Digitalni fotaky

O nás, o lidech, o okolním světě. Všechna témata, která se netýkají her, patří do této sekce. Zapomeňme chvíli na RPG a pojďme předstírat, že jsme normální lidé.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Sosacek

Digitalni fotaky

Příspěvek od Sosacek » 3. 1. 2008, 10:06

vyznate se v tom nekdo?
And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.
-- William Gibson, Neuromancer, 1984

Joe
Fórový šašek; Moderátor

Příspěvek od Joe » 3. 1. 2008, 10:11

What d j níd? 8)
Ako funguje CCD čip ti nepoviem, ale hádam budem vedieť pomôcť...
|-- RPGforum moderátor-editor
|-- Hrám: Primetime Adventures (začíname...)
|-- Mám rád: Amber Diceless, FATE, Tri-Stat dX, Primetime Adventures
|-- mail - joeyeti (at) gmail (dot) com

Sosacek

Příspěvek od Sosacek » 3. 1. 2008, 10:35

No, nic jednoduchyho.

Mozna budu potrebovat fotak. Na zrcadlovku se necitim (precejen fotim pro radost a ne profesionalne), ale potreboval bych nejakou slusnou hracku. Hlavne opticky, megapixely me az tak nezajimaji.

Akorat se na tomhle poli moc neorientuju. Ale libilo by se mi treba manualni ovladani, a tak.
And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.

Joe
Fórový šašek; Moderátor

Příspěvek od Joe » 3. 1. 2008, 10:37

Prva otazka: si obmedzeny cenou?

Druha otazka: potrebujes 10-12x opticky zoom, alebo ti staci standar 3-4x ?

Tretia otazka: zide sa ti stabilizator obrazu?

Sosacek

Příspěvek od Sosacek » 3. 1. 2008, 10:47

co je zide?

co je stabilizator obrazu?

ne, zoom az tak moc nepotrebuju. ale jak moc bezny je u kompaktu umet fotit do rawu, nebo moct manualne nastavit expozici, atd?

Joe
Fórový šašek; Moderátor

Příspěvek od Joe » 3. 1. 2008, 10:58

No, stabilizator obrazu (bavime sa o hardwarovom teda mechanickom, nie o digitalnom, ten je nanič) ti pomáha kompenzovať pohyby rúk pri fotení. Pri zrkadlovkách, ktoré sú dostatočne rýchle, čiže majú rýchlu uzávierku (rýchlosť odfotenia snímky v bežnom dennom osvetlenom prostredí sa ráta na stotiny sekundy) stabilizátor takmer nevyužiješ, jedine pri fotení v noci alebo v sťažených podmienkach, kedy musí byť objektív otvorený dlhšie a tým pádom by sa mohol prejaviť nepatrný pohyb ruky rozmazaním fotky. Stabilizátor je takmer nutný pri ne-zrkadlovkách, ktoré majú menej vyspelú mechaniku, nie sú schopné takých krátkych uzávierkových časov (čiže v rovnakom prostredí pri rovnakej fotke musí byť objektív otvorený dlhšie) a preto sa ti častejšie stane, že bude fotka rozmazaná.

Vyššie triedy kompaktov RAW podporujú (niektoré možno aj simultánne RAW+JPG zápis), samozrejme s nimi neodfotíš dlhšiu sériu pri sériovom fotení (možno tak 2-3, u niektorých aj viac), tam musíš snímať do JPG.

Manuálne nastavenie expozície a clony je už bežnejšie ako v minulosti, veľa kompaktov ti to umožní.

Ďalej?

Bifi
Motivátor; Moderátor

Příspěvek od Bifi » 3. 1. 2008, 11:16

Kúpil som si lacný digitál, nevedel som, že bude bez stabilizácie, a skoro sa s ním nedá fotiť. Jedna fotka z 20 je akceptovateľná, všetky ostatné sú rozmazané.
"We don't explore characters; we explore dungeons."
Divné Uhorsko - blog o mojom OSR projekte z divného Horného Uhorska 17. storočia, chystanej hernej kampani a nejaké zamyslenia sa
Hlboké lesy - môj zatiaľ odložený OSR projekt o raných kvázislovanských komunitách na hranici tajomného Lesa

Sosacek

Příspěvek od Sosacek » 3. 1. 2008, 11:21

Ok.

co se tyka omezeni cenou ... no, budu ho pravdepodobne tahat vsude mozne (infiltrace, atd), a nechci s sebou tahat zbytecne drahou hracku, kdo vi kdy ho upustim, atd, takze v tomhle ohledu hledam "co nejlepsi spotrebak".

Joe
Fórový šašek; Moderátor

Příspěvek od Joe » 3. 1. 2008, 11:23

Bifi:
inu, fotiť s bleskom. Všetko! Alebo statív.

Sosi:
Let me see... Stabilizácia, manuálne režimy, bez dlhého zoomu (skladný, hoci aj do väčšieho vačku), nie príliš drahý. Kuknem...

Joe
Fórový šašek; Moderátor

Příspěvek od Joe » 3. 1. 2008, 12:21

Čo som našiel (manuálne programy, stabilizátor, ale bez RAW, ktorý asi v tomto segmente nenájdeš):

Samsung S850
Canon PowerShot A570 IS (A570IS) prípadne A7xx IS

Corvus
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Corvus » 3. 1. 2008, 12:32

prave rozmyslam nad novym fotakom a Canon PowerShot A570 IS vyzera byt velmi dobra volba.

http://www.dpreview.com/reviews/canona570is/
There's nothing in the universe cold steel won't cut.

On eternal hold: d20 Warheart

Joe
Fórový šašek; Moderátor

Příspěvek od Joe » 3. 1. 2008, 12:43

Corvus píše:prave rozmyslam nad novym fotakom a Canon PowerShot A570 IS vyzera byt velmi dobra volba.

http://www.dpreview.com/reviews/canona570is/
Aj ja si myslím. V tomto segmente (do 7 tisíc SKK myslím) má stabilizátor a manuálne režimy. Ak chceš viac megapixlov, potom A7xx IS.

Ja som osobne zaťažený na vyššiu triedu, minimálne ultrazoomové Panasonicy alebo nové Sony A700 s manuálnymi režimami (kvôli objektívu, zoomu a stabilizátoru), ale tam už sú väčšie telá a prakticky tým mieriš k zrkadlovkám. A sú drahšie (nemám na kompakt, nieto ešte na tieto zvery).

Moja polovička si bude kupovať lacnú zrkadlovku (entry-level na pracovné fotenie), takže som zvedavý. Zatiaľ to vyzerá na Olympus E-410. Už sa teším 8)

Argonantus
.

Příspěvek od Argonantus » 3. 1. 2008, 12:45

Joe:

právě jsme ho koupili. Dokonce mám svědka.

Joe
Fórový šašek; Moderátor

Příspěvek od Joe » 3. 1. 2008, 12:56

Argonantus píše:Joe:

právě jsme ho koupili. Dokonce mám svědka.
Canon? Či Olympus?
Tak poreferuj!

Argonantus
.

Příspěvek od Argonantus » 3. 1. 2008, 13:06

Olympus zrcadlovku.
Je to mocná mašina, která ukáže svoji sílu při jakémkoli pohledu na vzdálenější krajinu, nebo při detailní fotce na velkou dálku a dalších vychytávkách.

Pokud složíte strašnou přísahu, že budete vždycky fotit jen momentky ("já a moje slečna před Eiffelovkou"), pak zrcadlovku nebudete potřebovat; ale kdyby vám fotografické oko zamířilo k vršku té Eiffelovky, rozdíl se pozná hbitě.

proti jiným zrcadlovkám má ten Olympus (doufám, že je to ten samý, doma zkontroluju) velmi slušnou cenu a je ze všech nejmenší a nejlehčí, což taky potěší (ona je ale největší kráva objektiv, a tomu neutečete).
Jinak má 10 Mpi, což značí, že zvětšujete, a zvětšujete a zvětšujete... což ocení zejména milovníci katedrál (fotkou zdálky jste vyfotili slušně i jednotlivé mrňavé sochy, všechny najednou...)

Existují dvě verze, jedna nepatrně starší, co má jen 8Mpi, a dávají k tomu jeden objektiv, ale je za 13k (te´d po vánocích už asi zase míň). Pokud jí vyprodali, už ji neseženete.

EDIT:
http://www.pixmania.cz/cz/cz/1661/35/xx ... eresn.html

Odpovědět

Zpět na „Rozličný pokec“