Knihy & komiksy - vaše názory a doporučení

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Sosacek
Příspěvky: 25732
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Sosacek »

Mohl bys k tomu psat anglicke nazvy? Takhle se to tezko hleda. Nebo to jsou veci dostupne v cestine?
But nobody came.
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Log 1=0 »

Všechny názvy, které uvádím, jsou názvy oficiálních českých vydání, která stačí zadat do googlu a vypadnou příslušné profily na comicsdb.cz, stránky vydavatelů a podobná místa, kde se dají najít originální názvy (ne vždy anglické, často francouzské nebo jiné), stejně jako jména členů tvůrčích týmů a podobné informace. Kdybych ty recenze tvořil pro nějakou seriozní publikaci, samozřejmě je doplním, ale tady mi to přijde zbytečné. Komiksy čtu v zásadě jenom česky, pokud se tu objeví výjimka, bude tu uvedena pod názvem v jazyce, ve kterém jsem to četl.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Log 1=0 »

Usagi Yojibo:Bunraku a další příběhy - 60%
Slavná série o králičím roninovi mě dosud míjela. Tedy, slyšel jsem o ní, vlastně o ní dost vím, ale četl jsem až tuto knížku. 34 v sérii. Ale nemám pocit, že by to vadilo. Návaznost je cca na úrovni superhrdinských sérií. Vyskakují tam odkazy na dřívější události, postavy se znají a bere se to jako hotová věc, ale ve skutečnosti se i nováček v pohodě chytne.

Ja napovídá název, je zde hned několik příběhů. Polovinu knihy zabírá ten o loutkovém divadle Bunraku. A ten je bohužel ze všech nejslabší. Ukáže sice tenhle zajímavý pvek japonské kultury, ale jinak je to předvídatelný příběh o lovu démonů. Titulní postava je zde sidekickem svého kamaráda, zkušeného lovce démonů. A ten bohužel není moc dobrou hlavní postavou, protože jeho možnosti achopnosti nejsou moc představeny a celkově je příšerně tajemný a záhadný. Civilní chvíle se dvma kamarády jsou vlastně fajn, ale pátrání a boje tím utrpěly. A o těch ten příběh je.

Následují tři krátké příběhy. Tragické povídání o spisovatelce, kde všechny postavy (možná krom hlavního padoucha, ale to je trochu otevřené) ví, že tohle nedopadne dobře, ale úcta k tradicím jim nedovolí se tomu postavit. A přitom to není samoúčelný hejt na tradicionalismus, spíše, že člověk neumí žít jinak, než žije, i když ví, že se zrovna ocitl v situaci, kde by se to hodilo. Potom návrat ke kořenům postavy, ukázka jeho minulosti a charakteru. To by byly super věci, ale první příběh je hrozně uspěchaný, postavy všechno musí jen popsat, protože na ukázání není prostor. A druhý je zase takový, jak to říct, stereotypní, to co od takového samurajského příbwhu čekáte, a nic navíc. Poslední příběh o dvou klanových mečích je dobrá vtipná anekdota, bez ambicí být víc.

Takže půlka knihy tak šedesát, druhá za sedmdesát. A v celkovém hodnocení musím jít dolů. Hrozně se mi totiž nelíbí, jak jsou ztvárněny boje. Místo akčníc sekvencí jsou to velké momentkové panely. A je těžké si představit, co se vlastně děje, zejména protože hrdinové většinou masakrují přesilu. Navíc všechny bojové výkřiky jsou v bublinách, zabírají tak moc místa. Jako SFX by byly lepší. A chybí mi tu krev. Tedy, nemyslím gore a cákance, ale alespoň červená čára, dvě linie zobrazující ránu, skvrny na šatech. Pak by bylo poznat jak moc kdo je a není zraněný, což takhle moc není. Vím, že je to kartůnový styl, ale obsah je už takový, (zabíjí se tu ve velkém), že by taková věc cílovce nevadila.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Sosacek
Příspěvky: 25732
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Sosacek »

Log 1=0 píše: 7. 11. 2021, 14:23 Usagi Yojibo:Bunraku a další příběhy - 60%
To je krasny, jak muze jeden prispevek zdiskreditovat vsechny recenze, co nekdo doted napsal.
But nobody came.
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3811
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Selhan »

:D Ty jsi hrozný hejtr.

Na jiné téma: Nemáte nějaká doporučení novinek, co se dají zabalit pod stromeček? Vyšla nějaká dobrá nová fantastika? Případně nějaký artsy komixový počin?
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2664
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Vitus »

Ty jo, dát Usagimu jen 60% - to by mne zajímalo, co mohlo dostat víc ? :)

A co bude následovat, Kůstek s 20% ? :)

(Ještě, že Maus je 100% vždy a všude.)
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12358
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Ecthelion »

Selhan píše: 8. 11. 2021, 13:21 Na jiné téma: Nemáte nějaká doporučení novinek, co se dají zabalit pod stromeček? Vyšla nějaká dobrá nová fantastika? Případně nějaký artsy komixový počin?
Chceš to pro sebe nebo jako dárek? Ta Jersonem zmiňovaná Bomba, je hodně reprezentativní Büchle co bude vypadat reprezentativně pod stromečkem.

A pokud stihne před Vánoci vyjít Aaaarg! tak by měl obahovat něco zajímavého. O-) :wink:
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Log 1=0 »

Pánové schovejte katany.
1. Důvody pro své hodnocení jsem napsal, můžete s nimi polemizovat.
2. Nehodnotím celou sérii, jen jednu knihu, věřím, že v ní jsou lepší.
3. Nejsem ČSFD, 60% je pravděpodobně víc, než si zaslouží většina věcí.
4. Je na stejné úrovni s Incalem (sic!) Jodorovského (sic!) a Moebia (sic!) nebo Ligou vyjímečných Alana Moora (sic!). Myslím, že to je pro králičího ronina dobrá společnost. Jo, dávat průměry a podpůměry evropským klasikám, to nikoho neštve, ale lepší průměr Usagimu...
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Pepa
Příspěvky: 3233
Registrován: 25. 5. 2013, 15:00

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Pepa »

Četli jste někdo Péráka?

Jak moc je to dobré? :-)
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2664
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Vitus »

Log 1=0 píše: 8. 11. 2021, 18:41 Pánové schovejte katany.
To byla jen taková ironie. Samozřejmě, že 60% je lepší než drátem do oka a rozhodně v sérii Usagi jsou i lepší kusy :).

BTW - mně se více líbí černobílé zpracování starších knížek, za mne osobně to barevné zpracování té výtvarné stránce spíše uškodilo. :think:
Uživatelský avatar
Fritzs
Příspěvky: 6292
Registrován: 9. 5. 2005, 21:47
Bydliště: Brno

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Fritzs »

Vitus píše: 8. 11. 2021, 16:31 (Ještě, že Maus je 100% vždy a všude.)
Maus je tak 50%. Nemíním tomu přiznávat plusové bodíky za těžké téma.
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18505
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Maus bych asi úplně neuměl hodnotit, protože to téma je strašlivé a inherentně dost silné.
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
jjelen
Příspěvky: 2503
Registrován: 27. 7. 2010, 16:23

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od jjelen »

Pepa píše: 8. 11. 2021, 21:28 Četli jste někdo Péráka?

Jak moc je to dobré? :-)
Mě to přišlo takové snad až moc jednoduché... na druhou stranu, nevím zda to lze nějak zvlášť vyčítat komiksu se superhrdiny, notabene ještě pulpovému...
A nechci to nijak schazovat, historii říznutou sci-fi/fantasy mám rád, myšlenka českého (nebo obecně neamerického) superhero komiksu je mi také sympatická, tedy přeju Pérákovi co nejvíc následovníků
Uživatelský avatar
Fritzs
Příspěvky: 6292
Registrován: 9. 5. 2005, 21:47
Bydliště: Brno

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Fritzs »

Eleshar_Vermillion: Holokaust byl zpracován v tolika různých dílech že si můžeme dovolit je hodnotit. A Maus je i v tomto směru takový dobrý průměr.

Domnívám se, že při hodnocení literárního díla je nutné odhlédnout od síly/hrůzy tématu. Bohužel se tak neděje a někteří chytráci toho zneužívají viz. případ totální sračky Le bleu est une couleur chaude po které by při odhlédnutí od LGBT tematiky (zpracované mizerným až urážlivý způsobem!) neštěkl ani pes.
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22590
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Jerson »

Otázka - napsal už někdo sci-fi, ve kterém lidstvo nikdy neopustí Zemi a lidé přistanou nanejvýš na planetách sluneční soustavy, tajze na výzkum hlubšího vesmíru a "kolonizaci" budou vysílány pouze robotické jednotky schopné vyrábět další roboty?

Napadlo mě to pro pohledu na staré obrázky, jak si lidé představovali život v budoucnosti, přičemž uvažovali v rámci vlastních možností a představ, takže nám to dneska přijde vtipné a občas nesmyslné.

A v kontrastu s tím naše představy o dobývání vesmíru a kolonizaci planet, ve které vždy hrají hlavní roli lidé, ačkoliv jen proto, že kdyby takové příběhy obsahovali jen roboty, bylo by to mnohem realističtější. Jenže také méně zajímavé pro lidi, když by v nějakém příběhu nehráli hlavní roli.
(Byť se ukázalo, že i příběhy s nehumanoidním robotím hrdinou se dají udělat zajímavě.)
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Corny a 14 hostů