Víno

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Wild West

Re: Víno

Příspěvek od Wild West »

Slaný - Ovčáry; tak zní ono veliké tajemství českého pinotu. Rozluštění mi trvalo hodně dlouho. Provozují tamˇtratě Velké Žernoseky a Litoměřické klášterní sklepy; ale víno roste hodně jinde (ten Slaný). Suverénně nejlepší, na co jsem v čechách narazil, zejména ta Litoměřická láhev, z nepravděpodobného ročníku 2003, je podle mne přesvědčivý důkaz, že to jde i v Čechách. Jen se málokomu chce.
Tvrzení, že "jedině Morava" je na červené je přesvědčivě vyvráceno.
Mělnickou konkurenci zatím marně hledám - doposud velmi neprůkazná.

Možná, pokud se někdo vydáte do toho Kuksu, tak tam můžete tyto pozoruhodné láhve spatřit. A možná i bájný bílý tramín.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32332
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Víno

Příspěvek od Vallun »

Wild West píše:V zásadě mám menší akce raději; stejně nehrozí, že byste ochutnali 250 vín, nebo kolik bude v těch Valticích.
Já mám odzkoušeno,že po padesáti až šedesáti kouskách ztrácím chuť a vše začíná chutnat podobně a kysele...
Wild West píše:A růžové mne nijak moc nezajímá (to je zase nátlaková akce vinařského fondu...)
Růžové, je nejlepší způsob, jak vypít modré odrůdy :-p

Ten Kuks vypadá slibně...ale kvůli červenému? :think:
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Wild West

Re: Víno

Příspěvek od Wild West »

Růžové - spolu s Glumem bych soudil, že to je způsob, jak kazit modré odrůdy. tedy pinot; ostatní mne až tak nezajímají.

Kuks -
Kvůli červenému zcela určitě ne; to je poznámka jen pro spřízněné pinotové nadšence ("že možná přijde i kouzelník...")

Jinak kdybych měl charakterizovat, v čem jsou Čechy dobré, a co potažmo čekat pod Kuksu, potom určitě ryzlink rýnský, kde velmi často porážejí Moravu, a tramín, kde jsou dobří Morava i Čechy (kde jsou naše země vlastně úplně na špici, ale kdovíproč se to všeobecně neví). Stojí určitě za to povšimnout si muškátů.
Dal bych si určitě zvlášť pozor na Bc.Vondráka z Liběchova a na Velké Žernoseky.

No, a bílý tramín se pěstuje údajně jen kolem zámku Kuks, o jiném místě u nás nevím. Jinak běžný je ve Franche Comté coby savagnin, ale to je dost z ruky. Je to zřejmě nejstarší doložená a nejpůvodnější naše odrůda.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32332
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Víno

Příspěvek od Vallun »

Zrovna růžové z pinotu je špička;)

Gruzinské víno kvevri. Mohlo by být zajímavé jej ochutnat...:)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32332
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Víno

Příspěvek od Vallun »

Vallun píše: české odrůdovce
Hlásím, že letos splněno...;)

Jinak začínám získávat neblahý dojem, že naši vinaři červené moc neumí - červené referenční víno, tedy víno vyrobené jendoduše, bez chemie, redukcí a pod. pro stanovení vlasntostí odrůdy, mi chutnalo mnohem víc, než teoreticky mnohem kvalitnější červená vína od výrobců...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Wild West

Re: Víno

Příspěvek od Wild West »

To záleží, co si od červeného slibuješ.

Pokud se účastníš všeobecných pokusů na lidech, kdy moravští vinaři každý rok vynaleznou odrůdu, pak se nediv ničemu.
Pokud jsi "pinotový fašista" jako já, který tvrdí, že jedině tahle odrůda tu může fungovat, s občasným připuštěním tradičního vavřince, frankovky nebo hybridů těch dvou (André a Zweigeltrebe), pak jsi zaručeně musel na nějaké dobré lahve narazit.
Většina všeho podstatného červeného se děje v okolí míst, které pan Kraus nazval Modré hory - Bořetice, Pavlovice, Němčice, Kobylí, Vrbice, Krumvíř, Velké Bílovice, Čejkovice.
Pár vzácných vychytávek zazářilo na Znojemsku a Mikulovsku. Mluví se také o Dolních Kounicích.
V Čechách Slaný - Ovčáry, tečka, zatím jediná možnost.
Zbytek většinou problémový až špatný.

Všechna solidní vína jsou vyrobena jednoduše a bez chemie - dokvasí tam, kam dokvasit přirozeně mají. Jiným se pokouším vyhýbat (a ne vždy se mi to povede).
Věc se pozná jednoduše, když se taková uměle dotvořená průmyslová potvora nechá stát načatá a otevřená do druhého dne. Obvykle se prostě rozsype a je nepoživatelná.Solidní víno se po otevření může dokonce ještě zlepšovat (pinot dost typicky).
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32332
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Víno

Příspěvek od Vallun »

Já to beru ještě jinak - červené mi příliš nechutná, neoslovuje mne, obvykle má příliš třísloviny a je kyselé nebo trpké. Proto spíš mohu růžová vína, která logicky nadbytkem třísloviny netrpí... Zatím se má nechuť týkala více či méně všech červených vín. Našich i italských a dalších... Ale včera jsem ochutnal referenční vzroková vína, tedy vína jejichž chuť určuje pouze odrůda (a terroir) a nikoliv již úprava vinařů...a byla v průměru o 200 % pitelnější. Blauburger a Dornfelder dokonce vynikající..a to vína vyráběná bez redukcí a pod. tedy obecně považována za méně kvalitní...dokonce i Zweigel jsem byl ochoten pít:)

Pořád bych na své vinici mdoré odrůdy nevysadil, ale jsem ochoten akceptovat, že to někomu i chutná...

a nezbývá mi, než (opět) pochválit dr. Staňu, který se předvedl jako skutečný znalec a jeho řazení vín celý zážitek ještě o třídu umocnilo...
Všechna solidní vína jsou vyrobena jednoduše a bez chemie
ano, bez chemie (vyjma sýření), ale přesto podléhají vinařskému zpracování - redukci (odstranění části plodů, aby se zvýšila kvalita ponechaných) a pod.
Solidní víno se po otevření může dokonce ještě zlepšovat (pinot dost typicky).
kouzlo správné dekantace...nestačí to nalýt do karafy a zakroužit... znalci některé láhve nechávají skutečně i dva dny odpočinout otevřené a pod.
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Sosacek
Příspěvky: 25784
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Víno

Příspěvek od Sosacek »

Levny cerveny je lepsi nez levny bily, protoze treba z levnyho Chardonnay je hodne casto citit lih, zatimco Cabernet Sauvignon to spokojene prebije.

Ale pochybuju ze tohle musis resit u vina za tri stovky za lahev.
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32332
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Víno

Příspěvek od Vallun »

Pokud z nějakého důvodu chceš koupit levné a při tom pitelné víno, jdi do španělských, v současné době v lowendech vedou...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32332
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Víno

Příspěvek od Vallun »

vinařské novinky:

Obrázek
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
morech11
Příspěvky: 3937
Registrován: 28. 11. 2011, 18:47
Bydliště: Žltá ponorka

Re: Víno

Příspěvek od morech11 »

tak to sa oplati :D
Najes sa, zoberies flasu, predas ako raritu a este na tom zarobis :D
Wild West

Re: Víno

Příspěvek od Wild West »

Na červené chardonnay a bílý merlot je i 40% sleva dost drahá... bez ohledu na to, z čeho. To vypadá jako splašená chemická továrna. A nebo to zkonil jen autor inzerátu; ale stejně to nevypadá moc slibně.

Nejlevnější víno, které pravidelně pijeme, je malbec, Los Harolds, Argentina. Naposledy za 75 kaček - pravda, mimo Prahu.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32332
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Víno

Příspěvek od Vallun »

Předpokládám,že se jedná o omyl osoby zadávající inzerát...

Nicméně do telefonu si uložím číslo na ČOI (kdyby mi to nenabídli - klamavá reklama) a na SZPI (kdyby mi to přeci jen nabídli - Eru ví, co by tam bylo...) :)Pokud budou slušní a přiznají chybu, tak je nepoužiji...:)

Jinak jsem o víkendu ochutnal místní mělnické víno - cuvée Lobkovi(cz), označované jako suché rosé - pinot noir, gris, blanc a chardonnay...zemské jakostní víno...no nic moc...:(
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Wild West

Re: Víno

Příspěvek od Wild West »

Nad přesně stejně složeným "burgundským" cuvée, t.j. 3 pinoty + chardonnay, už jsem tu jásal; jenže to bylo od Dobré vinice a výsledek byl bílý. Jižní svah věnuje tématu mnoho nadšených blogů. A konečně, naše nepočetné michelinské restaurace tohle víno taky nabízejí.

Takže předpokládám, že jde o mělnickou napodobeninu a když dva dělají totéž, nemusí to být to samé...
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32332
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Víno

Příspěvek od Vallun »

Tak burgundská směs se přímo nabízí a zpracovává se mnoha způsoby. Tento se holt nepodařil....což souvisí s tím,že Lobkovicové postupně přebírají vinici od "školního statku" a občas to dost skřípe...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Semrush [Bot] a 3 hosti