Studená válka našima očima

Archiv nezapomenutelných diskuzí z Rozličného pokecu, tedy těch nesouvisejících z RPG.
Zamčeno
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 5231
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: Prešporok 1673

Studená válka našima očima

Příspěvek od Bifi » 2. 10. 2007, 13:02

Čítam jednu knižku od Charlesa Strossa, ktorá komediálne kombinuje špionážny thriller s lovecraftovským hororom. Na konci knihy je krátka esej o Jamesovi Bondovi, kde som sa dočítal:
Je takmer nemožné vysvetliť Studenú vojnu niekomu, kto sa narodil po roku 1980; pocit hroziacej záhuby, dlhé tiene vrhané dvoma veľmocami hľadiacimi si z očí do očí, pričom každá vládne ohromnými deštrukčnými silami a nasledujúc obskurnú ideológiu je ochotná a schopná rozpútať túto deštrukciu v planetárnom meradle. Ak mám použiť vhodné prídavné meno, tak to bolo naozaj lovecraftovské obdobie, ovládané chladnou skutočnosťou, že naše životy mohli byť prerušené utrpením a smrťou v ktoromkoľvek okamihu; normálna existencia sa žila vo vesmíre mydlovej bubliny, udržiavanej len našou rozhodnosťou vytesniť uvedomenie skutočných hrôz číhajúcich v temnote okolo nej - priepasti pod nadvládou mrazivých cudzích bojovníkov oddaných ideológiám kultu smrti a snom o vzájomne zaistenom zničení.
Aké je vaše vnímanie Studenej vojny? Ako si ju pamätáte?
Polaris/Singularis:  \/()!|)_6()|)|)355
Divné Uhorsko: blog o mojom OSR projekte z divného Horného Uhorska 17. storočia a starej škole hrania // "We don't explore characters; we explore dungeons."

Uživatelský avatar
zrzavec
Romikovec
Příspěvky: 3671
Registrován: 20. 7. 2006, 17:23
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zrzavec » 2. 10. 2007, 13:13

No, pokusím se to nějak shrnout,. Doufám, že můj názor bude za něco stát, i když jsme narozen až 84, čili si toho moc nepametám.

Dokonce si nepamatuji skoro nic o celé slavné látkové revoluci. Jen nějaký mlhavý záblesky. Jo, v tej době mě víc zajímala autíčka a bábovky na písku.

Nicméně, co si tak dokái vybavit a co slyším ve vyprávění od starších je to, že se v podstatě pořád museli bát nějakých problémů. Tenhle hrozil tímhle a tenhle zase tímhle. Možná to jsou kecy, ale hrozba atomoé války některé lidi dost děsila. Myslím, že soupeření mezi velmocemi si uvědomoval každý a nějaké ty krize přeci jen byly...

Já osobně to vnímám jako věc, která byla a nedá se popřít (už jsme narazil i na názory, které říkají, že CW nebyla a že to je jen výmysl). Ono, proč by to byl výmysl, když dvě odlišé velmico stojí proti sobě a ani jedna nechce začít ozbrojený konflikt veřejně. To je jasný, že se bojuje na frontě výzkumů a hrozeb.
Hraji a vedu: DnD 4e - Naše stránky

Dříve RomiK, nyní Zrzavec :)

Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 17398
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson » 2. 10. 2007, 13:36

Já si tuhle "válku" ještě pamatuju - hlavně ostnaté dráty na hranicích. Jednou jsme u nich stáli moc blízko, že na zpáteční cestě jsme potkali vojáky se samopalama v gazíku.

Nicméně moje pocity ze studené války jsou přehlušeny spíše všudypřítomným socialismem, komunismem a velkým bratrem SSSR.
O válce si z té doby pamatuju, že "ti zlí" hodili atomovku na Hirošimu, i když to bylo zbytečné. A přitom to byli amíci a ti bojovali proti Němcům a to byli "ti zlí" ... moc jsem si to neuměl v hlavně srovnat a na přímý dotaz jsem od rodičů dostal vyhýbavou odpověď.

Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 14572
Registrován: 18. 6. 2003, 20:31
Bydliště: Praha

Příspěvek od Eleshar_Vermillion » 2. 10. 2007, 15:24

RomiK píše:No, pokusím se to nějak shrnout,. Doufám, že můj názor bude za něco stát, i když jsme narozen až 84, čili si toho moc nepametám.

Dokonce si nepamatuji skoro nic o celé slavné látkové revoluci. Jen nějaký mlhavý záblesky. Jo, v tej době mě víc zajímala autíčka a bábovky na písku.
No vidíš, jeden můj bývalý spolužák narozený 1985 byl už tehdy tak společensko-politicky uvědomělý, že dnes prohlašuje, že "nenávidí komunismus"...
DIE FOR THE DOW!
\\[T]// PRAISE THE SUN! \\[T]//

Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 13546
Registrován: 6. 9. 2006, 18:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pieta » 2. 10. 2007, 20:15

Nejsem narozený po 1980, i když vcelku těsně, a ze studené války si pamatuju minimum. V základce jsem každý den chodil kolem velikého nápisu "Mír není [něco] ani dar, za mír musíme bojovat". Nevím, čí to byl citát, ale měl jsem z něj dojem, že každý den, jak jdu kolem toho nápisu, někdo někde bojuje za můj mír.

Něco velmi málo jsem načetl, během posledního měsíce jsem si třeba nastudoval kubánskou krizi na Wikipedii, a mám pocit, že studenejch válek bylo spousta, každý desetiletí o hodně jiný.

Přitom se vlastně nic neměnilo a doteď ani nezměnilo. Jak někdo trefně poznamenal - v americkejch filmech nejsou záporáci ani rusové, ani kolumbijci, ale arabové. Jak poznamenávám já, strach zůstal.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.

Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 10832
Registrován: 18. 8. 2001, 23:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus » 2. 10. 2007, 20:21

Já si pamatuju, jak jsem jako malý capart pomáhal na poli sbírat a hubit mandelinku bramborovou, zatímco lidi kolem mě mi vysvětlovali, že toho brouka na nás shazují Američani z letadel.

maYda
Příspěvky: 2398
Registrován: 19. 4. 2007, 20:15

Příspěvek od maYda » 2. 10. 2007, 22:10

Jak si pamatuju studenou válku?
V době, kterou pamatuju, bylo aktuální spíš budování socialistické společnosti a bratření se SSSR.
Studená válka se odbývala hlavně v nejapných komentářích o zlých imperialistech a v karikaturách tlustejch kapitalistů s cilindrem, vestou a doutníkem.
Povinně jsme demonstrovali proti umisťování raket středního doletu ve západní Evropě, zatímco se mlčelo o tom, že to tu je prošpikované sovětskými raketami.
Občas se začalo strašit tím, že nepřítel už už chystá atomovku. Třeba moje spolubydlící na koleji se opravdu obávala, že by mohlo k nějakému konfliktu dojít, ale myslím, že jestli to rozpoutají imperialisti nebo bolševici, záleželo na tom, jestli zrovna byla na rande se synkem důstojníka ČSLA nebo s undergroundovým hipíkem.
Amerika byla nepřítel č.1 a za triko s hvězdami a pruhy jste mohli vyletět ze školy.
Pořád jsme podporovali nějaký trpící a bojující lid,podivné režimy v Africe a sem tam nějaký teroristy.
TAky se bovalo - za vehementního harašení zbraněmi - za mír. VYpadalo to, že čím víc zbraní, tím víc míru.
A že jen když budeme odhodlaní pobít všechny imperialisty a budeme bdělí a ostražití, bude nám mír zachován.
A lidi se báli, že budou mít potíže, když řeknou něco protisocialistického nebo se ulejou z povinné schůze nebo provomájového průvodu.
Myslím, že ten strach byl větší, než skutečná hrozba postihu, ale fungoval.
Potíže znamenaly, že nepostoupí v zaměstnání, zatrhnou jim cestu do ciziny nebo se dítě nedostane na vysokou školu.
Neboť základním předpokladem ke studiu byla politická bezúhonost rodičů.
Ta doba měla spoustu drobných "vopruzů" jako že nebylo možno sehnat toaletní papír, na spoustu zboží, kterého jsou dnes plné obchoďáky, se stály fronty, třeba na dovozovou pračku přes noc.
zrovna tak na zahraniční zájezdy, někdy to ovšem rozebrali známí předem.
Ta doba měla i lecjaké komické momenty - například důsledkem povinné výzdoby ve výlohách před komunistickými svátky bylo, že klasici marxismu vážně hleděli obloženi kašírovanými buřty nebo ověšeni dámskými kalhotkami a podprsenkami.
A u nás na fakultě byl málem politický průser, protože průvan vytáhl někde v devátém patře jednou ven zatemňovací závěs a zrovna před nějakým výročím se plácal na fasádě černý hadr. Mělo se za to, že to je provokace a někdo tam vyvěsil černý prapor.
Prostě to byla divná doba.
Nijak nelituju, že je pryč,i když mě tenkrát nebolela záda a vylízt na Sněžku mi šlo líp, než dnes vyjít dpo třetího patra.
Ono to tak nějak tiše postupně otravovalo život, ta spousta drobných problémů a ten neustálý pocit, že je lépe dát si pozor na pusu, neb by se to nemuselo vyplatit...

Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 14572
Registrován: 18. 6. 2003, 20:31
Bydliště: Praha

Příspěvek od Eleshar_Vermillion » 2. 10. 2007, 22:21

Zajímavé, u nás na gymplu se zase politicky uvědoměle řešilo, kdo že to napsal na lavici to zrůdné heslo "Smrt Tibetu!"...
DIE FOR THE DOW!
\\[T]// PRAISE THE SUN! \\[T]//

maYda
Příspěvky: 2398
Registrován: 19. 4. 2007, 20:15

Příspěvek od maYda » 2. 10. 2007, 22:22

No vidíš, jeden můj bývalý spolužák narozený 1985 byl už tehdy tak společensko-politicky uvědomělý, že dnes prohlašuje, že "nenávidí komunismus"...
Eleshare, a co je na tom divného?

Moje rodina na komunismus doplatila, pro oba rodiče to byl krach životních plánů. Já si taky myslím, že komunisti jsou škodná a nepotřebuju k tomu být u toho, když máti sebrali rodinnou firmu, dědu poslali do pracovního tábora a tátu vyhodili z práv a poslali k lopatě. To jsem ještě nebyla na světě.
Dokonce o tom ani naši moc nemluvili. Většinu konkrétních podrobností jsem se dozvěděla až po revoluci.
Ale ta nechuť ke komunistickému zřízení prostě v rodině byla, před tím člověk neuteče. U nás se mělo za to,že slušný člověk se ke komunistůmn nedá. Nejsou jen osobní zkušenosti a zážitky, jsou taky rodinné historie a tradice. A jsou a budou rodiny, kde je to součást toho, co se předává z generace na generaci.
K tomu, abych odsoudila Hitlerův režim , taky nemusím být pamětník nacistického Německa.
Naposledy upravil(a) maYda dne 2. 10. 2007, 22:27, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 10832
Registrován: 18. 8. 2001, 23:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus » 2. 10. 2007, 22:24

A taky si pamatuju, jak jsem jako pětiletý pobíhal po vesnici a na zamlžená či zaprášená okna u ulice jsem kreslil logo OF. Rodiče na mě byli pyšní.

Nesouvisí to sice se studenou válkou, ale chtěl jsem se tím pochlubit.

Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 17398
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson » 2. 10. 2007, 22:26

Jak říkala jednou naše učitelka - jela autobusem do práce (školy) a jednou v jakési debatě prohodila, že "2000 slov ani nespočítala" (Už nevím, co to bylo za text, ale byl na černé listině).
Než došla z nádraží do školy, což je 500 metrů, někdo telefonoval jejímu řediteli, takže ji rovnou vrátný informoval, že má jít na kobereček. Podotýkám, že mobily nebyly a malé vysílačky měly dost krátký dostah.

(To jsem chtěl napsat k jedné debatě Invictovi, který tvrdil, že se lidé v nesvobodném systému můžou dohodnout. Nemůžou, když se sešli tři, jeden byl udavač)

Takže mám dojem, že ona studená válka kromě jiné znamenala, že režim vedl boj i se svými lidmi. nevím jak amíci, ale tady tomu zas až tak moc lidí nevěřilo, alespoň co si matně pamatuju.

Ale rozhodně bylo víc vojenských přehlídek, mohl jsem si sednout za dělo nebo do Kaťuši.
Taky si vzpomínám, jak nám pod okny jezdily na nádraží valníky s tanky, a mám takové tušení, že to byli rusové - ale fakt nevím. Jednou ráno jsme měli i rozrytou ulici přes město - od tankových pásů. Do té doby jsem se divil, proč tanky nejezdí normálně po vlastní ose pořád. Pak mi to bylo víc než jasné.

Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 10832
Registrován: 18. 8. 2001, 23:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus » 2. 10. 2007, 22:35

Teď jsem si vzpomněl!

Z naší vesnice je to do města - a tímpádem do kasáren - jen asi sedm kilometrů po hlavní silnici. Často vesnicí projížděly kolony vojenských vozů. První jel vždy gazík s oranžovým majáčkem, za ním kolona náklaďáků, možná (nejsem si jistý) nějaký transportér a uzavíral to zase gazík s majáčkem.

Táta mi vysvětloval, že to vojáci jezdí na cvičení, nebo že se školí vojenští řidiči. Už si to pletu. Každopádně je to jedna ze vzpomínek mého dětství.

maYda
Příspěvky: 2398
Registrován: 19. 4. 2007, 20:15

Příspěvek od maYda » 2. 10. 2007, 22:37

Jersone, lidi se nemůžou dohodnout, protože nejsou jasná pravidla hry.
Když se objevilo Několik vět, u nás to v práci podepsali skoro všichni a nic z toho nebylo.
U bráchy v práci to podepsala jedna ženská a byl z toho průšvih, akorát, že to řešili tak dlouho, že než paní vyhodili, mezitím přišla revoluce.

Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 14572
Registrován: 18. 6. 2003, 20:31
Bydliště: Praha

Příspěvek od Eleshar_Vermillion » 2. 10. 2007, 22:58

ad Mayda:

Óóó to pozor! něco aktivně odsuzovat je něco úplně jiného, než něco nenávidět...

Jakkoliv nesouhlasím s hitlerovskými praktikami, jakkoliv je považuji za zdrůdné a jakkoliv bych je zažít rozhodně nechtěl, nemohu o sobě rozhodně prohlásit, že bych nacistickou ideologii, Hitlera atd. nenáviděl.

Prostě nenávist je velmi osobní, řekněme až intimní cit, řekl bych, že něco podobného lásce, jen opačně (těžko lze milovat něco, o čem více jen z doslechu, ne?). Ostatně říká se, že lidi, které člověk miluje, si má držet blízko, a lidi, která nenávidí, ještě blíže, ne?

To je jako když člověk slyší některé vyšší představitele některých vládních stran (zejména lidovců a ODS), jak se velkohubě chlubí tím, že to, že i své pětileté dceři (cituji) vtloukají do hlavy, aby nenáviděla komunisty. Připadá mi to jako stejná demagogie, jako se pěstovala tekdy. Cpát lidem do hlavy "ty správné názory", a pak o nich prohlašovat, že jsou "uvědomělí".
DIE FOR THE DOW!
\\[T]// PRAISE THE SUN! \\[T]//

maYda
Příspěvky: 2398
Registrován: 19. 4. 2007, 20:15

Příspěvek od maYda » 3. 10. 2007, 07:12

Ale jo, to máš asi pravdu.
otázka je, jetsli pětiletá dcera, až dojde věku, kdy se člověk staví do opozice jaksi z principu, do té KSČM nevstoupí.
Mně to od dětství do hlavy nevtloukali. Už proto, že jsem byla drzé, ukecané dítě a mohla bych ve škole něco plácnout. :lol:
Ale nějak jsem k tomu došla sama. Prostě se v té rodině předávalo něco, s čím člověk sám došel k závěru, že od komunistů radši dál.
Dětem to taky nevymlouvám, ale když se zeptají ( a ony se už ptají), prostě říkám, že ten systém pamatuju a že byl špatný, byl postavený na tom, že mnoho lidí přišlo o to, co celá léta nebo i generace budovali, lidem se lhalo, že se budou mít lépe než na Západě a kdo s komunisty nesouhlasil, mohl se dostat i do vězení.
Jestli budou pod dojmem téhle výchovy činit emotivní prohlášení, že komunisty nenávidí, to je jejich věc. ale přičetla bych to určité míře exhibicionismu a přehánění, která je pro určitý věk docela obvyklá.

Zamčeno

Zpět na „Legendární rozličné diskuze“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti