Uvařte vlastní hru v RPG kuchyni 2010

Vložil(a) Markus dne 31. 01. 2010, 14:23

Rok se sešel s rokem a RPG Fórum vyhlašuje již třetí ročník RPG kuchyně. V této zběsilé soutěži se utkají fanoušci RPG her, aby během pouhých 14 dní vymysleli a napsali kompletní hru podle zadaných ingrediencí. Zní to šíleně? Taky že ano! A doufáme, že se k tomuto bláznivému podniku přidáte i vy.

Letošní ročník probíhá od 15. do 28. února

RPG Kuchyně je soutěž ve tvorbě RPG her, inspirovaná zahraničním vzorem GameChef. Porota gurmánů připraví sadu ingrediencí, jakýchsi klíčových slov či různých pokynů. Ingredience se poté v předem ohlášený den uveřejní a soutěžící kuchtíci mají dva týdny na to, aby s jejich pomocí uvařili krátkou, leč hratelnou RPG hru. Výsledky bývají rozmanité, bláznivé, inspirativní a někdy dokonce i velmi zábavné.

Ingredience mohou nabírat různých podob a nikdo samozřejmě až do posledního okamžiku netuší, jaké budou. Obvykle je k dispozici sada klíčových slov, z nichž si musíte několik vybrat a jakýmkoliv způsobem je zakomponovat do své hry. K těmto klíčovým slovům se často přidávají i doplňující podmínky či omezení.

Podívejte se například, s čím se museli vypořádat kuchtíci v loňském ročníku:

Každý kuchtík musí vo svojej hre použiť minimálne 4 z nasledujúcich 7 ingrediencií:

  • Hodiny
  • Podvod
  • Hlubina
  • Barva
  • Oko
  • Obrazovka
  • Bouřka

Musí si taktiež zvoliť aspoň jedno z nasledujúcich dvoch mechanických obmedzení:

  • "Ve hře musí být přítomná smrt. Musí se dotknout všech postav. Pro hráče to nesmí být trest, vyřazení, ani oslabení"
  • "Hráči musí být schopni manipulovat s herním časem"

 

Na základě těchto pokynů pak v loňském roce vzniklo neuvěřitelných 12 her všemožných žánrů, od vikingských upírů temného středověku až po zfetovanou detektivku z 80. let.

Tímto bychom vás chtěli pozvat k účasti na letošním ročníku RPG kuchyně. Toužili jste někdy napsat vlastní hru? V tom případě se budeme těšit, že se letos zúčasníte. Ano, bude to hektické. Ano, výsledky pravděpodobně budou všelijaké. Ale ano, pravděpodobně si při této soutěži užijete strašnou spoustu zábavy.

Co za to?

Nic! I když...

RPG kuchyně vznikla spontánně jako soutěž „sami sobě“. Skupina herních nadšenců se zkrátka sejde, všichni dostanou stejné podmínky a omezení a pak se každý snaží vymyslet vlastní hru. Na konci se pak sebere skupina porotců z řad lidí, kteří nesoutěžili, a ta pak všechny hry pročte, okomentuje a ohodnotí. Cílem však není být nejlepší, ale především dokázat sami sobě, že dokážete nejen přijít s dobrými nápady, ale dokonce je v omezeném čase zpracovat, dotáhnout do konce a „publikovat“.

Letošní ročník je však výjimečný tím, že nakladatelství Mytago, které v loňském roce vstoupilo na RPG scénu vydáním Příběhů Impéria, nabízí vítězi, že by jeho hru publikovalo jako „sešitovku“. Samozřejmě podrobnosti zatím visí ve vzduchu a výsledek závisí především na dohodě s vítězem. Proto prosím berte toto čistě jako předběžnou nabídku.

Co teď?

Teď nezbývá než trpělivě čekat na zahájení soutěže. Sledujte RPG Fórum a počítejte s tím, že 15. února tu budou zveřejněny ingredience pro letošní ročník... a spolu s nimi i přesné podmínky letošního ročníku.

Mezitím vás zveme do diskuze, kde se na nás můžete obrátit s dotazy nebo se s ostatními podělit o svou nedočkavost. ;)

Zároveň se můžete prohlédnout hry z předchozích ročníků: