Víno

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Argonantus
.

Re: Víno

Příspěvek od Argonantus » 11. 8. 2017, 08:20

Já nedám z hlavy, jestli má třeba Bouzeron 1 Cru.
Ale v Cote D´Or naprostá většina apelací nějaké 1 Cru má, i když jsou to apelace, o kterých leckdo neslyšel (Maranges, třeba; Ladoix Serigny; Auxey Duresses). Pokud si dobře pamatuju, 1 Cru chybí jen u Chorey le Beaune a Saint Roman, což jsou za mne opravdu velcí loseři. EDIT: Zapomněl jsem na Marsannay.

Mimo Cote D´Or má 1 Cru taky kdekdo, ta parta z Chalonnais (Mercurey, Rully, Givry, Montagny) i Pouilly Fuissé, a samozřejmě Chablis, a co se děje u Auxerre, to fakt netuším.

Sklenička tuším někde tvrdí, že v Montagny třeba smí být 1 Cru úplně všechno, z čehož plyne, že to tam netřeba brát moc vážně.
Naopak existují taková 1 Cru, že si je leckdo cení dokonce nad Grand cru - třeba ten Clos Saint Jacques, ten je přímo bájný, nebo Cros Parantoux, ten je v tom odkazu s "nejdražšími víny" a když si přečteš, o co jde, pochopíš proč.

1 Cru znamená "lepší poloha z dané apelace", ale zdaleka to neznamená, že je to automaticky lepší, než "vesnické" neboli AOC z apelace sousední. Pokud na sebe narazí 1 Cru okrajovka (třeba Fixin) a AOC "velká" apelace (třeba sousední Chambertin), spíš bych sázel na tu druhou, i když se to samozřejmě nedá říci obecně a se zárukou. Burgundsko je země výjimek a vychytávek.

Úplně přesně se to všechno dozvíš, když někde na netu vypátráš pravidla pro danou apelaci. Někde je povoleno X procent nějaké vedlejší odrůdy, někde ne. Někde třeba není povoleno ani Chardonnay (třeba ve Vosne Romanée nebo Pommardu, ty bílé fakt nejsou nikdy), jinde to z historických důvodů (nebo kdovíjakých) povolené je, takže tam překvapivě bílé najdeš, viz bílý Vougeot, nebo bílé Beaune, to je dokonce docela časté.
Mám dojem, že v Puligny Montrachet není zase povolený pinot noir, ale nejsem si jist.

Důležité je, že ta pravidla jsou pro celou apelaci, čili včetně místních 1 Cru.
Jinak jsem někde četl, že tu systematickou dvojodrůdovost zavedl v Burgundsku Filip Sličný ve 14. století, a ty různé podivnosti a anomálie jsou dané tím, že to dodnes úplně nevychytali.
A dnes to naopak různí nadšenci zvědavě sbírají.

EDIT: Třeba tohle, z úplně nejsevernějších konce Cote de Nuit, je plné podivných podivností http://www.jizni-svah.cz/2017/05/prirod ... ych-z.html
Marsannay existuje i rosé, jako další vychytávka.
Naposledy upravil(a) Argonantus dne 14. 8. 2017, 07:09, celkem upraveno 1 x.

Vallun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vallun » 11. 8. 2017, 15:50

Gamay má taky Cru - Macon Burgy
A dnes to naopak různí nadšenci zvědavě sbírají.
Nesmím se nechat nachytat...:)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.

Vallun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vallun » 11. 8. 2017, 18:27

Cthulu rosé dornfelder pro Sadako v aktuální nabídce Lidlu za 70 kč!:)

Vallun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vallun » 12. 8. 2017, 22:17

Mělnický košt 2017

Zajímavá byla už cesta na košt, kteoru letos dopravní podnik, resp. Mělník brutálně nezvládli - bus přijel s 10ti minutovým zpožděním a byl totálně narvaný - stál jsem na špičce levé nohy, pravá se lehce opírala o koš, na který ale nešlo došlápnout, rukama jsem se držel za strojek na jízdenky a za rám dveří - za tu ruku se držela navíc nějaká cizí paní...

Ač se obloha docela mračila, tak vyšla předpověď, že pršet nebude, a centrum Mělníku bylo zase plné lidu, na můj vkus až moc. Cena za žetonek zůstala stejná jako loni - 6 Kč, ale vína stála 4 nebo 5 žetonků, jen pár jich bylo za 3 a Vondrák opět předvedl Botritidu 2007 za 10 žetonků... na něj si ale počkám zase na příští rok:) Na konto zdražení jsem se rozhodl stánky, které nezazářily loni letos úplně minout.

Inovací byl radniční stánek zaměřený čistě na Ryzlinky - problém byl, že tam vinaři měli dávat vína dobrovolně, dle vlastní úvahy a nejsem si jist, zda za to něco dostali. Příští rok by to chtělo udělat lépe, s nějakou tou soutěží (klidně se hlásím do poroty:).

K vínům:
Kraus - Sprakling 2016 - prý čistý Hibernal (já bych tipl, že tam byl Veltlín, ta kyselinka nebyla ryzlinkovitá - a nebo to dělají kdoví jak) - suché, ale hezkých 82 b./4 žetonky
Chocholatý - Ryzlinky rýnský sur-lie 2016 - kyselinka dominuje, je mladá a ostrá nezralé jahody v dáli, ale víno dobré, plnější, mňam - 84 b/5 ž
Říha - Ryzlink 2009 - krásně nazrálé víno, v chuti tóny uzeného masa:) 86 b/5 ž
Školní statek Mělník - Ryzlink 2015 - sladké, lehké a nic víc 80 b/4 ž
- Muller Thurgau 2014 - náznaky oleje a ostře kyselá dochuť - 80 b/4 ž
V. Na Výsluní - Zweigeltrebe rosé 2016 - nedotažené víno, cukr a kyselinky sice vyvážené, ale naprosto nespolupracující 78 b/4 ž
Vaněk - Chardonnay 2016 - ehm, kyselá voda, odrůda nikde 72 b/3 ž (a ty body jsou tak trochu za výbornou škvarkovou placku)
Vondrák - Kerner 2012 - hezké, jemné víno, ještě ne plně nazrálé, ale už ani mladé 82 b/4 ž
- Tramín červený 2016 - sladká voda s krásnou kořenitou dochutí 83 b/4 ž
Chorouš - Kerner 2016 - nicmoc jsem nečekal a najednou pecka - plné, pikantním přitom zakulacené a hladké víno 87 b/4 ž
ČZU - Tramín červený 2016 kab. - nevýrazný, bez vady a bez osobnosti - 77 b/4 ž
Veverka, Moravský Žižkov - Pálava 2016 VzH - dobrá, jemná, minerální, dlouhá svěže kyselá dochuť, skvělý potenciál pro zrání - 81 b /45 Kč za 1 dl (nepatřilo do koštu...)
Bettina Lobkowitz - Pinot noir 2016 barrique - úžasná plná vůně, první doušek skvělý, ale velmi rychle přešlo do lihu a kde nic, tu nic 80 b/4 ž

Celkově lze tedy říct, žer zejména ročník 2016 byla vodička - buď kyselá nebo sladká... Mělnické vinařství na Blatech pak získává za jejich "Klaret Sherebe" cenu za originalitu, prémii vyplatí SZPI v pokutových bločcích. Odrůda se jmenuje Scheurebe a pokud použijete metodu "klaret", tedy metodu zpracování bílého vína aplikovanou na červené hrozny, tak získáme, tradá...bílé víno. Pokud by naopak použil metodu na zpracování červených hroznů, tak by se výsledek jmenoval oranžové víno. Vzhledem k tomu, že Sheurebe má docela světlé hrozny, tak by výsledek jako klaret teoreticky vypadat mohl, ale klaret to nebude.
Obrázek

Vzhledem k tomu, jak byl narvaný autobus, tak cestu domů jsem volil po vlastních - 17,5 km za 2:45 hod, žádný zázrak, ale na kancelářskou krysu to snad ujde:)

S trochou štěstí tím začíná dlouhý a náročný vinařský podzim:)

Vallun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vallun » 14. 8. 2017, 09:04

Mělnické vinařství na Blatech pak získává za jejich "Klaret Sherebe" cenu za originalitu, prémii vyplatí SZPI v pokutových bločcích.
Dne 14. 8. 2017 zahájil ÚKZÚZ a SZPI spojenou kontrolu tohoto vinařského subjektu pro opakované stížnosti veřejnosti a nevyhovující výsledky administrativní kontroly:)

EDIT: Fotogalerie k Mělnickému koštu

Vallun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vallun » 14. 8. 2017, 19:56

Pentotalk...

Mavrodaphne de Patras - 15 % vol červené likérové víno z Řecka obsahující Sulfidy, víc etiketa neprozradí.
Patras je město na úrovni Atén, více na západ, za korintskou šíjí...

B: rubínová až červenohnědá, silné světlání - velmi dobrá
V: vůně jemná, medové tóny, alkohol schován kdesi hluboko, stopy zralosti, růže - výborná
Ch: kulatá, sametová, odpovídá vůni, v dochuti pikantnější, svěží - velmi dobrá

Celkově 80 b., slušné likérové víno, na úrovni jednodušších portských - od běžné produkce je nerozpoznatelný, přidat borovici ala retsina by možná pomohlo. Na likérové víno to ale má obyč silikonový korek, který se k tomu nehodí

Argonantus
.

Příspěvek od Argonantus » 15. 8. 2017, 07:18

Já toho moc nezažil, potkal jsem jednu překvapivě fajn Frankovku barrique od Rusnáka z Kobylí, překvapivě nízká barva (až skoro pinotová, možná za to mohl ten sud), hodně výrazná vůně, chuť posunutá někam do třešní a červeného rybízu, trochu jako Cabernet franc, v kategorii "letní vína" bych dal i 81, hodně fajn.

Jinak obvykle katastrofální modrý portugal od Spěváka, asi tak 70, nulová vůně a v chuti vylézala kyselina. Moraváci tohle víno ,milují coby jednoduché a polovina z nich ho stejně neumí udělat.

Argonantus
.

Příspěvek od Argonantus » 16. 8. 2017, 08:27

Jinak Rare wine doplnil do eshopu pár bezva vín... s méně bezva cenami.

Vallun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vallun » 17. 8. 2017, 12:18

Argonantus píše:
16. 8. 2017, 08:27
Jinak Rare wine doplnil do eshopu pár bezva vín... s méně bezva cenami.
Podíval jsem se a ano!

Je tam řada nových luxusních kousků! Za všechny mne zaujal Montrachet grand cru:) 16 tisíc:(

Na druhou stranu je tam i vícero hezkých vín za rozumnější ceny - i pod 1000 kč! Ještě, že je muj letosní vinny rozpočet zcela vyčerpán/vyhrazen:)

Ten Montrachet je ale laciný proti tomuto:

https://www.rocnikove-vino.cz/57-1955

Uff!

Pro můj ročník mají za představitelnějsí peníz Ch. Pichon Comtesse...je to sice bordeaux, ale dobré!

Argonantus
.

Příspěvek od Argonantus » 17. 8. 2017, 14:29

Montrachet je za "běžnou" cenu, dá-li se to tak říct. Je to nejlepší bílé suché víno na světě, praví Burgunďani.
To je jako ten Ríchebourg nebo Chambertin o něco výš nad ním.
Když si vzpomenu, že před pár lety se dal koupit Chambertin za 2500,- asi mi bude málokdo věřit.

Vznešenější výrobce téhož je ještě dražší.
Viz ty verze od Leroy - za Montrachet GC chtěli kdysi v levnějších dobách 50.000 a se Saint Vivantem to zřejmě nebude lepší.
Kolem 50.000 stojí normálně taky ty monopolní šílenosti la Romanée, la Tache.
Mimochodem, Tache Rare wine koupil novou flašku a zase nás bude zřejmě léta mysteriózně strašit, ve které ochutnávce se objeví.
http://www.rarewine.cz/mailing/cerven2017/ uprostřed odkazu - co nového koupili. Je tam i Clos St. Jacques, na obrázku.

A pak je Romanée Conti, čímž hierarchie cen jaksi končí celosvětově (mají ho v Makru a v Merlot D Or na Celnici, méně jak 200.000 to zřejmě nebude).
Pomerol Petrus je jeho věčný soupeř, notoricky úplně nejdražší ze všech příšerně drahých Bordeaux (krom něho má Rare wine nově i Margaux a Cheval blanc, už má těch jedniček v nabídce většinu, pokud jsem dával pozor).

To jsou všechno jasně vína v té kategorii, co si nemohu dovolit.
Zoufale drahý je na mne i ten Pommard - zřejmě úplně nejdražší, jaký jsem kdy viděl, a má to důvod, když zjistíš, co znamená Clos de Epeneaux (z Epenotů ještě ten úplně nejdůmyslnější uprostřed).

A hodně drsné jsou i ty Volnay (srovnej se svojí koupenou lahví).

Vallun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vallun » 17. 8. 2017, 16:59

Je to nejlepší bílé suché víno na světě, praví Burgunďani.
a u bílých suchých se s nimi snad nikdo moc nehádá, ne? Tedy vyjma pana ředitele z Bzence, který prohlásil, že nejlepší je jejich Pinot blanc..:D
Když si vzpomenu, že před pár lety se dal koupit Chambertin za 2500,- asi mi bude málokdo věřit.
chci věřit, že čínská horečka časem opadne a bude líp, ceny se vrátí na racionálnější hodnotu...
Mimochodem, Tache Rare wine koupil novou flašku a zase nás bude zřejmě léta mysteriózně strašit, ve které ochutnávce se objeví.
zkusíš jí ulovit?:) pro mne je pořád příliš vysoko a to nemluvím jen o ceně, ale hlavně o schopnosti ocenit...

Na Volnay je vražedné to, že se dá poměrně snadno, byť draze sehnat dost vzorků ke studiu...

Argonantus
.

Příspěvek od Argonantus » 18. 8. 2017, 07:47

u bílých suchých se s nimi snad nikdo moc nehádá, ne?

slušná část publika tlachá něco o ryzlincích. To je staletý boj, ryzlink versus chardonnay - asi jako Bordeaux versus Burgundsko v červeném. A možná sem tam někdo ulítává na bílé Rhoně Španěksu a tak. Je to prostě osobní pohled na věc.

U mne to zrovna Montrachet GC moc jasné nemá, neprobil se zatím do legendárních vín, na rozdíl od svého nejmenšího bráchy Bastarda, nebo některých Meursaultů, případně Chassagne Montrachetů.
Ono to někdy taky chce několik pokusů - netrefíš napoprvé tu souhru počasí a vinaře, třeba.
Montrachet je zatím v kategorii "děsně namachrované, ale zas až tak mne to nedostalo". Uvidíme v pondělí.
chci věřit, že čínská horečka časem opadne a bude líp
Věřit bych chtěl, ale spíš se obávám, že o těchto vínech budeme jednou vyprávět příštím generacím, protože to budou už totálně nedostupná a za ceny mnohonásobně šílenější. Montrachet jen za 16 tisíc? Cože? A proč jste ho hned nekoupili?
zkusíš jí ulovit?
Je to možná stran parcel úplný vrchol toho, co bylo kdy v Rare wine k vidění. Všechny jiné úžasnosti jsou o kus dostupnější a cenově skoro vždy levnější. Vynechali zatím jen toho Petruse a Romanée Conti, jinak tam jsou v archivu snad úplně všechny šílenosti světa.
Bylo opravdu geniální - záznam máš v těch strašně starých - nicméně, asi jsem na to taky ještě malej, protože nevidím nějaký moc jasný odstup od vín sice taky hodně namachrovaných, ale přece jen o patro níže a drasticky levnějších. Ten Vougeot č. 26 mi na dálku vyšel ještě o bodík výš, nestál ani 100 euro a užili jsme si ho celou láhev. A to nebyl jediný případ.
V tuhle chvíli mne to nijak netáhne ke zkoumání nějakých ultradrahých šíleností; spíš mne lákají některé speciální vychytávky; díry v mapě Burgundska, třeba Clos de Lambrays. Nebo něco, co mne nadchlo a chci to vypátrat znova - Corton au Chateau, bílý Vougeot, Corton Vergennes.
Na Volnay je vražedné to, že se dá poměrně snadno, byť draze sehnat dost vzorků ke studiu...
otázka je, čemu říkáš draze. Kolem 30 euro za AOC, u nás tak kolem tisícovky, občas méně. A na devadesát bodů to dolézt umí i za tuhle cenu, o moc víc z toho u mne nikdy nevypadlo.
Zřejmě jste s tím Clos de Bousse kus přede mnou, protože zase až tak úžasné Volnay jsem nikdy nikde nepotkal.

EDIT: Teď koukám, ty víněnky http://www.rarewine.cz/degustace-detail-151 - sice se tam nejspíš nedostanu, ale je to podnik, který vypadá možná i lépe, než to pondělí. Montrachet je tam taky (jiný, a na dálky vypadá slibněji skrze ročník), je tam Chassagne Morgeot, jsou tam dvě Volnay, je tam Chambolle, Margaux jako bonus, co chtít víc?

Vallun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vallun » 18. 8. 2017, 09:53

Ryzlink je král vín, ale v suchém provedení ho obecně Chardonnay poráží:)

Uvedené jsme měl právě na mysli a zajímalo by mne, zda Tě naláká podruhé nebo ne:)

Volnay - pro mne zdaleka nejlepší červené, porazilo i supersláďáka od Karchera... v Praze lze sehnat různé úrovně od AOC za 700, po různé vychytávky za snad 6 000:/ Rarewine nabízí hned 4 různé:)

Argonantus
.

Příspěvek od Argonantus » 18. 8. 2017, 10:25

U mne chardonnay ryzlink skutečně poráží. Na ty Chassagne Montrachety nebo Meursaulty ryzlink nemá, objevením legendárního vína č. 10 bylo rozhodnuto.

Ty víněnky shora jsou dělané zjevně s ohledem na Valluna - sestava Burgundska je přesně to, co bych ti na dálku zkusil namíchat, pinot samý jemnější a elegantnější, což platí i pro ten Charmes Chambertin - nejméně chambertinovitý chambertin (a je to legendární víno, naše oblíbené, a dokonce ho lze i koupit). K tomu chambolle (které je úplně nejjemnější apelace ze všeho na světě) a dvě Volnay.

Na Volnay ulítává část místních Burgunďanů, Kuneš zjevně taky, já až tak ne, mám radši trochu toho násilí (Pommard! Corton!)
Volnay mne zajímá jako "střední Burgundsko" za ty použitelnější ceny, a velice mu konkurují jižní podobně "měkké" okrajovky Monthelie a Santenay (pro Valluna jasný tip, mohly by být i podstatně levnější, než to Volnay, i pod 20 euro).

6000 za Volnay je úplný úlet, to je 200 euro, taková cena míří skoro už do té do superkategorie. V Patriarche za to mají Montrachet GC. U Ježka za to mají Romanée Saint Vivant https://www.jezkovin.eu/product/cervena ... u-2005/177 (přemýšlím nad tou lahví už několik let; děsí mne, že o vinařovi nikdo nikdy neslyšel).

EDIT: Hm. Cellartracker zjevně sdílí vaše nadšení s Kunešem nad Clos de la Bousse, ročník 1998 má 93 bodů. To by ovšem byl důvod pro takovou cenu.
Nad Clos de Chenes je mnohem méně nadšený, 91,5 - to přesně bych čekal a za 2400 dost úlet.

EDIT II - další nejdražší vína světa - samí obvyklí podezřelí http://blog.svetemvina.cz/index.php/nej ... a-na-trhu/
z prvních deseti osmkrát Burgundsko a dvě Mosely

Vallun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vallun » 18. 8. 2017, 11:56

U mne v suchém provedené taky:) Ale sladký starý Ryzlink z Mosely porazí Charlemagne GC, nicméně sám bude poražen Sauternes:/ Byť to jsou samozřejmě těžko souměřitelné kategorie...

Nemohu najít odkaz na tu láhev Volnay za 5 850 či tak nějak kaček - ale bylo to 1er cru, samozřejmě, ročník snad 1966, Clos de la Rougeotte, Clive Coates ho prý v nějaké knížce označil za jedno z nejlepších vín
co kdy pil.

Odkaz na láhev jsem ale žel už nenašel:( Někdo jí koupil.... nicméně vynikající ročník 1985 stojí "jen" 2 000...a samozřejmě, trať je monopole...clos a monopole je cenový...

Jinak jak tak brouzdám, tak Volnay má nejpřísnější apelační pravidla z celého Burgundska:)

Na čem ulítává RK si netroufám soudit, slyšel jsem tolik variant a on sám nepopře žádnou z možností a naopak nějakou přidá:)

ad nejdražší vína - je děsivé, že díky RareWine a PL jsem ochutnal už tři z producentů (pokud si tu zatracenou fráninu nepletu až moc)...a v září by měl přibýt 4. ...

Odpovědět

Zpět na „Kultura“