Depresárium

Diskuze na neherní témata.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
Cor
Příspěvky: 1190
Registrován: 26. 3. 2013, 10:10

Re: Depresárium

Příspěvek od Cor »

A jsi si jistý, že to scam nebyl a opravdu to šlo do státní pokladny? V ČR bych takovou zprávu čekal spíš regulerní poštou nebo do datovky, určitě ne emailem...
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12358
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: Depresárium

Příspěvek od Ecthelion »

strucky píše: 24. 1. 2023, 10:14 Nevím jak u vás, ale v Česku jde na čestné prohlášení televize z poplatků odhlásit. Rádio ale ne, to je všude, v autě, mobilu, atd.
V Nemecku se taky neodhlasis.
Slepi a hlusi plati pulku, protoze muzou konzumovat pouze zvuk nebo pouze obraz, tedy jen polovinu vysilani.
Hluchoslepi neplati.
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
Antharon
Příspěvky: 6886
Registrován: 24. 10. 2007, 16:33
Bydliště: Šenkvice

Re: Depresárium

Příspěvek od Antharon »

Cor píše: 24. 1. 2023, 11:46 A jsi si jistý, že to scam nebyl a opravdu to šlo do státní pokladny? V ČR bych takovou zprávu čekal spíš regulerní poštou nebo do datovky, určitě ne emailem...
Ano, lebo statna pokladnica ma take hrozne divne cisla uctu
Moaaaar!!!! - [móur] - The provided level of material relevant to my interests is insufficient to meet my personal required needs.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22590
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Depresárium

Příspěvek od Jerson »

Ať mi ještě někdo vykládá, že Japonci nechtějí být v konverzaci nezdvořilí, nebo dokonce že se vyhýbají ponižování diskusního partnera.
Kdykoliv se na něco zeptám, protože ještě stále neznám správné postupy, dostanu několik otázek, na které občas znám, občas neznám odpověď, přičemž japonský kolega nebo šéf se tváří, že bych je rozhodně znát měl.
Takže prakticky každý rozhovor s nimi je jako být vyvolán ve škole ke zkoušení namachrovaným profesorem matematiky, který si myslí, že neexistuje nic důležitějšího než jeho předmět.
To že se mi v japonštině posmívají, jak jsem hloupý a nezvládám zadané úkoly (které mi nevysvětlí, podle německého šéfa proto, že by vysvětlováním uráželi mou inteligenci, takže na zadání musím přijít sám), to už beru jako drobnost, které se snažím nevšímat.
Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6644
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Depresárium

Příspěvek od boubaque »

Tak jim řekni, že chceš to zadání, a trvej na tom. Když jsou nezdvořilí oni, tebe to, řekl bych, uuž taky nezavazuje.
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10160
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: Depresárium

Příspěvek od ilgir »

Tak ona ta pověstná japonská zdvořilost bude něco jako ta pověstná americká vstřícnost. Je to prostě naučený postup jednání, ale jen slupka, která skutečnu povahu zakryje jen na okamžik.
Za tento příspěvek děkují uživateli ilgir:
MarkyParky
Uživatelský avatar
Fritzs
Příspěvky: 6292
Registrován: 9. 5. 2005, 21:47
Bydliště: Brno

Re: Depresárium

Příspěvek od Fritzs »

Jerson píše: 1. 2. 2023, 21:37 Ať mi ještě někdo vykládá, že Japonci nechtějí být v konverzaci nezdvořilí, nebo dokonce že se vyhýbají ponižování diskusního partnera.
To je tím, že tě nepovažují za partnera ale za rasově méněcenného slovana.
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2664
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: Depresárium

Příspěvek od Vitus »

Jerson píše: 1. 2. 2023, 21:37 Kdykoliv se na něco zeptám, protože ještě stále neznám správné postupy, dostanu několik otázek, na které občas znám, občas neznám odpověď, přičemž japonský kolega nebo šéf se tváří, že bych je rozhodně znát měl.
S dovolením vynechám tu poznámku o tom, jak se kdo tváří (neumím posoudit), ale tohle si myslím je příklad určitého (kulturního?) rozdílu v přístupu k učení, protože pokud někoho chcete něco naučit, pak:
- buď mu přímo řeknete, co a jak má udělat (běžný přístup v Evropě nebo třeba v Americe)
- nebo se ho na to snažíte navést otázkami, navazujícími na to už by měl znát, aby na to sám přišel (nejsem si jist, jak se tomuhle říká, v Evropě je to velmi menšinový způsob učení, ale všimnul jsem si, že u velké části Japonců je docela rozšířený)

Ten první má oproti druhému výhodu v tom, že to je je rychlé (ale nezaručuje pochopení naučeného naučeným, tedy zda se to jen mechanicky "nenamemoroval") to druhý sice trvá dlouho a může být pro toho, kdo se to má naučit, náročný (mentálně), na druhou stranu díky "aha"-efektu vytváří daleko hlubší paměťovou stopu a často má jako efekt i jisté momentum ve směru sebeučení se v daném směru. Tedy jde o efektivitu krátkodobou, bez zaručené trvalosti (první model) a dlouhodobou, se zvýšenou pravděpodobností trvalých znalostí (druhý model).

Nejsem na tohle expert (to by asi chtělo někoho, kdo se tomu věnuje), píšu pouze z vlastní (a místy bolestivé) zkušenosti. :D
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2664
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: Depresárium

Příspěvek od Vitus »

ilgir píše: 2. 2. 2023, 08:27 Tak ona ta pověstná japonská zdvořilost bude něco jako ta pověstná americká vstřícnost. Je to prostě naučený postup jednání, ale jen slupka, která skutečnu povahu zakryje jen na okamžik.
Moje osobní teorie je, že to je obranný (self-preservation) reflex jejich kultury - pokud se na malém teritoriu nahromadí velké množství lidí, co začnou soupeřit o každou píď prostoru a každý ždibec zdrojů, pak (aby se navzájem nepozabíjeli), měli historicky dvě alternativy:
- buď se obrátit směrem ven a tak nějak postupně narazit na své limity (většina starověkých říší) nebo ovládnout celou planetu, rozparcelovat si ji a pak se stejně pozabíjet mezi sebou (post-středověká Evropa, přes koloniální říše až po epické vyvrcholení ve dvou světových válkách)
- nebo se obrátit směrem do sebe, nastolit velice opatrnou společenskou rovnováhu, ve které chodíte kolem sebe po špičkách a snažíte se ostatní co nejméně omezit, což se pak nutně musí projevit i přehnanou zdvořilostí (Japonsko)

:wink:
Jezus
Příspěvky: 2601
Registrován: 26. 1. 2018, 10:35
Bydliště: Brno

Re: Depresárium

Příspěvek od Jezus »

Já jen poznamenám, že z filmů a seriálů (! ano, cenný zdroj $D ) mám dojem, že jednání nadřízeného s podřízením v japonské korporaci připomíná dynamiku zkoušený žák-učitel matematiky dost často a zdvořilost se tam projevuje jen v titulovaní (u nás bys řekl v tom, že ti vykají) a snaze tu dominanci, případně ponižování zabalit do kultivovanějších frází...

Jinými slovy, já bych zdvořilost čekal jen jako kultivovaný projev, nikoli obsah. Ale jak říkám, vím o tom vlastně prd, jen jsem nikdy neměl dojem, že by měli být Japonci opravdu zdvořilí (nebo dokonce milí!) na ty, které mají v hierarchii pod sebou :-)
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2664
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: Depresárium

Příspěvek od Vitus »

Jezus píše: 2. 2. 2023, 12:31 Já jen poznamenám, že z filmů a seriálů (! ano, cenný zdroj $D ) mám dojem, že jednání nadřízeného s podřízením v japonské korporaci připomíná dynamiku zkoušený žák-učitel matematiky dost často a zdvořilost se tam projevuje jen v titulovaní (u nás bys řekl v tom, že ti vykají) a snaze tu dominanci, případně ponižování zabalit do kultivovanějších frází...
V těch filmech a seriálech se dost přehání (například Strach a chvění, doporučuji shlédnout už jen proto, že to je evropsko-japonský film a tedy si z toho dělá legrace skutečně nekorektně), takže bych to bral trochu s rezervou.
Jezus píše: 2. 2. 2023, 12:31 Jinými slovy, já bych zdvořilost čekal jen jako kultivovaný projev, nikoli obsah. Ale jak říkám, vím o tom vlastně prd, jen jsem nikdy neměl dojem, že by měli být Japonci opravdu zdvořilí (nebo dokonce milí!) na ty, které mají v hierarchii pod sebou :-)
Ve skutečnosti je Japonsko natolik velké a různorodé, že to závisí nejen firma od firmy, ale i od oblasti, z jaké firma pochází, zda je počátek firmy u "samurajských" peněz či u "kupeckých", zda je to firma se státní účastí či nikoliv a podobně. Měl jsem možnost pozorovat nejen fungování naší firmy (jež je značně liberální, a zdvořilost a slušnost u našich japonských kolegů je standardem, a to i v případech, kdy se člověk dostane do dynamiky "zkoušený žák-učitel matematiky"), ale i jiné firmy, kde se to skutečně lišilo případ od případu (jakýsi "rule-of-the-tumb" říká, že čím je firma "japonštější", tedy si méně pouští cizince nejen do globálního, ale i regionálního a lokálního managementu, tím je větší pravděpodobnost, že v ní člověk na některý z těch negativních stereotipů narazí).

A samozřejmě je to individuální člověk od člověka - i u nás se občas najde kolega, u kterého mu jeho zdvořilost může přijít hraná a na druhou stranu ve firmě, kde jste zažili jenom samé "kodiaky"(*), tak můžete najednou narazit na lidi, co jsou skutečně zdvořilí a slušní.

(*) "kodiak" (podle medvěda kodiaka) je přezdívka, co vymyslel jeden můj bývalý kolega pro japonské manažery ze staré generace, protože mu přišli jako medvědi - ti taky pořád vypadají, že se usmívají a najednou zaútočí.

Ale prosím berte to vše s rezervou, tohle je skutečně velká generalizace na velmi malém vzorku, opět odkážu na knížku Culture Map, kde tuším Japonci zrovna jsou dáváni jako jeden z příkladů pro různá hodnotící kritéria té kulturní mapy.
Jezus
Příspěvky: 2601
Registrován: 26. 1. 2018, 10:35
Bydliště: Brno

Re: Depresárium

Příspěvek od Jezus »

Jen čistě do záznamu: Chápu co je to nadsázka, případně i vyprávěcí zkratka, a že s ní filmy cíleně pracují. Na druhé straně většinou z něčeho reálného vychází - tedy jasně, přehnané (kolikrát se přehání i ta úzkostná reakce herce), ale naznačuje to existenci jevu :-) Jak říkáš, brát s rezervou...
Uživatelský avatar
Naoki
Příspěvky: 5466
Registrován: 2. 10. 2006, 21:04

Re: Depresárium

Příspěvek od Naoki »

Vitus píše: 2. 2. 2023, 11:29- nebo se ho na to snažíte navést otázkami, navazujícími na to už by měl znát, aby na to sám přišel (nejsem si jist, jak se tomuhle říká, v Evropě je to velmi menšinový způsob učení, ale všimnul jsem si, že u velké části Japonců je docela rozšířený)
U nás se tomu říká Sokratová metoda
It is often the case that those who strongly advocate for social causes are driven less by a feeling of compassion towards the poor and weak, but more by a feeling of hate towards the rich and powerful.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22590
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Depresárium

Příspěvek od Jerson »

Mám k tomu nějaké poznámky, ale nestíhám je napsat, tak jindy.
Ale ve firemním časopise vyšel článek a rozhovorem s kolegou, který mě právě učí. No, alespoň jsem se pobavil.
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2664
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: Depresárium

Příspěvek od Vitus »

Naoki píše: 2. 2. 2023, 17:03
Vitus píše: 2. 2. 2023, 11:29- nebo se ho na to snažíte navést otázkami, navazujícími na to už by měl znát, aby na to sám přišel (nejsem si jist, jak se tomuhle říká, v Evropě je to velmi menšinový způsob učení, ale všimnul jsem si, že u velké části Japonců je docela rozšířený)
U nás se tomu říká Sokratová metoda
Díky, nemohl jsem si vzpomenout, jak se tomu říká, ale věděl jsem, že v tom je zamontované jméno nějakého myslitele :)
Odpovědět

Zpět na „Rozličný pokec“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot] a 8 hostů