Knihy & komiksy - vaše názory a doporučení

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Log 1=0 »

Tentokrát trochu větší dávka minirecenzí.
Kůstek: Ostrozub, vládce východního pomezí - 60%
A jak jinak začít, než tím, že naštveme lidi. Tohle je zatím nejslabší Kůstek. V minulých knihách se série posunula od veselé komedie k osudovému příběhu s odlehčujícími momenty. A tenhle díl na to dojel. Je totiž z hlediska hlavního děje totální filler, nikam ho neposune. Vlastně jde jen o to, jestli či spíše jak hlavní postavy přečkají nesnáze a vrátí se k hlavní linii. Vtipy tu jsou nadále, ale návrat k bezstarostné komedii prvních dílů není možný, protože i když události knihy neovlivňují hlavní děj, ten ovlivňuje je. A je tu expozice světa, ale pořád spíše dílčí. Takže i když tu je všechno, co je fajn na starších dílech, tedy příběh, humor i originální prostředí, každé složky tu je tak na úrovni těch knih, kde byla zrovna minoritní. A není tu nic co by jí doopravdy táhlo.

Žoldnéř: Černá koule - 60%
Těžko se mi vysvětluje, proč to má o dvacet procent víc než starší díly. Možná protože to nepůsobí tak náhodně. Postavy aktivně řeší problém, který přinesl záporák, svět jim nejde úplně na ruku, byť autor svoje hrdiny ani moc nepodělává, vymýšlí se plány, co dávají smysl. Jako, jo, tohle je fajn oddechové fantasy, žádný zázrak, ale zábavný, líbí se mi to číst. Akorát že ty postavy jsou pořád strašně ploché. Tím to trpí. Zato svět a kresba jsou úžasné, ale to už od žoldnéře čekám.

A - 70%
Jo, tohle se jmenuje jenom A. Je to alegorie o totalitě, kdy vládnoucí myšlenku zastupuje písmeno A. A jiné myšlenky pak jiná písmena. A je to velmi funkční alegorie. Byť popravdě trochu jednoduchá. Nemá ambici se problémem zabývat víc, než totalita=zlo, svoboda=dobro. Což je samozřejmě pravda, ale trochu zjednodušená. Ale to není kritika A, protože to není společenský traktát, nýbrž bajka. A velmi dobře udělaná. Příběh je sice naprosto předvídatelný, ale funguje, a atmosféra, kterou vytváří obrazy je úžasná. Při prohlížení si hrdinovy každodenosti jsem si vzpoměl na Argonanta, který se prmanentně bál, že ho zavřou. Přesně to na mě dýchlo z toho komiksu. A to je tak trochu úžasné u něčeho, kde není ani jediné slovo. Ale i když to chválím, tak to vlastně nemá nic moc navíc. Je to perfektně a originálně zpracovaná bajka. Nic víc.

Myší hlídka: Podzim 1152 - 70%
Popravdě mi pořád uniká, proč je Myší hlídka takový fenomén. Je to vlastně klasická fantasy, akorát s myšmi místo lidí a zvířaty místo nestvůr. Což je fajn, ale že by to byl tak fenomenální nápad... Jenže zase, těm komiksům nelze upřít, že jsou dobré. Nemám jim v rámci toho, čím se rozhodly být, vlastně co vytknout. Akce, odvážní hrdinové, osud země, působivé prostředí (ve stylové kresbě). Má to všechno, co má dark fantasy komiks mít. Akorát navíc to má pouze to, že je to s myšma. Což je prostě dost málo.

Hilda se vrací - 70%
Pokračování pohádky o Hildě. Přestěhuje se do města, kde moc nezapadá, vztah s maminkou to nenese dobře, a celé první album si s hildou na město zvykáme. Ale ono je vlastně taky cool a jsou v něm originální nápady. A v druhém albu se to zase rozjede. Příběh je to pro děti, ale rozhodně je nepodceňuje. V podstatě se řeší tři různé zápletky, které se nakonec propojí. A k tomu opět roztomilá kresba. Palec nahoru.

Šninklova velká moc - 70%
Fantasy, které vám už na prvních panelech ukáže, že jeho svět je v hodně hlubokých... a dál se to vlastně nelepší, byť hrdina čelí nečekaným a originálním výzvám, ze začátku se zdá, že mu víc padají na hlavu, než že by se účastnil, ale ve finále se zdá, že to skutečně někam směřovalo, že jeho utrpení mělo nějaký smysl, je to silný moment... a pak to závěr úplně zabije a zničí. Bez toho by to bylo silné a osobité fantasy, takhle to je... vlastně pořád silné a působivé fantasy, ale ty opravdu velké účinky přebije ta pachuť z konce.

Usagi Yojimbo: Na cestách s Jotarem - 70%
Usagiho doprovází na cestách jeho nepřiznaný syn, a jejich interakce je strašně moc fajn, a dodává těm epizodkám pojítko. Protože co si budeme povídat, Usagi, hlavně starší, je sled krátkých epizodek. A já nemohu říci, že by kterýkoli z příběhů zde byl špatný. Některé jsou dokonce pěkné. Ale žádný to nezvedá ani nějak extra nahoru. Prostě standart vyšší kvality, ale ne wow věc.

Hilda a král hory - 80%
Hilda je pořád ta samá malá holka, ale její příběh dost vyrostl. Zatímco dříve se kolem ní motaly takové ty malé, spíše osobní problémy a čelila hlavně nedorozumění, tady v tomto příběhu je zlo. A Hilda začíná hluboko v problémech, větších než dosud (tedy nejspíš, jeden díl mi unikl, ale nemyslím, že to trumfne). A na konci je z ní opravdu hrdinka, co musí zachránit den. No, spíše noc.

Kůstek: Čas zabíjet draky - 80%
Kůstek se z veselé komedie posunul do skoro až klasické fantasy s hodně odlehčujícími místy. A popravdě bych chápal, že někomu ten posun vadí. Ale já jsem s tím OK. Postavy už znám v jejich optimistické každodení podobě, a když jim jde teď o život, tak jim držím palec. Což je u takového příběhu nejdůležitější. A kupodivu se tu najde místo i pro ten humor, který se ale s vážnějšími pasážemi hezky doplňuje. Fakt se těším na další díl (co není filler).

Usagi Yojimbo: Mezi životem a smrtí - 80%
Další starší Usagi, další putování Japonskem. Ale tyhle příběhy byly přátelé mnohem drsnější, než jsem u Usagiho zatím viděl. Až mám chuť říct, že Sakai časem trochu změkl, ale to je možná nefér, protože jsem četl jen pár knížek. Ale tady byla dokonce občas krev, a kde není, tam jsem za to vlastně rád. Skoro každý příběh mě zasáhl, zvláště Nudlička mě donutil vykulit oči. Takže si to tu vyšší známku zaslouží.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
Passingby
Příspěvky: 1596
Registrován: 13. 10. 2021, 16:41

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Passingby »

Toho Usagiho bereš ňák moc random... Zkus to číst popořadě :-D
Verify you are a human.
It's just an overreaction. In a few months, nobody will remember the drama.
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Log 1=0 »

To se u více jak třicetisvazkové série, kterou si půjčuješ v knihovně, snáz řekne než udělá.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
Passingby
Příspěvky: 1596
Registrován: 13. 10. 2021, 16:41

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Passingby »

Ajo, tak to jo...
Verify you are a human.
It's just an overreaction. In a few months, nobody will remember the drama.
Uživatelský avatar
crowen
Administrátor
Příspěvky: 3748
Registrován: 11. 9. 2004, 12:51
Bydliště: Hlavna dedina Bananistanu
Kontaktovat uživatele:

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od crowen »

Novy Zambochov Valecnik je este lepsi, ako som dufal.
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2664
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Vitus »

Ohledně Usagiho bych neřekl, že Stan Sakai více vyměkl, spíše postupně se snažil ten katana&misery styl rozšířit i směrem k propašování poučných věcí o japonské kultuře (což někoho může odradit a někoho naopak nadchnout, já patřím do té druhé skupiny) plus ta série trpí trochu i tím, že ti, co ji nečetli celou si v novějších dílech tak nějak nevychutnají tu dynamiku a narážky u vracejících se postav, případně nedocení karikaturizaci některých (schválně) se opakujících stereotypů. :)
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Log 1=0 »

No, jak říkám, mám toho zatím málo načteno. Ale tyhůle dvě věci mi nepřijdou v rozporu. Ostatně třeba ukázka specifické japonské popravy spadá pod oboje. A ta drsnost je z velké části daná zpracováním, v novějších dílech taky kosí lidi (nebo zvířata) ve velkém, jen to tak nevyzní.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Log 1=0 »

Dobrodružství Jo, Zefky a Žoko: Hadí soutěska - 50%
Komiks od Hergého, tvůrce Tintina, ale tentokrát jsou hlavními hrdiny rodinka s ochočeným šimpanzem. A je to hodně vidět. Příběh se snaží stavět velké hrozby, a řeší je často díky různým náhodám, ale v konečném důsledku je to příjemě dobrodružné a zároveň komické. Cestuje se po světě, takže vidíme exotické lokace, pojaté v souladu s Evropskými klišé. Ale jo, je to starší věc, řešit, jestli náhodou není blbé že všichni Indové jsou buď záporáci nebo komické figurky, není vůbec fér. Co už fér je, je říci, že to i u toho Tintina sice většinou fungovalo, ale ne vždy. A s rodinkou místo reportéra to funguje ještě hůř, je to méně věrohodné, pozornost se tříští mezi více postav, a co si budeme povídat, je to jiný pocit, když s banditou bojuje dobrodruh, který se prezentuje jako "neohrožený reportér" a když inženýr a táta s dvěma děckama. A s tímto pocitem Hergé neumí nebo nechce pracovat, a působí to divně. Ale pro svou cílovku to asi může docela fungovat, i když na zadek si z toho nesedne nikdo.

Usagi Yojimbo: Bezměsíčná noc - 70%
Usagi je svým způsobem zvláštní série. Plyne dopředu svým poklidným tempem, a v této knížce tomu není jinak. Sledujeme epizodky z Usagiho života, tentokrát putuje s lovcem odměn Genem. Vyvíjí se příběhy vedlejších postav na pozadí, Usagi ví, kam chce dojít, ale to všechno je daleko. Děj nesou zcela epizody. A funguje to. Má to na těch sedmdesát procent kvalitní věci. Ale na víc ne, protože až přečtu pár dalších Usagiovek, budou se mi všechny ty příběhy plést, nebudu vědět, který je z které knihy.

Kůstek: Starcova jeskyně, Přízračné kruhy - 70%
Nebudu to rozdělovat, jenom bych se opakoval. Kůstek se změnil. Už to není veselá pohádková série, ale regulérní fantasy s pár odlehčujícími momenty.A není to špatné fantasy, je zde epika, vývoj děje, postavy, kterým jde o hodně a při tom jsou sympatické, originální svět. A ten humor to příjemně odlehčuje a je ho tak akorát. Ale nemůžu si pomoct, trochu mi chybí ten nevinný vtipný Kůstek z prvních knih.

Úsměv - 70%
První komiks Rainy Telgemeierové. Autobiografický příběh o holce, co si na začátku puberty vyrazila dva přední zuby. Au. Pozorujeme ji, jak ji zubaři dávají nějak dohromady, jak roste, dospívá, zvedá se jí sebevědomí (a to nekoreluje s hezčími zuby, ale jsou důležitější jiné věci), dělá chyby a blbosti, a tak dál, i když zuby si snad nevyrazil nikdo, že není sranda být v pubertě víme snad všichni. A je to asi ta nejslabší RT. Jednak není úplně na sto procent vypsaná, jednak to nemá dramatickou linku (skutečný život) ani ucelenost (průběh několika let), takže to nedrží úplně pohromadě. Je zde třeba epizoda se zemětřesením. Plně chápu, proč to sem autorka dala, stát se mi to, taky to z hlavy jen tak nedostanu. Ale pro děj je úplně zbytečná. A vůbec je těžké najít jednotící téma krom rovnátek a dospívání, což je takové... no, řídké. Ale přesto je to skvělý komiks, protože přesně zachycuje tu atmosféru toho období, a i když jste si nevyrazili zuby a třeba ani nejste holka, v některých místech se poznáte. A v jádru dobré Raině je strašně snadné fandit, i když sama dělá občas kraviny a nikdy jí nejde o život. Prostě scény ze života puberťačky, i přes pár škobrtnutí dobře zpracované.

Myší hlídka: Zima 1152 - 80%
Nejprve musím říci, že silně doporučuji nečíst tento komiks, pokud nemáte přečtený podzim. Hodně se to na něj odazuje. Ale rozhodně to není špatně, protože to umožňuje trochu zhustit setup, postavy už čtenáři znají, takže se dá jít rovnou do akce. No, ve skutečnosti tu je nečekaně dobrý úvod, a možná se dá příběh "chytit" ale neřekl bych, že naplno užít. A to by byla škoda, protože to je za mě ta nejlepší Myší hlídka, co jsem četl. Postavy už více posouvají děj kupředu, místo aby v něm plnily roli, a když se po jedné akci skupina pěti myší rozdělí, tak není pochyb o tom, že kdyby skupiny měly jiné složení členů původního týmu, tak to celé proběhne úplně jinak. Pořád to tedy není víc, než drsné fantasy s myšma, ale je to dost dobré drsné fantasy s myšma.

Batman: Tři Jokeři - 80%
Tahle kniha se mi hodnotí těžko, protože se mi hrozně líbila, ačkoli má objektivně hrozně moc chyb. Má silné charakterové momenty, ale aby nastaly a vyzněly, musí jindy postavy být hodně mimo charakter. Objevují se tu úžasné scény, které jsou hrozně cool, ale vedou k nim ne úplně logické cesty. Odkazuje se tu honě na kontinuitu, ale taky se mohutně retconuje (včetně Smrti v rodině a Kameňáku, kvůli čemuž doufám, že to skončí jako elseworld - googlil jsem si to, a sám autor si není jistý, jestli to tak brát nebo ne). Máme tu ohromný nápad, který staví hromadu věcí na hlavu, a raději ignorujeme ty prvky mythosu, které by to moc zkomplikovaly. A stejně to místy trochu nedává smysl. Takže hodně záleží, jestli se v tom budete chtít vrtat, nebo si užijete příběh Batmana a spol, který má pár silných akčních a emocionálních momentů, protože Jokeři občas míří přímo na komoru. Dovedu si představit někoho, kdo Batmana až tak nemusí, nebude se chytat, a zahodí to. Stejně jako toho, kdo Batmana naopak miluje, a zahodí to úplně stejně, protože některé ty věci prostě neskousne. Ale já se nechávám strhnout strašně rád, a tady rozhodně je čím se nechat strhnout, takže asi trochu kontroverzní vysoké hodnocení.

Usagi Yojimbo: Otcové a synové - 80%
Platí všechno dříve řečené o Usagim, s jedním zásadním rozdílem. Tady je silný jednotící prvek vztahu s Jótarem, a velké dilema těch dvou, jestli tomu druhému něco říct. Něco, co ten druhý stejně ví, ale myslí si, že druhý ne. A proto se dá tvářit, že to vlastně neví, a obo mají dilema, protože na jednu stranu chtějí, aby to ten druhý věděl a mohli podle toho jednat, ale zase by jim to oběma překopalo život naruby. A ne nutně úplně k lepšímu. A to není lehké dilema pro muže ani pro chlapce, a celou tu knihu to pozvedá o level výš.

Bomba - 100%
Tuhel věc už tu nedávno chválil Jerson, a já s ním musím souhlasit. Příběh o vývoji atomové bomby. Který obsahuje hromadu detailů a souvislostí, ani ne technických, byť pár ano, ale osobních, politických a společenských. A symbolických, ostatně část příběhu vypráví Uran. .Což mi přišlo jako dost podivná volba, ale nakonec to do toho parádně zapadlo, a vývoj příběhu s předem daným výsledkem bylo zajímavé sledovat, protože se nebál nečekaných odboček a pohledů. Nejen vedení týmu, ale třeba pacifického vědce, kterého do týmu nevzali, amerických ministrů, nebo skoro náhodného Japonce A finále je drsné, ale co čekat od vymazání města z mapy. Jo, tohle je bomba.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Jekyll
Příspěvky: 177
Registrován: 1. 3. 2019, 19:56

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Jekyll »

Yoko Ogawa - Ostrov bez pamäti (v cz to vyšlo ako Ostrov ztracených vzpomínek)
Čakal som Orwella, dostal som Kafku, pustil som sa do drsnej dystopie, skončil som pri poetickom príbehu spisovateľky, na ostrove, kde sa strácajú veci a spomienky s nimi súvisiace. Oceňujem odvahu autorky, že sa nebála nechať zmiznúť nielen "román" (čo by bolo trestuhodné nevyužitie postavy), ale aj končatiny a napokon... Na všetko dozerá pamäťová polícia. No. Nedozvieme sa, čo je vlastne jej konečným cieľom, kto ju riadi, ako vznikla. Márne som dumal nad kľúčom zmiznutých vecí: prečo zmizli klobúky a nie dáždniky? Prečo ruže a nie iné kvety? Aj by som to označil za problém, ale táto nezodpovedanosť a neuchopiteľnosť celkom dobre znásobovali pocit pri čítaní, ten, čo ide mimo uvedomelé procesy, vyvolávali úzkosť i smútok. Nečakajte ani nejaké hnutie odporu, nijaká rezistencia, akurát rozmýšľam, či je to nejako kultúrne podmienené (autorka je Japonka, ergo kolektív nadovšetko), alebo tým, že chcela zachytiť tú smutnú vlastnosť človeka, ktorý sa zmieri so všetkým. Neviem, každopádne, ak čakáte hard scifi, alebo drsnú dystopiu, nedočkáte sa, ale sklamaní imho nebudete. Viac som sa rozpísal tu, ak by to niekoho zaujímalo.

Guy Gavriel Kay - Poslední záblesk slunce
Autor pre mňe neznámy, viem, hanba, a asi by aj ostal, keby som sa neprekonal a ostal pri pohľade na obálku, čo evokuje výsledok tutorialu vo Photoshope a vzbudzuje očakávanie ťažkého B-čka. Keď mi prišiel mail, že je to v zľave, tak som sa na to pozrel znova, rozčítal ukážku a začítal sa. No a bol som unesený. Jazyk je úplne krásny, miestami som mal pocit, že čítam nejakého magického realistu, príbeh možno v ničom originálny, ale umne vyskladaný, historik sa isto poteší požmurkávaniu dejín. Možno Kay žmurká až moc, až sa človek pýta, prečo rovno nenapísal historický román. Domnievam sa, že preto, lebo končí šťastne. Takú knihu som už dlho nečítal, ale tak, to je môj výber :D Skrátka, ak máte radi Vikingov, historickú či hrdinskú fantasy a nebojíte sa jazyka básnickejšieho než dáky Červenák, netrafíte vedľa. Viac zase sem.
Za tento příspěvek děkují uživateli Jekyll:
crowen
Som Knihobôľ
Stvoril som pre Zapovězené země Lyset a Kolosovu vyhňu
Hrám: Zapovězené země/DnD 5e
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Log 1=0 »

Nové minirecenze na komiksy.

Batman: Dravá moc - 40%
Co se stalo s Tomem Kingem? Jeho místy výborná, ale rozhodně kvalitní série minule trochu zaškobrtla, a bohužel to zjevně nevybrala, protože padla na hubu. Batman se tu chová jako idiot. Mlátí v podstatě náhodné záporáky, ke spojencům se chová jako vůl a vůbec nechápeme, proč tak věří jednomu tvrzení, které chce tímto dokázat. Sympatie k hrdinovi nula, příběh nuda, akce repetitivní, drama laciné, tak na dvacet procent.

Krom tohohle příběhu jsou v knize naštěstí dva speciály, co to vylepšují. Tedy, ten první je sbírka kraťasů, které otevírají různá zajímavá témata, ale jsou dost nedotažené. Po hlavní lince jsem i tak vnímal zlepšení, což je smutné, ale pořád to bylo spíše frustruující, čtyřicítka. Ale! Následuje příběh o vztahu Batmana a Alfréda, a ten je výborný. Fakt skvělý, a začínám si všímat i Toma Taylora. Za tohle mu dávám osmdesátku. Když to průměruju, jsem na nějakých 47, ale zaokrouhlím to dolů, protože dobrá je ve skutečnosti tak šestina knížky.

Tři mušketýři - 50%
Počin Petra Kopla, který je spíše parodií, než adaptací, a celý se skláza z kartůnového třeštění naroubovaného na příběh první části ze Tří mušketýrů. Jako, bavil jsem se u toho, to se musí uznat. Ale ten příběh na pozadí o intrikách a náhrdelníku... nedal se brát vážně, Kopl ho ani nebere vážně, ale vnáší do toho motivy, které se k tomuhle v podstatě dětskému komiksu nehodí. A že by fungoval v tomto pojetí jako příběh, co to drží pohromadě, to taky moc říct nemůžu.

Agnes a sedmý host - 60%
Příběh mladé Agnes, která jede s tetou Sylvií, která ji vychovává, do domu na pobřeží, co patří známému té tetičky. Má to spoustu prvků gotického hororu. Podivné služebnictvo, ještě podivnější hostitel, a nejpodivnější jsou hosté. Každý má kolem sebe záhadu, Agnesina se týká smrti jejích rodičů. Kresba je extrémně laděná do fialovomodra. Atmosféru tomu nelze upřít, ale na druhou stranu, je poměrně umělá, spíše jí autorka vyrábí z ničeho. A skoro nic se tu neděje, krom falešných poplachů. Alespoň že ty postavy jsou sympaticky ujeté.

Kiki z Montparnassu - 60%
Životopis Alice Prinové, zvané Kiki z Montparnassu, modelky, herečky, zpěvačky, malířky a hlavně bohémky jak víno. Tuto osobnost jsem neznal, a po přečtení komiksu musím konstatovat, že ji pořád vlastně neznám. Proč by mě ta osoba měla zajímat. Jediné, co mě asi mělo fascinovat, byl zástup slavných umělců, se kterými se stýkala (a mnohdy, ehm, stýkala), ale mě to nehormilo, protože je neznám. Což je moje ignorantství, a člověk se zájmem o výtvarné umění dvacátého století to bude mít zcela jinak. Ale pochybuji, že takový člověk se tu dozví něco nového.

Což ale neznamená, že je komiks špatný. Jen ho nesmíte brát jako zdroj faktů, jako spíš na řetězec událostí a epizod ze života pařížské bohémy. Ta je tu vykreslena krásně, život plný večírků, sexu, drog, krásy, umění, ale i prostituce, hladu, zpřetrhaných rodinných vazeb, povrchních vztahů, abstinenčních příznaků a násilí. Komiks v tom nejde do hloubky, jen to ukazuje a nechává plynout. Ale v jeho záměrně jednoduché kresbě to plyne celkem pohodově. Žádná bomba, ale dá se to.

Darwin, plavba na lodi Beagle - 70%
A další životopis, tentokrát osobnosti, kterou znám. A tohle s tím možná trochu počítá, protože i když je to komiks svým stylam spíše školský, rozhodně se nesnaží vysvvětlovat, kdo to byl ten Charles Darwin. Místo toho se soustředí na jeho cestu, uukazuje jeho fascinaci přírodou, a pár klíčových momentů, kdy se posouvá ke svému objevu. Ale velký kus cesty samozřejmě chybí, stejně jako hádky, které pohltily velkou část jeho života. Jenom etapu na Beagle. A díky tomu se dostane i na detaily s jeho osobního rozvoje na téhle cestě. Konfrontace osvíceného idealisty s rasismem a otroctvím jeho světovládné kultury, která jej zjevně zasáhla. No, ani se nedivím, spousta těch událostí jsou toho druhu, které člověk jen tak nezapomene. Vidíme, jak se Darwin utvrdil ve svém postoji ke zmíněným fenoménům, aniž by se z toho stala dominantní složka osobnosti. Je hezké vidět takový příběh. Ale pořád to naráží na limity životopisu.

Usagi Yojimbo: Genův příběh, Souboj v kitanoji - 70%
Mám tuhle sérii rád. Je vlastně pořád o tom samém, a vlastně není nikdy o tom samém. Usagi putuje japonskem a zažívá dobrodružství, to je pořád stejné. Ale každé to dobrodružství je jiné, i když potkáváme známé postavy. Ale je pravda, že se mi už plete, co bylo v které knížce. To platí stoprocentně o Genově příběhu. Poznáme toho cynického lovce odměn trochu lépe než doposud, ale žádný zvrat se nekoná, i když ten příběh je super. A ty další okolo taky. Trochui víc mi utkvěl titulní příběh Souboje v Kitanoji. Protože to zase jednou ukazuje, jak umí být všemi uctívané bushido pěkná blbost a to dost silně, když na to přijde. Ale přijde mi to tak trochu nevyužité. Jako by se autor bál, že při důkladném rozboru v rámci událostí by se moc změnil náhled samotných postav, a to by rozbilo směr vyprávění. Nebo by mu taková tvrdá kritika toho kodexu přišla ahistorická? Nebo oboje? Každopádně to sráží jinak skvělé finále, které to mohlo zvednout ze standartního nadprůměru, který si drží většina série.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Log 1=0 »

Kroniky legie - 40%
Tahle série má určitě zajímavý nápad. Vald Tapes a jeho bratr Radu se stali nesmrtelnými tém, že posedají lidi a kradou jim těla. Jenže je to hrozně zmatené.Není moc jasné, jak ta jejich schopnost funguje, jaké má limity, co se vlastně stává s osobností původních lidí, proč by Nesmrtelní neměli mít děti (což je silný motiv) a jak to vlastně vědí ti dva. Stejně tak není jasné, proč bych měl někomu z nich fandit, oba jsou to hajzlové. Radu má být asi větší, ale ve skutečnosti mi to místy přišlo i naopak... Vyprávění není chronologické, ale spíš než abych si z událostí skládal celistvý příběh, tak mám pocit, že se ztrácí napětí, protože všechno víme předem. Kresba je určitě dobrá, ale že by to nějak zvedala mi nepříjde. Jako, není to žádná frustrující hrůza, ale nic extra.

Linka - 60%
Toto české dílo mi připomíná americké nezávislé komiksy. Ne že bych jich tedy znal hodně. Ale z těch co jo, mělo hned několik tuhle zvláštní kresbu s hranatými linkami a velkými plochami, které jsou vybarvené jednou barvou. K tomu se to odehrává mezi nižšími vrstvami v Americe, zmiňuje se náboženství, homosexualita, gangy... Taky to má zajímavou uměleckou manýru, se střídáním barevného a černobílého komiksu, která dostane smysl díky závěrečné pointě. Vlastně to dost stojí za pozornost, ale něco tomu chybělo. Možná postava, která by zaujala, je jich tu tolik, že najít nějakou hlavní nelze, a kvůli asi pěti linkám se pozornost rozbíjí. A rozhodně se tvůrci nesnaží vykreslit někoho sympaticky. Což tu vlastně dává smysl, ale stejně.

Usagi Yojimbo: Zrádci země - 70%
Po několika knihách, kde byl co sešit, to příběh, tu máme knížku, která je trochu provázanější. Jednak dlouhý příběh o boji s nemrtvými, což je zase něco celkem nového, a na něj navazující krátké krimi, ve které je krásný kontrast Usagiho a mladé zlodějky. Následuje dvojdíl o boji s lupiči, ve kterém je nečekaně emocí a zvratů. A pak příběh napojený na Usagiho minulost. Mohl by být nejzajímavější, ale nedostane tolik prostoru, kolik by zasloužil. I tak se ale jedná o solidní Usagiovku, stejně jako v těch delších příbězích. A jo, a na začátku jsou dvě anekdoty, které jsem zapomněl. Ale byly vtipné, to jo.

Usagi Yojimbo: Ostří trav - 80%
A tahle knížka, to je vysloveně jeden příběh. Má sice několik dějových linek, alr ty jsou provázané a ovlivňují se. Proplétá se tu japonská mytologie, politické spiknutí, i příběhy postav, které se motají v Usagiho sérii nějakou dobu. Má silné finále, a i když není vysloveně uzavřená (je to přeci jen součást série), tak má i jasný závěr. To všechno příběhu svědčí. A samozřejmě tu jsou standartní Uagiho kvality (a problémy, jako PG boje, ale na ty už jsem si asi zvykl).

Hellblazer: Vzlety a pády - 90%
John Constantine je poměrně známá postava, ale česky s ním zas tolik věcí nevyšlo. Tohle ho nepředstavuje pro začátečníky, ale rozhodně ani nevyžaduje nějaké lore znalosti. Stačí vědět, že JC je okultní detektiv a zahořklý cynik. A tahle věcička mu pěkně nahlédne do duše, aniž by se v tom rochnila. Spíše vypráví příběh, který se dotýká Johnovy osobnosti a minulosti, ale který je také plný zábavných i trochu hrozivých momentů a pořád se v něm něco děje, aniž by byl přeplácaný. Jako, že jsem JC trochu znal, tady mi dost přirostl k srdci, a jsem vlastně dost nadšený. Takhle nějak si představuji, že by měla vypadat cool-blooded krimi s magií. A do Konstantina nahlédneme opravdu slušně.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Log 1=0 »

Legenda o Batmanovi: Případ Dawn Goldenové - 30%
Na to, že se ten komplet jmenuje Legenda o Batmanovi, v něm zas tak moc legendárních věcí nevychází. Tenhle to není určitě. Je to pátrání po unesené ženě, kterou Bruce Wayne znal z dětství. Ale to je očividný retcon, a já to tomu prostě nežral. Když tohle odmyslím, je to ta jejvětší možná rutina. Která není ani moc zajímavá, co sešit se řeší jiné postavy (staré a nové), jejich motivace je nejasná, a většina věcí jsou hinty na pokračování série. Ale jednak u nás pokračovat nebude, jednak by se mi ho ani moc číst nechtělo, protože krom otázek, jak to bude s některými postavami dál, k tomu není důvod.

Spirou a Fantasio: Paříž pod vodou - 30%
Tohle mě docela zklamalo. Je to relativně známá francouzská série, ale po tomhle albu moc netuším proč. Trochu mi to připomíná takového "Bonda pro děti" ale moc dobře to nefunguje. Zaprvé, hlavní postavy jsou pro děj zcela zbytečné. Zadruhé, nechápu motivace a cíle hlavního záporáka. Zatřetí, je tu zjevná snaha tvářit se, že záporák není ve skutečnosti zas tak zlý. Ale i když má zjevně světlé momenty a hranice, žádné zosobnění zla to není, tak dělá zjevně špatné věci ze sobeckých důvodů a stále je u toho dost bezohledný. Takže mi to přijde takové neférové, aby mu všechno prošlo.

Usagi Yojimbo: Příběh Tomoe - 70%
Zajímavé, jak se náhodné Usagiovky tématicky sejdou. V tomhle případě se sešly ty, které se týkají různých japonských démonů, strašidel a černé magie. V téhle knížce tráví většinu času ve společnosti Tomoe, tělesné strážkyně mladého lorda Zapoměljsemjméno. A je to fajn, ti dva se s Usagim hezky doplňují, aniž by se zastiňovali.

Usagi Yojimbo: Maska démona - 80%
Tady je hromada příběhů, plných falešných i pravých démonů a strašidel. A musím říci, že tady se sešel opravdu solidní výběr. Každý trochu jiný, ale stabilně dobré, vlastně nic tomu nemůžu pořádně vytknout. A vzadu je soubor krátkých příběhů, z nichž ten první je silnější, než většina delších příběhů. Ano, zvedám procenta kvůli asi třem stránkám, ale ten zbytek je dost silný, aby to ustál.

Usagi Yojimbo: Pekelná malba - 90%
Tato kniha stojí na hlavním příběhu, který je rozhodně velmi dobrý. Solidní detektvka, kde jsem měl nad čím uvažovat, měla akci a také překvapivý zvrat na konci, který ale dával smysl. Tomuhle velmi povedenému příběhu předchází velmi zajímavý dvojpříběh o tom, že věci jsou složitější, a zároveň o pomoci a spolupráci. Mohl bych říct, že to je standartní Usagi, ale vrah je jeden z nejlepších jednorázových záporáků, takže stojí za zvednutí na osmdesátku. No a pak wow. Závěrečný sešit se dotýká tématu tak drsného a pojatých tak moc citlivě, že se to hned tak nevidí. V jednom sešitě. Někteří by možná udělali knihu jen o tomhle. Tady mi to na malém formátu přijde perfektní.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2664
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Vitus »

Logu, buď měkneš nebo si na Usagiho začínáš zvykat :).

EDIT: Ale abych nebyl zbytečně škodolibý, protože mám Usagiho rád, tak bych tomu asi dával více procent, ale v tom rozptylu a hodnocení kvality jednotlivých sešitů se zatím více méně shodujeme. :)
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Log 1=0 »

Velká kniha komiksů Jana Štěpánka - 50%
Sbírka komiksů od staršího českého tvůrce. Obsahuje adaptace růžných literárních děl, zpracovaných takovým tím ábíčkovským stylem (on tedy tuším psal do jiných podobných časopisů, ale to je prašť nebo uhoď). No, prostě dost retro věci. Má to neduhy literárních adaptací, obřích bublin a vyprávěcích rámečků. A v případě slavných dobrodružných románů to obecně nejsou moc dobré adaptace (jsou u Ostrov pokladů, Cesta kolem světa za 80 dní a nějaký western o Bezhlavém jezdci). A ty mají hrozně moc zhuštěný děj, a ty texty jsou suché, stává se z toho takový bohatě ilustrovaný výcuc děje. Lépe na tom jsou sci fi a humoristické povídky, protože nepodléhají kompresi a i když komiksovost drhne úplně stejně, tak ty texty se mnohem příjemněji čtou, protože ani tak neshrnují děj, jako spíše předávají myšlenky a vtípky. Což raději aby mi je předal komiks, to můžu číst ty původní předlohy. Ale je to alespoň zábavnější. Navíc humoresky mají takovou kartůnovou kresbu, která se liší od té ábíčkovské formy, a je osobitější. A co se musí velké knize nechat, je opravdu velká a těch různých příběhů v ní je hodně.

Wonder Woman: Temní bohové - 60%
Na svět zaútočí Temní bohové a Diana zjišťuje, že s tím má možná něco společného. Že je to tak trochu její vina. Klasika. Do toho řeší osobní linku s bratrem. Taky klasika. Objevují se tu hromady různých postav, protože i když je to kus série WW, tak by se z toho kliďánko mohl udělat event, akorát by to pak nemohlo být tak dianocentrické. Pokud jste nečetli Metal, nechytíte se. Pokud nemáte přehled o starších událostech v DC, tak se možná chytnete v půlce. Pokud jste nečetli posledních pár WW knížek, tak to bude tak dělat problémy. WW tu mluví o lásce. Hodně. I na svoje poměry. Je to otravné. Střídá se tu jednoznačně autorský a až umělecký styl kresby s maistreamem, a spíše se to tluče než obohacuje. Ale zas nemůžu říci, že je to nějak moc špatné. Je tu pár nápadů, formálních i dějových, které to zvedají a nic, co by mě vyloženě naštvalo. Tak tomu dám ten lepší průměr.

Usagi Yojimbo: Roční období - 70%
O Usagim se mi tu těžko něco píše. Zvláště u dílů, jako tenhle. Soubor příběhů, které si drží svůj vysoký standart napětí a zábavnosti, má ty svoje obvyklé mouchy, které ale moc neruší, a ve skutečnosti se v nich nic moc zajímavého nestane. Pořád je to standartní nadprůměr, ale moc nemám co k tomu říct. Snad jen si postěžuji, že si tam autor zjevně hraje s tím, jak se během knihy mění roční doby, ale všimnout si toho a ocenit to je v černobílém komiksu docela obtížné. Tady by to ty barvičky chtělo.

Murena: Cyklus matky - 70%
Starověký Řím. Intriky. Gladiátorské zápasy. Orgie. Nahota. Otroctví. Krutost. Pomsta. Vraždy. To všechno tu je zastoupeno nemalou měrou, ale je to pojaté s přesně určenou mírou, takže se nezdá, že se komiks rochní v brutalitě, úchylnosti a šílenství postav, ale zase je poznat, že tam ty věci jsou, že nejsou čtenáři zatajovány. Takže pokud toužíte po pletichářském příběhu o kruté nobilitě, ale netoužíte podstoupit zátěžovou zkoušku svého žaludku, tohle musím vřele doporučit. I když to má své chyby. Postav je tu hodně, různě důležité, a i když se v nich čtenář v pohodě vyzná, pozornost se tříští.

A i když mnohé z nich bych se i přes morálně zkažené prostředí nebál označit za dobré, nejsou líčeny tak, aby s nimi člověk nějak extrémně soucítil. Ano, spíše člověk fandí Murenovi, než Agrippině, ale tak nějak jsem do toho nedokázal dát srdce.

Nevyhnutelná opotřebovanost citů - 70%
Romantický komiks o dvou důchodcích. Je dost kouzelný. Nebojí se ukazovat neduhy stáří, psycholgické dopady důchodu, a tak dále. Ale zároveň ukazuje, že i ve vyšším věku je místo pro lásku ve všech jejích podobách. Aniž by z těchto tvrzení dělalo něco kontroverzního. Protože proč by mělo být.

Nutno říci, že to nejde nějak na dřeň, ve skutečnosti to je realistický, ale zároveň pohodový komiks. Tedy, byl by, jenže pak nechá hrdiny zažít něco nepravděpodobného až nemožného, a tím rozbijí ten pocit, že je ze života. A na tom to kouzlo dost stálo. Pořád je to nadprůměr, ale nějaké vysoké známky to kvůli tomu dosta nemůže.

Usagi Yojimbo: Ostří trav II, Návrat černé duše - 70%
Tady platí, že co kniha to jeden dlouhý příběh, a musím říct, že to Usagimu svědčí a jsou to jeho lepší knihy. Což je u něčeho, co má dlouhodobý standart nadprůměru, slušná pochvala. Ale nemůžu říct, že je to o tolik lepší, než ten standart, abych to pozvedl na nějaké osmdesátky, devadesátky. Ty příběhy mají několik tragických momentů, ale nevyzní. Protože je člověk čeká skoro od začátku, ale zároveň na nich není nějaká fatalistická nevyhnutelnost. Nejlogičtější vývoj situace je, že postava zemře, a ona zemře. Mohla mít štěstí, ale neměla. Zároveň i když ty postavy měly něco za sebou, tak to nebyly ty, ke kterým máme jako čtenáři největší pouto. A co si budeme povídat, když jsou postavy stoičtí válečníci, co nedávají emoce najevo, je těžké je přenést na čtenáře. Takže mi těch postav bylo líto, ale že by mne to nějak silně zasáhlo, to říct nemůžu. A žádný jiný výrazný a emocionální moment tu není. Tedy, je jich tu spousta, ale to v každé Usagiovce, nevidím důvod tyhle až tak vyzvedávat nad ty ostatní.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Log 1=0 »

Dnes jsem měl pár hodin času, tak jsem seděl v knoihovně a četl komiksy. Nepůjčil jsem si je, tak je popíšu dřív, než na to zapomenu.

Batman: Evropa - 50%
Batman je okolnostmi donucen spolupracovat s Jokerem a navštívit čtyři Evropská města. Berlín, Prahu, Paříž a Řím. Praha je v dobré společnosti. Ale krom této malé vlastenecké radosti mne ten komiks moc nenadchl. Je to dělané takovou psychadelickou kresbou, což má jednak vyjadřovat Batmanovu ztrátu rozumu, jednak to zjevně odkazuje na věci jako Arkham, a mám pocit, že to mám brát jako umělecké dílo. No, jenže ten scénář si to prostě nezaslouží, a jako vyjádření vnitřního stavu to moc nefunguje, jen to dělá komiks méně přehledným.

To, že Batman spolupracuje s Jokerem, není využito k ničemu jinému, než že může prakticky bez ustání hučet do Batmana hovadiny. Města nejsou taky moc využita. Sice je tu vždy na začátku každého sešitu monolog o jejich atmosféře a historii, ale připadá mi hrozně vytažený z paty. Pak se k těmhle věcem vrací Joker, ale nic zajímavého z něho taky nevypadne. A lokální atmosféru to taky nemá. Se Světem je to v tomhle neporovnatelné, ale možná je to trochu nefér, protože Azarello prostě ta města tak dobře nezná a znát nemůže. Příběh sám by se po pár úpravách mohl odehrávat v Gothamu. A ty úpravy by to možná i vylepšily, protože jak říkám, ty monology nejsou moc povedená věc.

Usagi Yojimbo: Most slz - 60%
Po nějaké době musím u Usagiho zase sáhnout po slabším hodnocení. Hlavně proto, že tahle knížka podle mě nefunguje jak má. Sakai se tu snaží z Usagiho udělat tragického hrdinu, který přišel o někoho hodně blízkého. Že měl velké dilema, špatně zvolil a výsledek byl tragický. Jenže já jsem mu to prostě nežral. Nevěřil jsem, že má s tou postavou nějaké pouto, nějaké silnější, než s jakoukoli z jednorázových postav, o těch dlouhotrvajících nemluvě. A přitom jsem měl pocit, že po mě komiks chce, abych byl smutný. Ale já nebyl, a místo toho vznikla taková pachuť, která zkazila dojem z jinak slušné usagiovky. Dokonce se mi hrozně líbil příběh o vrahovi, který byl ve skutečnosti mnohem tragičtější. Ale výsledný dojem je prostě meh.

Usagi Yojimbo: Matka hor - 70%
Ve výsledku klasická usagiovka. Celoknížkový příběh, který se snaží být obzvláště drsný, a vlastně je. Ale nedosáhne tím víc emocí, byť má svoje momenty. Takž za to žádné body nestrhávám, ale ani nepřidávám, je to klasický Usagi, tedy v kontextu všeho lehký nadprůměr. A popravdě, to, co Usagi uděla Výrobci sirot mi k němu vůbec nesedí.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů