[5e] D&D 5e - obecná diskuze

O rodině D&D, tradičně nejhranější RPG hře. Včetně d20, což jsou hry odvozené od třetí edice D&D.
Odpovědět
Uživatelský avatar
RPG Fórum
Příspěvky: 106
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00

[5e] D&D 5e - obecná diskuze

Příspěvek od RPG Fórum »

ObrázekObrázekObrázek

:arrow? Anotace v databázi

:arrow? Seznam produktů pro D&D 5e (moc moc moc)

Hrdinové se vydávají na dobrodružství ve fantasy světě, která jsou plná nástrah, bitev a zapeklitých úkolů. D&D bylo první RPG hrou na trhu a po léta zůstává i hrou nejhranější. Letos oslavilo čtyřicáté výročí své existence vydáním nejnovější generace pravidel. Tato edice vzdává hold bohaté historii této hry a jde o skloubení tradičních herních principů a stylu hry, za použití moderních herních mechanismů. Je méně taktická než předchozí dvě edice a více se zaměřuje na děj, postavy a příběh.

Jak je u D&D zvykem, základní sada se skládá ze tří příruček. Tou hlavní je Player's Handbook, popisující všechna pravidla potřebná ke hře. V Dungeon Master Guide najdete další rady, nástroje a materiály pro Dungeon Mastera (Pána jeskyně). A Monster Manual je sborník nestvůr.
Naposledy upravil(a) ShadoWWW dne 20. 11. 2015, 15:23, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3812
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: [5e] D&D 5e - obecná diskuze

Příspěvek od Selhan »

Ne, proč? Lepší než kampaň ve Phandelveru. Průser čekám hlavně od sbírky heist scénářů - wizardí heisty bývají utrpení.
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20871
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [5e] D&D 5e - obecná diskuze

Příspěvek od Markus »

Planescape byl punkový, trochu cynický a satirický, tak nějak nemám důvěru, že Wizardi dokážou tuhle atmosféru vystihnout, podle mě to bude happy plyšové. Ale klidně mě mějte za škarohlída. Každopádně se na to určitě podívám.
Uživatelský avatar
Passingby
Příspěvky: 1598
Registrován: 13. 10. 2021, 16:41

Re: [5e] D&D 5e - obecná diskuze

Příspěvek od Passingby »

Planescape s generickýma digitálníma malbama místo ilustrací Tonyho DiTerlizzi nikdy nebude ten jediný pravý Planescape :naughty: Mrmly, mrmly, mrmly... :D

Myslím, že dobrej náhled na to, jak by to mohlo vypadat a jak to pojmou, bude ten Spelljammer... Ale třeba jsem mimo.

Spelljammer Launch Trailer
Spelljammer WotC Playlist

(Původně jsem si z nich nechtěl dělat prdel, protože mi po tom je houby... Ale každý se může na ten trailer kouknout sám. Čertví, jaký další digitální "produkty" na to budou mít napojený. A jakože jo, asi si dělají srandu z toho, že nový DnD je úplně sluníčkový a plyšáčkový, ale já už se nějak v těch parodiích na parodie začínám ztrácat...)
Naposledy upravil(a) Passingby dne 19. 8. 2022, 17:46, celkem upraveno 1 x.
Verify you are a human.
It's just an overreaction. In a few months, nobody will remember the drama.
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: [5e] D&D 5e - obecná diskuze

Příspěvek od eerieBaatezu »

K čemu vlastně člověk potřebuje novej Planescape? 5e je systémově nudná edice a všechen fluff má člověk k ruce už 30 let. A to hned pro tři edice. Dvakrát pro Great Wheel a jednou pro World Axis. Pětka tam asi akorát nějak propojí Feywild a Shadowfell s Great Wheel nápadama (což si klidně rád přečtu, Planescape mě nikdy nepřestane bavit v jakýkoliv podobě), nebo to bude nějak výraznější zásah? V 5e DMG to celé jede na 2e základu plus ty dva plejny z 4e. Jak se jmenuje ten plejn, co je za outer planes?

Já jsem 2e Planescapem odkojenej a mám rád celý to filosofický zázemí tý kosmologie, ale pamatuju si lidi mluvit o tom, že ta 4e předělávka je pro někoho hratelnější. Autoři tam určitý věci spojili dohromady, vypíchli hlavně ta výrazná místa a elemental chaos je dost dobrej koncept. Je to dost dynamický oproti rozděleným elementálním plejnům. Který má 5e zase.

Teď tam beztak nacpou milion kutululu chapadel, protože to je nejvíc in, že už i WarCraft je plnej chapadel. Jo teď jsem pogooglil, že to bude hlavně o Sigilu nebo co.
Obrázek
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3812
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: [5e] D&D 5e - obecná diskuze

Příspěvek od Selhan »

Eerie: Aby z toho vytřískal víc peněz, když už vlastní licenci?

Markus: Aby bylo jasno, já si nedělám naději, že to bude nějaké skvělé, ale stejně jsem asi radši za nový Planescape než další Forgotten Realms. Možná se pletu a až to vyjde, budu skřípět zuby.
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20871
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [5e] D&D 5e - obecná diskuze

Příspěvek od Markus »

Novej Planescape asi nepotřebuješ, ale kdykoli se ohlásí nějaký takovýhle reboot, tak je to pro fandy toho starého vždycky nějaká naděje, že by mohli dostat nový content!!! Případně content lepší/hratelnější, než ten starý. (Protože Planescape – to si přiznejme – je z té éry, kdy se psaly settingy, co se hezky četly, ale dostat z toho něco přímo použitelného u stolu bylo vždycky dost práce.)

Takže je to naděje, že by mohlo přijít něco moderního/aktualizovanýho/lepšího/hratelnějšího/použitelnějšího.

I když asi nepamatuju jediný případ, kde by nějaký podobný reboot nějakého settingu někdy vyšel líp než ten původní.
Za tento příspěvek děkují uživateli Markus:
Jezus
Jezus
Příspěvky: 2601
Registrován: 26. 1. 2018, 10:35
Bydliště: Brno

Re: [5e] D&D 5e - obecná diskuze

Příspěvek od Jezus »

Markus píše: 19. 8. 2022, 12:28 Ale klidně mě mějte za škarohlída.
Mám tě za škarohlída, neboj ;-)

Ale jinak odpověď (a nejen tobě) na otázku "Proč nový Planescape?" je (vyjma peněz - ale tak ani ten starý asi nikdo nedělal jako dobročinnost) docela jednoduchá - pro pátou edici dává smysl "remonstrovat" staré věci, protože ty věci jsou staré a je to na nich vidět.

Staré neznamená špatné = kdo má starý Planescape, ten si nový asi nekoupí (leda by chtěl předvádět, jakýže je boomer a že za něj byly věci papírovější a umělečtější).
Je tu ale hromada lidí mladších než první vydání Planescapu, a ti si zase nekoupí ten starý. Hlavně proto, že se blbě čte a je špatně použitelný (nehledě na kompatibilitu). Takže ti dostanou lépe přežvýkané ucelené vydání s nějakými těmi korekcemi pro sluníčkovější realitu (prostě některé rasy nebudou vrozeně zlé a na nějakých těch chapadlech a makadlech přibude nějaká ta rtěnka, se s tím smiřte :>;o) ) a kompatibilitou pro 5e.

Pro někoho, pro koho je to prní Planescape, dává prostě dost smysl to mít rovnou pro 5e a hezky učesané. Plus je tu ta naděje na nějaké ty háčky a hratelný obsah. Sám jí moc nevěřím, ale jednou by se to přece povést mohlo, ne? :D

(tl;dr: Souhlasím s Markusovým posledním - už smířlivějším - příspěvkem :-) )
Markus píše: 19. 8. 2022, 16:54 I když asi nepamatuju jediný případ, kde by nějaký podobný reboot nějakého settingu někdy vyšel líp než ten původní.
Není to reboot vyloženě settingu, ale Strádovo prokletí pro 5e je fakt dobré (není to taková pecka, jak někteří ucvrnkávají, ale je to dobré) + na to pak navázali tím settingem Van Richtenova průvodce...
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8896
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Re: [5e] D&D 5e - obecná diskuze

Příspěvek od sirien »

Protože jednou za jednu dvě generace potřebuje každá větší věc svůj Doctor who Renewed style reboot, pokud má žíti pro ty příští jednu dvě generace.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: [5e] D&D 5e - obecná diskuze

Příspěvek od eerieBaatezu »

Jakou mají ty nový příručky vůbec úroveň, ty speciální bestiáře pro draky a tak, když se to porovná třeba s 3e?

Já si pamatuju, že Asterion měl hustší pravidla na tvoření nemrtvých, než všechny ty spešl DnD příručky. :)
Obrázek
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8896
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Re: [5e] D&D 5e - obecná diskuze

Příspěvek od sirien »

Jo. Tak hustý že byly herně naprosto nepoužitelný.

EDIT: jakože... Ten všechen lore okolo byl fakt super, ale ten game design samotný byl děsně sucks.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4575
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: [5e] D&D 5e - obecná diskuze

Příspěvek od ShadoWWW »

Au. To se jim docela blbě sešlo, promovat teď tuto novou knihu dobrodružství pro 5E. Aby to nebrala komunita jako výsměch.

Obrázek
Za tento příspěvek děkují uživateli ShadoWWW tito uživatelé (celkem 3):
sirien, Muzzug, Stařec
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8896
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Re: [5e] D&D 5e - obecná diskuze

Příspěvek od sirien »

Obrázek
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
strucky
Příspěvky: 276
Registrován: 3. 5. 2018, 19:12
Bydliště: Osada vrabců

Re: [5e] D&D 5e - obecná diskuze

Příspěvek od strucky »

Demiplane bude mít vlastní 5e NEXUS (aka DnD Beyond) s SRD stuffem a hlavně bude přímo do sebe oficiálně zakomponovávat i 3rd party content. Určitě zajímavá věc pro 5e players, pokud se chtějí vytento na Beyond.
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3812
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: [5e] D&D 5e - obecná diskuze

Příspěvek od Selhan »

Včera jsem si uvědomil, jak je zvláštní, že v DnD není žádná možnost, jak odhadnout level nepřítele. Přitom by to byla jedna z nejužitečnějších schopností. Zvláště markantní je to u lidských protivníků – u monster se dá aspoň hádat, že čím větší to je, tím to bude těžší ubít, a navíc postupně hráč zkrátka zjistí, co jsou které příšery zač. Ale lidský bojovník může mít stejně tak dobře d10 jako 22d10 hitpointů. Není to zvláštní? Neřeší to třeba nějaké rozšiřující příručky, nebo houserules?
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Sosacek
Příspěvky: 25735
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: [5e] D&D 5e - obecná diskuze

Příspěvek od Sosacek »

Neresi to to, ze to neni potreba, protoze DM se stara abys potkaval jenom level appropriate vyzvy?
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Odpovědět

Zpět na „Dungeons and Dragons a d20“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů