10. číslo

Filmová apokalypsa

Napsal uživatel Zrzavec dne 16.10.2008, 01:00

Tento článek nebude pojednávat o špatných filmech, jak by mohlo ze samotného názvu vyplynout, ale spíše o filmech zabývajících se obdobím před apokalypsou, během ní a následně po ní. Nebudu dokonce ani zmiňovat všechny filmy, kterých je velké množství, ale vyberu jen určité zástupce každé skupiny. Mým hlavním cílem a tedy i cílem tohoto článku je přinést každému alespoň trošku inspirace, jak všelijak se dá chápat konec světa.

DeGenesis – nový človek sa zrodí medzi hmyzom a v pliesni

Napsal uživatel Bifi dne 16.10.2008, 03:00

Dalo by sa s vážnou tvárou povedať, že apokalyptický a post-apokalyptický žáner zomrel spolu so cyberpunkom (a takmer aj so špionážnym románom) na prelome 80. a 90. rokov. Pádom železnej opony skončil Strossov “vesmír mydlovej bubliny” a ideológie kultov smrti. Zrazu bolo všetko demokratické, racionálne a nás namiesto gumených granátov a plynových masiek vyzbrojili lacnými príručkami ku kapitalizmu a novučičkými pasmi. Čo by ľudí ešte malo baviť na katastrofách? Post-apokalypsa začala miznúť z mainstreamu.

Svět po pohromě

Napsal uživatel Acidburn dne 16.10.2008, 02:00

„A hle, když rozlomil šestou pečeť, nastalo veliké zemětřesení, slunce zčernalo jako smuteční šat, měsíc úplně zkrvavěl a nebeské hvězdy začaly padat na zem, jako když fík zmítaný vichrem shazuje své pozdní plody, nebesa zmizela, jako když se zavře kniha a žádná hora a žádný ostrov nezůstal na svém místě.“ – Bible, Zjevení Janovo, Hrůzy šesti pečetí

Úvodní slovo

Napsal uživatel Joe dne 16.10.2008, 04:00

Desať... desať nás bolo, keď sme sa rozhodli presunúť k tej rozpadnutej budove. Myslel som si, že to neprežije nikto z nás. A skoro som sa nemýlil. Ostali sme len dvaja. Dvaja z desiatich. Dvaja, ktorí mali toľko šťastia, alebo boli takí blázni, že sa doplazili rozvalinami až k bývalej materskej škole a pritúlili sa k jej stenám, akoby nič iné na svete už neexistovalo. Možnože to dokonca bola aj pravda. Možno už neexistuje vôbec nič. Možno sme všetci šialení a máme len halucinácie, predstavy o svojom živote. Alebo už dávno spíme a toto všetko sa nám len sníva.