1. číslo vydáno

Drakkar je internetový časopis (nejen) o RPG hrách. V této sekci probíhají organizace, diskuze o článcích, atd. Budeme rádi, když se zapojíte.

Moderátor: Raven

Jak se vám líbí první číslo? (Jako ve škole)

Výborné (1) - líbí se mi
9
43%
Chvalitebné (2) - dá se to
8
38%
Dobré (3) - nic moc
4
19%
Dostatečné (4) - spíš se mi nelíbí
0
Žádná hlasování
Nedostatečné (5) - hrůza
0
Žádná hlasování

Celkem hlasů: 21

zrzavec
Romikovec
Kontaktovat uživatele:

1. číslo vydáno

Příspěvek od zrzavec » 2. 4. 2007, 07:32

Včera večer, v pozdních hodinách, vyšlo první číslo internetového dvouměsíčníku o RPG pojmenovaného Drakkar. My, kteří jsme se podíleli na prvním čísle bychom rádi znali vaše reakce, doporučení, ale třeba i to, že se vám časipis alespoň trošku líbí.

Drakkar nabízí i možnost spolupráce, což mezi lidmi zde na RPG F může znamenat spoustu nových pomocníků :.-)

Drakkar
Naposledy upravil(a) zrzavec dne 3. 4. 2007, 13:33, celkem upraveno 1 x.
Hraji a vedu: DnD 4e - Naše stránky

Dříve RomiK, nyní Zrzavec :)

ilgir
pěšák

Příspěvek od ilgir » 2. 4. 2007, 09:35

Jen jsem to prolétl, ale vypadá slušně. Bude chvíli trvat, než přečtu alespoň větší část, takže něco bližšího napíšu až potom.
Nepoužívat nebo vrátit!
DrD II: Hry Mocných | ilgirovy deskovky

Vannax
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vannax » 2. 4. 2007, 14:40

Ahoj RomiKu a spol.
Prohlídnul jsem si první číslo vašeho časáku a protože jsi vyzval, abychom poslali připomínky, návrhy apod. tak tady jsou:

V první řadě musím ocenit chuť, nadšení a zápal se do něčeho takového vůbec pustit.
V druhé řadě pak musím ocenit to, že jste vydání prvního čísla po usilovné práci dotáhli do konce. Celý projekt vypadá velice ambiciozně a to se mi zamlouvá.

Dál budou následovat připomínky, které sice mohou vyznívat spíš negativně, ale věřte, že je vůbec nemyslím zle a rozhodně si tady nepřeju tímhle příspěvkem spustit vlnu negativní kritiky. Naopak, takovémuhle časopisu držím palce a svými připomínkami se snad přispěju k tomu, aby další vydání bylo ještě lepší, než to první. Pevně doufám, že se všichni dočkáme třeba ještě desátého čísla a dalších.

Vezmu to tedy postupně:

1. Celkový vzhled a grafika
Obrázek na obálku jste vybrali hezkej. Logo a nápis jsou výborný, ovšem už mi na obálce chybí označení prvního čísla – máte přece v úmyslu vydávat další čísla a pokud si někdo bude mít chuť ten časopis tisknout (alespoň podle toho, jak máte uspořádaný stránkování), tak by na časopisu mohla takováhle informace chybět. Zároveň by obálka mohla pod logem obsahovat jakési motto – krátkou informaci o tom, o jaký časopis se vlastně jedná.
Možná by vůbec neškodilo na obálku uvést (po vzoru jiných, zavedených časopisů) například tři nejatraktivnější články z obsahu. Může to ale na druhou stranu trochu „poškodit“ obrázek na obálce, takže je na zvážení co je lepší.
Prostá grafika, kterou jste použili do vnitřku časopisu (sloupec na boku s názvem sekce a lajna dole), vůbec nepůsobí rušivě. Řekl bych, že v tomhle směru tomu není co vytknout (je to ale jen můj názor).
Oceňuju i to, že jste se rozhodli do časopisu použít vlastní ilustrace a nevysávat klasické fantasy obrazy z galerií webstránek různě po světě. Na druhou stranu ale doporučuju zkusit kontaktovat někoho, kdo by do časopisu byl ochoten zdarma nakreslit nebo namalovat ilustrace, které by „stály za to“. Jinak zdařilé grafické zpracování a první dobrý dojem z časopisu mi bohužel narušují ilustrace, které bych označil jako „šité horkou jehlou“. (Tím ovšem trpěly i takové časopisy, jako byl svého času Nemesis nebo třeba Ikarie.)

2. Uspořádání
Pět záměrně prázdných stránek vůbec nepůsobí tak, že jsou prázdné záměrně. Naopak to budí dojem, že už na těch posledních 5 stránek došel dech a tak prostě zůstaly prázdné.
Osobně se mi moc nezamlouvá poměrně velké písmo, které jste zvolili – opět to na mně působí tak, že máte málo materiálu (rozuměj: textů) a tak jste prostě zvolili co největší písmo a řádkování, abyste zaplnili těch 40+ stránek.
Pokud můžu vyjádřit svůj názor, volil bych raději menší řádkování, menší velikost písma a text rozdělil do dvou sloupců. Koneckonců spousta RPG materiálů vychází v téhle podobě, takže to čtenářovi bude i připadat víc povědomě. Vůbec potom nevadí, když časopis bude mít místo 40 stránek pouze dvacet, protože sice bude zabírat méně listů, ale bude jasné, že na nich máte CO sdělit.

3. Obsah
Prvním slabým místem časopisu je úvodník.
Už v úvodníku, který jsi RomiKu napsal, mi bohužel chybí spousta informací. Jedná se přeci o první číslo a to by si zasloužilo klidně delší a obsažnější úvodník. Píšeš, že nás, čtenáře, nechceš déle vysilovat, ale po přečtení úvodníku, po pravdě řečeno, vůbec nikdo nemůže být vysílen, protože se toho až tak moc nedozvěděl.
V úvodníku k prvnímu číslu bych očekával informace o tom, co je cílem časopisu, čemu se v něm chcete věnovat, jaké jsou vaše plány do budoucna, atd…. Očekával bych, že představíte i jednotlivce z tvůrčího týmu / redakci. Takovýhle časopis totiž může zůstat na internetu ještě dlouho potom, co ho přestanete vydávat, nebo potom, co se redaktorké práce ujme někdo jiný.

K samotným jednotlivým příspěvkům / článkům v tom časopisu se vyjadřovat nebudu, ale co mi chybí je nějaká jasně daná koncepce toho, co od časopisu čekáte a co od něj máme čekat my, čtenáři. Zatím to působí tak, že jste bez ladu a skladu poskládali všechno co se vám podařilo sehnat. Podle toho, co je napsáno v úvodu se časopis má profilovat jako periodikum o RPG. Obsah ovšem působí tak, že se věnuje víceméně jen DrD. Koho chcete tedy oslovit? Jestli je časopis určen obecně pro příznivce RPG, pak by bylo dobře přinejmenším představit nebo alespoň uvést jednotlivé RPG systémy, kterým se chcete věnovat. Pokud to má být určeno především pro nadšence do DrD, pak je to ale také potřeba přiznat už na začátku.
Jestli se chystáte vyvinout časopis hlavně pro návštěvníky RPG fóra, tak se obávám, že jste si ukrojili příliš velký krajíc chleba, protože fórum je skutečně neskutečně různorodá skvadra příznivců různých RPG a řekl bych, že ani není možné v jednom časopise oslovit všechny. Jestli ale časák nemá být jen pro návštěvníky fóra, tak je skutečně třeba, aby každý věděl, co v něm může hledat ale také musí mít jasno v tom, co v něm určitě nenajde.

A já už toho nechám. Rozhodně si nenechte mými kecy zkazit chuť do dalšího díla. Držím vám palce a jen se snažím napsat postřehy, které by vám mohly trochu pomoct.

Resurrection

Příspěvek od Resurrection » 2. 4. 2007, 14:52

2Vannax: Hezky napsano, ale opravdu mi vrta hlavou, z ceho usuzujes na vyhradni zamereni na DrD? To ze RomiK DrD+ hraje jeste preci neznamena, ze Drakkar bude zamerenej vyhradne na nej. K DrD+ je tam jeden clanek (aplikace zbrani z doby bronzove) a ostatni jsou obecne k fantasy RPG a to vcetne dobrodrustvi...
Secrets are power.

Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus » 2. 4. 2007, 15:01

S tím zaměřením jsem říkal na začátku totéž, co teď Vannax. Vlastně nevím, o čem ten časopis má být, a "O RPG" je pro mě stejně tak obecné, jako kdybyste řekli "o životě". Chce to více specifikovat. Třeba: "časopis o nezávislé scéně", "časopis o české scéně", "časopis o netradičních herních stylech", "časopis pro začínající PJ", "časopis s náměty na hru", "časopis o hraní ve fantasy", atd... Podle toho také vyplynou články, které byste tam měli mít, i nějaká chronologie. Ale nemyslím si, že je dobrý nápad skládat tam halabala cokoliv, co někdo napíše.

Nicméně ještě jsem to nečetl, takže možná plácám zbytečně. Ozvu se,až přečtu a posoudím.

BTW, Romíku nechci ti do toho hrabat, ale asi bude nejlepší přejmenovat tohle téma třeba na "1. číslo" a přesunout si ho do vlastní sekce. (nech po něm stínové téma, prosím)

zrzavec
Romikovec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zrzavec » 2. 4. 2007, 15:04

Velmi, velmi dobrá kritika. To musím uznat. Dám si to do pořádku a odpovím. Nicméně, Drakkar už má vlastní sekci zde na RPG F a proto bych toto téma bu´d přesunul tam a nebo tam přesunul diskuzi

Časopis nemá být zaměřen na žádný systém, usilovně jsem hledal lidi na DnD, a další systémy, ale v rychlsoti prací na první číslo se nikdo nenašel. Já sám si DnD 3.5e teprve studuji, i když už jsme v nich odvedl jednu (celkem povedenou hru).

neboj, profilace výhradně na DrD+ nebude. (Ani na DrD). Já bych rád časopis trošku ustálil (1. číslo) a potom rozjel sérii článků o různých RPG projektech, systémech a tak dál.

myslím, že v druhém čísle udělám článek o Drakkaru. Tedy takové rozšíření úvodníku z prvního čísla. Děkuji za kritiku, vážím si toho (tkahle dlouhý příspěvek...)

zrzavec
Romikovec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zrzavec » 2. 4. 2007, 15:10

Markus: Já bohužel nemám práva odtud přesunovat. Jinak bych to udělal. když budeš mít ty, nebonějaký jiný moderátor chvilku, budu vám vděčný. Téma by mohlo být přejmenováno třeba na 1. číslo vydáno

ilgir
pěšák

Příspěvek od ilgir » 2. 4. 2007, 17:27

Markus napsal
Třeba: "časopis o nezávislé scéně", "časopis o české scéně", "časopis o netradičních herních stylech", "časopis pro začínající PJ", "časopis s náměty na hru", "časopis o hraní ve fantasy", atd... Podle toho také vyplynou články, které byste tam měli mít, i nějaká chronologie. Ale nemyslím si, že je dobrý nápad skládat tam halabala cokoliv, co někdo napíše.
Nebereš to moc vážně? Co takhle "časopis Romikovců o RPG a vůbec o všem zajímavém, co je napadne"?

Pokud tě, Romiku, tento příspěvek uráží, braň se! Možná máš skutečně v plánu stvořit vysoce profesionální odborný časopis - pak se omlouvám. (Ale amatérský časopis "o všem možném" je mi bližší, zaprvé bude zadarmo, zadruhé mu budu rozumět a zatřetí budu (možná) moct i někdy přispět...
:wink: )
Nepoužívat nebo vrátit!

zrzavec
Romikovec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zrzavec » 2. 4. 2007, 17:36

Bránit se budu, ale jak na co :-)

Nejedná se o časopis romikovců. Někteří spolupracují, ale spolupracuje i mnoho dalších lidí. Takže k tomu mít výhradu budu. :-)

Mělo by se jednat o kvalitní, alespoň profesionálně se tvářící přátelské dílko zadarmo. Mělo by se jednat o projekt, který osloví hráče RPG - jednak tím, ež na něm budou moci spolupracovat, dále tím, že budeme dbát i na jejich přání a i tím, že se pokusíme nabízat kvalitní příspěvky o RPG. :-)

JackeLee
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od JackeLee » 2. 4. 2007, 18:10

Vannax píše: 2. Uspořádání
...
Osobně se mi moc nezamlouvá poměrně velké písmo, které jste zvolili – opět to na mně působí tak, že máte málo materiálu (rozuměj: textů) a tak jste prostě zvolili co největší písmo a řádkování, abyste zaplnili těch 40+ stránek.
Pokud můžu vyjádřit svůj názor, volil bych raději menší řádkování, menší velikost písma a text rozdělil do dvou sloupců. Koneckonců spousta RPG materiálů vychází v téhle podobě, takže to čtenářovi bude i připadat víc povědomě. Vůbec potom nevadí, když časopis bude mít místo 40 stránek pouze dvacet, protože sice bude zabírat méně listů, ale bude jasné, že na nich máte CO sdělit.
S tímto naprosto nesouhlasím, myslím si, že písmo bylo zvoleno dobře "takhle velké", protože se to vydává za časopis tisknutelný na A5 a navíc nevím jak vám, ale mě "dělají problémy" dlouhé řádky psané malým písmem.
Míra pochopitelnosti mých příspěvků je nepřímo úměrná jejich dělce.

ilgir
pěšák

Příspěvek od ilgir » 2. 4. 2007, 18:53

Promiň za ty "Romikovce", ale stejně je vás v redakci dost :wink: .

Výrazy "profesionální/amatérský" nemyslím "kvalitní/póvl" ale "výdělečný/zájmový".

Už jsem ho přečetl (až na kapitolu o vyhledávání dobrodružství na netu) a soudím:

Obálka super (nejen obrázek jako takový, ale ten styl). Nic víc než číslo/ročník (popř. motto) nepřidávat! Tento časopis nebude v trafikách a proto nemusí lákat nadpisy kapitol na titulní straně.

Povídky celkem fajn, krátké, pro rozptýlení. Je mi jasné, že si neděláte větší ambice, nejste povídkový časopis.

Článek o RPG online jsem si přečetl s chutí, jako pro nevzdělance v tématu byly pro mě informace nové. Jinak musím říct, že mi článek potvrdil, co jsem tušil. Není nad hraní z očí do očí, u čaje a sušenek :wink:

Článek o době bronzové byl trochu slabší, většina informací v něm uvedená je všeobecně známá. (Navíc je tam sem tam nějaká hrubka - a na ty jsem alergický :>;o) ) Pár nových poznatků mi sice článek přinesl, ale nevím nakolik je to způsobeno tím, že jsem nevzdělanec. Jako shrnutí a trochu také zamyšlení nad minulostí dobré. Dobré bylo i několikanásobné opakování důležitých souvislostí.

Na barikádě. To mělo být co? Moralita? Pokud budete pokračovat sérií apelací na etiku čtenářů, tak to považuji za vtipný nápad a budu je všechny s chutí číst $lol$ .

Dobrodružství. Noo, spíš taková vedlejší zápletka. Jako hráč DrD+ beru, protože tohle dobrodružství je (myšleno) pro DrD+. Dokonce vám tam jednou ujel i pojem "PJ". Hráči systémů, které se vzdalují koncepci DrD+ (DrD, DnD, HF...) to asi moc neocení. Láska lesa by šla sice bez problémů využít i v univerzálních systémech (GURPS, Svět fantazie), ale má prostě takovou hezky naivně dračákovskou chuť. (To by nešlo místo elf handlíř napsat jen handlíř?)
Samotný příběh hezký, taky taková moralita pro uklidnění hráčů a potěšení hráček :wink:.

První pomoc: vtipné, užitečné, prostě $:) .

Bronzové zbraně a zbroje včetně aplikace - nemám co vytknout, takže chválím.

Našli jsme pro vás - dobré, už jsem se koukal na portréty a - světe div se - některé jsou i použitelné.

Celkový vzhled - vyhovuje, jsem spokojen s velikostí písma, řádkováním i ponecháním v jednom sloupci. Dělení do sloupců by mělo smysl právě u dlouhých řádků malých písmenek, takže u vás ne.

Obrázky - ono je to těžké, nakreslit profi obrázky nezvládne každý a pokud byste nějaké chtěli otiskovat, tak se možná nebude chtít těm ostatním přispívat a "ztrapňovat se". Takže ten nápad s oslovením nějakého "dobrého kreslíře" bych raději nezkoušel.

Poslední výtka je k pravopisným chybám. Není jich moc, ale jsou tam. A to by nemělo být. Vy přece nejste žádné Metro nebo Express :wink:

Dost kritiky. Kritizovat umí kdekdo, ale stvořit něco tak povedeného, jako je Drakkar, to už chce kumšt a snahu. Takže:
:clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap:
Nepoužívat nebo vrátit!

zrzavec
Romikovec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zrzavec » 3. 4. 2007, 08:26

Článek na barikádě mělo být spíše zamyšlení a ano, trošku i moralita. Já osobně jsem človk, který rád v jendání cítí alespoň stopu slušnosti či etiky. Nerad se nechávám urážet a nerad urážím. nemám rád křiklouny a podobně.

Článek svůj účel splní tehdy, pokud se nad ním čtenář alespoň jednou zamyslí a třeba při nějaké hádce ustoupí či jen nezvýší hlas. Všimni si, jak rozpor svou lidí může uškodit většině... :-?

No nic, celkově bych rád znal více názorů na tento článek.

Hrubky jsme se odstranit snažili, nějaké utekli, ale to se do dalšího čsla pokusíme zase vylepšit, to mohu slíbit. A jak jinak, než díky za konstruktivní kritiku. Jsem až překvapen, jak se líbí článek o první pomoci, já jsme se bál, že nebude přijat...Super :-)

Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus » 3. 4. 2007, 09:44

Já bych měl jednu výtku:

To, co nazýváte RPG Teorií, mi vůbec teoretické nepřijde, resp. nechápu, co je na článku o době bronzové teoretického.

Teorie by měly být odbornější eseje, analýza hraní, herní modely, snaha pochopit fungování RPG, aplikace jiných vědních oborů na RPG, atd... když nahlédnete do té sekce tady na fóru a projedete si, co je tam za témata, tak by to mělo být celkem jasné.

zrzavec
Romikovec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zrzavec » 3. 4. 2007, 10:04

Ano, tato výtka je správná a sami jsme si jí uvědomili. Když se podíváš do tématu struktura článků, je tam teorie definována jinak.

Ono, tent očlánek bude mít ještě dvě pokračování - Toto byl úvod do doby bronzoé, bude následovat článek jak tvořit světy (dobrodružství a tak) v době bronzové a jak hrát v době bronzové. I když, máš pravdu, že to není přímo teorie.

Bifi
Motivátor; Moderátor

Příspěvek od Bifi » 3. 4. 2007, 11:18

Ja som si Drakkar prečítal a chválim. Na prvé číslo to má veľmi slušnú úroveň. Logo je super.

Samozrejme by som aj niečo poradil:
- Formát dobrodružstva by som upravil. Najprv nejaký atmosferický odstavček, potom veľmi stručný opis pre GM o čom to vlastne je, pre koľko postáv a v akom prostredí, potom opis zápletky a scén, potom nápady ako dobrodružstvo zmeniť alebo zasadiť do iných podmienok/prostredí a ako ho napojiť na postavy, a nakoniec nejaké mechanické súvislosti (t.j. vlastnosti NPC-čok, nebezpečnosti pascí a tak) aspoň v jednom systéme (DrD/DrD+), ale ocenil by som aj d20.
- Články mi vo všeobecnosti pripadajú krátke. A rozkúskovanie hrania v dobe bronzovej na 3 alebo 4 články mi vadilo.
- K layoutu nemám žiadne zásadné pripomienky, snáď s výnimkou toho, že ma vytáča ak text prechádza na ďalšiu stranu, ale je ho tam tak na jeden riadok. Veď to sa predsa dá vyriešiť úpravou medziznakových medzier a ušetríte stranu. A na tých prázdnych stranách tá poznámka byť asi nemusí.
- Prvá pomoc na mňa nepôsobí ani humorne, ani vzdelávaco.

Odpovědět

Zpět na „Drakkar“