Warhammer Fantasy Roleplay

Diskuzní sekce věnovaná konkrétním RPG hrám, příručkám a produktům.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Bajo
Malý princ; Moderátor
Příspěvky: 7757
Registrován: 23. 10. 2005, 01:38
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Warhammer Fantasy Roleplay

Příspěvek od Bajo »

ObrázekObrázekObrázekObrázek

Rodina her zasazených do Starého světa, fantasy variace na naši renesanční Svatou říši římskou.Německé vlivy jsou patrné na kultuře i jménech (často slovních hrátkách s němčinou). Říše je ohrožovaná vlivem Chaosu, zhmotňujícího se v tajných kultech chaotických bohů, v mutantech a zvěrolidech, kteří se ukrývají v hlubokých lesích, ale i v armádách zelenokožců a chaotických válečníků, kteří nikdy nepřestávají plánovat další invazi. Ladění je drsnější, temné. Hry používají systém kariér.

Jednotlivé tituly:
:arrow? Warhammer: The Mass Combat Fantasy Role-Playing Game (1983) – První prototyp warhammerovského RPG
:arrow? Warhammer Fantasy Roleplay (1e) (1986)
:arrow? Warhammer Fantasy Roleplay (2e) (2005)
:arrow? Warhammer Fantasy Roleplay (3e) (2009)
:arrow? Warhammer Fantasy Roleplay (4e) (2018)
:arrow? Zweihänder, retroklon starých edic WFRP, má samostatnou diskuzi

Jiné diskuze:
:!: Shrnutí pravidel třetí edice
:arrow? Zápis: [WFRP] Můj první Warhammer
:arrow? Zápis: [WFRP] Séria one-shot dobrodružstiev

Další odkazy
:arrow? Markusův článek o historii WFRP a další články o WFRP
Za tento příspěvek děkují uživateli Bajo:
Samuel
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7484
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Re: Warhammer Fantasy Roleplay

Příspěvek od Bifi »

K Markusovej spoilujúcej recenzii It's Your Funeral doplním (pozor spoilery!):
Přesto základní zápletka spočívá v tom, že se různí lidé rozhodnou zaměnit rakve (a) během pohřbu, (b) v otevřené kapli bez dveří uprostřed hřbitova, která je (c) obklopená desítkami lidí... a pak s rakvemi nepozorovaně utéct. Tohle vyžaduje buď velmi chytrou choreografii a manévrování davem, nebo - pravděpodobnější vysvětlení - zapomenout na smysl pro uvěřitelnost a říct si „vždyť je to jenom hra“. Což ale k WFRP nesedí.
V skutočnosti je to ešte horšie (jedna z mnou spomenutých logických chýb): Vo svätyni sa má vymieňať jedna rakva za druhú súčasne s tým, ako je jedna z rakiev ešte pred bránou.
bez přílišných spoilerů: jedna ze stran nemá důvod, proč se do té šaškárny se záměnou rakví vůbec zapojovat, protože svůj problém mohla mnohem efektivněji vyřešit jindy a jinak
Sedí vec, na to sme narazili aj my v druhej skupine. Buď Elisa von Fürstenrechtová zomrela v priebehu toho istého doobedia (a nemali čas kontraband premiestniť, s prižmúrenými očami jej rakvu vyrobili už kým ležala na smrteľnej posteli), alebo zomrela povedzme deň predtým, aby Greta Ledermannová stihla dať vyrobiť identickú rakvu (ale prečo by to robila, že).
Autor pak kolektivní výstup trochu zahladil, ale ne moc, spíš jen tak, aby se neřeklo a mohlo se to v nějaké podobě vydat a dát od toho ruce pryč.
Hej, presne - je to škoda. Sú to nápady nahádzané dohromady a vyzerá, že vydané bez playtestu (a môžeme čakať, že sa dobrodružstvo časom objaví v nejakom zborníku). Graeme Davis má asi v hlave zafixovaný úspech toho formátu a formát samotný pre neho asi zatieni potrebu poctivého dizajnu. Prečo by inak otrocky a formalisticky ten dizajn päťkrát kopíroval, že. Ale ja si myslím, že ten formát je dobrý, hlavne ak sa s tým hráč stretne prvýkrát - preto som dal štyri hviezdičky.
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Warhammer Fantasy Roleplay

Příspěvek od Markus »

Tady odkaz na anotaci a mou i Bifiho recenzi.
Bifi píše: 8. 4. 2021, 10:04 V skutočnosti je to ešte horšie (jedna z mnou spomenutých logických chýb): Vo svätyni sa má vymieňať jedna rakva za druhú súčasne s tým, ako je jedna z rakiev ešte pred bránou.
Na to jsem čuměl asi patnáct minut a snažil jsem se to pochopit. Četl jsem to opakovaně a nepochopil. Je tam časový skok – podle mě předpokládá, že situace u brány se vyřešila a Ledermanovci dopravili rakev do kaple, jinak to nedává smysl. Potíž je samozřejmě v tom, že pokud tam tu rakev nedopraví, tak se celá tahle linka hroutí a na tom otevřeném hřbitově za bílého dne se těžko bude řešit jinak.
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7484
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Re: Warhammer Fantasy Roleplay

Příspěvek od Bifi »

Markus píše: 8. 4. 2021, 10:17 Tady odkaz na anotaci a mou i Bifiho recenzi.
Bifi píše: 8. 4. 2021, 10:04 V skutočnosti je to ešte horšie (jedna z mnou spomenutých logických chýb): Vo svätyni sa má vymieňať jedna rakva za druhú súčasne s tým, ako je jedna z rakiev ešte pred bránou.
Na to jsem čuměl asi patnáct minut a snažil jsem se to pochopit. Četl jsem to opakovaně a nepochopil. Je tam časový skok – podle mě předpokládá, že situace u brány se vyřešila a Ledermanovci dopravili rakev do kaple, jinak to nedává smysl. Potíž je samozřejmě v tom, že pokud tam tu rakev nedopraví, tak se celá tahle linka hroutí a na tom otevřeném hřbitově za bílého dne se těžko bude řešit jinak.
Nielen to - zamieňať rakvy má zmysel len vtedy, ak práve prebieha konflikt pri bráne, lebo tým je odlákaná pozornosť (resp. návštevníci sú ešte tam). Preto som v oboch hrách musel improvizovať nejaké riešenie, ako zabezpečiť, že v svätyni práve vtedy nikto nebude.
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Warhammer Fantasy Roleplay

Příspěvek od Markus »

Pokračuju ve (stále neúspěšné) snaze najít něco dobrého v nové WFRP tvorbě. Tentokrát One Shots of the Reikland:
Railroads of the Reikland

Já pořád doufám, že mezi těmi WFRP produkty objevím nějaký poklad, ale zatím se utvrzuju v tom, že dobré jsou jenom staré věci, zatímco ti noví autoři prostě neumí dělat RPG produkty.

Tahle „dobrodružství“ jsou bez výjimky railroady. Mizerná interaktivita, text podaný jako sled cutscén s minimální šancí se zapojit jinak než kosmetickým roleplayingem. Všechno je to v žánru „uhodni, jaké řešení si GM vymyslel, a pak ho proveď“. Snaha o vybočení z kolejí je buď aktivně zazděna (např. nekonečnou zásobou příšer), nebo nemá žádnou oporu v textu a chybí pro ni jakýkoli obsah. Všechno vždy směřuje k rádoby epickému finále (většinou souboji) a GM to má zjevně zašvindlovat tak, aby to vyšlo. A jako třešnička na dortu: autor evidentně chápe WFRP jako hrdinskou hru, postavy jako dobré hrdiny, kteří mají potřebu pomáhat lidem v nesnázím, a rádi bojují. Not in my WFRP!

Třeba: Vesnice je přepadena beastmany, všichni obyvatelé se krčí v chrámu, když tu se rozrazí dveře a dovnitř vletí minotaurus. Bojujte s ním a zabijte ho, aby dobrodružství mohlo pokračovat. Že by postavy třeba chtěly dělat něco jiného, to nikoho nenapadlo.

Cutscéna za cutscénou. Bleh! Mělo mě varovat, že pět oneshotů má 38 stránek. Měl jsem problém to dočíst.

Čestnou zmínku zaslouží to sýrové dobrodružství, které má vtipný setup a začíná překvapivě volným malinkým vyšetřováním. Ale samozřejmě přesně v tu chvíli, kdy to začíná být dobré, to skončí... soubojem.
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2664
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: Warhammer Fantasy Roleplay

Příspěvek od Vitus »

Markus píše: 15. 4. 2021, 16:52 Pokračuju ve (stále neúspěšné) snaze najít něco dobrého v nové WFRP tvorbě. Tentokrát One Shots of the Reikland:
Railroads of the Reikland
...
Třeba: Vesnice je přepadena beastmany, všichni obyvatelé se krčí v chrámu, když tu se rozrazí dveře a dovnitř vletí minotaurus. Bojujte s ním a zabijte ho, aby dobrodružství mohlo pokračovat. Že by postavy třeba chtěly dělat něco jiného, to nikoho nenapadlo.

Cutscéna za cutscénou. Bleh! Mělo mě varovat, že pět oneshotů má 38 stránek. Měl jsem problém to dočíst.

Čestnou zmínku zaslouží to sýrové dobrodružství, které má vtipný setup a začíná překvapivě volným malinkým vyšetřováním. Ale samozřejmě přesně v tu chvíli, kdy to začíná být dobré, to skončí... soubojem.
Takhle, jak je to podané, mi to připomíná aktuální D&D školu psaní modulů / dobrodružství, respektive, jak mi to připadá tak posledních pár let. Je možné, že by prostě noví / mladí autoři neuměli překonat ten D&D mindset ? :think:
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Warhammer Fantasy Roleplay

Příspěvek od York »

Vitus píše: 15. 4. 2021, 17:03Je možné, že by prostě noví / mladí autoři neuměli překonat ten D&D mindset ? :think:
Podle mě spíš nemaj důvod, protože PJům a hráčům ten lineární styl vyhovuje.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Warhammer Fantasy Roleplay

Příspěvek od Markus »

„Vyhovuje“ - co to znamená? Podle mě tyhle věci nikdo nehraje.* Lidi si to koupí, to ano, protože fandí té hře a v životě neviděli dobré dobrodružství a neumí ho poznat. Takže tyhlety cutscény čtou a přijde jim to strašně cool (protože to je cool - vlastně povídka). V reálné hře s tím buď nějak zápasí, nebo - což je taky velmi pravděpodobné - prostě vůbec nehrajou. Jen kupujou RPG produkty a čtou je. Případně si z nich "berou inspiraci", ale podle textu to nehrajou.

EDIT:
*Například na většinu nové WFRP tvorby nejsem schopný vygooglit žádnou recenzi ani play report.

EDIT2: Pro Cubicle 7 teď píšou hlavně Irové a nevím o tom, že by irská herní scéna byla nějaká vyhlášená. IMHO jsou to prostě hlavně kámoši vydavatele. Některé jsem dohledával a v minulosti psali pro White Wolf. Čímž se leccos vysvětluje.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Warhammer Fantasy Roleplay

Příspěvek od Markus »

Tohle je z komentářů k mým zápisům, ale hodím to radši sem do obecné diskuze:
Rillae píše: 14. 6. 2021, 14:17 Co má na atmosféru vliv, je fluff a lore... a z toho co sem zatim četla, jo jsem spokojená, líbí se mi to. Včetně všelijakejch vtípků a narážek. Red Arrows Flying Display :D Albionskej autor divadelních her Wilhem Pikewaver :D :D opera The Ring of the Nibble Unger Lied :D :D :D
Co mě trošku mrzí, je že se nevrátili k původní vizi Bretonnie, která AFAIK brala inspiraci z Francie Ludvíka XIII a XIV, a držej se tý Artušovsko-Rolandovsko-El Cidovský rytířský
Bretonie pro 4e už je někde popsaná? Nebo z čeho soudíš, že používají tu Artušovskou? Souhlasím, že ta Ludvíkovská by byla zajímavější.

Já jsem obecně trochu rozpolcený z toho, co s WFRP dělá Cubicle. Jsem strašně vděčný za ty revize starých materiálů z 1e, což je celá kampaň Enemy Within, ale i všechny dosavadní příručky jako kniha o Middenheimu nebo sborník Apocrypha. Ty jsem zatím moc nestudoval, ale věřím, že je to osvědčená kvalita 1e. Nový díl Enemy Within, the Horned Rat, je prý taky dobrý – ale ten pořád dělá prvoediční veterán Graeme David.

Zatímco co jsem viděl z nové, původní tvorby Cubicle 7, to mi přijde spíš slabé. Dobrodružství ze série Ubersreik Adventures mi přišla slabá až průměrná (too much railroad). Nové splatbooky jako Patrons of the Reikland nebo Monuments of the Reikland jsou úplně o ničem (s čestnou výjimkou Building of the Reikland, což dělal teď už odejitý Andy Law).

Já to ve skutečnosti zatím jen letmo prolistoval, takže jestli máš tipy na to, co je dobrý materiál a stojí za pozornost, budu rád.

Kniha Altdorf: Crown of the Empire je taky něco založené na první edici, nebo je to nová tvorba od Cubicle?
Uživatelský avatar
Rillae
Příspěvky: 490
Registrován: 9. 8. 2018, 11:37
Bydliště: Waterdeep

Re: Warhammer Fantasy Roleplay

Příspěvek od Rillae »

Markus píše: 21. 6. 2021, 21:47 Tohle je z komentářů k mým zápisům, ale hodím to radši sem do obecné diskuze:
Rillae píše: 14. 6. 2021, 14:17 Co má na atmosféru vliv, je fluff a lore... a z toho co sem zatim četla, jo jsem spokojená, líbí se mi to. Včetně všelijakejch vtípků a narážek. Red Arrows Flying Display :D Albionskej autor divadelních her Wilhem Pikewaver :D :D opera The Ring of the Nibble Unger Lied :D :D :D
Co mě trošku mrzí, je že se nevrátili k původní vizi Bretonnie, která AFAIK brala inspiraci z Francie Ludvíka XIII a XIV, a držej se tý Artušovsko-Rolandovsko-El Cidovský rytířský
Bretonie pro 4e už je někde popsaná? Nebo z čeho soudíš, že používají tu Artušovskou? Souhlasím, že ta Ludvíkovská by byla zajímavější.
Bretonnie ještě nikde popsaná neni, ale sem tam máš různý náznaky, ze kterejch si odvodíš jak Bretonnie v 4e vypadá. Zmínky o bretonskejch rytířích na jejich výpravách, sourcebook pro Altdorf zmiňuje krále Leoncoeura (v 1e byl králem Bretonnie Charles de la Tête d'Or III) a Damsels of the Lady
Uživatelský avatar
KDolecek
Příspěvky: 921
Registrován: 2. 11. 2008, 18:38

Re: Warhammer Fantasy Roleplay

Příspěvek od KDolecek »

Neexistuje nějaký materiál, kde bych se dočetl něco víc o Grandfather Reik, jeho kultu a uctívačích? Warhammer wiki a úvodní příručka jsou velmi strohé.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Warhammer Fantasy Roleplay

Příspěvek od Markus »

Reik je řeka, Praotec Reik je její personifikace. V příručce pro 4e se píše, že řeku lemují různé kapličky, ale žádný kult neexistuje - lidi prostě uctívají samotnou řeku a nosí jí oběti. Jako příklady obětí jsou uvedeny ryby, úhoři a pivo.

Díval jsem se do Tome of Salvation pro 2e, velké autoritě ve věcích víry, ale není tam nic víc.
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Warhammer Fantasy Roleplay

Příspěvek od eerieBaatezu »

Jak se vám osvědčily ty degrees of success?
Obrázek
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Warhammer Fantasy Roleplay

Příspěvek od Markus »

Ve skutečnosti jsem je zatím moc nepoužil. :)

Respektive: počítání stupně úspěchu („o kolik jsi (ne)uspěl“) se používá neustále při oponovaných hodech, aby se poznalo, kdo vyhrál. To funguje v pohodě. Ale zatím jsem moc nevyužil možnost určovat částečné úspěchy / čisté úspěchy / komplikace podle stupně úspěchu při běžném hodě. Většinou mi stačí výsledek ano/ne, a když je situace složitější, tak oponovaný hod.

Občas to zohledňuju nějak intuitivně. Když někdo neuspěje, ale třeba jen „o 1“, tak to popíšu jako skoro úspěch, jen s nějakým drobným zádrhelem – takže při přecházení díry v zemi se zastaví na místě, ale nespadne. Když někdo při přecházení neuspěje „o 6“, tak do ní zahučí (což se nedávno stalo jednomu NPC). Takže jsem vlastně rád, že tam tahle možnost je, spíš ji nevyužívám nijak svědomitě ani systematicky, ale náhodně a intuitivně.
Angri
Příspěvky: 104
Registrován: 6. 2. 2021, 01:40

Re: Warhammer Fantasy Roleplay

Příspěvek od Angri »

Ahoj , narazil jsem na toto:
https://soundcloud.com/user-887539545/rise-svazek-i

Kdyby se chtěl nějaký nováček dozvědět něco ze světa Warhammeru.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Warhammer Fantasy Roleplay

Příspěvek od Markus »

Kin hodnotí If Looks Could Kill.

Kine, ty hraješ Warhammer? Jako hráč? Připravená dobrodružství? Povídej, přeháněj, jsem strašně zvědavý, co dalšího budete hrát a co tě bude bavit. Tentokrát to není teoretický zájem, Warhammer plánuju výhledově zase vést a za doporučení dobrodružství budu rád. Zas tolik jsem jich z té čtvrté edice nečetl.
Odpovědět

Zpět na „Hry, systémy, světy“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti