Seriály - recenze, doporučení, varování

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Jerson »

Jediný nejsi,manželce jsem to také musel vysvětlovat.
Uživatelský avatar
Wolfus
Příspěvky: 1094
Registrován: 14. 8. 2009, 11:45

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Wolfus »

Mne sa uz od prvej serie pletu Mike a Will. Pridu mi podobni, aj ked asi nie su.

Prva cast stvrtej sezony dobra, velmi som ocenil Amigu 1000, na ktorej opravovala Dustinovi frajerka znamky 🙂
DrD (II), Pribehy Imperia
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Jerson »

Jen tedy dálkové hackování počítačů a úprava známek "v systému" mi v roce 1986 přijde jako slušné sci-fi :-)
Uživatelský avatar
Wolfus
Příspěvky: 1094
Registrován: 14. 8. 2009, 11:45

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Wolfus »

Jerson píše: 2. 6. 2022, 05:33 Jen tedy dálkové hackování počítačů a úprava známek "v systému" mi v roce 1986 přijde jako slušné sci-fi :-)
To ani neriesim. Podobne ako to, ze nemala zapojenu mys :)
DrD (II), Pribehy Imperia
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od MarkyParky »

Jerson píše: 2. 6. 2022, 05:33 Jen tedy dálkové hackování počítačů a úprava známek "v systému" mi v roce 1986 přijde jako slušné sci-fi :-)
Tak on je to dobový scifi trope, ne?
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Quentin »

MarkyParky píše: 2. 6. 2022, 10:48
Jerson píše: 2. 6. 2022, 05:33 Jen tedy dálkové hackování počítačů a úprava známek "v systému" mi v roce 1986 přijde jako slušné sci-fi :-)
Tak on je to dobový scifi trope, ne?
Skoro by se chtělo říct eighties esthetic trope :)

Obrázek

Ale vlastně souhlasím s Jersonem, že je lepší, když to drží uvěřitelné. Nemusí se nutně inspirovat každou 80's kravinou.
Za tento příspěvek děkují uživateli Quentin:
Passingby
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od MarkyParky »

Tak ono to není úplně mimo realitu.
Atari SX12 modem je rok 1987 a to je v podstatě zařízení na domácí použití.

Já po něm jako kluk hrozně toužil, nakonec jsem se dočkal až o nějakých 7 let později s modemovou kartou do PCčka.

Jasně, ta rozšířenost byla mizerná, takže spíš je tenhle aspekt přehnaný, zejména na straně té školy. Ale principiálně ta technologie k dispozici byla a movitější geek si ji mohl koupit, už to nebyla záležitost univerzit a hi-těch výzkumu.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Jerson »

Jenže děj čtvrté série se odehrává v roce 1986, pokud se nepletu (nebo v průběhu roku 87), takže není moc uvěřitelné, že si někdo pořídí modem a už za pár týdnů se dokáže dostat do vzdáleného školního počítače, (který bude navíc vypnutý) .

Vadí mi to hlavně proto, že v případě filmů v kině nebo v televizi a písniček na pozadí, které se v SR objevují, je časové zasazení natolik přesné, že by se podle toho možná dal určit i konkrétní den, nebo alespoň týden v historii, ve kterém se daný díl seriálu odehrává.
A najednou tam prsknou prvek, který je o pět a možná i deset let nehistorický, jak Panzerfaust v Dobyvatelích ztracené archy.
Uživatelský avatar
Passingby
Příspěvky: 1596
Registrován: 13. 10. 2021, 16:41

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Passingby »

Kdysi jsem četl Kukaččí vejce (Clifford Stoll, 1989), kde se popisuje hon na hackera, který podle Wikipedie probíhal někdy roku 1986. (Jestli jsem to dobře pochopil, šlo nejspíš o 1. podrobně zdokumentované sledování průniku hackera do systému a jeho činnosti. Jiné případy se odehrály i dřív a ve filmu byl nějaký vzdálený průnik do systému přes modem už v roce 1983 ve filmu War Games, ten bežel i česky jako Válečné hry.)

Nicméně...
How to send an "e-mail" (1984, z pořadu Database britské Thames TV u nás známé hlavně díky Mistru Beanovi...)

"It is a very simple connection to make..." -- "Extremely simple."

EDIT Upřesnění
A BONUS pro developery/kodéry/programátory... :D
Naposledy upravil(a) Passingby dne 2. 6. 2022, 16:08, celkem upraveno 1 x.
Verify you are a human.
It's just an overreaction. In a few months, nobody will remember the drama.
Jezus
Příspěvky: 2601
Registrován: 26. 1. 2018, 10:35
Bydliště: Brno

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Jezus »

A nebylo to "nabourání" prostě o tom, že se zdálky připojila do školní sítě, která právě vzhledem k těm počátkům byla v zásadě nezabezpečená a Dustin uhádl heslo?

Řešíme tedy co? Zda měl školní systém v té době známky na nějakém serveru a ten byl dohledatelný na prainternetu přes nějakou adresu? A zda mohla mít certifikovaná genia doma modem?

EDIT: Nebo nemohly být ty známky uloženy v nějakém centrálním školském registru pro daný region? S tím, že se tam lze připojit z dané školy, když znáte přihlašovací údaje a právě heslo... Nebo je na existenci něčeho takového moc brzo?
Uživatelský avatar
Passingby
Příspěvky: 1596
Registrován: 13. 10. 2021, 16:41

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Passingby »

V té době by už modemy pro 8-bitový domácí počítače mohly být "relativně" běžné (Commodore 64 se prodával od roku 1982) a dial-up taky. Jenomže dial-up většinou neznamenal připojení do internetu, ale zavolání na telefonní číslo modemu konkrétního počítače (který pak mohl být připojený do lokální sítě).

(Ale tohle fakt nepamatuju, navíc to byly USA v době, kdy se u nás na 1. máje chodilo v průvodech před rudejma tribunama a mávalo mávátkama... :-D )

EDIT Takže modem a vzdálený přístup k nějakýmu počítači klidně. Známky v počítači a přístupný ze sítě (ať už na tom počítači s modemem, nebo někde dál v lokální síti)? Kdoví...
Verify you are a human.
It's just an overreaction. In a few months, nobody will remember the drama.
Uživatelský avatar
Jarilo
Příspěvky: 1101
Registrován: 5. 6. 2009, 00:49
Kontaktovat uživatele:

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Jarilo »

stranger things 4
Pořád nemám dokoukano, e tohle byla tak skvělá scéna - https://youtu.be/4TIaA7hE8nU . Prostě takový klasický setup, dva znudění agenti, jeden při těle, opruz assignment, ale ok gradace z nuly na sto a týpek je zachrání a prostřílí se s nimi ven, suddenly a hero.
Za tento příspěvek děkují uživateli Jarilo tito uživatelé (celkem 3):
Jerson, Jezus, Resurrection
Hry hraju a ještě radši dělám - doma i v práci.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18507
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Sosacek píše: 1. 6. 2022, 09:17 V editoru neni, musis napsat [ spoiler = popisek] ehehehe [ /spoiler ]
popisek
ehehehe
Víte, že tady funguje:

Kód: Vybrat vše

[spoiler=popisek]ehehehe[/spoiler]
V editoru je, nebo musíš napsat:

Kód: Vybrat vše

[code][spoiler=popisek]ehehehe[/spoiler][­/code]
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Passingby
Příspěvky: 1596
Registrován: 13. 10. 2021, 16:41

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Passingby »

Genndy Tartakovsky's Primal
Lol, emerická akční blbost s logikou arkádové počítačové hry a geometrií, která občas peče na nějakou kontinuitu a fyziku (když má něco zapůsobit nebo vyhrát, je to velké, a když se to musí někam vejít, zázrakem se to mezi záběry zmenší a obráceně). Pralidi a opice sice používají nástroje na násadách a jsou schopní ledacos vyrobit, ale mluvit neumí a akorát ryčí a hýkají. Na konci (spoiler, sorry) to používají jako kontrast mezi primitivními divochy a civilizací, takže je zajímavý, že to autorům v dnešní době prošlo...

Dá se na to koukat? Jasně: kresba, pozadí a animace parádní, akční scény jsou pořádně akční, pořád se něco děje, hlavy a střeva lítají na všechny strany, děj většinou ubíhá svižně a táhnout se začíná až ve druhé půlce, která je ale pro změnu trochu do horroru a do fantasy...

Pro děcka je človíček, který řeší technologické problémy, dělá si hypotézy a prototypy, verifikuje je a iterativně vylepšuje řešení, a pro dospělý Primal, kde se pračlověk nasere, všechno rozseká na kaši a je vyřešeno.

Hra podle toho kupodivu ještě není, i když dost scén vypadá, že jsou přesně na to nachystaný, a 2. série by mohla jít do éteru teď na konci července. První končí cliffhangerem, takže načasování skoro ideální. Zbytečného historizmu se bát netřeba, podle traileru to vypadá, že pan Oštěp s paní T. Rexovou se tentokrát budou řezat s plus mínus Egypťanama, Piktama a Babylóňanama nebo Asyřanama...

(Sepsal jsem to jenom proto, že ten kontrast proti českému O človíčkovi je takový... zajímavý...)
Za tento příspěvek děkují uživateli Passingby:
Jezus
Verify you are a human.
It's just an overreaction. In a few months, nobody will remember the drama.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18507
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Jezus píše: 31. 5. 2022, 11:54Bylo to cizí těžko pochopitelné - v první sérii prakticky jen nějaká cizí šelma, pak hivemind... a teď humanoidní protivník, co připomíná Nightwalkera? Sice tam s tou úlovou myslí počítám, ale prostě oproti předchozímu výrazně slabší.
Tohle je za mě nejslabší část celé série a je to přesně to, na co tu několikrát v různých souvislostech nadával Argo. Polidštění monstra. V první řadě byl monstrem celkem klasický démon či drak, v druhé a třetí téměř lovecraftovská bytost, božstvo z cizí dimense. Čtvrtá série nám odhaluje, že to není božstvo z cizí dimense, ale dětičko, které se nedokázalo naučit, že se mouchám nemají trhat křidélka. Za vším hnusným stojí člověk. Jako jasně, ono to tak na světě jest, ale tyhle seriály sledujeme i proto, abychom si nalhali, že existuje i nějaké to transcendentní kosmické zlo :>;o)
Posun charakterů nevnímám tak jednoznačně pozitivně.
Chápu, co tu říká Jerson, lidi se odcizují, zejména v tomhle věku a když se dlouho nevidí. Na druhou stranu bych tady čekal, že to nebude tak silný motiv, protože postavy spolu mají naprosto výjimečnou vazbu přes mimořádně silné a unikátní trauma.
Jestli tohle má být připomínka Kinga, tak nevím.
Kingovské mi to přijde dost v tom smyslu, že co jsem z Kinga četl, tak hlavní vyprávění bylo vždycky cesta k jakési sociální kritice a nejhnusnější mi tam taky přišli vždycky lidi. Paralela s "It" se zde velice velmi nabízí (někdo by mohl říci, že je to v podstatě velmi volný remake, těch společných námětů je fakt strašně moc) a tam to přímo sálalo. Ale zase na druhou stranu je potřeba přiznat, že jsou v tom Stranger Things konsistentní a drží si originalitu, protože vlastně velký rozměr v tom hraje roli individuální vyrovnávání se s traumaty - každá postava tam dříve nebo později má nějakou osobní tragédii (v původním slova smyslu) a musí se s ní vyrovnat. Dává tak nějak smysl, že i hlavní záporák je původně vlastně člověk, byť se mi to nelíbí.

Ale musím říci, že mě zklamalo, že nešli víc do nějakého podvratna, protože v poslední sérii zejména k tomu byla krásná příležitost v postavě Jasona. Jason je zkratkovitým zosobněním amerického maloměstského pámbíčkářství (které USA v brzké době nejspíš zatáhne na cestu fašismu), ale v kontextu fikčního světa ta kritika tak dobře nefunguje. Protože Jason má v zásadě pravdu. Město Hawkins je v podstatě prokleté a v podstatě v něm skutečně řádí Ďábel - strašlivě mocná padlá bytost z temné dimense, která krade lidské duše, aby spustila Armageddon, a ano, členové Hellfire klubu s tím mají zatraceně hodně společného. Říkal jsem si, že by bylo fajn, kdyby Jason vystupoval v páté sérii jako nějaký paladinoidní vůdce odporu proti hordám z Upside-Down. Taky jsem si říkal, že když měl konfrontaci s Nancy v obchodě se zbraněmi, že to byla příležitost dostat ho na správnou stranu, protože už vlastně v podstatě , co se děje, ale nikdo mu pořádně nevěří, takže nějaké "Jasone, máš pravdu, jen ti unikají detaily" (o tom, že Hellfire za to nemůže, nikoliv o tom, že Vecna není ďábel, ale pokažený vládní experiment) by mohlo teoreticky mít velký účinek.
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů