Investování, burza a hazard

O lidech, o vztazích, o politice, o názorech, o opicích a o ufonech.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Jezus
Příspěvky: 2601
Registrován: 26. 1. 2018, 10:35
Bydliště: Brno

Re: Investování, burza a hazard

Příspěvek od Jezus »

Tak to já zase v obecné rovině docela cítím, že co provozuje stát je neefektivní a často trafikoidní. Příkladem budiž ta česká pošta, kdy ano, základní rozvážka dopisů nemůže být soukromá a klidně ji budu dotovat, ale kurňa proč všechny ty balíčkovny a PPLky krásně fungují (a vydělávají), ale balík od pošty je peklo? Odpovědí je státní řízení a nedostatečný kapitalismus .-D

Jinak teda oprava k tomu Budvaru: Kolik vydělává na zisku (tečka). Dividenda je u státního podniku samozřejmě blbost, Budvar není akciovka z většiny držená státem (jako ČEZ). V úvaze lze ještě zapřemýšlet o tom, že část zisku by hypoteticky stát vybral na daních, i kdyby Budvar vlastnil někdo jiný... ale myslím, že chápete, kam ta hlavní teze míří a jestli má vůbec cenu uvažovat o prodeji.

Za mě, i když obecně je stát hrozný hospodář, tak Budvar je dost možná jedna z mála výjimek. Tak proč ji ničit, když ty soukromé molochy umí být taky pěkné svině (zdravíme nejen Agrofert)? Navíc strategické zdroje má stát alespoň z nějaké části držet (viz ČEZ). A co je v České republice strategičtější surovina než pivo? :-) (Já teda Budvar nepiju, ale v záloze ho mít chci ;-) ).
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4575
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: Investování, burza a hazard

Příspěvek od ShadoWWW »

Jezus píše:Jestli máš pocit, že vyplnění dotazníku ke sčítání lidu bylo na maturitu
To byla jazyková hyperbola. Ale jinak srovnej uživatelskou přívětivost tohoto a tohoto.
i nějaký ekonomický argument, ne jen obecné plky a spekulace.
Proč hned ty urážky? Argumenty jsem uvedl hned několikrát.
a my bychom se mohli hádat, jestli
Na fórum chodí slušní lidé diskutovat, ne se hádat a urážet.
Dluhová zeď a strašení Řeckem? WTF?
Tady
Tady
Tady
Tady
(A tak by šlo ještě hodně dlouho pokračovat.)
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Corny
Příspěvky: 1734
Registrován: 4. 10. 2021, 11:13

Re: Investování, burza a hazard

Příspěvek od Corny »

Log 1=0 píše: 9. 5. 2023, 22:14 Pokud to zároveň povoluje jiným, tak je tento argument čistým pokrytectvím.
Já teda asi taky nějak nevidím nic pokryteckého na tom, že je v pohodě, když stát dovoluje třeba prodávání sexuálních služeb ale neprovozuje nevěstince, dovoluje lidem chlastat ale neprovozuje hospody a dovoluje lidem kouřit ale nevyrábí sám cigarety O_o

Je kapánek rozdíl mezi tím dovolovat určité jednání, protože nedosahuje takové společenské nevhodnosti a nebezpečnosti, aby jej společnost skrze stát zakazovala ostatním či omezovala, ale zároveň jej společnost nepovažuje za natolik žádoucí, aby jej skrze stát provozovala či podporovala.
Fritzs píše: 10. 5. 2023, 12:43 Nějak nevidím důvod domnívat se že soukromý sektor je nutně lepší správce než státní sektor. Protipříklady známe
Ono je hodně na uvážení, co znamená "lepší". Soukromý sektor a veřejný sektor mají jiné priority, způsoby dosahování cílů atd. Veřejnému sektoru taky neprojde zdaleka tolik, co sektoru soukromému za účelem dosažení maximálního zisku. Veřejný sektor na druhou stranu obvykle nepůjde po zisku tak moc na úkor ekologie, svých zaměstnanců a veřejného zájmu. Takže záleží na tom, které cíle a způsoby jejich dosažení považuješ za "lepší" z hlediska dobré správy. Ostatně je to jeden z důvodů, proč to, že je někdo potenciálně úspěšný podnikatel, je Úplně na houby kvalita z hlediska toho, zda je týž jedinec vhodný na to vést stát nebo nějakou jeho složku.
"Nadšený kontrarián."

Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Investování, burza a hazard

Příspěvek od Argonantus »

Sosáčku, ty jsi fakt nemocný člověk.
Není ti zjevně pomoci.
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4575
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: Investování, burza a hazard

Příspěvek od ShadoWWW »

Embracer Group spadla hodnota akcií na Nasdaqu za poslední týden o 40 %, za poslední rok klesly o 72 %. Kromě toho, že vlastní Warhorse, tak vlastní i práva na Pána prstenů (která nedávno odkoupili od ME Enterprises). Podle mě nákup jejich akcií je teď zajímavá příležitost na dlouhodobé držení.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Jezus
Příspěvky: 2601
Registrován: 26. 1. 2018, 10:35
Bydliště: Brno

Re: Investování, burza a hazard

Příspěvek od Jezus »

ShadoWWW píše: 26. 5. 2023, 11:00 Embracer Group spadla hodnota akcií na Nasdaqu za poslední týden o 40 %, za poslední rok klesly o 72 %. Kromě toho, že vlastní Warhorse, tak vlastní i práva na Pána prstenů (která nedávno odkoupili od ME Enterprises). Podle mě nákup jejich akcií je teď zajímavá příležitost na dlouhodobé držení.
Prosím tě, chtěl jsem se zeptat... koupil jsem ty akcie v pondělí a mám tam teď zhodnocení asi 23 %. Jak dlouhé by to dlouhodobé držení podle tebe mělo být? Do pátku? :-D

Samozřejmě je vtipkuju, ale chtěl jsem poděkovat za zajímavý typ :-)
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18507
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Investování, burza a hazard

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Přes co tyhle srandy kupujete?
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Jezus
Příspěvky: 2601
Registrován: 26. 1. 2018, 10:35
Bydliště: Brno

Re: Investování, burza a hazard

Příspěvek od Jezus »

Já používám Degiro. Doporučila mi ho kamarádka, když jsem chtěl asi tři roky zpátky koupit trochu toho Čezu... Časem jsem zjistil, že úplně jiný kamarád přes něj taky "hazardí", takže to asi nebude nejhorší platforma.

Plus investuju i do nějakého indexového fondu na způsob S&P500. To už přes banku, ať nemám investice jen v nějaké "aplikaci", jak to pojmenovával Vávra :-)
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4575
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: Investování, burza a hazard

Příspěvek od ShadoWWW »

Jezus: Gratuluju! Toto je* zlatá husa. Očekávám výnos ve vyšších stovkách procent. Jako riziko vidím, že by prodali práva na Pána prstenů (ne že to budou licencovat, to naopak výnos zvýší, ale že by ta práva skutečně prodali). Osobně ale nečekám, že by to udělali dřív jak za 10 let, spíš dost dobře se jich nezbaví do konce našich životů. Předchozí majitel MEE se jich zbavil až letos, a to je nakoupil ještě od J. R. T. Tolkiena. Osobně hodlám část pozice odprodat tak za 10 let (protože "co kdyby") a zbytek si podržet o hodně dýl.

--------------
*respektiva byla v době, kdy jsem o tom tady psal. Teď už bych to kvůli krátkodobým výkyvům nekupoval.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4575
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: Investování, burza a hazard

Příspěvek od ShadoWWW »

ČNB vypne DSTI.

Jako slyšel jsem nějaké zvěsti už pár týdnů naspátek, ale nevěřil jsem, že by byl guvernér takový [hodně neslušné slovo], že by se k tomu odhodlal. Jako co tam za ty slovky tisíc měsíčně dělá?! Ani za rok nedokázal nastavit úrok nad jádrovou inflaci, akorát čumí do blba a říká, že to "bedlivě sledují". Akorát [hodně neslušné slovo].

No chudáci ti, co si dosud nekoupili byty. Mají na to pár posledních týdnů. Brzy nás kvůli tomuto kroku čeká fakt razantní zvýšení cen nemovitostí a s tím spojená vysokohorská inflace. Bude to tóčo. :(
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4575
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: Investování, burza a hazard

Příspěvek od ShadoWWW »

Na začátku roku jsem nakoupil část portfolia BTC. Dnes jsem se všech BTC zbavil. Původně jsem to viděl jako střednědobou investici s odprodejem půlky pozice na 40k.
Teď po problémech s Coinbase ale už BTC nevěřím. Americký regulátor klepe na dveře. Prodávám se ziskem, ale BTC mě zklamal. Určitě tu bude dál, ale já v něm budoucnost pro sebe už nevidím.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Jezus
Příspěvky: 2601
Registrován: 26. 1. 2018, 10:35
Bydliště: Brno

Re: Investování, burza a hazard

Příspěvek od Jezus »

Pozor na investiční událost roku. Na burzu jde výrobce miliard čipů
Seznam Zprávy píše:Na americkou burzu ve čtvrtek vstoupí přední výrobce čipů Arm. Své akcie nabídne na trhu v době, kdy řada investorů téměř nemluví o ničem jiném než o umělé inteligenci a polovodičích. Firma očekává, že se na tomto trendu sveze.
Co na to říkáte? Čipy jsou budoucnost, ne? Jestli to správně chápu, tak ARM čipy sice přímo nevyrábí, ale "jen" navrhuje, ale v tom je největší přidaná hodnota + s nástupem AI bude pořád, co navrhovat...

Na druhé straně v článku se píše, že málokterá firma překonala cenu při úpisu. Navíc se bojím, že to raketově vyletí a pak šíleně spadne (pokles amerických akcií se v závislosti na krocích FEDu docela očekává a jestli spustí splaskávání bubliny kolem AI...).

Nevím, jestli se mi na tom chce nějak spekulovat, tím spíš krátkodobě, ale určitě je to zajímavé téma :-D
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Investování, burza a hazard

Příspěvek od Vallun »

Přesně - obrovská šance pro mikrotransakce...ve smyslu časovém...pokud na to máš systém (zdravíme Karla Janečka...) jinak je to otazka...spíš se připravit pokud bude pokles...středně době imho vcelku porostou...ale já o tom vím houby:(
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Wolfus
Příspěvky: 1094
Registrován: 14. 8. 2009, 11:45

Re: Investování, burza a hazard

Příspěvek od Wolfus »

ARM je typ architektury, nevedel som, ze je aj taka firma 🤔 Kazdopadne vdaka Apple a mobilom su ARM SOC ziadane a len tak lahko neprestanu byt, takze by to mohlo byt zaujimave. Teda podla toho, co za firmu to vlastne je 🙂
DrD (II), Pribehy Imperia
Sosacek
Příspěvky: 25735
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Investování, burza a hazard

Příspěvek od Sosacek »

ARM koupila Softbank tj. Saudove, zkusili ho prodat Nvidii, ale zatrhli jim to regulatori, tak zkousi ziskat neco zpatky tim ze udelaji IPO.

Ja bych v tom moc dobrou partii nevidel, ale nevim.

EDIT: long story short, ARM je jedna ze dvou vykonnych architektur modernich general-purpose CPU - ta druha je x86/amd64. Zatimco efektivni x86/amd64 z duvodu patentu vyrabi pouze Intel a AMD, ARM CPU nevyrabi a misto toho prodava licence. Ruzni typci si pak vyrabi CPU sami, obvykle nejak vylepsene - svoje verze ma Apple, Amazon a Samsung, Cina jich ma taky nekolik.

Ty nejlepsi implementace ARMu vznikaji tak, ze si nekdo koupi licenci a pak ji roky vylepsuje (jako Apple a Amazon), ty kdy nekdo vezme licenci a vyrobi to bez dalsiho vyzkumu nejsou nic moc, coz porad drzi monopol na dobra CPU

Ted se hodne mluvi o architekture RISC-V, ktera je open a nepotrebuje zadnou licenci. To ma svoje vyhody, protoze clovek muze zacit vyrabet rozumne CPU bez toho, aby potreboval svoleni nejake zapadni korporace a spousta vyzkumniku je z toho nadsena. Na druhou stranu je z toho nadsena Cina, protoze ty z hlediska efektivnich CPU Zapad drzi za koule.
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Odpovědět

Zpět na „Realita a pseudorealita“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host