[dotaz] Vyvolávání a přivolávání (+souhrn)

Oficální diskuze k nové generaci DrD, vydané v roce 2011.

Moderátoři: Bouchi, Pieta, Charles

Odpovědět
werksoltan
Příspěvky: 290
Registrován: 10. 8. 2011, 08:32

[dotaz] Vyvolávání a přivolávání (+souhrn)

Příspěvek od werksoltan » 12. 10. 2011, 11:17

Vyvolávání a přivolávání
[/size]
Obrázek
Fafrin píše: Chtěl bych se zeptat, jak je to se zmiňovanými kouzelnickými pomocníky a vyvoláváním bytostí, které přísluší zaříkávači. Znamená to, že se jako zaříkávač mohu pokusit nějakého toho pomocníčka-běsa vyvolat a pak s ním smlouvat o platbu za pouto? :think:
Pieta píše: Nechápu otázku - zaříkávač snad nemá žádné vyvolávání bytostí.
werksoltan píše: ZS Povolávač
Ví přesně, jak přivolat nadpřirozenou bytost, ochránit se před její zlobou a jak spoutat tajemné magické síly.
Postava je zběhlá (některé manévry zdarma) v jednání s nadpřirozenými bytostmi, včetně jejich přilákání, a ve vytváření magických obrazců. (bez aktivace, Vliv).

To mě taky zajíma, jak to vlastně funguje. :think:
Pieta píše: Přilákání bude něco jako "dát tomu vlkodlakovi vědět, že s ním chci mluvit," ne?
werksoltan píše: Aha, takže toho běsa nevyvoláš z ničeho, ale přivoláš už existujícího (spálím vlčí chlupy s patřičným zaříkáváním a nejbližší vlkodlad ví, že s ním chci mluvit a dostaví se) a pak se můžeš pokusit ho usmlouvat na nějakou cenu za jeho služby.

Taky asi záleží na světě. Ve warhammeru, kde hrajeme my, můžeme běsy určitým způsobem přímo vyvolávat - i když do toho by šel asi jen psychouš (což třeba cultisti chaosu jsou :wink: ).
Pieta píše: Nevyvoláš ho z ničeho, a navíc to není magické přivolávání (to by byla vyhrazená dovednost a ne jen zběhlost), spíš "když se postavím sem, budu výt jako vlk asi takhle a tvářit se asi takhle, tak když mě nějaký vlkodlak uslyší, tak by se mohl přijít podívat a nemusel by mě rovnou chtít sežrat".

Otázka je, jestli i ve warhammeru by nějakého démona zvládnul vyvolat obyčejný zaříkávač - teda úmyslně.
werksoltan píše: Vyvolat je může - obyčejný ne, aby ho vyslyšeli bohové chaosu, tak se do toho musí pořádně položit. A jak říkám, zkoušet to není radno. :wink:

Aha, takže přilákání bez magického podtextu - spíše jde o znalost zvyklostí. Ok, nejsem si sice jistý jak přivoláš takového vlkodlaka ve městě, (nebo vodníka, polednici, hejkala, upíra), ale aspoň je tu prostor pro fantazii hráčů, kteří vědí, že jejich postava umí něco takového přivolat a jen musí domyslet, jak by to věrohodně mohlo vypadat (jako třeba to vlčí zavytí v přírodě atd. :wink: ).

Fajn, díky :)
Lemmy píše: Jakou schopností zaříkávač povolává magické bytosti?
Je to přesvědčování nadpřirozených bytostí nebo se v tomto případě jedná už samotné přesvědčování bytosti a vyvolávání bytostí jede přes jinou schopnost?
Fafrin píše:Co se zaříkávání na dálku týče, povolili zavedli jsme ho jako Vyhrazenou dovednost skrze ZS, vyžaduje to hlasité zaříkání a a gestikulaci. (a myslím že i za aktivaci.)
Výbušnina se hází úrovní alchymisty, pokud jde o správné použití, pokud jde o to se do něčeho/někam prostě trefit, je to spíš kejklíř.
Přesvědčování a vyvolávání jsou jistě rozdílné dovednosti. Povolávač se nicméně vztahuje na obě.
ValMor píše: Jak se tu jiz resilo nemagicke povolavani neni v zadnem pripade magicke vyvolavani :)
Aljen píše:Kedze zariekac zacina ako low-level znalec matafyzicna tak si to skor predstavujem ze jeho kliatby a pozehannia mozu zahrnat volanie na pomoc Nebeskych, Pekelnych ci inych entit.

"Bodaj ti svata Anezka z Podjavoria jazyk utichla tak ako ona mlcala v svatosti cely zivot!"

Priama manifestacia takychto bytosti je podla mna megazazrak (Cize v rukach PH ako pribehovy prvok. Ohureny zariekavac ktoremu sa zjavi nasraty anjel ked furt spomina jeho meno sa urcite hodi).
Samozrejme v HighMagic settingu to moze byt inak.
Lemmy píše:Zatím se mi z odpovědí zdá, že není oficiální vodítko jak toto řešit - zaříkávače i výbušniny - a je to o interpretaci družiny.

Zaříkávač má přesvědčování magických tvorů, ale nikoliv přivolávání. Buď tedy přidat vyhrazenou, jak je dáno níže nebo řešit přes kletby. S tím, že se mu nic extra vyvolat pravděpodobně nepovede. Jak jsem koukal na pokročilá povolání - kdo pak může magické tvory vyvolávat - neměla by tahle schopnost být právě doménou zaříkávače a jeho rozšířených povolání?
Aneb v pravidlech se myslím hovoří o přivolávání magických bytostí - pak by tam měl být popsaný způsob, jakým se toto řeší (či může řešit).
Barry píše:Tak ja si myslím, že vyvolávanie magických bytostí by pre Zariekavača malo byť nemožné. Povolil by som to až pokročilým povolaniam a aj to až po dosiahnutí lvl 5 a aktiváciu jazvou (ako u šamana, vědmáka).
ZS by dovolila na určitý čas (napr. max. 30 min) privolať postavám vychádzajúcich zo Zariekavača typického predstaviteľa elementu na ktorý sa špecializujú (z ktorého majú ZS): niečo ako elementálovia v DrDo.
Naposledy upravil(a) werksoltan dne 12. 10. 2011, 15:46, celkem upraveno 5 x.

Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 13242
Registrován: 6. 9. 2006, 18:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyvolávání a přivolávání

Příspěvek od Pieta » 12. 10. 2011, 12:17

Přímo v pravidlech se s vyvoláváním bytostí nepočítá, podobně jako s dalšími drsnými triky ohýbajícími realitu (manipulace s časem, teleportace). To je hlavně proto, že herní svět je braný jako relativně málo magický, takže jeho základní zákony drží pevně a postavy se základními a pokročilými povoláními nejsou dost mocné na to, aby s nimi něco zmohly.

Všimněte si také, že nejvíc démonovité bytosti, totiž běsové, jsou sice dost divní, ale pořád poměrně hmotní, a když někam chtějí, tak si tam dojdou nebo doletí. Nemáme žádné nehmotné magické existence, snad až na ducha, u kterého je to tradice. I proto existujícím bytostem vyvolávání z pentagramu moc nesluší.

Výjimkou jsou bytosti ze snového světa a šaman, který je dokáže přivolávat. Tady jde ale o jevy v jiném světě, kde zkrátka platí jiná pravidla (a šaman musí být pořádně zfetovaný, aby s ním dokázal komunikovat, z čehož je celkem jasné, že to, co se při hadačství děje, se neděje tak úplně tady mezi námi).

Kdybych už ve hře použil bytosti, které by si dokázaly napískat tělo na místě, kde zrovna chtějí být, byli by to strašní drsňáci, vhodní tak na vrchní záporáky nebo míchající se bohy. Každopádně jejich vyvolávání by nebylo ani tak závislé na schopnostech toho, kdo je chce vyvolat, jako spíš otázkou toho, jestli se jim na vyvolávání chce reagovat a přijít.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.

Uživatelský avatar
Lemmy
Master Discussion Killer
Příspěvky: 4136
Registrován: 17. 10. 2008, 08:37

Re: Vyvolávání a přivolávání

Příspěvek od Lemmy » 12. 10. 2011, 12:42

Z toho my tedy plyne - zaříkávač může přesvědčovat a jednat s magickými entitami, nikoliv je přivolávat, vyvolávat (a Povolávač dává manévry právě na přesvědčování, nikoliv na přivolávání).

Rauksul
Příspěvky: 298
Registrován: 11. 8. 2009, 14:53

Re: Vyvolávání a přivolávání

Příspěvek od Rauksul » 12. 10. 2011, 12:54

Tak ja si myslím, že vyvolávanie magických bytostí by pre Zariekavača malo byť nemožné.
Bral bych v potaz "co je to za zaříkávače". Pokud je to zaříkávač kněz, pak většina jeho kledeb je beztak "Bohejž by ti Mern svým kladivem nohy zpřelámal" - tedy vzývání bohů a prosba "něco udělej". A bral v potaz i prostředí (a samozřejmě setting) - třeba při rituálu v kostele to může mít náročnost X, při ohrožení života při obraně boha Y, na svatém/příhodném místě Z... (případně : vyvolání vodníka v prastarém mokřadu, přivolání ohnivce při požáru vesnice...) Tu možnost bych úplně nezatracoval, byť bych nějaké větší využití taky asi viděl až u expertů.

Tedy téměř vždy nemožné (za běžných okolností), jen ve výjimečných případech náročné. Běžná činnost asi nikdy, leda u CP.
Družina Mrtvoly Na Mrtině
[zde býval obrázek testera DrDII :o)]

Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 13242
Registrován: 6. 9. 2006, 18:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyvolávání a přivolávání

Příspěvek od Pieta » 12. 10. 2011, 13:02

Lemmy píše:Z toho my tedy plyne - zaříkávač může přesvědčovat a jednat s magickými entitami, nikoliv je přivolávat, vyvolávat (a Povolávač dává manévry právě na přesvědčování, nikoliv na přivolávání).
Text Povolávače mi přišel v tomhle celkem jasný: Postava je zběhlá (některé manévry zdarma) v jednání s nadpřirozenými bytostmi, včetně jejich přilákání, a ve vytváření magických obrazců.
Přilákání, tj. nikoliv magicky vyvolat, ale vědět, jak nejlépe bytost přesvědčit, aby přišla na místo, kde s ní chce zaříkávač mluvit - čili pokud mi po vsi řádí ohnivec, jako zaříkávač vím, že ho zaručeně přiláká vůně páleného santálového dřeva, protože to slibuje pochoutku, jakou dosud nepoznal. Není v tom (moc) magie, jen neobvyklé vědomosti a jejich vhodná aplikace.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.

Uživatelský avatar
Lemmy
Master Discussion Killer
Příspěvky: 4136
Registrován: 17. 10. 2008, 08:37

Re: Vyvolávání a přivolávání

Příspěvek od Lemmy » 12. 10. 2011, 13:14

Jasné, takže můžeš bytost z okolí přivolat, nikoliv bytost vyvolat :)

Odpovědět

Zpět na „Dračí doupě II“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host