Zapovězené země

Diskuzní sekce věnovaná konkrétním RPG hrám, příručkám a produktům, jako jsou třeba Dračí Doupě, Fate nebo třeba Dungeons and Dragons.
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Re: Zapovězené země

Příspěvek od Markus » 16. 9. 2019, 16:50

eerieBaatezu píše:
13. 9. 2019, 07:01
Mimochodem... Forbidden Lands - The Bitter Reach
Pěkné. Tak to je po Raven's Purge druhá publikovaná kampaň pro Zapovězené země.

Paul
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Paul » 16. 9. 2019, 17:29

Cool, to někdy ukradnu :D
Jo, nejlepší je jména takhle vykrádat z historie, jak se tady na RPG F řešilo. $D

Někdy si budu muset dát tu práci a udělat nějakou mapu kmenů.
Slovanologie 28.9.

Wunder warten bis zuletzt.

Markus
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus » 26. 9. 2019, 22:15

Gergon mě pozval do PJ Craftu, abych se rozpovídal o Zapovězených zemích a jejich překladu:

Epizoda je tady na YouTube.

Mám tam krátké přestavení toho, co je na hře jedinečné, a jakým směrem je laděná. Trochu nakousáváme i proces překladu. Jestli vás to zaujme a máte nějaké postřehy nebo další otázky, tak jsem připraven na Q&A session. :)

ShadoWWW
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ShadoWWW » 27. 9. 2019, 07:05

Překvapila mě tvá britská výslovnost Advanced Dungeons and Dragons. Já jsem z USA zvyklý na americkou a takhle britsky jsem to slyšel poprvé. :)
:think:

Bajo
Malý princ; Moderátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bajo » 28. 9. 2019, 11:25

Dobrej rozhovor, Markusi! Urcite bys me nakoupil :-D
Metagame - Blog o stolních RPG: historie, teorie, indies, oldies...
Oblíbené hry: Old DnD/retro clones, Over the Edge, VtM, Střepy snů, Polaris
Hraju: Advanced Dungeons and Dragons 1E, Labyrinth Lord
Hraješ? Anotuj! $:)

Allathay
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Allathay » 30. 9. 2019, 17:32

Priznám sa,že aj mňa Forbidden Lands po rokoch priviedli späť sem na RPG Fórum, ale možno aj opät k RPG. Vysvetlím:

Určite nie som jediny, kto sa z časového dôvodu musel vzdať aktívneho hrania. Jednak je to dosť sofistikovaná zábava, ktorá vyžaduje určitú pravidelnost a stálu partiu. Na druhej strane, ak ste GM, si príprava hry (myslím kľudne one-shot, o celej kampani ani nehovoriac...) vyžaduje naozaj dosť času a energie. Pekne to popísal Markus niekde na svojom blogu. To je vlastne aj hlavný dôvod, prečo sa už aktívne RPG nevenujem. Snažil som sa to riešiť nejakými RPG doskovkami, talizman, descent, ale nie je to ono. Času už skrátka nie je ako kedysi...

Z toho, čo som zatiaľ o FL vyčítal sa mi naozaj páči old school feeling. (o OSR ako tu pozerám sa inak vedie živá diskusia). Tabuľkový systém generovania eventov je pre GM absolútne skvelý. Videl som tam dokonca možnosť random si nahádzať dungeon so všetkým potrebným ( miestnosti, príšery, poklady...). S trochou improvizácie je teda čas potrebný na prípravu eliminovany na minimum, systém doslova nabáda na generovanie náhodných stretnutí čo vytvára super zaujímavé situácie pre postavy, ale aj na GM ako sa s tým vysporiadať, ako to uchopiť a zasadit do hry. Takže tabuľky "na všetko" vyzerajú fajn (po matfyzackej samohonke AKA DrD Plus je to veľmi príjemné zistenie).

V praxi som sa tiež stretol, že kopec hier dáva veľký dôraz na pozadie postavy a charakter. Na jednej strane nás baví vypiplat si postavu s barvitym pozadím a charakterom, opäť sme ale pri tom čase potrebnom na prípravu a nie úplne každý hráč je ochotny, schopný to absolvovať. FL sa elegantne pomocou tuším Pride a Dark Secret podarilo vyriešiť tento problém, postave to dáva hĺbku a ostatné sa aj tak prejaví/doriesi už pri samotnej hre.

Aj lore FL sa mi pozdáva, hoci ho úplne detailne nastudovany nemám. Dark low-fantasy so severským nádychom a zaujímavým twistom pri niektorých rasach je veľmi zaujímavý (hoci priznávam, že nie úplne originálny, to ale nemusí byť na škodu, práve naopak. Nikdy som sa úplne nestotožnil s unikátnymi rasami, wolfkin je ešte tak akurát na hranici).

Poolovy d6 systém vyzerá tiež zaujímavo, na prvý pohľad jednoducho. Pri vyhodnocovaní bežných akcií je fajn a mágia posobi naozaj silno a nebezpecne = bude to fakt zábavne hrať za magické povolania. Trošku sa však bojím, ako bude poolovy systém fungovať pri subojoch, či to nebude moc zdĺhavé... Nemyslím teraz súboj s kartami, ktorý je asi myslený na boss fighty, prípadne významnejšie súboje. No, uvidíme...

Takže palec nahor, držím palce a teším sa, že sa vďaka FL do sveta RPG možno opäť pozriem. Držím palce s prekladom a prajem hre úspech. Jednu predanu kópiu už máte istú ;-)
Text uvedeny vyssie ma sluzit ako hlboke intelektualne posolstvo, ktore chcem odovzdat vsetkym pozornym citatelom. Dufam, ze som ho vyuzil spravne...

eerieBaatezu

Příspěvek od eerieBaatezu » 30. 9. 2019, 19:20

Abych pravdu řek, tak mám taky docela chuť si to koupit. Taková ta věc, kdy něco chcete, ani o tom ještě nevíte. Pokud nenajdu nějaká zajímavá PDFka, do kterých narvu prachy, tak fakt popřemýšlím.

Nejvíc mě zajímá to vyhodnocování.

Markus
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus » 1. 10. 2019, 09:29

To abych s tím překladem pohnul, když jsou tu nedočkaví lidi už teď ochotní odevzdat peníze. :) Allathay: Chápu to tak, že ty už sis stáhl a přečetl originál? Máš tam docela přesné postřehy.

Jinak mě taky Zapovězené země přivedly zpět k RPG, byť nakonec k jinému systému. Ale když jsem viděl tu mapu, ty hexy, ty tabulky náhodných setkání, dostal jsem po letech zase chuť hrát. Třeba to bude mít podobný magický účinek i na další vysloužilé hráče.

Allathay
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Allathay » 1. 10. 2019, 16:12

Markus píše:
1. 10. 2019, 09:29
Allathay: Chápu to tak, že ty už sis stáhl a přečetl originál? Máš tam docela přesné postřehy.
Pozrel som na YT pár recenzií a preletel zbežne aj originál, aby som si overil ako funguje systém. Ale teším sa na CZ verziu. Hoci sa dá hra odohrať aj podľa originál pravidiel, CZ preklad otvorí dvere mnohým hráčom. Hovorím priamo zo svojej praxe, kde to pár hráčom z môjho okolia rozhodne pomôže preniknúť lepšie do hry.

A ak sa podarí aj planovane vydávanie ďalšieho obsahu v CZ, bude to paráda. Pod tvoju úvahu, ze "vydávanie dodatočného obsahu podporuje rozšírenie hry na trhu" sa určite podpíšem :) niečo podobné malo v pláne aj tuším DrD 2 ale neviem či sa to chalanom nakoniec podarilo dotiahnuť...
Text uvedeny vyssie ma sluzit ako hlboke intelektualne posolstvo, ktore chcem odovzdat vsetkym pozornym citatelom. Dufam, ze som ho vyuzil spravne...

Beowulf

Příspěvek od Beowulf » 7. 10. 2019, 21:12

Markus píše:
1. 10. 2019, 09:29
To abych s tím překladem pohnul, když jsou tu nedočkaví lidi už teď ochotní odevzdat peníze. :)
Nepovídaj a koukaj jít překládat, jo? :D

Plně se podepisuju pod Allaythayův příspěvek. Času málo, chutě dost. Příprava mi po volných večerech trvá měsíce. Takže se na FL moc těším...
Největším potěšením v životě muže je svlékat ženu a oblékat ragbyový dres.

Log 1=0

Příspěvek od Log 1=0 » 28. 10. 2019, 09:45

Do vánoc to asi nestihnete, co?
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.

skaven
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od skaven » 28. 10. 2019, 09:48

Log 1=0 píše:
28. 10. 2019, 09:45
Do vánoc to asi nestihnete, co?
Nestihneme :(

Beowulf

Příspěvek od Beowulf » 30. 10. 2019, 14:52

Nevadí. Holt se budeme o trochu déle těšit. Nějaký ten měsíc nehraje v nekonečném vesmíru žádnou roli.
Největším potěšením v životě muže je svlékat ženu a oblékat ragbyový dres.

engi

Příspěvek od engi » 6. 12. 2019, 21:33

I já se moc těším a držím skavenovi, markusovi a dalším, co na překladu pracují, palce. Pokud to půjde, dám si na FL hlídacího psa.
Po shlédnutí rozhovoru u Gergona jsem měl možná jako Allathay pocit, že tahle hra je možná konečně to, co mě donutí zase začít hrát RPG.
Je to úsměvné. Také jsem zkoušel hromadu "náhražek" z řad deskových her typu Descent, Gloomhaven, Dungeony Twister, Insula, Earth Reborn, apod. Ale požitek ze skupinové improvizace, roleplayingu a příběhů, které zůstanou v paměti, mi deskovky zatím plnohodnotně nedaly.
Přeju vám, ať probudíte i další "RPG spáče".

Odpovědět

Zpět na „Hry, systémy, světy“