Je cosi prohnilého ve správě státu

O lidech, o vztazích, o politice, o názorech, o opicích a o ufonech.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
jjelen
Příspěvky: 2503
Registrován: 27. 7. 2010, 16:23

Re: Je cosi prohnilého ve správě státu

Příspěvek od jjelen »

Vallun píše: 6. 12. 2022, 19:11 Nemám rád ani Hřiba, ale minulá městská vláda byla kompetentní a úspěšná. Nevyužít toho potenciálu je škoda...
Jenže pražské SPOLU vsadilo na tom, že jí bude tepat ze všech stran (i když zčásti bylo její součástí) a s tím také vyhrálo volby... také mám, možná úplně milný, dojem, že jednat s Hřibem neni nic jednoduchého...
Ne že by ve mě budil nějaké zvláštní sympatie Svoboda a vůbec pražská ODS, rozhodně bych byl radši, aby ve vedení města dál byli Piráti
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18507
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Je cosi prohnilého ve správě státu

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Argonantus píše: 6. 12. 2022, 18:59Hřibovy důvody, proč nechce do koalice, jsou naprosto jasné a rozumné.
No to je z toho článku patrné, navzdory tomu ta rétorika...
Zhrzený Hřib míří v Praze do opozice.
...
Avšak jednání se kvůli nejrůznějším požadavkům ze strany Pirátů a neochotě jít do rady bez Prahy sobě dostala do patové situace.
...
Piráti v čele s končícím primátorem Zdeňkem Hřibem jednání fakticky blokovali.
...
Spolu kádrování svých členů odmítlo.
Krom toho se tak nějak nepíše z nějakého důvodu o tom, že Piráti a Praha sobě (což by programem mohla být v komunálkách klíďo jedna strana) mají dohromady nějakých 32 % (počtem hlasů v podstatě navlas stejně jako tzv. "Spolu" a Starostové dohromady) a 24 křesel (totéž "Spolu" + Starostové). Přišlo by mi mnohem průchodnější, kdyby naopak jednotliví členové "Spolu" byli konstruktivnější, poslali ksindl z ODS do oposice (když už teda ne do krimu) a dali dohromady nějakou trochu slušnou radu (samozřejmě bez Wolfa).
Jjelen píše:Ne že by ve mě budil nějaké zvláštní sympatie Svoboda a vůbec pražská ODS, rozhodně bych byl radši, aby ve vedení města dál byli Piráti
Co jsem pochopil, tak i voliči ODS se ho horečně snažili vykroužkovat, ale nepovedlo se, ale zase buďme fér, Svoboda není zdaleka jediný ksindl pražské squadry azzury, třeba ten v článku citovaný Zajíček nejspíš nebude o nic lepší, ba je možná mnohem horší.
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Je cosi prohnilého ve správě státu

Příspěvek od Argonantus »

Netuším, jaký je Zajíček, ale Svoboda je za mne podvodník.
Tedy člověk, který uvádí lidi v omyl za účelem vlastního obohacení, jak praví zákon.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Je cosi prohnilého ve správě státu

Příspěvek od Vallun »

Tohle je vlákno o správě státu, takže sem otázky ohledně samosprávy z Ukrajiny patří více...
Vitus píše: 16. 3. 2023, 12:03Protože na tohle nejsem odborník, tak se asi nevyjadřuji zcela správně, takže si nejsem jist tím, co myslíš, že naše místní samosprávy nemohou rozhodovat
Parodn, psal jsme narychlo z mobilu a nebyl zejvně dostatečně výstižný. Eleshar to pochopil skoro správně:) Druhý odstavec je moje úvaha de lege ferenda (o tom, co jak by právo mělo vypadat)...
Vitus píše: 16. 3. 2023, 12:03Tyhle vyhlášky u nás obce vydávají na základě svého rozhodnutí (kromě přesně vymezených případů, kdy musí, jestli to chápu správně), a tedy sami určují i obsah těchto vyhlášek. A (pokud tomu rozumím) obce mohou obsahem ("přísností") jít nad rámec stávajících zákonů.
V zásadě správně, jen nad rámec zákona mohou jít jen tehdy, když to zákon připouští...
Vitus píše: 16. 3. 2023, 12:03Co jsem ale mohl odpozorovat v ruském systému fungování samospráv, pak mají mnohem omezenější rozsah témat, která mohou do obecních vyhlášek zahrnout
ve skřetistánu se hlavně podstatně liší to, co říká zákon a jaká je realita...
dále si nejsem jist, zda vůbec mohou jít nad rámec stávajících zákonů
Nad rámec zákona obec nemůže jít ani u nás ani nikde jinde.
Vyhláška obce sice je primárním pramenem práva, takže de iure může upravovat i věci, které nejsou ošetřeny zákonem, ale soudy už v praxi dovodily, že tím nesmí být zasahováno do základních práv... Takže prostor, pro to, co upravovat reálně mohou není veliky...:)
decentralizace (jež u nás podle mne existuje) v podstatě znamená přehodnocení základní samosprávní role (a to nejen investiční a dozorovací, ale právě rozhodovací) nižších územních celků včetně obcí ve vztahu ke státnímu aparátu jako takovému.
Tady nevím, co myslel slovy "ve vztahu ke státnímu aparátu jako takovému".
Vitus píše: 16. 3. 2023, 12:03Tedy za mne například u nás v ČR by diskuse nebyla o centralizaci / decentralizaci (protože u nás do jisté míry k decentralizaci došlo), ale o míře decentralizace (viz například diskuse o stavebních úřadech, pod koho spadají, co, jak a na jaké úrovni mohou rozhodovat)
Zrovna diskuse o stavebních úřadech se právě odehrává, relativně živě...a samozřejmě špatně, protože Starosti jsou ve vládě..:(
Eleshar_Vermillion píše: 16. 3. 2023, 12:52Já myslím, že Vallun tu decentralisaci prostě nemá rád
To je zajímavé, co Ty všechno nevíš:)
Vůbec nejde o to, co mám nebo nemám rád, ale s problematikou samosprávy a vztahu ke státní správě se potýkám v práci denně.
chce, aby obce měly rozpočet, ale o jeho užití vlastně rozhodoval někdo jiný
Vůbec ne.
Já chci, aby obce rozhodovaly o svých prostředcích samostatně - ale jako investor, ne aby v téže věci zároveň rozhodovaly jako správní orgán.
Např. obec se rozhodne investovat 10 milionů do stavebního projektu X (např. postavit novou radnici) - do tohoto rozhodnutí (mnou označovaného jako investování) jí nemá nikdo co kecat (pokud ty peníze má)...
Ale pokud žádá o stavební povolení na projekt X, tak už by o tom stavebním povolení (a dříve i územním rozhodnutí) neměla rozhodovat jako správní orgán. To je jádro mého vyjádření, že by neměla obec rozhodovat...¨

Ostatně - obec "B" vydala za 3 roky 206 řádných stavebních povolení a 6 dodatečných, z toho bylo 87 vydáno na žádost této obce! 24 na žádost místního developera (tuto společnost řídí syn starosty), 3 na žádost fotbalového klubu (který řídí starosta sám) a ostatní byly žádosti jednotlivých obyvatel....z 6 dodatečných byly 4 vydávány ke stavbám obce...:D
obce jen dozorovaly, že se to nerozkrádá
Nejde zdaleka jen o rozkrádání...ale celkově o posílení principů dělby moci i na úrovní běžného správního řízení
ale netvrdí, že to tak funguje.
Ano, to skutečně netvrdím, tvrdím, že by to tak fungovat MĚLO...:)
Decentralisace/devoluce je obecně model vyžadovaný EU.
Ne. Ono ej to složitější, EU nepožaduje decentralizaci, ale racionalizaci rozhodování. Aby se rozhodovalo na té úrovni, na níž je to nejefektivnější. A především, aby bylo rozhodování transparentní a kontrolované...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
midewiwin
Příspěvky: 4816
Registrován: 18. 12. 2006, 09:56

Re: Je cosi prohnilého ve správě státu

Příspěvek od midewiwin »

Zrovna diskuse o stavebních úřadech se právě odehrává, relativně živě...a samozřejmě špatně, protože Starosti jsou ve vládě..
Nevím, co se odehrává aktuálně, ale snad to nesměřuje k vynětí téhle kompetence z rukou státu.
Čas neexistuje.
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2664
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: Je cosi prohnilého ve správě státu

Příspěvek od Vitus »

Vallun píše: 16. 3. 2023, 15:54
decentralizace (jež u nás podle mne existuje) v podstatě znamená přehodnocení základní samosprávní role (a to nejen investiční a dozorovací, ale právě rozhodovací) nižších územních celků včetně obcí ve vztahu ke státnímu aparátu jako takovému.
Tady nevím, co myslel slovy "ve vztahu ke státnímu aparátu jako takovému".
No chtěl jsem tím říct, že diskuse v zemích, kde faktická decentralizovaná samospráva (například na místní úrovni) neexistuje (respektive existuje pouze nominálně, tedy jmenuje se to "místní úřad pro to a to", ale ve skutečnosti je to "v tomto místě dislokovaná kancelář toho a toho ministerstva pro to a to") se opravdu vede ve směru, zda ten celý aparát ponechat centralizovaný (a to znamená, že nejen výkon je veden centralizovaně, ale i kontrola výkonu je možná jen na té centralizované, často jen nejvyšší úrovni) nebo zda určité kompetence vydělit z centralizovaného aparátu, a skutečně je předat na místní / obecní / okresní / krajskou úroveň. Asi úplně neumím přesně vyjádřit ty nuance, to by chtělo někoho, kdo rozumí jako modelům s fungující místní samosprávou (jako je například u nás), tak modulům s centrální správou bez místních samospráv, aby to dokázal lépe popsat :(.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Je cosi prohnilého ve správě státu

Příspěvek od Vallun »

midewiwin píše: 16. 3. 2023, 16:20Nevím, co se odehrává aktuálně, ale snad to nesměřuje k vynětí téhle kompetence z rukou státu.
To už fakticky vyňato dávno je...a ano, objevují se tendence počet stavebních úřadů ještě zvýšit...:/

Vitus: Aha, já v tom hledal subtilnější nuance vzájemných vztahů:) To cos, rozepsal je jasné a pochopitelné :)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18507
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Je cosi prohnilého ve správě státu

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Vitus píše: 16. 3. 2023, 16:35Asi úplně neumím přesně vyjádřit ty nuance, to by chtělo někoho, kdo rozumí jako modelům s fungující místní samosprávou (jako je například u nás), tak modulům s centrální správou bez místních samospráv, aby to dokázal lépe popsat :(.
Já myslím, že tam není nic subtilního. V centralisovaných zemích může reálně obec pramálo, starosta bude mít pramalé pravomoci (pokud vůbec je nějaký volený starosta či rada), ale řešit to bude nějaké "ministerstvo regionů a obcí", a pak případné agendy přímo úředníci ministerstev sedící na úřadech zřizovaných ministerstvy (tj. agendami se pak rozumí v širším smyslu třeba škola). Výsledkem je, že se nerozhoduje podle lokálních potřeb a podmínek, ale podle toho, co si myslí v hlavním městě.
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Je cosi prohnilého ve správě státu

Příspěvek od Vallun »

Ano...

Typicky ani neexistuje starosta, ale předseda místního národního výboru
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Sosacek
Příspěvky: 25734
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Je cosi prohnilého ve správě státu

Příspěvek od Sosacek »

I ten federovany system ma svoje aspekty. U nas treba obce dostavaji vetsinu penez z eraru, zatimco v USA z dani co si samy vyberou. Plati to i pro ctvrti a podobne. Ma to zajimave nasledky, treba zvysujici se nerovnost.
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Je cosi prohnilého ve správě státu

Příspěvek od Vallun »

No, erár nejsou nic jiného než daně... a obce daně nevybírají ani v USA, jde prostě o míru přerozdělení peněz...u nás je posílená solidarita, v USA je menší...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Sosacek
Příspěvky: 25734
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Je cosi prohnilého ve správě státu

Příspěvek od Sosacek »

Nevim cemu rikas obce, ale v USA vybiraji dane federalove, staty, counties (jak se tomu rika cesky jinak nez "hrabstvi"?) a urcite mesta - kazda vesnice asi ne, ale treba diskuse "jsem rad ze bydlim ve meste X protoze ma mensi city tax nez mesto Y" jsme rozhodne videl.
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Je cosi prohnilého ve správě státu

Příspěvek od Vallun »

To jo, ale to je i u nás:) Obce mají možnost si stanovit nějaký koeficient u daně z nemovitosti...

Ale to se bavíme o stanovení sazby daně, výběr daní, tzn. ten proces sběru peněz dělají jen státy a federální úřadu (pokud vím) ne samotná města...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
midewiwin
Příspěvky: 4816
Registrován: 18. 12. 2006, 09:56

Re: Je cosi prohnilého ve správě státu

Příspěvek od midewiwin »

Vallun píše: 16. 3. 2023, 16:43
midewiwin píše: 16. 3. 2023, 16:20Nevím, co se odehrává aktuálně, ale snad to nesměřuje k vynětí téhle kompetence z rukou státu.
To už fakticky vyňato dávno je...a ano, objevují se tendence počet stavebních úřadů ještě zvýšit...:/
Nejde mi o počet stavebních úřadů ani o jejich umístění. Jde mi o to, o čem jsi se sám zmínil: aby obec v roli stavebníka prošla normálně stavebním řízením jako každý jiný subjekt a aby rozhodnutí v tomto řízení nebylo v kompetenci samosprávy.
Čas neexistuje.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Je cosi prohnilého ve správě státu

Příspěvek od Vallun »

midewiwin píše: 16. 3. 2023, 19:43Jde mi o to, o čem jsi se sám zmínil: aby obec v roli stavebníka prošla normálně stavebním řízením jako každý jiný subjekt a aby rozhodnutí v tomto řízení nebylo v kompetenci samosprávy.
Formálně není, fakticky je - a pod tlakem Starostů to má nové stavební právo ještě posílit:(
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Odpovědět

Zpět na „Realita a pseudorealita“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů