Příručka interaktivního vypravěčství

Vložil(a) Sirien dne 09. 08. 2020, 17:07
4
Průměr: 4 (2 hlasů)
2012
Shrnutí osobních zkušeností jedné ze zakládajících osobností naší scény pro budoucí generace

Průvodce rolovými hrami (především RPG, trochu larpy) od Ondřeje Netíka - jedné z osobností RPG scény z dávných mýtických 90. let 20. století, k němuž později dovozovali svůj původ i mnohé pozdější RPG osobností.

Příručka obsahuje mnoho rad a postupů k přípravě a vedení her od základní přípravy po práci s atmosférou konkrétních žánrů založených na Ondřejově mnohaleté osobní zkušenosti a je určena všem vypravěčům bez ohledu na systém.

Kategorie produktu
Autoři
Vydavatel

Externí recenze a shrnutí

4

Konečně můžu zrušit hvězdičkový hodnocení, protože vůbec netušim, jak tohle vlastně hodnotit. Jak jsem napsal původně - určitě ne 5, určitě ne 1, cokoliv mezi tím dává smysl a "průměrovat" na tři by byla blbost.

Ondřej Netík byl "tichou" osobností české RPG scény. O něm samotném jste neslyšeli. Lidé, které inspiroval, které učil, kterým ukazoval nové věci a hry byli lidé, kteří naší scénu v jejích počátcích formovali nebo kteří ovlivňovali ty, kteří ji formovali (Jezevec, Alnag... a mnozí další). Jeho vliv a dopad byl zajisté citelný - jak velký přesně se nedá odhadnout.

Obsah knížky (stejně jako její struktura a způsob výkladu) je silně subjektivní - není to snaha o souhrn objektivních rad, je to předání vlastní osobní zkušenosti. Zkušenosti jednoho člověka, zkušenosti poplatné době. A podle toho to působí. Na jedné hromadě najdete výborné rady - a divné nebo v pár málo případech i přímo špatné rady. Základní věci jsou promíchané s pokročilými postupy. A některé pasáže jsou prostě jen - zvláštní, že nevíte, k čemu přesně se mají vázat. Jde o obsah, který by kdysi byl převratný - ale jehož hodnota s časem značně klesá.

Chete si to přečíst? Možná. Pokud máte trochu času navíc a chcete se zlepšit ve vedení hry nebo nastudovat odkaz historie, pak ano. Určitě tam najdete dost inspirace. Ale čtěte obezřetně, protože ne vše co tam je napsané dává nutně smysl.

Mimochodem, vzhledem k výše uvedenému jen stručné suché konstatování - knížka má bohužel příšernou úpravu a odfláklé korekce. Což tentokrát nedávám za zlé, ale i vzhledem k uvedenému to je trochu smutné.

Podrobný rozbor obsahu a stylu viz má recenze.