Váš názor na {insert problem here}

Obecné diskuze nezávislé na herním systému či světě.
Odpovědět
Uživatelský avatar
skew
Příspěvky: 2519
Registrován: 30. 1. 2008, 18:25
Kontaktovat uživatele:

Váš názor na {insert problem here}

Příspěvek od skew »

Manuál k použití:
  • Postněte nějaký problém, záležitost, nebo třeba nějakou osobní zkušenost z některé vaší hry.
  • Zeptejte se na názor ostatních na danou věc.
  • Reagujte na otázky ostatních.
  • Pointou každopádně je, že daná záležitost nemá potenciál uživit samostatnou diskusi - tohle téma má zastřešovat právě ty témata, kvůli kterým vám ani nestojí za to zakládat vlastní, protože by pravděpodobně shořela jako papír.
  • Pokud se jak na potvoru diskuse rozproudí, asi nebude od věci odstřihnout ji do samostatného tématu (nebo preventivně založit nové).
Where thou'rt cut off upon thy neck, kind brother, the falling of one head lifts up another.

I know this, which I never learnt in schools, the world's divided into knaves and fools.
Uživatelský avatar
Antharon
Příspěvky: 6886
Registrován: 24. 10. 2007, 16:33
Bydliště: Šenkvice

Re: Váš názor na {insert problem here}

Příspěvek od Antharon »

Ja som prave dopozeral nejaky podcast s mercerom a brennanom a tam tieto terminy len tak lietali. Akykolvek vlastny input bol homebrew, setting kde sa postave moze nieco stat bol grimdark (ako sa stalo ze grimdark uz nie je iba warhammer 40k?). Oh a imitovanim hlasov urazas ludi. Nie je to len rasizmus a nacionalizmus, ale najnovsie aj classizmus. To je napriklad ak hlupych ludi dabujes ako redneckov...
Moaaaar!!!! - [móur] - The provided level of material relevant to my interests is insufficient to meet my personal required needs.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20869
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Váš názor na {insert problem here}

Příspěvek od Markus »

Oficiální produkty se hrajou od prapočátku věků, a přesto se lidi zvládali bavit bez toho termínu. Tak proč se objevil teď nově?

(Streeeeeeamy, streeeeeamy)
Uživatelský avatar
KDolecek
Příspěvky: 921
Registrován: 2. 11. 2008, 18:38

Re: Váš názor na {insert problem here}

Příspěvek od KDolecek »

V inzerátech se s tím potkávám nejčastěji. V diskuzích o vlastní tvorbě občas. Na streamech (já) vůbec.
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Váš názor na {insert problem here}

Příspěvek od Log 1=0 »

Markus píše: 9. 2. 2023, 15:13 Tak proč se objevil teď nově?
Protože ho teď nově někdo vymyslel. Lidé zvládali ten dlouhý opis, objevila se jednoslovná alternativa, tak ji začali používat. Já nevidím tu záhadu.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
Jiron
Rytíř
Příspěvky: 2321
Registrován: 16. 10. 2004, 16:34

Re: Váš názor na {insert problem here}

Příspěvek od Jiron »

Ve wargamingu se to používá docela dlouho, většinou v případech kdy si hráči vyrábí scénáře. V takových případech jsem si zvyknul se takovým věcem vyhýbat protože: "Hele udělal jsem tady parádní scénář. Tady mám opevněné kulometné hnízdo a ty máš dvojnásobek pěchoty a budeš na něj útočit. Ne techniku nemáš. Ani cover. Bude to skvělá hra!"

Další věc je, že DnD zažilo za Covidu boom a zároveň svými masivními kampaněmi přivedlo spoustu NOVÝCH hráčů. Spousta z nich nevěděla jak celou věc uchopit a tak si řekli, že nejlepší bude kupovat moduly od WotC. A nikoho vůbec nenapadlo něco vymýšlet, když můžeš jet podle "officiálního" obsahu. Tím spíš když vznikají celé streamy, které se zabývají třeba recenzováním jednotlivých produktů z pohledu hráčského zážitku (někde jsem to viděl... důkazy po mě nechtějte).

Podle mě pak takoví hráči přistupují k neposvěcenému obsahu s jistou nedůvěrou, protože ho nepřipravil "profesionál".
Za tento příspěvek děkují uživateli Jiron tito uživatelé (celkem 2):
Markus, Antharon
Jeden moudrý muž kdysi řekl: "To, ze mas na něco právo, neznamená ze nejsi č***k, když to uděláš."
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2664
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: Váš názor na {insert problem here}

Příspěvek od Vitus »

Markus píše: 9. 2. 2023, 15:13 Oficiální produkty se hrajou od prapočátku věků, a přesto se lidi zvládali bavit bez toho termínu. Tak proč se objevil teď nově?

(Streeeeeeamy, streeeeeamy)
Nemám na tohle žádný link ani důkaz, ale jsem si jist, že osobně jsem s termínem "homebrew" setkal daleko před 5e a dokonce ještě před 3.5e. Jestli čtu správně wiki (https://en.wiktionary.org/wiki/homebrew), tak to určitě vzniklo mimo herní komunitu a dostalo se to do ní přes nějakou terciární hobby sféru (zmiňují vysloveně amatérské rádio, tam zcela vidím ten postup toho slovo od rádioamatérů přes společnou styčnou plochu (studenti a další mládežníci) do RPG komunit). V podstatě je to termín odpovídající třeba našemu "podomácku". A klidně může být "podomácku udělaný setting" (např. Achtward, ve kterém hrajeme), či "podomácku udělaný modul" (např. jako něco, co jsem si začal dělat pro Achtward, ve kterém hrajeme :)).

Nevidím na tom termínu nic urážlivého ani kontroverzního...
Za tento příspěvek děkují uživateli Vitus:
Pieta
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Váš názor na {insert problem here}

Příspěvek od York »

Markus píše: 9. 2. 2023, 15:13 Oficiální produkty se hrajou od prapočátku věků, a přesto se lidi zvládali bavit bez toho termínu. Tak proč se objevil teď nově?

(Streeeeeeamy, streeeeeamy)
To je podobný, jako že autoři videí o nějaký hře jsou "content creatoři". Zřejmě ve volnym čase zaskakujou za vývojáře, nebo tak něco...
Uživatelský avatar
Rillae
Příspěvky: 490
Registrován: 9. 8. 2018, 11:37
Bydliště: Waterdeep

Re: Váš názor na {insert problem here}

Příspěvek od Rillae »

Markus píše: 9. 2. 2023, 14:22 Jdu si vylít srdíčko i sem.

Proč sakra existuje termín homebrew?

Můžete mi prosím potvrdit, že to pochází od hráčů páté edice?
Ne. V DnD se homebrew (jako rozšířenej výraz, jinak homebrew věci se pochopitelně hráli mnohem dřív, už od dob prvního ODnD) objevuje v dobách 3e. A nevymezuje vlastní úpravy (nejenom setting, ale featy, classy, kouzla... cokoliv) nejen proti "bohy" (WotC) oficiálním materiálům, ale i proti veškerejm 3pp publikovanejm materiálům. Ber to jako vyjádření pro: "takhle hrajeme, takhle se nám to líbí, takhle nám to vyhovuje.... a s největší pravděpodobností je to broken, protože chybí důkladný testování, ale who cares?:)
Za tento příspěvek děkují uživateli Rillae tito uživatelé (celkem 2):
Mag, Markus
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20869
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Váš názor na {insert problem here}

Příspěvek od Markus »

Vitus: Zeptal jsem se, odkud se vzala fóra, a tys mi odpověděl, že od starých Římanů. 8) :>;o)
Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6644
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Váš názor na {insert problem here}

Příspěvek od boubaque »

Mě fascinuje, že nikdo prostě nepoužije tu lupičku vpravo nahoře a nezadá si tam slovo "homebrew".

V roce 2006 na Fóru zjevně pevně spojeno se systémem (pravidly), ale už 2008 to Sammael použil vzhledem k settingu.

Jinak čistě z paměti (která mě může mást) potvrzuju Rillae, to slovo taky znám ještě z dob, kdy jsem nebyl na Fóru (2006). Zcela určitě se používalo už v době prvních dobrodružství pro 4e.
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
Sosacek
Příspěvky: 25732
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Váš názor na {insert problem here}

Příspěvek od Sosacek »

To je zajimave.

Ja jsem to slovo v anglofonni dnd sfere (*) slysel nejvic v kontextu domacich ras a povolani. Vetsinou pejorativne v duchu "nasel jsem si na netu classu / rasu a chci ji hrat, a je znacne podezrela". Mene casto jsem to zaslechl u monster, kdyz dnd gmove meni staty monster, protoze hraci je maji naucene.

O settingu jsem to nikdy nikoho rict neslysel.

(*): /r/dndmemes
But nobody came.
Uživatelský avatar
Corny
Příspěvky: 1733
Registrován: 4. 10. 2021, 11:13

Re: Váš názor na {insert problem here}

Příspěvek od Corny »

Mě asi připadá poměrně logické a samozřejmé, že lidi chtějí upozornit a rozlišit, když se řekne
a) "Hrajeme DnD 5E", z čehož adresát pochopí, že se hraje více méně dle oficiálních pravidel, takže pokud například má jít hrát s takovouto skupinou a už 5E sám umí, tak je ready;
b) "Hrajeme Homebrew DnD 5E", z čehož adresát pochopí, že se hraje podle něčeho, co z 5E pravidel sice vychází, ale už ve větší než malé míře jde o nějakou specifickou úpravu pravidel.

Například pokud já bych měl zájem si jít zahrát DnD 5E, tak první, co udělám je, že odfiltruju jakékoliv "Homebrew".
"Nadšený kontrarián."

Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.
Uživatelský avatar
Antharon
Příspěvky: 6886
Registrován: 24. 10. 2007, 16:33
Bydliště: Šenkvice

Re: Váš názor na {insert problem here}

Příspěvek od Antharon »

Ako pisal jiron, mne to tiez evokuje hlavne wargaming a celkovo sa to spaja s upravami herneho systemu. Vlastny herny svet by som ked uz tak nazyval custom

Edit: upravene meno
Naposledy upravil(a) Antharon dne 10. 2. 2023, 04:04, celkem upraveno 1 x.
Moaaaar!!!! - [móur] - The provided level of material relevant to my interests is insufficient to meet my personal required needs.
Sosacek
Příspěvky: 25732
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Váš názor na {insert problem here}

Příspěvek od Sosacek »

Antharon píše: 9. 2. 2023, 23:20 Ako pisal dalcor
To neni dalcor.
Za tento příspěvek děkují uživateli Sosacek:
Antharon
But nobody came.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20869
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Váš názor na {insert problem here}

Příspěvek od Markus »

Děkuji všem za podnětnou diskuzi na blbou otázku. :)
Odpovědět

Zpět na „O hraní obecně“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 1 host