Knihy & komiksy - vaše názory a doporučení

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Log 1=0 »

Pokud vás zajímá, proč je tu tolik literárních adaptací, tak jsem prostě objevil novou sekci v knihovně, kde jich je požehnaně.

Arzach, Hermetická garáž - 50%
Moebius, oddávající se svým fantaskním vizím. První část, Arzach, jsou různé kraťasy o Arzachovi, co... no, ono se to nedá popsat, lítá na jakémsi tvorovi a zažívá nesmyslná minidobrodružství. A kompletně beze slov. A to mi přišlo fakt dobré, asi nejlepší způsob, jak Moebiovské obrázky a divnost prodat. Prostě nechat čtenáře, aby se nechal unášet. Bohužel druhá Hermetická garáž, evidentně chce vyprávět příběh. Má spoustu bublin, spoustu postav, ale stejně je to v zajetí fantaskna, takže to nedává smysl, ale je to zároveň tak komplikované, že to vadí, i když je to záměr. Těch padesát procent je průměr mezi dílem, které ukazuje, proč má spoustu lidí rádo Moebia (i když není pro každého) a dílem, co ukazuje, proč ho spousta lidí rádo nemá (a nejde jen o to, že prostě není pro každého).

Indiana Jones: Daší dobrodružství: Omnibus - 60%
Příběhy jedné známé filmové postavy v komiksu z poloviny 80 let. Příběhy jsou tak trochu klasické plup béčka, a popravdě mohl bych rozebírat různé scénáristické berličky a kiksy, typu ne moc povedené ženské postavy, deus ex machina momenty a podobně. Ale na férovku, podobné problémy měly i Indyho filmy, a jsou klasika. Bohužel, je tu i několik problémů, které filmy nemají. Zaprvé, příběhy jsou o hodně kratší, takže není tolik prostoru pro vymýšlení zajímavých věcí a pseoudohádanek. Zadruhé, akce je mnohem hůře udělaná, protože v osmdesátkách zjevně neuměli udělat v komiksu akci tak dobrou jako ve filmu (pokud si nemohli pomáhat superschopnostmi). Takže je to něco jako ty slavné filmy, má to stejné problémy, jen ty skvělé věci z nich tu jsou mnohem slabší. Nechám na vás, je li to pro vás doporučení, či varování.

Poslední mohykán - 60%
Adaptace klasické knihy. Už druhá, co za poslední dobu čtu. Tahle má klasické adaptační neduhy, ale nijak hrozné. Rozhodně tu chápu, kdo a proč co dělá. Ale stejně je to hrozně osekané, takže jsem si nedokázal vytvořit moc velké pouto k postavám, takže ten závěr až tak nevyzní, což příběh sráží. Protože, co si budeme povídat, strhující dvakrát není.

Americká liga spravedlnosti: Následky zla - 60%
Stargirl a Martian Manhunter jsou uvěznění v podivném vězení, a snaží se osvobodit jak sebe, tak celou Ligu spravedlnosti. První problém, pokud nevíte, co se dělo v eventu Věčné zlo, resp. jak skončil event Válka velké trojky, tak se v mnoha věcech nebudete absolutně chytat. Některé věci v ději místy nedávají smysl (ale na konci se většina vysvětlí, a ukáže se, že svým způsobem dávají, ale to je vlastně trochu pozdě), a i akce má solidní problémy s přehledností. Na druhou stranu si vybrali celkem běžný, ale přeci jen ne úplně provařený námět a skutečně pěkně tu představí New 52 MM a Stargirl. Což oceňuju, protože zejména tu druhou jsem vůbec neznal.

Agatha Christie: Záhada Modrého vlaku - 60%
Jak už je zvykem u adaptací, začnou formou. A musím říci, že mne kresba moc neuchvátila. Je taková divně hranatá, postavy jsou si dost podobné, no, žádná značka ideál. Ale zas nechci říci, že by byla přímo odpuzující, a možná to je prostě výtvarníkův styl. Jen se mi moc nelíbí. Z adaptačních chyb se tu hojně vyskytuje jedna, totiž spousta bublin přetékajících textem. Ale ostatním se podařilo tvůrcům úspěšně vyhnout, vyprávěcí rámečky nejsou nadužívány a panelování je dynamické, i v konverzačkách.

A příběh? No, není přímo špatný, ale taky žádný zázrak. Vrahem je někdo, u koho to nečekáte, ale je to až křečovité. Vrahův plán je pro danou věc strašně překombinovaný, riskantní, a obsahuje chladnokrevnou vraždu, i když si myslím, že ve své pozici by se jí dokázal vyhnout.

Manga Shakespeare: Sen noci svatojánské - 70%
No, ona to vlastně není manga, jen je to částečně inspirováno jejím výtvarným stylem. A je to dost fajn. Divadelní hra se do komiksu adaptuje snáze, než próza, a tady si na ní dali záležet. Pracuje se tu vlastně stylem "moderní inscenace", kdy je velmi konzervativně použit Shakespearův dialog, ale neverbální projevy postav jsou ryze moderní (Oberon dělá moc pěkné fejspalmy). I design postav a prostředí je taková směs takové pseudo-antiky a dneška. Elfové jsou hodně stylizovaní, panelování maximálně kreativní, je tu pár nápadů. A Shakespearovský humor já rád. Samozřejmě, nedostanete tu víc než od dobrého představení čtyři sta let staré komedie. Ale náramně mě to bavilo.

Vodní had - 80%
Příběh o holce na začátku puberty (hádám), co potká jinou holku, která je trochu divná. A od té doby je to ještě divnější, má to hodně osobitou a hodně uměleckou kresbu, příběh pracuje se symboly, sny, a s nejspíš unikátním pojetí nadpřirozena, i ty naprosto lidské postavy jsou podivíni. A přitom se v celém ději nádherně vyznáte. Prostě věc, která na vás neřve: Tohle je umění! a stejně si na konci řeknete: Jo, tohle bylo asi umění.

Batman: Svět - 90%
Antalogie krátkých Batmanových příběhů, odehrávající se různě po světě, a příběhy z různých zemí tvoří autoři, kteří v těch zemích žijí. Včetně Kopřivy a Suchánka. A dopadlo to asi nejlépe, jak mohlo. Tvůrci znají své země, svou historii a současnost, ví, na co mohou být hrdí, a co je naopak pálí. A zároveň znají i Batmana, protože je to zkrátka globální fenomén. Příběhy jsou krátké, ale autoři v nich většinou vytáhnou maximum, a některé měly i nečekaně silné momenty. Žánrově jsou relativně pestré, je zde lehká parodie, v podstatě vyznání autora z lásky k Batmanovi, více či méně akční příběhy a superhrdinské detektivky. S prostředím se tu pracuje způsobem, který by nejspíš nešel, pokud by to měli tvořit Američani podle Wikipedie (alespoň někdy). Ale zároveň je to věrné Batmanpovu mythosu, krom výstřední alternativy zasazené do feudálního Japonska by všechny ty příběhy mohly být kánon, skvěle zapadají do atmosféry i charakteru Batmana. Vlastně mě mrzí, že na některé příběhy se nenaváže, protože měly potenciál.

Duchové - 100%
Komiks od autorky Drama. Zase je tu hrdinkou cca patnáctiletá holka. Ale teď je to trochu vážnější. Její sestra má cystickou fibrózu, a kvůli tomu se stěhují někam k moři, kde je vlhko, mlhavo a asi je to blíž hranicím s Mexikem, protože se tu slaví Den mrtvých. A ukáže se, že se tu vyskytují skuteční duchové. Celé je to pochopitelně o vyrovnávání se se smrtí, ať už s tím, že blízcí lidé už s naámi nejsou, tak s vyrovnáváním se s vlastní smrtelností (hrdinčina mladší sestra ví, že nebude žít tak dlouho jako většina lidí). A přesto se do toho autorce podařilo dostat kus svého optimismu. A výsledkem je skutečně emocionálně působivá věc.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Log 1=0 »

Sek a Zula - 20%
Švandrlík s Nepraktou si nikdy moc nehráli na velké umělce, a popravdě jimi nikdy nebyli. Byli to tvůrci hříček pro lid. Ale v tom nebyli špatní, a rozhodně nebyli z těch, co by odbývali tvorbu pro děti. Takže tady jsem čekal něco jako české Flinstoneovy. Pračlověčí rodina obklopená dinosaury, mamuty a tak podobně. Bohužel, není tomu tak. Jednak je mnoho příběhů zabitý tím, že autoři přecházeli z formátu kresleného seriálu (texty pod obrázky) v komiks (promluvy v bublinách) a ta míchanice se strašně špatně čte. Naštěstí to časem mizí ve prospěch čistého komiksu. Jednak se mi zdá, že tu není ukotveno cílové publikum. Na jednu stranu tu má mnoho příběhů víceméně dospělé témata, jako byrokracie a mezilidské spory. nemluvě o čistě dospělých narážkách. Hned v prvním díle sbalí tatínek Seka a Zuly jejich maminku tak, že ji láskyplně praští kyjem do hlavy a odtáhne do jeskyně. Což na férovku by dneska nebyl úplně dobrý džouk ani v díle pro dospělé, ale původně to bude z kdovíkdy, takže přimhouřím oko. Jenže v knížce pro děti to je divné i v dávném dvacátém století. Ani ne tak z hlediska výchovného ( i když... jasně... ale je to džouk), ale podle mě to bez už zažitého přístupu k romantickým vztahům nejde ocenit. Ale dost už s tímhle, jen jsem chtěl ukázat, že spousta zápletek není úplně dětská. Už proto, že se tu běžně umírá, jako by o nic nešlo. Nebo možná je pro trochu starší děti. Ale zároveň rozuzlení jednotlivých zápletek jsou tak jednoduchá a nabízející se, nebo naopak nesmyslná, že to budou akceptovat spíš malé děti. Většina poent dvoustránkových příběhů nemá víc než na to být joke na pozadí. No prostě slabota.

Záleskautky: Střež se svaté kočičky - 50%
Příběh o partě skautek, co zažívají dobrodružství v lese s tříokými liškami a mořskými netvory. A já si nejsem jistý, jestli se mi to líbilo. Postavy jsou asi sympatické, ale přiznám se, že mi trochu splývaly. Tedy, určité jedinečnosti mají, ale všechy jsou tak nějak trhle veselé, a nenapadá mě jasná charakteristika, která by je odlišila. Možná se víc vyprofilují časem, ale tady toho bylo málo. A poté si nejsem jistý, jestli ty divnosti, co se jim dějí, jsou výtvory jejich fantazie, kusy střelého světa, které si máme užívat, nebo záhada, co se bude řešit. Mé vnímání se postupně posouvalo od prvního k poslednímu, ale možná to chápu úplně blbě. A to nejsou dobré pocity po přečtení veselé knížky. Ale zas vtípky tu nejsou špatné.

Legendy o myší hlídce: Kniha první - 60%
Antologie příběhů ze světa myší hlídky. Tedy, je to rámováno vyprávěním příběhů v hospodě v klasickém MH stylu, ale jednotlivé vyprávění jsou zobrazeny jako minipříběhy s různými scénáristy i kreslíři. A příběhy jsou většinou dobče nakreslené i napsané. Často experimentální, a celé je to velmi svěží. Ale je tu problém, že jsou hrozně krátké, takže i když jsou velmi dobře udělané, tak mají jako jednotlivosti malý dopad, a protože nemají nic sjednocujícího (krom toho, že postavy jsou myši, a sorry, to nestačí), tak se nijak nekumuluje. A je třeba si přiznat, že některé experimenty se zkrátka nepovedly. Kdyby se pár vyhodilo, a některé ze zbylých trochu rozvedly, bylo by lépe. I tak je to ale pestré a nemyslím, že by se u toho mohl někdo nudit.

Ségry - 70%
Příběh od autroky Duchů, tentokrát o vztahu dvou sester, a se silnými autobiografickými prvky. A je to o něco slabší, jednak ještě neměla tolik zkušeností (tuším, že to je její druhé dílo), jednak skutečný život neumožňuje věci tak správně budovat. I tak se ale toho stane během příběhu dost, a do starší sestry (autorčina alter ega) se dá snadno vcítit, aniž by ostatní postavy, se kterými se má ráda, ale je to občas komplikované, působili jako debilové. Což je super, to se v tomhle žánru ne každému podaří.

Labyrint: Nezdolné srdce - 70%
Komiksový prequel filmu Labyrint. Doporučuji předtím vidět. Příběh je fantaskní, plný fantazie, svět má těžko pochopitelná pravidla, ale přesto se zdá, že existují a co hrdinka dělá, má dopad na příběh. Vedlejší postavy jsou také velmi zajímavé, i když jejich role je trochu předvídatelná. Jo, to je zajímavé. Co to trochu sráží, je napojení na film. V různých momentech vidíme scény z něj z jiného úhlu pohledu. Což ale nijak nerozvíjí jejich oobsah, a nezhnalého čtenáře to bude mást a působit jako vycpávka. Rámovací scény občas obsahují něco důležitého pro kontext, ale to by šlo jistě předat i jinak a celkově to střídání ruší tempo. Kdyby se rámování nedělo povinně v každé kapitole, ale jen na začátku a na konci, případně vybraných místech, bylo by to trochu lepší. A dal by se asi lépe vysvětlit ten konec. A jedna velká chyba: Vztah mezi postavami z příběhu a rámce je prozrazen v první kapitole, a je to svým způsobem otravný spoiler. Predsestinuje výsledek, a čtenář nemůže mít radost z toho, že by ho to napadlo samotného nebo být naopak výsledkem překvapen.

Kůstek: Velké kraví dostihy - 70%
Co jsem napsal o prvním díle platí i tady, s tím, že teď je těch vtipů o něco méně. Byť úbytek kvantity neznamená úbytek v kvalitě, a je to stále velmi zábavné čtení. Tenhle díl jsem bohužel četl černobíle, a je to takové... nevybarvené, ne jako u věcí, kde se s koloringem nepočítá. I to může být důvod, proč jsem si to užil o trochu méně.

Kůstek: Oči bouře - 80%
Opět mám barvy a je to moc dobře. Vtipů je tu podobně jako v kravích dostizích, ale zato dostává více prostoru příběh, takže je to opět k preasknutí nabité, byť trochu jinými věcmi. Ale jsem nesmírně zvědavý na další vývoj a těch vtipů je tu pořád dost, takže si nestěžuju a vracím hodnocení na osmdesát.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12359
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Ecthelion »

Log 1=0 píše: 23. 12. 2021, 21:07 Tenhle díl jsem bohužel četl černobíle, a je to takové... nevybarvené, ne jako u věcí, kde se s koloringem nepočítá.
:-o

Ale Kůstek je originálně černobílý. Barvy přišly až o mnoho let později se souhrnnými vydáními.

(Mě osobně se ty Hamekerovy barvy extrémně nelíbí. Jednak technicky, druhak dost zabíji Smithovy kontrasty a údernost. A hlavně mám pocit, že s nimi mizí ten nezávislý self-published feel těch komiksů. Ale důkladně znám jen Útěk z Kůstkova a Velké kraví dostihy.)
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Log 1=0 »

Jak říkám, nejsem výtvarník. Jen popisuji, jak to na mě působilo. Žádné kontrasty jsem tam neviděl, je to prostě taková ta omalovánková černobílost, žádné přechody nebo šrafování, které nese význam.

A co se týká self-published, tak tam může i ruce autorovi opustit něco, co nemá vše žádoucí, protože třeba nezbyly peníze. Což neříkám, že je tento případ, nevím. Ale jestli autor souhlasil s koloringem, tak není proti jeho záměru. Že by self-published feeling byla kvalita navíc, si nemyslím, zcela obecně.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12359
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Ecthelion »

No mysli si co chceš, nemusíš se čertit.
Já jen opravuju když vycházíš ze špatných faktů a píšu jak to působí na mně a co je na tom zajíavé pro mě. Na tebe si to může působit jak chceš. Jestli nestojíš o diskuzi, tak to napiš dopředu.

---------

That said, jak jsi mohl minout takovéhle mistrovské hry s kontrastem světla a stínu, co jsou na každé druhé stránce upřímně nechápu. Např.:
http://goodokbad.com/assets/images/books/bone_03.jpg
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Log 1=0 »

Eh? jestli ten můj post vyzněl agresivně, tak upřímně nevím proč. Naopak mám pocit, že se snažím nepsat "ublíženě", připouštím svou neodbornost, ale prostě popisuji svůj dojem, jakožto čtenáře, který to ve mě vyvolalo, a za tím si docela stojím.

Co se týče těhle mistrovských her světel a stínů, tak těch jsem si pochopitelně všiml, ale ty jsou působivé i v barvě, takže jsem myslel, že máš na mysli něco jiného, co v černobílé lépe vynikne. Mě se třeba na kolorované verzi té stránky co odkazuješ, líbí, že nejenže se změní pozadí a zmizí stíny, ale i ty místa, která jsou v té temné variantě vidět (postavy, kameny). Respektive, když si vykoukávám oči, tak ony jsou i v té černobílé verzi trochu šedivější, ale v barvě je ten rozdíl mnohem jasnější.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Sosacek
Příspěvky: 25735
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Sosacek »

Ecthelion píše: 23. 12. 2021, 22:12 That said, jak jsi mohl minout takovéhle mistrovské hry s kontrastem světla a stínu, co jsou na každé druhé stránce upřímně nechápu. Např.:
http://goodokbad.com/assets/images/books/bone_03.jpg
Wow.
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12359
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Ecthelion »

Log 1=0 píše: 23. 12. 2021, 22:33 Eh? jestli ten můj post vyzněl agresivně, tak upřímně nevím proč.
Ok, nebudu se v tom nimrat. Jinak než agresivně a ublíženě, že se ti do toho nimrám, jsem si ten post neuměl interpretovat. Ale možá jsem byl včera jen nějký nekoncentrovaný nebo co. Pokud to tak nebylo, tak se omlouvám.
Log 1=0 píše: 23. 12. 2021, 22:33 Co se týče těhle mistrovských her světel a stínů, tak těch jsem si pochopitelně všiml, ale ty jsou působivé i v barvě, takže jsem myslel, že máš na mysli něco jiného, co v černobílé lépe vynikne. Mě se třeba na kolorované verzi té stránky co odkazuješ, líbí, že nejenže se změní pozadí a zmizí stíny, ale i ty místa, která jsou v té temné variantě vidět (postavy, kameny). Respektive, když si vykoukávám oči, tak ony jsou i v té černobílé verzi trochu šedivější, ale v barvě je ten rozdíl mnohem jasnější.
Černobílá stránka je mnohem víc hardcore a mersilles medium. Zvlášt se Smithovou technikou, kdy nestínuje šrafami ale plochami a silou kontur. A on minimalisticky pomocí těchhle věcí dokáže udělat neskutečné světelné efekty, které normálně řešíš bez námahy barvou. On nakreslí černobílý obrázek ze čtyř čar a je z toho jasné, že je to rozpálená poušť. Dokáže jasně ukázat všechny roční období, aniž by používal berličky barvy.
Barva všechno tohle mistrovství zakrývá a odebírá od něho pozornost.
+ kdyby počítal s barvou tak vypadají ty stránky úplně jinak. Atmosféru panelů by řešil barevnými tóny atd... Tím taky ty barvy docela trpí. Ta kresba pro ně není optimálně připravena.

Problém toho coloringu je i ten, že není moc dobře udělaný. Místo, aby jen přidal barvu a přidal barvenou čitelnost, tak i stínuje (což už měl Smith zmáknuté) a rozplizává všechny ty body co jsem psal nahoře. A poslení drobnost je technická. Opravdu nemám rád ty brushe, co používá. Vypadá to celé nějak rozmazaně.

Ok, s těmi barvami je to rychleji čitelnější, ale já si při čtení radši vezmu ten čas.

-----

A taky sidenote – podle toho, jak jsem na to čučel, nepoužívá vůbec pera a všechno jsou to štětce. A o tom jaký level kontroly v ruce musí mít se nebudu rozněžňovat vůbec. Byla by to další tapeta.
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Log 1=0 »

OK, pak je to výtvarný styl, který mě míjí. Rozhodně mu neupírám, že je v něm dobrý, ale mě osobně takto pojatý komiks tak nějak evokuje omalovánku, kterou je třeba vybarvit. Jako jo, klidně vezmu, že tady je problém u mě, a nedoceňuji jeho genialitu... ale zůstnu u barviček.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Log 1=0 »

Vánoce, Vánoce přicházejí...
Anča a Pepík: 3 - 70%
Klasika ze starých čtyřlístků. Že je to třetí část je nejspíše úplně jedno, protože je to sborník časopisecky vydaných příběhů. Ty jsou rozmanité, najdeme tu cesy do pohádkové země, neméně pohádkový Začarovaný les, který je ale hned za humny, ale i střety se zločinci, které jsou navíc relativně uvěřitelné (ano, občas mají štěstí jak blázen, ale je to spíš utéct a přivést policii, než nějaké skutečné střety). Anebo jen odhalení chlapa, co podvádí v soutěži, nebo výlet s bratrancem. Nic z toho neobsahuje nějaké vypjaté momenty a zvraty, ale jsou to příběhy pro děti, na pár stránek v časopise. Rozhodně dobrá práce. Výtvarno a panelování je trochu konzervativní, ale pořád je dynamické a funguje, i po patnácti nebo kolika letech.

Usagi Yojimbo: Návrat domů - 80%
Jestli minulý příběh byl fajn průměr, tohle už je jasně nadprůměrná věc. První je v podstatě epizoda ze života ronina, kdy se Usagi přidá ke karavaně s matracemi, kterou přepadnou ninjové. Ale v této epizodě je představeno prostředí, a jsou zde předzvěsti věcí příštích. V druhém dohání Usagiho minulost, a i když je to v podstatě jednoduchý konflikt, je jasnou předehrou třetího příběhu. Ve kterém navštíví svou rodnou vesnici, setká se s dávnou láskou i starým rivalem a je postaven před volbu mezi pomstou vrahovi jeho pána a vykonáním toho, co je správné.

A mám pocit, že zde se skutečně daří vykreslit feudální Japonsko. Kultury bez tabu sebevraždy, která má ale jiná a mnohem podivnější, a přitom uchopitelná pravidla. Kultura, kde se živí zabíjejí kvůli mrtvým, a lidé bojují kvůli pár madracím (ano, jsou to drahé madrace, ale stejně) a je to osudové a dává to smysl. Což je velmi důležité, protože bez toho bychom nechápali tíhu Usagiho situace ve finále. Ale jak říkám, funguje to perfektně.

Co už perfektně nefunguje, je zobrazení bojů. Pořád je nepřehledné, matoucí, bizardně nekrvavé, možná trochu kartůnově hloupé, navzdory vážnosti příběhu. A opět, je to samurajský příběh a bojů je tu tudíž opravdu hodně, takže to nejde jen tak přejít. A je to opravdu škoda, protože tentokrát jsou v nich i zajímavá taktika nebo dramatické momenty. Možná, že kdyby bylo ztvárnění bojů stejně skvělé, jako ztvárnění dobové mentality, posunu to z nadprůměru mezi excelentní věci. Ale takhle fakt nemůžu.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Jerson »

Tesla Noir
Rok 1936, USA s funkčním Teslovým bezdrátovým přenosem energie, spiknutí, historická fakta a fikce vedle sebe... Co víc bych si mohl přát?

No, třeba aby to bylo lépe napsané. Aby mix alternativní historie a reality dával smysl. Aby autor nepoužíval technobláboly jako vysvětlení popisovaných jevů. Aby uměl zajímavě vylíčit scénu. A aby nemusel v průběhu knížky třikrát vysvětlovat, jak to vlastně doopravdy bylo, z toho jednou přímo jako Vypravěč.

K tomu by si mohl tu historii nastudovat lépe, aby neříkal Teslovi "vědec" a "doktor".

Prostě takhle ne. Když budu hodně, fakt hodně vstřícný, dám dvě hvězdy z pěti, ale jen proto, aby mi zbylo hodnocení pro fakt špatné knihy.
Uživatelský avatar
crowen
Administrátor
Příspěvky: 3748
Registrován: 11. 9. 2004, 12:51
Bydliště: Hlavna dedina Bananistanu
Kontaktovat uživatele:

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od crowen »

Viete mi niekto odporucit dobre star wars komixy, idealne z pohladu imperia - pribehy sithov, syormtrooperov a tak
Uživatelský avatar
Vaarsuvis
Příspěvky: 689
Registrován: 15. 2. 2008, 10:42

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Vaarsuvis »

Město v oblacích: Kristýna Sněgoňová - 90%
Velmí pěkné postapo od tuzemské autorky. Lidstvo z nějakého důvodu opustilo povrch Země a uchýlilo se do bezpečí velkého města stojícího vysoko v oblacích. Hlavním hrdinou je Lewenhart, vrchní inspektor tajné policie, který pronásleduje hnutí Navrátilců, kteří nemístně tvrdí, že lidstvo předtím na povrchu žilo a požadují opětovný návrat na zem. Nicméně se jednoho dne vše změní, sám Císař ho pověří úkolem najít ztracenou holku. A ukáže se, že nebyla jediná...
Děj byl napínavý a plný zvratů, humoru, ale také naturalistických scén a horroru. Nicméně jsem si knížku užil a budu se těšit na další díl.
Uživatelský avatar
crowen
Administrátor
Příspěvky: 3748
Registrován: 11. 9. 2004, 12:51
Bydliště: Hlavna dedina Bananistanu
Kontaktovat uživatele:

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od crowen »

Pokracovanie je este lepsie, ako prvy diel, urcite si to uzijes. A od Snegonovej je dalsia super knizka, Krev pro rusalku, to je este drsnejsie citanie
Za tento příspěvek děkují uživateli crowen:
Vaarsuvis
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Log 1=0 »

Nějak málo čtu, ani jsem nepřečetl všechny komiksy z knihovny. Ale stejně je zajdu obměnit. Tak popíšu, co přečtené mám.
Batman: Tváře smrti - 30%
Tohle je bohužel dost špatný Batman. Vypráví příběh o tom, jak si Joker nechal stáhnout kůži z obličeje. A já jsem byl vždycky mezi prvními, co říkali, že superhrdinský žánr nemá velké nároky na uvěřitelnost, naopak počítá s ochotou věřit v neuvěřitelné. Ale sorry, odkdy má Joker superschopnost umožňující mu fungovat bez obličeje? A je to o to horší, že vlastně není pro tento příběh potřeba takováhle věc, Batman pak prostě chytá šíleného pseudodoktora, který to Jokerovi udělal. Záporákův plán... on snad ani žádný nemá, prostě vraždí a rozebírá lidi na orgány for fun. Motivace jedné důležité postavy mi nedává smysl. I jiníé přežívají věci, které nemají, a ne díky superschopnostem nebo rule of something. Konec je tak otevřený, že když na konci na dva sešity přijde jiný příběh, tak jsem čekal, že se to propojí. Nepropojí, je to fakt nezávislá věc, kde se řeší dvě ženy, jedna je zločinec a druhá chodí s Brucem Waynem. A je to takové o ničem, střílí se tu a bouchá, ale že bych měl pocit, že je něco v sázce. Možná to je proto, že ty postavy neznám, vlastně mám pocit, že se tu dost na něco odkazuje. Což je divné, když je to sedm prvních čísel po restartu univerza. Kresbu bych popsal "jako Greg Capullo, akorát o hodně horší". Ale zas se musí uznat, že tu je pár výrazných momentů a trocha atmosféry, takže to není úplná hrůza. Jen horší podprůměr.

Usagi Yojimbo: Záblesky smrti - 70%
Plánuju postupně dohnat alespoň něco ze starších Usagi komiksů. I když jsou černobílé. Ale tady mi kupodivu barvy až tak nechyběly. Dokonce mi přišlo, že jsou tu lépe zpracované boje, než v pozdějších knihách. Ale není všechno perfektní. Tahle kniha nemá příběh. Vůbec, je to sbírka moc nesouvisejících sešitů. V půlce ani není Usagi. Ale je to rozmanité a tvoří to takové pěkné plynutí života v prostředí. Což je asi tak nějak smysl série. A ani mi nevadila otevřenost linek, právě protože byly jen načrtnuté. Takže jo, dobré, tu sedmdesátku tomu dám.

Hilda - 70%
Příjemná pohádka o malé odvážné holce, která žije s maminkou v horách. V horách, kde žijí trollové a obři, po obloze plují hafíci a na návštěvu chodí poleňák. Příběhy to jsou opravdu jednoduché, zvláště ten první, ale ne úplně o ničem, naopak se tam řeší třeba i složité otázky, byť ve formě krajně zjednodušené. Nečekejte od toho zbytečně moc, ale pro děti je to dobré a i dospělému se to velmi příjemně čte. A ten závěr má vlastně nečekanou hloubku, až k zamyšlení.

Dítě s hvězdičkou - 80%
Další komiks, jehož síla je tak trochu laciná, protože plyne z tématu víc než zpracování nebo vyprávění. Je to vyprávění malé francouzské Židovky za druhé světové války. A i když se jí vyhne to nejhorší (rodiče jí sice odvezou do Osvětimi nebo podobného pekla, ale jí samotnou se podaří poměrně bezpečně ukrýt), tak jí to samozřejmě silně poznamená. Příběh to je extrémně jednoduchý, a lastně předvídatelný. Jediné ozvláštnění je, že i když je to rámováno jako vyprávění po mnoha desetiletích, pořád je to vyprávěno očima malé holky, která spoustě věcí nerozumí, takže dospělému čtenáři je mnohem jasnější, co se kolem děje. Možná proto je tak působivá pasáž, kdy si hrdinka nechá přišít "šerifskou hvězdu" a čtenář ví, že tahle milosrdná lež nevydrží moc dlouho a o to bude pravda bolesnější.

Otázka je, jestli to pro dospělého není přeci jenom moc dětské. Přeci jen, je to dost pomalé a zároveň prosté vyprávění bez složitých dilemat. A bojím se, že pro dětského čtenáře to bude znamenat hlavně hromadu otázek. Kresba se mi taky vůbec nelíbí, byť chápu, že ta stylizace je záměr a opravdu podtrhuje ten dětský pohled.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů