatele:

Re: Dračí Hlídka – Obecná diskuze

Příspěvek od Jerson » 15. 1. 2021, 08:46

alladjex píše:
14. 1. 2021, 23:19
Říkám si, jestli vůbec něco psát, jestli nedostanu takovýho čouda, že si zalezu do koutka a budu jen tiše koukat. No ale proč to nezkusit. :)
Jsem rád, že jsi napsal - už jen proto, že jsem sledoval vaše video, kde se s dcerou bavíš o DH, a říkal jsem si, zda ti na něj něco napsat. Takže odpovím pomocí různých pozorování, které jsem od dob DrD nasbíral.

Sám vytvářím systém pro nováčky, mám na FB skupinu potenciálních a začínajících hráčů, ze kterých tahám informace a používám je jako testovací králíky, včetně jejich dětí, a sbírám tenhle typ zkušeností, kdekoliv to jde.

Zásadní informace je, že 300 stran příručky je pro nováčky mega hodně. 30 stran je hodně. Moje pravidla mají 12 stran. Lidé je čtou na pokračování. Jasně, dá se argumentovat tím, že hráči nemusí číst všechno, PJ nemusí číst všechno - ale v pravidlech není napsáno, co číst nemusí, takže to sám musí projít a rozhodnout se, co číst nebude - s rizikem, že mu to pak bude chybět.

Druhý bod - někteří to zvládnou, zejména pokud jsou mladí, inteligentní a mají hodně času na čtení - jako tvoje dcera. Nicméně pokud si vzpomínám na vaše video, tak už má za sebou nějaké zkušenosti s hraním Dračáku. Řadu pravidel nepoužívala, protože je hráči ani neznali (ani ona je neznala), některé vypustila, protože viděla, že na to hráči nemají. Některá používal tak, jak je zná z Dračáku. Zloděje nečetla vůbec, protože ho nikdo nehraje. Kouzelníka a klerika jim "tak trochu" zakázala, protože to (možná?) pro ni(?), ale (podle jejího názoru) pro hráče bylo moc náročné. Takže hráli válečníka, hraničáře a alchymistu. Navíc sám uvádíš, že pro PJje ti to přijde náročné, protože musí znát všechno.

Můj první spoluhráč, který mě k Dračáku přivedl, chtěl hrát kouzelníka. Kdyby mu to PJ zakázal, tak by nehrál. Můj syn chtěl hrát Gandalfa (v Zapovězených zemích, ale to je jedno). Kouzelníky obecně hraje tak třetina hráčů, část z nich to má jako jediný výběr.
Přitom tvoje dcera se zkušenostmi z Dračáku úmyslně neukázala hráčům třetinu povolání, což by třeba tenhle typ hráčů odřízlo.

Další povolání nemusela řešit, protože ho nikdo nehrál, používala část pravidel, přičemž je řešila "intuitivně", což si - možná nesprávně - vykládám jako "hoďte si, řekněte výsledek a já to nějak popíšu" místo nastavení čísel náročností dopředu, a nováčci neměli načtená pravidla, takže se ani nemohli pokoušet o nějaké pravidlové využití svých schopností, což hráči se znalostí pravidel celkem běžně dělají a enormně to zvyšuje nároky na PJje.

Tím vůbec nechci kritizovat tvou dceru, protože to bylo rozumné rozhodnutí - z našich úvah o kouzelníkovi a z otázek na Discordu DH ke klerikovi vyplývá, že to jsou povolání, která dokážou snadno rozbít připravenou herní linku a rozhodit PJje, takže jsou dost náročné na zvládnutí. Vyhodit je ze hry je logická volba. Ale dost to vypovídá o náročnosti pravidel.

Btw. velmi by mě zajímal popis nebo lépe záznam toho, jak tvoje dcera hru vede, včetně dodatečných úvah o rozhodování během sitruací. A klidně ji nech ve videích víc mluvit bez přerušování, zvládá to v pohodě :-)

Nicméně přes všechny tyhle poznatky říkáš, že DH je pro začátečníky dobrá. Já si z výše uvedených důvodů myslím, že dobrá není.
Jde spíše o to, že pokud úplný začátečník, který v pravidlech bude plavat, zkusí vést hru pro kamarády, a ti si pravidla nastudují, hra se snadno zvrhne v dohady, listování pravidly, zmatek a znechucení. A o tom nikdo žádné video nenatočí. Spíše si účastníci odnesou pocit, že RPG není pro ně.

Druhá věc je přechod na jiná pravidla. Protože jsou některá RPG extrémně náročná na naučení, a zrovna autoři DH říkají, že potřebné zkušenosti a cit pro používání pravidel je nezbytné nabrat hraním, tak do naučení pravidel PJ investuje obrovské úsilí. Hráči investují o něco méně, ale pořád docela dost. Pak přijdou pravidla pro pokročilé, které budou vyžadovat další časovou a mentální investici. A lidé nesnáší, když se něco složitě naučí, a pak by měli své vědomosti z větší části zahodit a naučit se něco jiného. I kdyby to bylo řádově jednodušší, budou proti, protože si budou myslet, že všechny systémy jsou podobně složité, a protože nový, byť jednodušší sytém je na používání pořád náročnější než složitý, ale známý systém.

Neplatí to jen pro RPG - v několika firmách jsem musel násilím tlačit změnu používaného systému na jednodušší, obvykle proti spolupracovníkům a dalším uživatelům toho systému, i když se po protlačení a naučení ukázalo, že se jim v něm pracuje snáz. Podobně když hráč přijde s tím, že hrál jednodušší a elegantnější RPG a chtěl by na něj přejít, tak ho většina PJjů pošle do háje, protože DrD či DH nebude chtít opustit.

Deskovky jsou v tomto úplně jiné - jak je jich mnoho a dost si konkurují mezi sebou, tak byl u nich velký tlak na jasné a srozumitelné postupy, rychlé naučení, oddělená pravidla pro první hry a pro pokračování, a hlavně vše potřebné je v jednom balení. Žádný autor deskovky si nedovolí říct "použití pravidel pochopíte, až je budete pár měsíců hrát" nebo "tahle pravidla nejsou pro každého, když se vám nelíbí, hrajte jinou deskovku". Navíc je na výběr ze stovek různých deskovek všech možných žánrů a zaměření, ze kterých si začátečník vybere, případně mu zkušení hráči poradí podle jeho preferencí. Žádný deskovkář neřekne "hraj Dostihy a sázky, protože já na nich před třiceti lety začínal (a ostatní z rodiny a kamarádů to rychle přestalo bavit)".

Pokud jde o DH jako vstupní bod, tak zatím jsem narazil na jednoho člověka (a to včetně autorského týmu), kdo by řekl, že hrál vzorové dobrodružství v DH. Zato jsem z různých směrů (včetně zastánců DH) slyšel, že "není úplně optimální". Ve srovnání s tím hrál Bíly hrad z DrD snad úplně každý Dračákista, kromě těch, kteří začínali na DrD 1.6.

Tvé argumenty jsem pochopil a jsem velmi rád, že jsi je sem napsal, jen s nimi nemůžu souhlasit.

alladjex
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od alladjex » 15. 1. 2021, 09:00

Log 1=0 píše:
15. 1. 2021, 01:38
Nevím, jestli jsi zvolil vhodné téma, protože tohle je hodně obecný rant, který se tu popravdě občas objeví, a někteří už ho čtou po několikáté, což může být dráždivé. Ale jsme tu určitě rádi za každého nováčka, a doufám, že případná netrpělivost v duchu tohoto nebude vnímána jako čoud.
Jó to taky nevím :D Přemýšlel sem o tom asi hodinu, jestli to napíšu sem nebo ne. Pak sem rozepsal post samostatný do samostatnýho vlákna, ale nutilo mě to se odkazovat sem nebo i něco kopírovat. Tak si sem nakonec řek "kašlu na to", kde mě to k sepsání motivovalo.

Jinak - aniž bych to myslel zle nebo uraženě :) , protože ani z tvého postu žádné ultimátní zlo necítím :D - to píšu ano i z pozice nováčka. Popravdě začíná být trošku demotivující některé věci psát, protože já tuším, že už se to tu asi probíralo. Ale fakt není síla a ani čas se probírat desetlet starou diskuzí jestli se tu něco takového probíralo. Třeba u tohohle tématu mám problém to vůbec zformulovat, co chci říct, natož si představit podle jakého klíčového slova hledat. Jak říkám, chápu to, neberu to zle, sám to zažívám u deskovek, ale podle mě i znovu otevřená témata mohou přinést novou perspektivu nejen kvůli tomu, že je někdo nováček, ale i proto, že každý se mění a mění pohledy.

Ale je pravda, že s každým takovýmhle komentářem se chuť účastnit diskuzí tady docela zmenšuje :(
🗡 Toho času solitér v Železných zemích (Ironsworn). 🗡

Jerson
Inženýr z Ocelového města
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson » 15. 1. 2021, 09:21

Hlásím, že mě opakování témat s nováčky neodrazuje, protože někteří přináší nové zkušenosti, což o Alladjexovi platí.

alladjex
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od alladjex » 15. 1. 2021, 09:22

Jerson píše:
15. 1. 2021, 08:46
...
Já s tebou v podstatě souhlasím. Četl jsem tvoji reakci na naše povídání už dřív. Asi to bylo zrovna v tomhle tématu. A popravdě mi to přišlo fakt zajímavý a změnilo mi to náhled na DH. Nepopírám, že vstup do DH byl pro mě zdánlivě jednoduchý. Ale není to kvůli tomu, že bych znal DrD, ale proto, že to je hodně podobný všemu, co jako nehráč RPG znám. Hitpointy, mana, výrazné odlišnosti hraní za jednotlivé postavy. Když si vezmu většinu počítačových RPG, tak je to tam takhle a já do toho systému vklouznu jako po másle. Stejně tak i třeba děti (jako já jí řikám malá ... ono je jí 16 :) ).

Já sem ten poslední, kterej by DrD opěvoval a bránil. Je mi to putna a zrovna ve středu jsem se ptal Markuse, že mi uniká ta adorace DrD. Já v něm odehrál jednu jeskyni a asi jedno dvě krátká dobrodružství před 20 lety. Toť vše. Na druhou stranu ... jo DH mi přišla povědomá a nebyl pro mě problém ji nějak uchopit a něco v ní malého odehrát. Ale pořád si nemyslím, že to je jen tím, že jsem před 20 lety četl DrD, ale tím, že tohle pojetí RPG je prostě známe a čili přístupné.

Já fakt nechci obhajovat DH jako supr systém pro start. Určitě jsou i lepší. Ale podstatný fakt je, že se tu bavím i z perspektivy toho, že je to v češtině. A myslete si o tom co chcete, je to oficálně vydaný. Aniž bych chtěl snižovat tvé úsilí, co se vytvoření systému pro začátečníky týče, Jersone, je to pro mě z hlediska rozšíření mezi širší masy niche záležitost.

Teď to může vypadat, že obhajuju řekněme designové chyby DH s pomocí argumetů, které s designem nesouvisí. A to je vlastně pravda, protože já DH vnímám pozitivně v tom smyslu, že to vyšlo, je to česky, z mého pohledu podle toho mohou lidi hrát a užívat si zábavu a přivádí to nový lidi k hraní RPG. Zároveň mi prostě přijde, že tu cítím dost názor - a teď nemyslím vůbec konkrétně tebe, ale obecně - že DrD/DH je špatné a proto než začít hrát "špatné" RPG, tak lepší nezačínat vůbec.

Co se deskovek týče, tak to je na úplně jinou diskuzi. A to co píšeš je vícemnéně pravda co se mainstreamu týče, ale zkus si nastudovat třeba hry od Euklunda jako Pax Renaissance, Pax Emancipation nebo třeba 18xx hry.

Každopádně ty deskovky jsem uváděl jen jako příměr, který mě napadl, přišel mi zajímavý a řikal jsem si, jestli to třeba někoho nepřivede k nějakému zajímavému odlišnému pohledu na věc ... no ne vždy se zadaří :)

alladjex
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od alladjex » 15. 1. 2021, 09:22

Jerson píše:
15. 1. 2021, 09:21
Hlásím, že mě opakování témat s nováčky neodrazuje, protože někteří přináší nové zkušenosti, což o Alladjexovi platí.
Díky, tohle slyšet, je naopak motivující! :D

alladjex
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od alladjex » 15. 1. 2021, 09:30

Ale souhlasím, že pro mě jsou na DH blbý dvě věci, které ji dělají pro začátečníky fakt těžkou a to je pro mě fakt, že každé povolání se hraje jinak, to mi přijde jako největší vopruz hlavně pro GM.

A druhak systém stanovování obtížnosti a faktu, že vlastně to můžu hrát tak, že na hodu nezáleží. Po vyzkoušení DH a ZZ těsně po sobě je to podle mě opět největší ztráta pro GM, protože tím, že je hod daný a to, co padne platí mě nutí jako vypravěče taky hrát a tím pádem si užívat hru. Nejsem otrok, který dělá ostatním zábavu. V DH systému mám pocit, že GM snadno zklouzne k railroadu a do role spisovatele, který tahá lidi po jednotlivých setkáních a lokacích.

Toď pro mě dva hlavní důvody, proč já třeba DrD, DnD, DH nehraju a nijak mě neláká.

Hike
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hike » 15. 1. 2021, 09:31

alladjex píše:
15. 1. 2021, 09:00
Ale je pravda, že s každým takovýmhle komentářem se chuť účastnit diskuzí tady docela zmenšuje :(
Vydrž. Jak říkáš, u deskovek je to taky pořád to samé téma otevírané tisíckrát dokola a taky nikoho nebijeme kamenem, ani tam ani tady ne ... najdou se uštěpačné komenty, ale není třeba z toho vyvozovat závěry.

Jinak k tématu Dračí Hlídky přihodím vlastní pohled na věc (v zásadě souzní s posledním komentem od Jersona). S partou kámošů, co jsem s nimi hrál Dračák před 30 lety (letí to, letí) si čas od času pobrečíme nad starými dobrými časy a jak by bylo dobré zase hraní RPG oživit a vždycky dojde řeč na systém, hlavně z mojí strany. Hrávali jsme Dračí doupě, pak i Dračí doupě plus a kluci teď nadšeně řešili, že vyšla Dračí hlídka, pokračovatel, jeden už ji má i koupenou a zrovna čte ... ale jiný systém už se učit nechtějí, protože už investovali kotel času a ten starý systém si pamatují, mají najeto, co nefunguje a je potřeba ignorovat a počítají, že s případnou Hlídkou, která je do velké míry reskin, to bude stejné.

Moje argumenty lepším pravidlovým systémem většinou smetou, že na pravidlech nezáleží a tak ... Ale záleží, teď se připravuju na protiútok Grimoárem, který píše Quentin, protože mechanické jádro je jednoduchoučké, elegantní a pravidla jsou sepsaná na pár stran. Zatím, vždycky než oživit zombii Dračáku, jsem raději prohlasoval hraní nějaké deskovky, která má hlavně výhodu, že je jednorázová a uzavřená. Ale já to nevzdávám, věřím, že i nějaké epizodické RPG znovu zahrajeme.
V městě je řád a pro každého práce, buď ještě rád, když huba voněmí.
Může tě hřát, že nejsi na voprátce, nebo že neležíš pár inchů pod zemí.

Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus » 15. 1. 2021, 09:32

Reakce ve stylu "To neřeš, my jsme to vyřešili už dávno před tebou" jsou na pár facek a bylo by fajn, kdyby se je všichni co nejdřív odnaučili.

Jinak téma připomíná náš odvěký spor s Dračím doupětem, respektive pnutí mezi komunitou "dračákystů" a komunitami hráčů čehokoli jiného, které se sdružují tady nebo třeba na d20. A Dračí Hlídka je vlastně Dračí doupě a přebrala jeho komunitu. Naše komunity se navzájem nikdy moc nepotkávaly a nechápaly... a komunita DrD vždycky bývala větší než my všichni mudrlanti dohromady. Těžko říct, jak je to teď s Dračí hlídkou, ale rozhodně víme, že je dost rozšířená a populární.

A tady furt nikdo nedokáže pochopit, co ti lidi na tom Dračím doupěti/hlídce vidí.

Připomnělo mi to mojí starou recenzi DrD (a ano, většina z vás už jí četla, ale alledjex třeba ještě ne), ve které rozebírám, proč je Dračí doupě otřesná hra... a dostávám se k paradoxu komu, že něco tak nehratelného (a za tím slovem si stojím dodnes) je u nás pořád nejpopulárnější.
Dobrá, zkusím to jinak. Řekněme, že chcete zažít dobrodružství ve fantasy světě a uvažujete, jakou RPG hru si pořídit. Obstojí Dračí doupě ve srovnání se zahraniční konkurencí? Ani nápad! Jakékoliv fantasy RPG, které dnes koupíte v zahraničních obchodech (byť internetových), bude zcela objektivně a nepopiratelně lepší než Dračí doupě. Nemusíte ani umět anglicky, stačí francouzština, němčina, dokonce i na polském trhu si vyberete z bohaté nabídky.

Ale co když nejsou cizí řeči vaší parketou? Obstojí Dračí doupě v domácí konkurenci? Dokáže se bít s Dračím doupětem plus, Stínem meče, Hrdiny fantasy, ČaroDejem a desítkami dalších srdcolamů, které zaplavují československý internet, nepochybně 
ve snaze nabídnout veřejnosti „vychytanější“ alternativu k Dračímu doupěti? Čeští a slovenští hráči odpovídají za mně: Dračí doupě (údajně) stále zůstává nejhranějším RPG u nás.

Proč?

To si netroufám tvrdit. Můj odhad je takový, že Dračí doupě na rozdíl od svých konkurentů poskytuje kompletní sadu instruktážních textů, provede hráče prvními pokusy o ztvárnění role, naučí Pána jeskyně připravovat svět, plánovat tažení a dobrodružství, kreslit jeskyně. Nepodceňujte sílu instruktážních textů, byť by byly sebehorší. Nesouhlasíte? No, tak to už je polemika do diskuze. 

Dračí Hlídku jsem nečetl, ale pokud si mám tipnout, co na ní lidi vidí – co my třeba nevidíme nebo neoceňujeme – pak je to.

:arrow? Kompletní sada instruktážních textů
:arrow? Jasné a konkrétní ladění (fantasy dobrodruhování), které tě na rozdíl od univerzálního nic zaujme
:arrow? Inspirace, atmosféra, motivace a chuť to hrát – pěkné ilustrace, popisy, jiné fluffové texty o tom, jaká úžasná dobrodružství tě čekají
:arrow? Obsah do hry - různé konkrétně popsané předměty, schopnosti, kouzla, které si hráči můžou při tvorbě postavy vybírat a těšit se na to, jak se budou zlepšovat a brát si další
:arrow? Živá, aktivní a nadšená komunita, která tě podpoří, odpoví ti na otázky a poradí ti
:arrow? Možnost koupit to česky ve fyzické podobě :!: :!: :!: :!:

Tohle všechno jsou ohledy, které mi staří harcovníci máme tendenci ignorovat, ale přitom jsou tak strašně důležité. My se máme tendenci zaseknout na systému – na mechanickém jádru hry – a předstírat, že hra nic jiného než systém neobsahuje. Ale to je blbost, systém je jen dílčí částí hry a pro spoustu lidí nemusí být zdaleka tou nejdůležitější.

Tohle všechno vede k tomu, že Dračí Hlídka je něco, co můžeš v obchodě koupit, strčit to své dceři, aby si to přečela v hodinách pod lavicí a potom to se spolužáky začala nějak bastlit a učit se hru hraním. Má tam atmosféru, obrázky, inspiraci, schopnosti a kouzla, to jí stačí... nadchne ji to a dál už může experimentovat sama. A tohle je efekt, který u ní nějaký supermegavychytaný univerzální příběhový systém prostě nezpůsobí. A stejně nezabere ani možnost stáhnout si někde v PDF amatérský překlad něčeho zahraničního, co budeš hrát jediný na světě a nikdo ti s tím moc neporadí (D&D 5e a d20 budiž světlou výjimkou).

EDIT:

Jinak, sranda postřeh, Dračí Hlídka je momentálně jediná "tradiční hra", kterou je možné v češtině koupit fyzicky. Všechno ostatní, co je u nás publikované, jsou hry ve větší či menší míře netradiční, příběhovější, divnější (vstříc storygame). Ještě ty Zapovězené země jsou na hranici "tradičnosti", ale taky jsou tak napůl nakročené k alterně. Tohle nepodceňujte, to je strašně silný prvek, protože spousta hráčů nemá a nebude mít příběhové/alternativní hry rádo a ty tradiční jsou velmi populární i na světě (D&D, Call of Cthulhu, celé OSR).

EDIT2: Zapomněl jsem na Lone Wolfa. A do toho furt ty ZZ. Blýská se na lepší časy.

ShadoWWW
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ShadoWWW » 15. 1. 2021, 09:43

Já jsem vyrostl na Dračím doupěti. Od verze 1.2 až po 1.6E, potom DrD+ (to byla ale hrůza, tak jsme přešli zpět na DrD 1.6), potom chvíli DnD 3e, pak 4e a nakonec 5e. Dračí hlídka mi ale jednoduchá ani přívětivá nepřijde. Pokud bych měl nějakou hru doporučit, bylo by to:
  • Lone Wolf RPG: Pro ty, co s RPG teprve začínají a chtějí pro začátek něco krátkého a jednoduchého, kde si hraní RPG vyzkouší. Předtím bych jim ještě doporučoval přečíst si gamebooky LW.
  • DnD 5e: Pro ty, co to s hraním RPG myslí vážně. Mají čas se pravidelně scházet na kampaně. Pro začátek bych jim doporučoval Úvodní sadu (Essentials Kit) nebo Začátečnickou krabici (Starter Set). Po vyzkoušení už určitě budou vědět, kam dál. Taky bych tuto hru doporučoval těm, kteří kdysi hráli staré DrD a DrD II jim nevyhovuje.
  • Zapovězené země: Pro ty, kteří chtějí hrát v ala středověku, nebo ty, co chtějí low-fantasy RPG. Hru bych doporučil i starým hráčům původního DrD, kteří dávají přednost umírněnému světu před high-fantasy. Nutno ale podotknout, že pravidla jsou mnohem hůř organizovaná než v DnD. Různá pravidla, která potřebujete v určité situaci, jsou rozfrcaná na různých místech. Situace "někde jsem o tom v těch pravidlech četl, ale netuším, kde" je, alespoň ze začátku, celkem běžná.
  • Fate Core: Těm, kteří buď nechtějí hrát fantasy, nebo chtějí hrát něco ve stylu DrD II, ale DrD II jim systémově nefunguje.
Dračí hlídku bych nikdy nikomu nedoporučil.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice

OnGe
malý zelený křečopažout
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od OnGe » 15. 1. 2021, 10:47

alladjex píše:
14. 1. 2021, 23:19
To co mi třeba u DH přijde fajn je to, že z těch pravidel mám pocit, že je prostě vezmu a můžu je dát někomu, kdo nikdy RP nehrál a stačí nějaké drobné info a on si poradí s odehráním svého prvního dobrodružství i třeba v partě nováčků (takhle to bylo u mojí malý).
Dračí hlídka vyvolává různé pocity, ale je na tom většinou jako rybníček Brčálník. Ten se taky zdá na první pohled docela obyčejný, ale už na ten druhý se tam dějí podivuhodné věci. To první dobrodružství je obzvláště vypečené.
Punk´s not yet

výběr z vlastní zahrádky:

:idea: RPG kuchyně: 2010 - 2013 - 2017
:?: Horní progressbar - to se budete divit... možná
:?: Dolní progressbar - dávám tomu rok... maximálně dva

York

Příspěvek od York » 15. 1. 2021, 11:57

alladjex píše:
15. 1. 2021, 09:00
Přemýšlel sem o tom asi hodinu, jestli to napíšu sem nebo ne.
Nepřemýšlej, piš. Mám radost z každýho novýho aktivního uživatele.

boubaque
bubák; Moderátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od boubaque » 15. 1. 2021, 12:11

Alladjex: Tvoje potřehy jsou velmi zajímavé a vítané, ale neber prosím náš nesouhlas za to, že ti dáváme čočku. My už k tomu právě díky těm starým diskusím máme nějaké argumenty a... nebojíme se je použít :) Ale každý "nováček" vždycky přijde s něčím novým a zároveň je dobré si ty argumenty připomenout a vypilovat.

V zásadě souhlasím s nějakým průnikem toho, co píšou Sirien a Jerson. A je velmi trefný tvůj postřeh, že ten základ DH je velmi povědomý nejen pro hráče, kteří mají zkušenost se starým DrD, ale je to systém podobný počítačovým hrám i některým deskovkám. V tomhle ohledu mi pak ale přijde ještě povědomější D&D (a 5. edice je minimálně v těch zjednodušených verzích, které na Kostce taky myslím přeložili, imho mnohem lepší vstupní hra, ale pokud jde o vydanou (tištěnou) příručku v češtině, tak čekáme pořád na Jeskyně a draky). Problém nastává tedy v tom, že plno pravidel a postupů v DH (a vlastně už DrD) způsobuje záseky nebo přímo kritické situace, které se v lepším případě vyřeší listováním v příručce, v horším skončí hádkou celé skupiny (znám to osobně z DrD, a přestože DH některé problémy asi poopravila, jiné úpravami vytvořila, např. tím, že zakomponovala růst vlastností). Reakcí na to je situaci, kdy různé skupiny začnou různé části hry (pravidla, nebo celá povolání) ignorovat nebo si zavádět domácí pravidla, a v tu chvíli to třeba začne fungovat, ale má to ten už zmíněný efekt, že hráči začnou považovat pravidla za nepodstatná a naopak vypravěč (PJ) získává velkou zodpovědnost, se kterou mu ale ta pravidla pomáhají jen tím, že ho podporují v pocitu absolutní moci na d hrou (a tím i nad hráči). Jako ilustraci uvádím třeba v DrD 1.X příšery Moudrá sova, Arogantní válečník nebo Dárosh, u kterých se předpokládá, že hráči jsou buď pitomci, nebo je potřeba je za každou cenu udržet na kolejích nebo v mantinelech, které nastavuje svou přípravou PJ. A zároveň různé úpravy znamenají, že každá skupina pak hraje podle jiné sady pravidel (při vynechávání), nebo dokonce podle jiných pravidel (při domácích úpravách), což stěžuje přechod mezi skupinami.

Tenhle přístup mi ale přijde naprosto nesmyslný pro deskovkáře (i když žádný velký deskovkář nejsem), tam naopak očekávám, že ignorování pravidel, nebo snad domácí úpravy jsou silně nežádoucí. A podobně je to nežádoucí i u začátečníků, protože ti nepoznají ze samotného přečtení, co jim nebude fungovat a co mají vynechat nebo změnit. V tomhle směru pak vlastně dává smysl, že se DrD (a potažmo RPG u nás) šířilo osobním zasvěcením, protože ten předvýběr toho, co funguje a nefunguje, už ti udělal někdo zkušený, a přestože si nováček pořídil sadu příruček, začínal už s nějakou domácí variantou a praktickou zkušeností s úpravou pravidel (nebo aspoň výsledky úpravy pravidel). A tím i s nastavením, které částečně vede k tomu, že na pravidlech nezáleží. (Čímž nechci říct, že nezáleží na lidech, ale jen na pravidlech, to taky není pravda.)
Markus píše:
15. 1. 2021, 09:32
Dračí Hlídku jsem nečetl, ale pokud si mám tipnout, co na ní lidi vidí – co my třeba nevidíme nebo neoceňujeme – pak je to.

:arrow? Kompletní sada instruktážních textů
:arrow? Jasné a konkrétní ladění (fantasy dobrodruhování), které tě na rozdíl od univerzálního nic zaujme
:arrow? Inspirace, atmosféra, motivace a chuť to hrát – pěkné ilustrace, popisy, jiné fluffové texty o tom, jaká úžasná dobrodružství tě čekají
:arrow? Obsah do hry - různé konkrétně popsané předměty, schopnosti, kouzla, které si hráči můžou při tvorbě postavy vybírat a těšit se na to, jak se budou zlepšovat a brát si další
:arrow? Živá, aktivní a nadšená komunita, která tě podpoří, odpoví ti na otázky a poradí ti
:arrow? Možnost koupit to česky ve fyzické podobě :!: :!: :!: :!:

Tohle všechno jsou ohledy, které mi staří harcovníci máme tendenci ignorovat, ale přitom jsou tak strašně důležité. My se máme tendenci zaseknout na systému – na mechanickém jádru hry – a předstírat, že hra nic jiného než systém neobsahuje. Ale to je blbost, systém je jen dílčí částí hry a pro spoustu lidí nemusí být zdaleka tou nejdůležitější.
Markusi, když to srovnám s Hrdiny Fantasy (verzí, co vyšla tiskem), tak ve většině bodů jsou na tom úplně stejně, jen:
* ve třetím bodě má DH asi lepší a určitě víc ilustrací, ale těch fluffových textů a inspirací tam je možná i míň,
* v pátém bodě DH jasně vede, ale navíc kromě většího propagačního zápalu má dvě nefér výhody: výslovně navazuje na staré DrD a autorský tým využívá morálně pochybné metody propagace na sociálních sítích (např. falešné účty s dívčí profilovkou); krom toho posledních pár měsíců ten propagační zápal dost opadl (popravdě jsem zvědavý, jak si DH vlastně povede za půl roku) a přijde mi, že trochu opadlo i to nadšení komunity "ochotné poradit", ale sleduju to popravdě hodně z dálky.

Takže když to tak vezmeš, rozdíl DH vs HF je jen v tom, že DH si může dovolit na stále velmi známé a oblíbené staré DrD přímo navazovat, zatímco HF byl konkurenční produkt, zvlášť konkurenční k tehdy vycházejícímu DrD+; a že si autorský tým Dračí Hlídky dokázal vytvořit poměrně silnou komunitní základnu (v čemž ale hodně pomohl ten první bod). Naopak všechny ostatní body, přestože mají svou váhu (zejména možnost koupit to fyzicky v češtině), jsou imho podružné. Podle mě třeba až vyjdou Jeskyně a draci, bude taky potřeba ještě docela aktivní propagace, aby to vytvořilo slušnou hráčskou základnu, přestože už teď může vycházet z poměrně velkého rozšíření DnD 5e, a to i díky zvyšující se schopnosti hráčů sledovat anglickojazyčné kanály.
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)last.fm
Hraju/vedu: FATE / Příběhy Impéria, DnD5e; Další, oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch
Hrstka: Star Wars – pilot Aliance Grraugh (Stř: 3 (-1dluh), Pil: 3 (-1dluh), Osob: 2, Voj: 1); R5-K9 (motory, střelba, skok); rolz.org

OnGe
malý zelený křečopažout
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od OnGe » 15. 1. 2021, 12:15

boubaque píše:
15. 1. 2021, 12:11
autorský tým využívá morálně pochybné metody propagace na sociálních sítích (např. falešné účty s dívčí profilovkou)
links or it didnt happen
Punk´s not yet

boubaque
bubák; Moderátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od boubaque » 15. 1. 2021, 12:51

OnGe píše:
15. 1. 2021, 12:15
boubaque píše:
15. 1. 2021, 12:11
autorský tým využívá morálně pochybné metody propagace na sociálních sítích (např. falešné účty s dívčí profilovkou)
links or it didnt happen
https://m.facebook.com/hana.vituliova.9
https://m.facebook.com/klaudie.rakusanova.7
"Sestry"
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)last.fm
Hraju/vedu: FATE / Příběhy Impéria, DnD5e; Další, oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch
Hrstka: Star Wars – pilot Aliance Grraugh (Stř: 3 (-1dluh), Pil: 3 (-1dluh), Osob: 2, Voj: 1); R5-K9 (motory, střelba, skok); rolz.org

OnGe
malý zelený křečopažout
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od OnGe » 15. 1. 2021, 13:20

Hmm... tohle můžou být stejně dobře falešné účty jako holky influencerky (cokoliv to znamená). Ale jako fakt nevím. Jednu z fotek se mi podařilo najít ve fotobance, ale to samo o sobě nemusí nic znamenat: https://www.dreamstime.com/woman-travel ... e102204590
Punk´s not yet

Odpovědět

Zpět na „České a slovenské hry“