[Dotaz] Ochočení zvířete

Oficiální diskuze k nové generaci DrD, vydané v roce 2011.

Moderátoři: Bouchi, Pieta, Charles

Uživatelský avatar
Tork
Příspěvky: 252
Registrován: 3. 1. 2012, 14:23

Re: Otázky k pravidlům

Příspěvek od Tork »

Já bych byl proti i u psa - platba slouží k obnovení pouta, tzn. k udržování vztahů mezi postavou a pomocníkem. Potrava, kterou si pes sám najde, v tomto nehraje žádnou roli - je důležité, aby ji dostal přímo od hráče, aby mu byl zavázaný. Jinak u nás jsme to řešili tak, že jídlo není platba, to je prostě standard. Platba je nějaká speciální pochoutka navíc - naše zaříkávačka má havrana a přirozeně ho normálně krmí, ale čas od času mu dá čerstvé oko, aby ho odměnila za nějakou výjimečnou zásluhu.
Uživatelský avatar
vzteklina
Příspěvky: 1380
Registrován: 24. 10. 2007, 19:59

Re: Otázky k pravidlům

Příspěvek od vzteklina »

Pozor, jizva na poutu neni o zranění ale o důvěře! Jizva jako zranění se léčí standardním způsobem jako u postav. Jizva na poutu, to je něco jako "já sem pro tebe málem obětoval život a ty děláš jakoby nic?" Takže platba za jizvu může proběhnout klidně okamžitě. Jde o to ocenit nadstandardní službu nadstandardní odměnou.
Sem chlap! (pro ty co sou zmateni mym nickem)
Uživatelský avatar
crowen
Administrátor
Příspěvky: 3748
Registrován: 11. 9. 2004, 12:51
Bydliště: Hlavna dedina Bananistanu
Kontaktovat uživatele:

Re: Otázky k pravidlům

Příspěvek od crowen »

vzteklina píše:Pozor, jizva na poutu neni o zranění ale o důvěře! Jizva jako zranění se léčí standardním způsobem jako u postav. Jizva na poutu, to je něco jako "já sem pro tebe málem obětoval život a ty děláš jakoby nic?" Takže platba za jizvu může proběhnout klidně okamžitě. Jde o to ocenit nadstandardní službu nadstandardní odměnou.
Nepovedal by som
DrD2 píše:Příklad: Po vítězném boji Kolva nejprve dá Věstějovi
napít své krve. Smrtonoš totiž ve střetech vyčerpal
oba zdroje ze svého Pouta a Kolvův hráč dokonce
musel do Pouta udělit jizvu první úrovně „rozdrcené
prsty na ruce“, aby se Věstěj mohl vyčerpat proti akci
jednoho z netvorů, který jej chtěl strhnout s sebou do
propasti. Kolvův hráč proto nejprve vynaloží jednu
platbu na to, aby doplnil do Pouta (které má nyní
kvůli jizvě pouze hodnotu 1) jeden zdroj. Mnich tedy
získá tělesnou jizvu „pořezané předloktí“ a jeho smrtonoš
si obnoví jeden zdroj v Poutu.
Následně se Kolvův hráč rozhodne, že se pokusí
zhojit jizvu na Věstějově Poutu. Nenajde ovšem
žádný rozumný důvod, díky kterému by mohl na
tuto činnost využít své zaříkávačské dovednosti.
Proto si při pokusu napravit kostlivcovy pochroumané
prsty nebude k hodu připočítávat bonus za
povolání. I přesto uspěje, a má tak právo jizvu na
Poutu zhojit, ovšem zaplatí za to tělesnou jizvou
„ztráta krve“. Věstěj hladově vychlemtá krev
z misky, přehodí si meč do nepoškozené ruky a je
připraven pokračovat v cestě. Pobledlý Kolva ho
následuje.
Uživatelský avatar
vzteklina
Příspěvky: 1380
Registrován: 24. 10. 2007, 19:59

Re: Otázky k pravidlům

Příspěvek od vzteklina »

crowen : tak to je teda pěkně špatný příklad $D
v tomhle případě totiž ten nemrtvák má očividně schopnost zázračně se léčit pitím krve, u psa bych něco takového nečekal
Sem chlap! (pro ty co sou zmateni mym nickem)
brundibar
Příspěvky: 49
Registrován: 15. 2. 2012, 17:09

Re: Otázky k pravidlům

Příspěvek od brundibar »

Souhlas s crowenem. Verze vztekliny by znamenala, že se pomocník nikdy neporaní, pouze mu klesá důvěra, i když do něj nepřítel sekne.

Spíš je to tak, že jizva symbolizuje kombinaci fyzického zranění a ztráty důvěry. (podle toho při jaké činnosti se pomocník vyčerpal.)

Obnovení pouta je pak platba a čas na vzpamatování se, vyléčení.

A u nemrtváka bych právě čekal, že se bude léčit pitím krve (jako upíři).
Pes bude odpočívat, žrát kvalitní žrádlo a znovu obnovovat důvěru v páníčka.
Uživatelský avatar
vzteklina
Příspěvky: 1380
Registrován: 24. 10. 2007, 19:59

Re: Otázky k pravidlům

Příspěvek od vzteklina »

IMHO ste vedle. Jizvu na poutu dělá hráč když chce pro pomocníka zdroje. Mečem jizvu na poutu neuděláš. Naopak se nikde nepíše, že bys nemohl mečem udělat jizvu přímo pomocníkovi (a snížit mu tak hranici + mu dát další související postihy).
Sem chlap! (pro ty co sou zmateni mym nickem)
brundibar
Příspěvky: 49
Registrován: 15. 2. 2012, 17:09

Re: Otázky k pravidlům

Příspěvek od brundibar »

vzteklina píše:IMHO ste vedle. Jizvu na poutu dělá hráč když chce pro pomocníka zdroje. Mečem jizvu na poutu neuděláš. Naopak se nikde nepíše, že bys nemohl mečem udělat jizvu přímo pomocníkovi (a snížit mu tak hranici + mu dát další související postihy).
Naopak se přímo říká:
Znamená to, že si jako kterákoliv jiná postava házejí na iniciativu, provádějí akce a používají manévry. Využívají při tom svou charakteristiku, hranice a zvláštní schopnosti. Potřebné zdroje čerpají z Pouta, v případě nouze může hráč Poutu udělit i jizvu.
IMHO: čerpá se na poutu, jizví se na poutu, když je to nutné. Žádné jiné zdroje k čerpání a jizvení nemá.
Uživatelský avatar
vzteklina
Příspěvky: 1380
Registrován: 24. 10. 2007, 19:59

Re: Otázky k pravidlům

Příspěvek od vzteklina »

brundibar píše:Naopak
Prečti si to tu ještě jednou, to cos napsal neni naopak, ale lautr to same co sem napsal já.

Ještě k tomu příkladu s věštějem. Teď mi docvaklo že se mu ruka vypitím dávky krve nezhojila. Takže v tom příkladu trochu haprujou popisy. Každopádně, tak jak to je napsané, Věštěj sice nemá po chlemtání krve jizvu na poutu, ale má jizvu rozdrcené prsty (a proto má meč v druhé ruce). Jak se mu vyléčí ta tělesná jizva těžko říct, o léčení nemrtvých se v pravidlech nepíše, tak je to na improvizaci.
Sem chlap! (pro ty co sou zmateni mym nickem)
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15030
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Otázky k pravidlům

Příspěvek od Pieta »

Pomocníci jsou zjednodušení, hlavně proto, aby nebylo třeba hrát za dvě/tři/čtyři normální postavy najednou. I proto u nich snaha namapovat 1:1 jejich vlastnosti a události ve hře nemá smysl, protože to dřív nebo pozdějš přestane fungovat.
Podle mě má smysl se na to koukat jako Vzteklina, tedy že pouto je věrnost a platby jsou motivací pro pomocníka. Tomu odpovídá i to, že se pouto může zvednout bez platby, podle úvahy Průvodce při dobrém hraní vztahu k pomocníkovi. Také viz první odstavec na str. 151 k tomu, co znamená zánik Pouta.
Stejně tak si ale dovedu představit, že zvýšená platba za obnovu pouta není jídlo pro psa, ale plat pro zvěroléčitele, který psa ošetří.
Franta píše:autoři jen poučují jak se mám chovat
Tenhle autor předpokládal, že se na to podívá večer doma, ale doma nejede internet a v práci není čas. ):
Vzhledem k tomu, že tvůj dotaz se skládal z desítky menších dotazů, moc jednoduše se na něj odpovědět nedá.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Nexus-VI
Příspěvky: 20
Registrován: 8. 10. 2011, 00:28

Re: Otázky k pravidlům

Příspěvek od Nexus-VI »

Tohle je dost tenkej led. Pouto, tak jak zní by mělo být něco mezi hráčem a pomocníkem. V momentě kdy donutím svého válečného oře proskočit ohněm, beru to jako zátěž na pouto. Ale pokud někdo v noci vleze do stáje a poseká ho, kůň už mi nepomůže? (ano, jde to okecat, jako že už ve mě ztratil důvěru protože jsem ho nechal v noci samotnýho a neochránil ho, ale.....opravdu?)

Tady to prostě skřípe. Buď pouto supluje i "fyzično" pomocníka a místy to nesedí a nebo má pomocník vlastní atributy a potom je to "papírování" navíc.

Takže asi je to nutný zjednodušení.
Franta

Re: Otázky k pravidlům

Příspěvek od Franta »

Pieta píše: Tenhle autor předpokládal, že se na to podívá večer doma, ale doma nejede internet a v práci není čas. ):
Vzhledem k tomu, že tvůj dotaz se skládal z desítky menších dotazů, moc jednoduše se na něj odpovědět nedá.
Stačilo to napsat. Nevím totiž, že to tady takhle chodí. Ale beru a děkuju.
Concobara
Příspěvky: 45
Registrován: 26. 1. 2012, 08:38

Re: [Dotaz] Ochočení zvířete

Příspěvek od Concobara »

Určitě je celé toto pravidlo dosti zjednodušené. Ale rozhodně se přikláním k tomu co píše Vzteklina, Nexus a další.

Představuju si pouto jako jakousi motivaci daného pomocníka mi pomáhat. A když ho dostanu do nebezpečné situace => bude se muset vyčerpat (z pouta) tak je dost možné, že si řekne, že mu to za to prostě nestojí a vykašle se na mě. U každého pomocníka to asi proběhne fikčně jinak, ale tak jak to popsal Vzteklina je podle mě nejlepší výklad.

Taky stejně tak jak se může pouto navýšit i samovolně (při správném chování k pomocníkovi) tak stejně tak se může i snížit (při nesprávném) => což si samo o sobě říká o to, že pouto je ve skutečnosti jakási motivace pomocníka "jít s tebou".

A co se týče těch plateb za obnovení pouta apod... prostě ty pravidla jsou obecné a ke každému pomocníkovi se asi bude muset přistupovat nějak individuálněji. Něco jiného bude když si postava najme dva bodyguardy a něco jiného když si bude nosit cvičenou krysu nebo mluvícího papouška.
brundibar
Příspěvky: 49
Registrován: 15. 2. 2012, 17:09

Re: [Dotaz] Ochočení zvířete

Příspěvek od brundibar »

Myslím, že pouto odpovídá důvěře zvířete, to nikdo nespochynuje. Ale jizva na poutu a jeho vyčerpání může být fikčně i zranění a léčení jizvy může být i léčení zranění a mělo by být mechanicky zohledněno, když utrpí pomocník zranění.

Jinak se dostáváte do mnoha WTF momentů s nezranitelným pomocníkem, který o vás jenom víc a víc pochybuje.

Hodím psa ze skály - nohy si nezlomí, ale bude na mě koukat vyčítavě. WTF :)

Jizva na poutu nemá jasný mechanický dopad. Když si pomocník zlomí nohu, tak by se to mechanicky mělo projevit na jeho schopnostech (chabě, slabě,..).

Fikčně i mechanicky by tedy jizva na poutu (přestože jde o důvěru) také měla odpovídat tomu co se s pomocníkem děje.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15030
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: [Dotaz] Ochočení zvířete

Příspěvek od Pieta »

brundibar píše:Jizva na poutu nemá jasný mechanický dopad. Když si pomocník zlomí nohu, tak by se to mechanicky mělo projevit na jeho schopnostech (chabě, slabě,..).
Tohle je stejné, jako u hrdinů - jizva nemá jasně definované následky, ale je jasné, že hrdina se zlomenou nohou bude na bicyklu jezdit dost mizerně. (:
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Concobara
Příspěvky: 45
Registrován: 26. 1. 2012, 08:38

Re: [Dotaz] Ochočení zvířete

Příspěvek od Concobara »

brundibar píše:Jizva na poutu nemá jasný mechanický dopad.
Nemusí to být vůbec nezbytné

Př.:
"Připoutám" k sobě jako "pomocníka" místní děvečku (charakteristika 1 - večerní společnice). Dám ji facku => fyzicky se nic nestane, ale na poutu je to jizva jak vyšitá ...
brundibar píše:Když si pomocník zlomí nohu, tak by se to mechanicky mělo projevit na jeho schopnostech (chabě, slabě,..).
Samozřejmě ano, ale nemusí ti to zároveň jizvit pouto :). Když jsi s tím neměl nic společného.

Př.:
"Připoutám" k sobě jako "pomocníka" místní děvečku (charakteristika 1 - večerní společnice). Když si chuděra někde po cestě zlomí nohu tak na našem poutu to nic nemění, akorát charakter "večerní společnosti" se trošku změní...


Něco jiného pak bude když chce někdo tvoje pomocníka shodit ze sedla s cílem zlomit mu vaz, uspěje a ty se vyčerpáš (jizvou na poutu) tak, aby měl "jen" zlomenou nohu pak má jizvu fyzicky i na poutu ;). Pak chudák společník byl kvůli tobě vystaven smrtelnému nebezpečí a zlomil si nohu (což ho samozrejmě nakrkne :) ).

brundibar píše:Hodím psa ze skály - nohy si nezlomí, ale bude na mě koukat vyčítavě. WTF
Tak ho zabiješ a pouto neřešíš :-D

brundibar píše:Fikčně i mechanicky by tedy jizva na poutu (přestože jde o důvěru) také měla odpovídat tomu co se s pomocníkem děje.
+1 přesně tak :)
Odpovědět

Zpět na „Dračí doupě II“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti